Пам'ятники Маріуполя

Сучасні

Назва Фото Розташування Рік встановлення Короткі відомості
Композиція «Металург»біля в'їзду в місто в Кальміуському районіСкульптура металурга із ливарною ложкою. На стелах, що стоять поруч, дата народження міста, зображення ордена Трудового Червоного Прапора, яким нагороджене місто Маріуполь.
Монумент молодому Куїнджі на перетинанні проспектів Миру й Металургів біля підземного переходуСкульптор Полоник Василь Петрович працював над новим монументом з власної волі. За задумом зажадав створити монумент молодому художникові, що молодим покинув місто. Фігуру Куїнджі подано осучаснено, у вигляді погруддя. Монумент урочисто відкрито в Маріуполі 26 квітня 1984 року.
Володимиру Висоцькомупроспект Миру, біля Будинку Зв'язку2003У 2003 році на проспекті Миру встановлена фігура поета і актора Володимира Семеновича Висоцького в образі Жеглова з кінофільму «Місце зустрічі змінити не можна». На лицьовій стороні постаменту на металевій пластині напис: "Одноплемінники, надайте честь, закресліть «був», напишіть «є».

З рук Жеглова із завидною регулярністю виривається пістолет.

Тарасу Григоровичу Шевченкуна перетинанні бульвару Шевченко й проспекту Металургів2001Відкритий 24 серпня 2001 [року до Дня незалежності України. Український скульптор з міста Житомир Вітрик Олександр Павлович.
Тарасу Григоровичу Шевченкупроспект Миру
Олександру Пушкінупроспект Металургів, біля Палацу Культури «Маркохім»
Макару Мазаювулиця Бодрова, на розі з Нікопольським проспектом1948Пам'ятник відкритий 6 листопада 1948 року. Скульптор А. Ю. Чубін і архітектор О. К. Плескотів.
Визволителям Донбасуплоща Воїнів-Визволителів2002
Знак «ленінівському комсомолу» (знято з держреєстру)проспект Нахімова, біля кінотеатру «Комсомолець»1968Відкритий 29 жовтня 1968 року на честь 50-річчя ВЛКСМ. Скульптор А. А. Стемпковський, архітектор Е. М. Сорин.
Григорію Горбанювулиця Українського Козацтва
Кузьмі Апатовувулиця Італійська1968Пам'ятник Кузьмі Апатову — командиру першого Маріупольського ударного радянського батальйону, сформованого у квітні 1919 року для захисту міста від банд Денікіна. Відкритий в 1968 році. Скульптор А. А. Стемпковський, архітектор Е. М. Сорин
Толя Балабухапроспект адмірала Н. А. Луніна1965Пам'ятник піонеру-герою Толі Балабусі. Скульптор — вчитель Маріупольської середньої школи № 31 Л. Т. Марченко. Пам'ятник побудований на кошти школярів.
БронекатерПарк культури й відпочинку ім'я 50-річчя Жовтня1974Встановлений 10 вересня 1974 року. У нижній частині постаменту меморіальна дошка з написом: «Морякам — десантникам присвячується. На честь 30-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників». Скульптор В. Л. Пацевич, архітектор В. С. Соломін.
Воїнам 4-го механізованого корпусувулиця КарпинськогоАрхітектор А. Д. Клюєв
«Борцям за радянську владу» (знято з держреєстру)Театральна площа1967Відкритий в 1967 році в Іллічівському районі. Скульптор А. А. Стемпковський
Героям Радянського Союзу, льотчикам майору В. Г. Семенишину й капітану М. Ю. Лавицькому
МіськсадТут поховані льотчики 9-ї гвардійської Маріупольської винищувальної авіадивізії, Герої Радянського Союзу, Семенишин В.Г. і Лавицький М.Ю., загиблі при виконанні бойових завдань.
Воїнам 9-ї авіаційної дивізіїпроспект Миру1973Винищувач МіГ-17. Встановлений 10 вересня 1973 року (архітектор А. Д. Клюєв)
Пам'ятний знак воїнам 221-ї маріупольської й 130-ї таганрозької дивізійМорський бульвар1975Встановлений 6 листопада 1975 року на Комсомольському бульварі. На постаменті — 76-міліметрова артилерійська гармата. У підніжжя — вогонь Вічної слави. (архітектор А. Д. Клюєв)
Азовсталівцям, загиблим у Великiй Вiтчизнянiй ВiйнiБіля центральної прохідної заводу «Азовсталь»1967Скульптор В. Д. Батяй
Героям громадянської війниМіськсадПам'ятник над братською могилою героїв громадянської війни
Жертвам фашизмувулиця Лавицького1964Перед стелою горить Вічний вогонь. Скульптори Ірина Снурникова і Вікторія Пацевич, архітектори Володимир Щербань, Оскар Плесков і Ірина Проворотова[1].
Ленінівцям, що загинули в роки Великої Вітчизняної Війни, ложкавул. Семашка, біля ПК ім. Карла Маркса
Патріотам-ленінівцям (знято з держреєстру)проспект Ілліча7 березня 1942 року тут були розстріляні 43 працівника заводу імені Ілліча, 1 квітня повішені комсомольці Олександр Кравченко, Віктор Мамич і Василь Долгополов. (Архітектор А. Д. Клюєв)
Монумент на честь бойових подвигів моряків Азов'я1967Пам'ятник на високому березі, де в 1920 році (в 1941 теж) стояла батарея, що прикриває підступи до міста, двадцятиметровий обеліск унизу прикрашений барельєфами, що відображають бойові епізоди з життя моряків Азовья часів Громадянської і Великої Вітчизняної воєн. Відкритий в 1967 році на честь 50-річчя Великого Жовтня (скульптор И. С. Баранников).
Жертвам Голодоморів та політичних репресій перехрестя пр. Миру і вул. Університетська2004Архітектори В. Земляной, С. Руденко, Ю. Сагиров, К. Акуленко, А. Пинчуков[2]
Жертвам Чорнобильської катастрофибульвар Богдана Хмельницького
Митрополиту ІгнатіюХудожники-монументалісти Валентин Константинов і Лев Кузьмінков
Крокодилу Годзилі2008
Карпову Володимиру Федоровичупл. Машинобудівників, біля центральних прохідних ВАТ «Азовмаш».2002Пам'ятники Володимиту Карпову, директору заводу «Ждановтяжмаш».
«Серп і молот» (знято з держреєстру)На табличці напис російською мовою «Тут, в колишньому кінотеатрі, 21 жовтня 1917 року відбулось засідання маріупольської ради робітничих і селянських депутатів, що прийняла резолюцію про перехід влади в руки рад»
Погруддя Короленка В. Г.проспект Миру1966
500-річчя Українського козацтваВстановлено на місці сторожового поста Кальміус, центру Кальміуської паланки запорозьких козаків
Воїнам 221-ї стрілецької дивізіїпроспект Будівельників10 вересня 1943 року війська Південного фронту відвоювали Маріуполь. У боях особливо відзначилась 221-ша стрілецька дивізія, названа «Маріупольська»
Гурову Миколі Олексійовичупроспект Металургів, парк ГуроваПам'ятник Гурову Миколі Олексійовичу, радянському господарському керівнику, директору Криворіжсталі та Маріупольського металургійного заводу імені Ілліча.
Героям-маріупільцямПриморський паркНа стіні викарбувані імена 38 маріупольців, Героїв Радянського Союзу.
60-річчю перемоги у війнівул. Зелінського, в дворі Електротранспортного технікуму
Пам'ятник князю Святославуплоща Свободи2015
Пам'ятний знак на місці козацької Домахи та Кальміуської слободиВідкриття пам'ятника приурочене до роковин перемоги князя Святослава над Хозарським каганатом.[3]

