Петропавлівська Борщагівка

Петропавлівська Борщагі́вка — село в передмісті Києва, на захід від Кільцевої дороги. На півдні межує з селом Софіївська Борщагівка, на заході з селом Чайки, на півночі — зі Святошинським лісом. Входить до складу Бучанського району Київської області.

село Петропавлівська Борщагівка
Герб Петропавлівської Борщагівки Прапор Петропавлівської Борщагівки
Країна  Україна
Область Київська область
Район/міськрада Бучанський
Громада Борщагівська сільська громада
Облікова картка Петропавлівська Борщагівка 
Основні дані
Засноване 1113
Населення 6485
Територія 29 км²
Площа 25,03 км²
Густота населення 244,71 осіб/км²
Поштовий індекс 08129
Телефонний код +380 4598
Географічні дані
Географічні координати 50°26′01″ пн. ш. 30°19′42″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
152 м
Водойми р. Нивка
Відстань до
обласного центру
0 км
Найближча залізнична станція Борщагівка, з. п. Новобіличі
Місцева влада
Адреса ради 08130, с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Ярослава Мудрого, 1А
Сільський голова Кодебський Олексій Іванович, з 1983 року
Карта
Петропавлівська Борщагівка
Петропавлівська Борщагівка
Мапа

 Петропавлівська Борщагівка у Вікісховищі

Історія

Де ля Фліз. Петропавлівська Борщагівка (1854)

Засноване в 1113 році. Л.Похилевич в своїй праці «Сказания о населенных пунктах Киевской губернии» зазначив, що село від Князя Михайла Святополка (Святополк Ізяславич, хрещений Михайлом), який збудував тут Михайлівську церкву і село віддав Михайлівському Золотоверхому монастирю. Належність села Михайлівському монастирю підтвердив превілегією від 25 липня 1578 році Стефан Баторій.

В іншому описі 1686 року вказано, що Петропавлівський домініканський монастир одержав від Софійського монастиря «в милостиню» частину його борщагівських земель «для пропитания».

На початку XVIII сторіччя тут було лише 6 хат, а у 1787 році вже мешкала 201 особа.

У XIX сторіччі село було центром окремої, Петропавлівської волості Київського повіту Київської губернії. Станом на 1885 рік у колишньому державному селі мешкало 872 особи, налічувалось 132 двори, православна церква, 4 постоялих будинки, 2 лавки, вітряний млин, кузня[1].

Церква Симеона Стовпника була побудована у селі ще 1755 року.

Братська могила солдат Радянської Армії і пам'ятник воїнам-односельцям

У Географічному словнику Королівства Польського (1887) Петропавлівська Борщагівка описана як село над річкою Борщагівка, що раніше звалася Желань, у Київському повіті, за 12 верст від Києва, розташоване при старій поштовій дорозі до містечка Білогородка. В селі мешкало 755 православних і 12 євреїв, були сільська управа, водяний млин і школа.

За переписом 1897 року кількість мешканців зросла до 1358 осіб (656 чоловічої статі та 702 — жіночої), з яких 1356 — православної віри[2].

Станом на 1900 рік[3] у казенному селі Білогородської волості мешкало 1675 осіб (чоловіків — 823, жінок — 852), 262 двори.

Ставок на річці Борщагівка

Поділялося на ряд кутків, серед яких були Шлях (центр села), Магівщина, Солом'янка, Матківщина (північна околиця, вулиця Шевченка).

Духовне життя

1755 року в селі споруджено дерев'яну церкву Церква святого Симеона Стовпника. Після багаторазових реконструкцій, 19081909 її перебудовано на кам'яну. В 20052011 роках храм перебував на реконструкції, влітку 2011 богослужіння поновлено.

5 травня 2002 року відбулося перше богослужіння в новозбудованому храмі на честь Різдва Пресвятої Богородиці.

Сьогодення

Завдяки вдалому географічному розташуванню, на початку 21 століття село стало одним з найбільших та найзаможніших сіл України. В селі з'явилися сучасні бізнес-центри, побудовані багатоверхові будинки, працюють нові підприємства[джерело?].

Освіта та спорт

Школа

У селі діє загальносвітня школа та дитячий садок.

У 2009 році реконструйовано шкільний стадіон, утворено сучасне футбольне поле зі штучним покриттям. Сільська футбольна команда «Чайка» успішно виступає в чемпіонаті області. Шкільна команда виступала у півфіналі Національного кубка шкільного футболу «Євро-2012»[4].

Поруч з Петропавлівською Борщагівкою (у селі Чайки) знаходиться автомобільній спорткомплекс «Чайка» — один з провідних центрів автоспорту в країні.

Транспортне сполучення

Східною межою села проходить Кільцева дорога.

Вибори

Всеукраїнські вибори

Село відноситься до одномандатного виборчого округу № 95.

Відомі особи

В селі народилися:

  • Кодебський Олексій Іванович — український діяч місцевого самоврядування, сільський голова Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради з 1983 року. Член Ради сільських і селищних голів при Кабінеті Міністрів України.
  • Павло Костенко — український письменник.
  • Іван Мельниченко — радянський вояк, командир стрілецького батальйону.

Див. також

Примітки

  1. Волости и важнѣйшія селенія Европейской Россіи. По даннымъ обслѣдованія, произведеннаго статистическими учрежденіями Министерства Внутреннихъ Дѣлъ, по порученію Статистическаго Совѣта. Изданіе Центральнаго Статистическаго Комитета. Выпускъ III. Губерніи Малороссійскія и Юго-Западныя / Составилъ старшій редактор В. В. Зверинскій — СанктПетербургъ, 1885. (рос. дореф.)
  2. рос. дореф. Населенныя мѣста Россійской Имперіи в 500 и болѣе жителей съ указаніем всего наличнаго въ них населенія и числа жителей преобладающихъ вѣроисповѣданій по даннымъ первой всеобщей переписи 1897 г. С-Петербург. 1905. — IX + 270 + 120 с., (стор. 1-79)
  3. Список населеных мест Киевской губернии. Издание Киевского губернского статистического комитета. Киев. 1900 (рос.)
  4. Борщагівці дісталися півфіналу

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.