Міжнародна організація з какао

Міжнародна організація з какао (МОК) (англ. International cocoa organization, ICCO) — глобальна міжурядова організація, яка об'єдує країни-виробників та країни-споживачів какао.

Історія створення

1973 р. — заснована Міжнародна організація з какао з метою контролю за дотриманням Міжнародної угоди з какао (International Cocoa Agreement), текст якої був погоджений у Женеві на Міжнародній конференції з како, проведеної під егідою ООН.

2010 р. — у Женеві затверджена нова, сьома за рахунком, Міжнародна угода з какао[1], яка набула чинності у 2012 р. 

Роль та функції

Роль МОК полягає в тому, щоб контролювати виконання Міжнародної угоди з какао та розвивати співпрацю країн-членів Організації.

До функцій, які виконує МОК можна віднести:

  • розробка проектів перспективного розвитку, спрямованих на зміцнення національних економік країн-членів та  залучення інвестицій;
  • проведення наукових досліджень з метою пошуку методів підвищення врожайності какао-дерев, боротьби зі шкідниками, поліпшення якості переробки сировини та кінцевої продукції;
  • виконання аналітичної обробки статистичних даних для володіння інформацією у какао-секторі, шляхом публікації щомісячних, щоквартальних бюлетенів;
  • спонукання підписантів Угоди розробляти та реалізовувати стратегії, які розширюють можливості місцевих громад та малих виробників отримувати прибутки від виробництва какао, що буде сприяти скороченню масштабів зубожіння;
  • популяризація споживання какао-продуктів, з метою підвищення споживацького попиту, співпрацюючи з приватними компаніями.

Діяльність

До основних напрямків діяльності Міжнародної організації з какао можна віднести такі питання:[2]

  • Споживання в концепції сталого розвитку має важливе значення для виробництва. Стале зростання споживацького попиту забезпечує довготривале зростання виробництва какао та шоколаду, а також переробку какао-бобів у напівфабрикати і кінцеву продукцію для споживання. МОК регулярно аналізує тенденції споживацького попиту, як частини дослідження світового ринку какао. Більш короткострокові аналітичні дослідження ринку містяться у щомісячних оглядах, зосереджених на оцінці ситуації з переробки какао-бобів.
  • Виробництво дзеркально відображає роботу МОК у сегменті споживання какао. Такі питання, як: охорона навколишнього середовища, підвищення економічного розвитку та соціальної стабільності виконують значну роль у культивуванні какао. Какао є сільськогосподарською культурою, яку вирощують переважно у малих господарствах, тому на них припадає 90 % світового виробництва какао. Огляд тенденцій у секторі виробництва міститься у щорічному аналізі світового ринку какао.
  • Проекти розвитку спрямовані на покращення структурних умов ринків какао та підвищення конкурентоспроможності економік країн-виробників. МОК разом з Загальним фондом для сировинних товарів (CFC) та іншими міжнародними організаціями (ФАО, ЮНІДО), розробляють та реалізують ці проекти на практиці.

 Структура

  • Міжнародна рада з какао
  • Комітет з економіки
  • Адміністративно-фінансовий комітет
  • Консультативна рада з світової економіки какао
  • Рада директорів
  • Експертна робоча група з запасів

Члени

Членами МОК є 49 країн: 19 країн-експортерів та 30 країн-імпортерів какао.

Країни-експортери:

Бразилія, Камерун, Республіка Конго, Коста-Рика, Кот-д'Івуар, Домініканська Республіка, Еквадор, Габон, Гана, Гвінея, Індонезія, Ліберія, Мадагаскар, Малайзія, Нікарагуа, Перу, Сьєрра-Леоне, Того, Тринідад і Тобаго

Країни-імпортери:

Австрія, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Угорщина, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Росія, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швеція, Швейцарія.

Див. також

Примітки

  1. International Cocoa Agreement 2010. www.icco.org. Процитовано 14 квітня 2016.
  2. ICCO – International cocoa organization / Международная организация по какао (МОКК). Международные и Морские Органиации. Процитовано 14 квітня 2016.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.