Рудольф Гьосс

Рудольф Франц Фердинанд Гьосс (нім. Rudolf Franz Ferdinand Höß; 25 листопада 1900, Баден-Баден 16 квітня 1947, Аушвіц) — перший комендант концентраційного табору Аушвіц (4 травня 1940 — 9 листопада 1943), інспектор концентраційних таборів (9 листопада 1943—1945), заступник головного інспектора концентраційних таборів в Головному адміністративно-господарському управлінні СС (нім. SS-Wirtschafts-Verwaltungs-Hauptamt (WVHA)) Ріхарда Глюкса (1945), оберштурмбанфюрер СС (18 липня 1942).

Рудольф Гьосс
нім. Rudolf Höß
Ім'я при народженні нім. Rudolf Franz Ferdinand Höß
Народився 25 листопада 1900(1900-11-25)[1][2]
Баден-Баден, Велике герцогство Баден, Німецька імперія[3]
Помер 16 квітня 1947(1947-04-16)[1][2] (46 років)
Аушвіц І, Польща[3]
·повішення
Поховання Аушвіц І
Країна  Німеччина
 Німецький рейх
Місце проживання Аушвіц
Діяльність офіцер, war criminal, політик, Beamter
Знання мов німецька[1]
Учасник Перша світова війна
Членство СС і Q2359292?
Посада Nazi concentration camp commandantd
Військове звання оберштурмбаннфюрер
Партія Націонал-соціалістична робітнича партія Німеччини
Конфесія Католицька церква
Родичі Rainer Hössd
Нагороди
Залізний хрест 1-го класу
Залізний хрест 2-го класу
Медаль «За військові заслуги» (Австро-Угорщина)
Хрест «За військові заслуги» (Баден)
Галліполійська зірка
За поранення (нагрудний знак)
Почесний хрест ветерана війни (для учасників бойових дій)
Пам'ятна військова медаль (Угорщина)
Медаль «За вислугу років у поліції» 2-го ступеня
Медаль «За вислугу років у поліції» 3-го ступеня
Хрест Воєнних заслуг I класу з мечами
Хрест Воєнних заслуг II класу з мечами
Золотий партійний знак НСДАП
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Медаль «За вислугу років в НСДАП»
Медаль «За вислугу років у СС» (12 років)
Медаль «За вислугу років у СС» (8 років)
Медаль «За вислугу років у СС» (4 роки)
Балтійський хрест
Кільце «Мертва голова»
Йольський свічник СС
Спортивний знак СА
Німецька імперська відзнака за фізичну підготовку
IMDb ID 0388591

Біографія

Ранні роки

Народився в Баден-Бадені в католицькій родині дрібного крамаря. Батько — Франц Ксавер Гьосс. Після переїзду в Мангейм відвідував найстарішу в місті гімназію Карла-Фрідріха. Батько хотів, щоб син став католицьким священиком. Однак Рудольф розчарувався в церкві в віці 13 років, коли прийшов до висновку про те, що священик, який його сповідував, порушив таємницю сповіді. Після смерті батька Рудольф Гьосс продовжив навчатися в школі, а 1 серпня 1916 року пішов добровольцем на фронт Першої світової війни. Служив в запасному ескадроні 2-го Баденського драгунського полку. У 1916—1918 рр. в складі турецької армії воював на Месопотамському і Палестинському фронтах проти англійців. Був неодноразово поранений. За бойові заслуги відзначений численними нагородами, віце-вахмістр, наприкінці 1917 року став наймолодшим фельдфебелем в німецькій армії.

Після Першої світової

У 1919 році вступив в добровольчий корпус Россбаха, в складі якого боровся з комуністами в Прибалтиці, Рурі і Верхній Сілезії. 22 жовтня 1922 року вступив уНСДАП (квиток № 3 240). У 1923 році разом з Мартіном Борманом брав участь у вбивстві шкільного вчителя Вальтера Кадова, який, як вони вважали, видав французькій владі борця з французької окупацією Рура Альберта Лео Шлагетера. Вбивство було скоєно з особливою жорстокістю і цинізмом. В ніч з 31 травня на 1 червня 1923 року Гьосс і його спільники вивезли п'яного Кадова в ліс, спочатку вчителя побили до напівсмерті палицями, потім йому перерізали горло і двома пострілами в голову застрелили. 28 червня 1923 року Гьосс був заарештований і поміщений в Лейпцизьку в'язницю. На процесі визнаний винним і 15 березня 1924 засуджений до 10 років тюремного ув'язнення. Свій термін Гьосс відбував в Бранденбурзькій в'язниці. Після заборони НСДАП автоматично перестав бути членом цієї партії і пізніше в неї вже не вступав. Відсидівши чотири роки, в 1928 році Гьосс вийшов на свободу за амністією для політичних в'язнів. Після звільнення, з 1929 року, Гьосс працював в сільському господарстві. Тоді ж Гьосс познайомився з Генріхом Гіммлером. У 1929 році Гьосс одружився з Гедвіґою Гензель, яка згодом народила йому п'ятьох дітей.

