Операція «Кокпіт»

Операція «Кокпіт» (англ. Operation Cockpit) — повітряно-морська військова операція з бомбардування авіаносною авіацією союзників (оперативні групи 69[Прим. 1] та 70[Прим. 2]) важливих цілей — об'єктів нафтової промисловості — на окупованій японськими військами території острову Сабанг (північніше Суматри).

Операція «Кокпіт»
Operation Cockpit
Війна на Тихому океані
Палаючі промисловості заводів з переробки нафти на острові Сабанг. Квітень 1944

Палаючі промисловості заводів з переробки нафти на острові Сабанг. Квітень 1944
Дата: 19 квітня 1944 року
Місце: Сабанг, Нідерландська Ост-Індія
Результат: успішне проведення операції: серйозні пошкодження берегової інфраструктури нафтової промисловості та припортових споруд
Сторони
Союзники:
 Велика Британія
США
 Австралія
 Нова Зеландія
 Нідерланди
 Франція
Країни Осі:
Японська імперія
Командувачі
Джеймс Сомервілль невідомо
Військові формування
2 авіаносці
3 лінкори
1 лінійний крейсер
1 важкий крейсер
5 легких крейсерів
1 лідер
15 есмінців
1 підводний човен
невідомо
Втрати
1 літак знищений, 11 літаків пошкоджено втрати о/с невідомі
1 торговельне судно потоплене
1 торговельне судно викинуто на берег
2 есмінці пошкоджені
1 корабель ескорту пошкоджений
27 літаків знищено

Зміст

Передумови

Проведення рейду на об'єкти нафтової промисловості на окупованій японськими військами території голландської Ост-Індії започаткували американці, які мали за мету в такій спосіб відволікти увагу противника від проведення власної операції в Голландії. Командувач британським флотом на Тихому океані адмірал Джеймс Сомервілль запропонував острів Сабанг, на якому знаходились стратегічно важливі для японців об'єкти. Водночас, окупаційні сили, що вели запеклі бої в Бірмі, зазнавали великих труднощів із забезпеченням паливно-мастильними матеріалами, тому рейд на заводи з переробки нафти могли спричинити ще більше проблем для японського командування, і, таким чином, допомогти британській 14-ій армії генерала В.Сліма.

Додатково, британський флот зі своєю авіацією здобував досвід взаємодії з американськими пілотами у контексті подальшої підготовки Британського тихоокеанського флоту до операцій в Тихому океані.

Рейд

О 5:30 ранку 19 квітня 1944 року перше ударне угруповання палубної авіації в кількості 17 бомбардувальників «Барракуда» та 13 винищувачів «Корсар» з британського авіаносця «Ілластріас» та 29 бомбардувальників «Донтлес» і «Авенджер» за підтримки 24 винищувачів «Хеллкет» з борту американського авіаносця «Саратога» завдало першого удару по японських об'єктах на острові Сабанг.

Удар з повітря виявився абсолютно несподіваним для японського командування, ніякого опору авіація противника нальоту не чинила. Англо-американські літаки штурмували порт Сабанга та аеродром біля Ло-Нга. Вони уразили два невеликих торговельних судна, потопили одно та друге викинулось на берег і додатково обстріляли два ворожі есмінці й ескортний корабель, спричинивши на них пожежу.

Тим часом на злітному полі аеродрому були знищені 24 літаки, а пряме влучення 1000-фунтової бомби у великий нафтовий танк спричинило велику пожежу. Багато інших об'єктів було також уражено вогнем з повітря. Підводний човен «Тактишен», який спостерігав за результатами повітряного рейду, доповідав про велику пожежу в доках, що продовжувалась тривалий час після завершення нальоту союзної авіації.

Навздогін японці спробували атакувати авіаносне угруповання трьома торпедоносцями, але водни були знищені у повітрі патрульною авіацією союзників.

12 американських літаків, що здійснювали наліт, втім 11 з них повернулись на борт «Саратоги». Один «Хеллкет» впав у море, проте, під вогнем берегової артилерії японців пілот був врятований екіпажем підводного човна «Тактишен».

Після успішного проведення рейду, британці організували наступний наліт у травні 1944 року на японські об'єкти в окупованій Сурабаї.

Див. також

Посилання

Література

  • Roskill, S. W. (1957). У Butler, J. R. M. The Defensive. History of the Second World War United Kingdom Military Series: The War at Sea 1939–1945 I (вид. 4th impr.). London: HMSO. OCLC 881709135. Процитовано 7 лютого 2016.

Примітки

Виноски
  1. 69-та оперативна група союзного флоту: лінійні кораблі британські «Квін Елізабет» (флагманський корабель адмірала Дж. Сомерсвілля — командувача Східним флотом) та «Веліант», французький «Рішельє», 5 легких крейсерів: «Ньюкасл», «Найджерія», «Цейлон», новозеландський «Гамбія» та голландський «Тромп»; лідер ескадрених міноносців «Ротергам»; 8 есмінців: «Рейсхорс», «Пенн», «Пітард», «Кіберон», «Нейпір», «Непал», «Нізам» та «Ван Гален».
  2. 70-та оперативна група союзного флоту: лінійний крейсер «Рінаун» (флагманський корабель віце-адмірала А. Пауера); авіаносці «Ілластріас» та «Саратога»; важкий крейсер «Лондон»; 6 есмінців: «Квіліам», «Квінборо», «Квадрант», «Данлеп», «Каммінгз» і «Феннінг».
Джерела
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.