Колишні

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Андрію Жданову19651990Скульптор В. Е. Далецький і архітектор С. М. Куповський
Леніну (знято з держреєстру)22 квітня 198715 серпня 2014 рокуна перетині проспектів Миру й БудівельниківВідкритий на честь 117-х роковин з дня народження В. І. Леніна. 8-метрова фігура була розташована на гранітному постаменті, який лежить на підніжжі заввишки 0,75 м. На правій стороні монумента встановлений гранітний куб з бронзовим барельєфом на тему металургії. Плита і куб з'єднуються залізобетонною балкою, фанерованою титановим прокатним листом. На пам'ятнику напис в авторському стилі: У нас створюються такі центри як «Югосталь»… Ми тут бачимо запоруку успіху величезну… Ми стоїмо на вірному шляху, і, напружуючи всі сили, ми можемо сподіватися, що підйом стане ще вищий…
Леніну (знято з держреєстру)20 серпня2014 демонтовано для реставрації[4]проспект Перемоги
Леніну (знято з держреєстру)195620 серпня 2014 демонтовано для реставрації[4]перед входом в парк ім. Г. І. Петровського.
Леніну (знято з держреєстру)Невідомо26 серпня 2014 рокусквер біля прохідних воріт заводу імені Ілліча

Див. також

Примітки

  1. Буров С. Д.. «Маріуполь. Минуле». Маріуполь. ЗАТ Газета «Приазовский рабочий». 2003. стор. 150. ISBN 966-8208-06-04(рос.)
  2. Памятник жертвам голодомора и политических репрессий
  3. http://society.lb.ua/life/2015/12/20/323969_azov_samovolno_ustanovil.html
  4. У Маріуполі продовжують зникати пам'ятники Леніну (відео)

Посилання

  • [http://j.znaemcenu.com.ua/articles/1/memorial.php[недоступне посилання з липня 2019] Пам'ятники Маріуполя][недоступне посилання з жовтня 2019](рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.