Після приходу НСДАП до влади 20 вересня 1933 року за особистим запрошенням Генріха Гіммлера вступив в СС (квиток № 193 616), 1 грудня 1934 року був переведений в частини СС «Мертва голова» і зарахований до сформованого Айке штандарту «Верхня Баварія» (Дахау). У концтаборі Дахау служив блокфюрером (з 1 березня 1935 року), пізніше — рапортфюрером (з 1 квітня 1936 року). 13 вересня 1936 року був прідвищений до унтершарфюрера СС і прийнятий в корпус «фюрерів» (офіцерів) СС. З вересня 1936 року до переводу в Заксенгаузен Гьосс був еффектенфервальтером, завідувачем майном ув'язнених. 1 серпня 1938 року переведений в концентраційний табір Заксенгаузен ад'ютантом коменданта, в його веденні знаходився штаб табірної комендатури, він відповідав насамперед за ведення службового листування з іншими відомствами та вищими інстанціями Інспекції концтаборів. З 21 вересня 1939 року — командир табірної охорони. В його обов'язки входили організація і виконання страт, в ході яких серед інших було знищено безліч німецьких дослідників Біблії (Бібельфоршерів — так до 1931 року називалися Свідки Єгови). Вони відмовлялися від військової служби і за це були засуджені рейхсфюрером СС Гіммлером до смерті як ті, що ухиляються від військової служби. 21 вересня 1939 року Гьосс став шуцгафтлагерфюрером. 9 листопада 1939 року Гьосс отримав звання гауптштурмфюрера СС.

Створення Аушвіца

1 лютого 1940 року за розпорядженням Генріха Гіммлера Інспекцією концтаборів були обстежені «приєднані області» за межами Старого рейху з метою пошуків придатних для створення концентраційних таборів територій, після чого було вирішено створити концентраційний табір на базі колишніх артилерійських казарм неподалік польського міста Освенцим. 4 травня 1940 року Генріх Гіммлер особисто призначив Гьосса комендантом і відповідальним за будівництво концентраційного табору Аушвіц. При спорудженні концтабору Аушвіц, навколишні сільськогосподарські землі були розділені на різні зони, які по черзі конфісковували і оголошувалися власністю табору. Протягом 1940 року Гьосс створив так звану «сферу впливу концтабору Аушвіц». Вона мала площу близько 40 квадратних кілометрів і займала трикутну область землі в місці злиття річок Сола і Вісла. З семи польських сіл цієї області, в тому числі з Бжезінка (Біркенау) місцеві жителі були виселені. У них розташувалися належали концтабору Аушвіц сільськогосподарські служби (в Зоні I). У Зоні II були побудовані підприємства, на яких використовувалася праця близько 2000 в'язнів Аушвіца. Згідно з волею Генріха Гіммлера, Аушвіц слід зробити потужним центром використання праці в'язнів на виробництві зброї. 1 березня 1941 року під час відвідин Аушвіца Генріх Гіммлер наказав Гьоссу почати перебудову та збільшення старого табору для утримання 30 000 ув'язнених і почати будівництво двох нових таборів одного - для утримання 100 000 в'язнів, іншого — для 10 000 в'язнів, задіяних на виробництві буни. Таким чином, в жовтні 1941 року при містечку Біркенау (Бжезінка), в трьох кілометрах від основного табору, було розпочато будівництво «табору для військовополонених „Аушвіц“», якому судилося опинитися найбільшим з усіх нацистських концтаборів. Згодом він був широко відомий під назвою Біркенау або Аушвіц II. У безпосередній близькості від табору пізніше були побудовані газові камери і крематорії для знищення ув'язнених.

