Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини

Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини — тематичний краєзнавчий музей на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини. Складова частина Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» в Переяславі, Україна. Заснований 1982 року[1].

Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини
(Museum of history of beekeeping of the Middle Dnieper)
50°03′57″ пн. ш. 31°28′37″ сх. д.
Тип музей
Тема бджільництво
Частина від Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини
Країна  Україна
Розташування  Україна,
Київська область, Переяслав, вул. Літописна, 2
(на території Музею народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини)
Засновано 1982
Режим роботи 9:00 — 17:00,
вихідні — понеділок, вівторок
Сайт
тел. +380 4567 528-55, +380 4567 553-28, +380 4567 556-26
Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини (Київська область)

 Музей історії бджільництва Середньої Наддніпрянщини у Вікісховищі
Знаряддя і пристрої для добування меду

Концепція музею

Житлово-господарський комплекс музею відтворює побут і умови праці пасічника на Наддніпрянщині в давнину. Експозиція видображає періоди розвитку бджільництва в Україні від найдавніших часів до сьогодення: дикий — хаотичний, бортницький–пасічницький, та раціональний–рамково–вуликовий.

Експозиція

В експозиції музею-садиби хата, комора, омшаник — зимівник для бджіл, вулики-дуплянки. При вході — скульптура покровителя бджільництва святого Зосими.

Житлово-господарський комплекс відтворює трудову діяльність та побут пасічника кінця ХІХ — початку ХХ століття та висвітлює історію бджільництва з найдавніших часів до сьогодення. Періоди розвитку бджільництва представлені вуликами різних типів, інструментами та знаряддями догляду за бджолами, пристроями для добування меду і переробки воску.

Хата пасічника

Основа експозиції — хата кінця ХIX століття із села Помоклі, яка належала пасічнику Хвостику Ф. К., передана його синами, для створення музею. Збудована в шули: хата, сіни, хатина і прихатня комора. Інтер'єр хати традиційний, святковий. У сінях — великий вулик-дуплянка; наставний ушиб з п'яти секцій, за допомогою якої підіймали дуплянки на дерева. У хаті на полицях література з бджільництва, на скрині — журнали «Бджільництво». На покуті ікони святих Зосима і Саватія християнських покровителів бджільництва. У вітринах експонується посуд періоду Київської Русі для зберігання меду, демонструється виготовлення штучної борті та дуплянки. У центрі хати — дуплянка на дві бджолині сім'ї, яку підвішували на висоту 8-10 метрів за допомогою спеціального колеса.

Тут є і портрет господаря — Ф. К. Хвостика, простого колгоспного спадкового пасічника із села Помоклі Переяслав-Хмельницького району[1]. Світлини його та його сім'ї теж передали до музею сини пасічника[1]. Тут також виставлено оригінальне свідоцтво Марії Яковенко, що вона завершила курси пасічників 1916 року у Переяславі[1]. Також в експозиції є дві медогонки XIX століття, інструменти для догляду за бджолами, побутові речі бджоляра тощо.

Хата пасічника об'єкт культурної спадщини внесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Окремий розділ музею присвячений українському вченому Петру Івановичу Прокоповичу, основоположнику раціонального рамкового бджільництва.

Двір

У дворі — комора для зберігання меду, рамок, вуликів і омшаник — зимівник для бджіл, вулики-дупляки середини XIX століття.

Комора кінця ХIХ століття перенесена із села Карань, передмістя Переяслава-Хмельницького пам'ятка культурної спадщини. В прихатній коморі розміщено столярний верстат із різними столярними інструментами, дві медогонки кінця XIX століття, настінні ваги, гирі.

Покритий двоскатним солом'яним дахом, омшаник погріб, для зимування пасіки, відтворений працівниками музею.

Галерея

Примітки

  1. Путівник «Переяслав. Місто музеїв». НІЕЗ «Переяслав», 2010. — С. 66

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.