Пам'ятник Миколі Щорсу (Київ)

Пам'ятник Миколі Щорсу
Пам'ятник Миколі Щорсу

50°26′43″ пн. ш. 30°30′03″ сх. д.
Тип пам'ятник і кінна статуя
Країна  Україна
Розташування Київ
Архітектор Олександр Власов
Олексій Заваров
Скульптор Василь Бородай
Михайло Лисенко
Микола Суходолов
Матеріал граніт, бронза
Засновано 30 квітня 1954
Встановлено 30 квітня 1954
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник Миколі Щорсу (Київ) (Київ)

 Пам'ятник Миколі Щорсу у Вікісховищі

Пам'ятник Миколі Щорсу пам'ятник у Києві, встановлений 30 квітня 1954 року на перетині вулиці Симона Петлюри та бульвару Тараса Шевченка з нагоди 300-річчя Переяславської ради. Авторами монументу є скульптори Михайло Лисенко, Микола Суходолов, Василь Бородай та архітектори Олександр Власов і Олексій Заваров.

Колишній президент України Леонід Кравчук стверджував, що він позував для пам'ятника у 20-річному віці.[1]

Опис

Пам'ятник Миколі Щорсу являє собою кінну статую загальною висотою 13,8 метрів. Статую виготовлено з бронзи та встановлено на постаменті з граніту висотою 6,5 метрів. Вгорі постамент прикрашений карнизом та фризом з барельєфами із зображеннями епізодів Радянсько-української війни.

Фігуру Щорса за проєктом було запропоновано зобразити з піднятою рукою, у якій би він тримав кашкет. Однак, цю ідею було розцінено як надто вульгарну, тому кашкет опинився в іншій руці.

Історія

Пам'ятник Щорсу після закриття

На місці пам'ятника Миколі Щорсу у 18721926 роках був пам'ятник Олексію Бобринському — будівничому залізниці у Києві[2]. Ідея спорудження пам'ятника Щорсу у Києві виникла у 1936 році, ініціатором встановлення пам'ятника став Йосип Сталін, який видав відповідний наказ. Роботи зі встановлення монументу розпочалися 1940 року, однак через початок Другої світової війни проєкт не вдалося реалізувати[2].

По закінченню війни було затверджено пішу скульптуру полководця, яку планувалося встановити на площі Льва Толстого. У 1949 році пішу статую було вирішено замінити на кінну, яку було вирішено встановити на бульварі Тараса Шевченка.

Після Революції гідності з'явилися плани влади з демонтажу пам'ятника в рамках декомунізації[1][3]. Тривалий час пам'ятник було закрито тканинними щитами національних кольорів з усіх боків.

24 серпня 2016 року представники патріотичних організацій намагалися здійснити демонтаж пам'ятника.[4]

У березні 2017 невідомі пошкодили одну з ніг коня[5].

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.