Основний контингент ув'язнених Аушвіца до початку 1942 становили польські євреї. Наступним великим контингентом в'язнів стали радянські військовополонені, які повинні були побудувати KGL [Kriegsgefangenenlager] (нім. «Табір військовополонених») Біркенау. Вони прийшли з підконтрольного вермахту табору для військовополонених Ламсдорф. В Аушвіц вони прийшли пішим маршем. По дорозі їх не забезпечували продовольством, під час зупинок їх просто відводили на навколишні поля і там вони їли все, що тільки можна було їсти. З більш ніж 10 000 радянських військовополонених, доставлених в якості головної робочої сили для будівництва табору Біркенау, до літа 1942 року залишилося в живих кілька сотень. 6 листопада 1942 року сімдесяти радянським військовополоненим вдалося зробити масову втечу. Значна частина при цьому була застрелена, але багатьом вдалося втекти. Наступний великий контингент становили цигани. До 1943 року в Аушвіці знаходилося близько 16 000 циган. У ніч з 31 липня на 1 серпня 1944 року велика частина циган була знищена в газових камерах, решта 4000 циган, які залишились, теж згодом були знищені в газових камерах.

«Остаточне вирішення єврейського питання»

Влітку 1941 року було прийнято «Остаточне вирішення єврейського питання». Рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер особисто наказав Гьоссу почати масове знищення євреїв. «Євреї — одвічні вороги німецького народу, і вони повинні бути винищені. Якщо біологічні основи єврейства не вдасться підірвати зараз, коли-небудь євреї знищать німецький народ.» — сказав Гіммлер.

27 липня 1941 року в ході інспекційної поїздки Аушвіц відвідав Гіммлер, який наказав значно розширити табір. Згодом Аушвіц став найбільшим з нацистських концентраційних таборів. За час керівництва Гьосса, за його власними свідченнями, в концтаборі було знищено близько двох з половиною мільйонів чоловік.

Почалися пошуки швидкого і ефективного способу знищення великої кількості людей. 3 вересня 1941 року під час відрядження Гьосса його заступник, гауптштурмфюрер СС Карл Фріч, за власною ініціативою використовував при ліквідації радянських військовополонених (політруків, комісарів і особливих політичних функціонерів), яких утримували в Аушвіці, газ «Циклон Б» фірми «Теш унд Штабенов», який використовувався в Аушвіці для боротьби з комахами. Він набив полоненими камери, розташовані в підвалі блоку II, і, надівши протигаз, кинув в камери «Циклон Б», що викликало смерть бранців. Під час візиту Адольфа Айхмана Гьосс повідомив йому про застосування «Циклону Б», і було прийнято рішення використовувати цей газ при наступних масових ліквідаціях. Для вбивства газом «Циклон-Б» використовувався крематорій I при санітарній частині, який мав герметичні двері. Для вкидання газу в даху було пробито кілька дірок. Згодом досвід був визнаний успішним, і приміщення моргу в будівлі крематорію I переробили на газову камеру. Камера функціонувала з 1941 року по 1942 рік, а потім її перебудували в бомбосховище СС. Згодом камера і крематорій I були відтворені з оригінальних деталей і існують донині в якості пам'ятника жорстокості нацистів.

Масове знищення євреїв почалося з січня 1942 року. Спочатку це були євреї зі східної частини Верхньої Сілезії. Коли стали приходити перші транспорти з євреями, Айхман доставив наказ Генріха Гіммлера, згідно з яким у трупів виривали золоті зуби, у жінок зрізали волосся. Ці роботи виконувала зондеркоманда, що складалася з ув'язнених-євреїв. До літа 1942 року трупи ховали в масових могилах. Лише з кінця літа приступили до спалювання в крематоріях. З кінця літа 1942 року почали знищувати масові поховання, трупи діставали з могил, клали спочатку на штабелі дров приблизно 2000 трупів, потім в ямах. Трупи поливали масляним осадом, потім деревним спиртом. У ямах спалювали постійно, тобто вдень і вночі. До кінця листопада 1942 всі масові поховання були спустошені. Кількість трупів, похованих в масових могилах, становить 107 000. У 1942 році під час свого візиту в Освенцим Генріх Гіммлер особисто ознайомився з усім процесом ліквідації євреїв, починаючи з вивантаження з транспортів до вилучення трупів з бункера.

Аушвіц 3 — група з приблизно 40 невеликих таборів, створених при фабриках і шахтах навколо спільного комплексу. Найбільшим з таких таборів був Мановіц, що бере назву від польського села, що розташовувалася на його території. Він почав функціонувати в травні 1942 року і був приписаний до компанії IG Farben. Такі табори регулярно відвідували доктора і відбирали слабких і хворих для газових камер Біркенау.

В Аушвіці 2 (Біркенау) було 4 газові камери і 4 крематорію. Всі чотири крематорії стали до ладу в 1943 році: 1 березня — крематорій II, 25 червня — крематорій III, 22 березня — крематорій IV, 4 квітня — крематорій V.

9 листопада 1943 року Гьосс був переведений в Інспекцію концентраційних таборів Головного адміністративно-господарського управління СС, де очолив управління DI (центральне управління групи «D»). Був призначений інспектором концтаборів і ввів в більшості з них для знищення ув'язнених застосовувався в Освенцімі газ «Циклон Б». У 1945 році призначений заступником головного інспектора концтаборів Ріхарда Глюкса.

Останні роки

Місце страти Рудольфа Гьосса

У травні 1945 року втік, переховувався під ім'ям «боцмана Фріца Ланга» в Шлезвіг-Гольштейні. 11 березня 1946 був заарештований британською військовою поліцією на фермі біля Фленсбурга. В якості свідка виступав на Міжнародному Нюрнберзькому процесі над головними військовими злочинцями, а також на процесі Американського військового трибуналу у справі Головного адміністративно-господарського управління СС (Справа Освальда Поля та інших).

23 травня 1946 року виданий польській владі. 11—29 березня 1947 року в Варшаві відбувся процес у справі Гьосса. Польський Верховний національний трибунал 2 квітня 1947 року засудив його до смертної кари через повішення. Перед смертю він висповідався польському священику. У направленому прокурору листі Гьосс визнав, що заподіяв страшні страждання людям і просив у Бога і польського народу прощення. Шибениця, на якій був повішений Гьосс, була встановлена ​​поряд з крематорієм табору Аушвіц І.

Нагороди

Перша світова війна

Міжвоєнний період

Друга світова війна


В культурі

Гьосс написав автобіографічні записки «Комендант Аушвіца». У романі «Вибір Софі» американський письменник Вільям Стайрон висловив думку, що цю книгу зобов'язані читати всі, хто впливає на думки співгромадян, оскільки на тлі зізнань її автора все зло, «зображене в більшості романів, п'єс і фільмів, примітивне, якщо не фальшиве взагалі, отака низькопробна суміш жорстокості, вигадки, невропатичні жахи і мелодрами». Перше видання книги вийшло в 1951 польською мовою у Варшаві, друге — на німецькому в 1958 році. До 2006 року книга була перевидана в двадцятий раз.

Французький письменник Робер Мерль в своєму романі «Смерть — моє ремесло» (1952) розповідає про історію якогось Рудольфа Ланга — начальника, засновника і коменданта табору смерті «Аушвіц-Біркенау». Літературний персонаж Рудольф Ланг багато в чому відповідає своєму реальному прототипу Рудольфу Гьоссу. Біографія літературного персонажа Ланга також мало чим відрізняється від біографії Гьосса.

У 1977 в Німеччині був знятий фільм про Гьосса «З одного німецького життя».

Цитати

  • Коли Гьосса запитували, навіщо вбивають мільйони невинних людей, він відповідав: «Перш за все, ми повинні слухатись фюрера, а не філософствувати.»
  • Зі свідчень Рудольфа Гьосса на Нюрнберзькому процесі : «У червні 1941 року я отримав наказ встановити в Аушвіці обладнання для винищення євреїв. Коли я обладнав будинок для винищення в Аушвіці, то пристосував його для використання газу циклон Б, який представляв собою кристалічну синильну кислоту. Іншим удосконаленням, зробленим нами, було будівництво газових камер з разової пропускною спроможністю в 2 тисячі чоловік, в той час як в десяти газових камерах Треблінки можна було винищувати за один раз тільки по 200 чоловік у кожній.»

Галерея

Примітки

Джерела

  • Gilbert, Gustave. [1947] 1995. Nuremberg Diary. USA: Da Capo Press. ISBN 978-0-306-80661-2.
  • Höß, Rudolf. Death Dealer: The Memoirs of the SS Kommandant at Auschwitz. edited by Steven Paskuly and translated by Andrew Pollinger. Buffalo, N.Y.: Prometheus Books, 1992. ISBN 978-0-87975-714-4. Google Books preview.
  • Höß, Rudolf. Kommandant in Auschwitz; autobiographische Aufzeichnungen. Veröffentlichungen des Instituts für Zeitgeschichte. Quellen und Darstellungen zur Zeitgeschichte, Bd. 5. Stuttgart: Deutsche Verlags-Anstalt, 1958. (in German)
  • Höß, Rudolf. Commandant of Auschwitz: The Autobiography of Rudolf Hoess. (Constantine FitzGibbon, trans.) London: Phoenix Press, 2000. ISBN 1-84212-024-7. (A different translation of Kommandant in Auschwitz.)
  • Ravenswood, Linda, Frau Kommandant Hoess' Pink Cardigan, Rivets Literary Magazine, 2010.
  • Особова справа Гьосса (зберігається у відділенні Національного управління архівів та документації США в місті Коледж-Парк, штат Меріленд).
  • Рудольф Гьосс на сайті Traces of War
  • Jürg Amann: Der Kommandant. Monolog. Arche, Zürich 2011, ISBN 978-3-7160-2639-7.
  • Gunnar Boehnert: Rudolf Höss – Kommandant von Auschwitz. In: Ronald Smelser, Enrico Syring (Hrsg.): Die SS: Elite unter dem Totenkopf.Paderborn, 2000, ISBN 3-506-78562-1, S. 254 ff.
  • Manfred Deselaers: „Und Sie hatten nie Gewissensbisse?“ Die Biografie von Rudolf Höß, Kommandant von Auschwitz, und die Frage nach seiner Verantwortung vor Gott und den Menschen. 2. Auflage. Benno-Verlag, Leipzig 2001, ISBN 3-7462-1474-2.
  • Wacław Długoborski, Franciszek Piper (Hrsg.): Auschwitz 1940–1945. Studien zur Geschichte des Konzentrations- und Vernichtungslagers Auschwitz.5 Bände. Staatliches Museum Auschwitz-Birkenau, Oswiecim 1999, ISBN 83-85047-76-X.
    1. Aufbau und Struktur des Lagers.
    2. Die Häftlinge: Existenzbedingungen, Arbeit und Tod.
    3. Vernichtung.
    4. Widerstand.
    5. Epilog.
  • Andrzej Gass: Auschwitz-Kommandant Rudolf Höß am Galgen. In: Focus Historia. 1/2007 vom 24. April 2007, mit Fotografien von Stanisław Dąbrowiecki, 1947.
  • Gustave Mark Gilbert: Nürnberger Tagebuch. Gespräche der Angeklagten mit dem Gerichtspsychologen. (Reihe: Die Zeit des Nationalsozialismus). Übers. Margaret Carroux u. a. Fischer TB, Frankfurt 1977, zuletzt (75/76. Tsd. d. Auflage) 1995, ISBN 3-596-21885-3.
  • Thomas Harding: Hanns und Rudolf. Der deutsche Jude und die Jagd nach dem Kommandanten von Auschwitz. Aus dem Englischen von Michael Schwelien. dtv, München, 2014.
  • Rudolf Höß; Martin Broszat (Ausw. & Einl.): Kommandant in Auschwitz. DVA 1958; zuletzt 20. Auflage. dtv, München 2006, ISBN 3-423-30127-9
  • Volker Koop: Rudolf Höß. Der Kommandant von Auschwitz. Eine Biographie. Böhlau Verlag, Köln/ Weimar/ Wien 2014, ISBN 978-3-412-22353-3.
  • Robert Merle: Der Tod ist mein Beruf. Aufbau-Taschenbuch-Verlag, Berlin 2000, ISBN 3-7466-1212-8.
  • Jan Erik Schulte: Zwangsarbeit und Vernichtung: Das Wirtschaftsimperium der SS. Oswald Pohl und das SS-Wirtschafts-Verwaltungshauptamt 1933–1945. Schöningh, Paderborn u. a. 2001, ISBN 3-506-78245-2.
  • Tom Segev: Die Soldaten des Bösen. Zur Geschichte der KZ-Kommandanten. Rowohlt, Reinbek bei Hamburg 1992, ISBN 3-499-18826-0.
  • Staatliches Museum Auschwitz-Birkenau: Akten zum Höß-Prozess im Staatlichen Museum Auschwitz-Birkenau. Band 23.
  • Harald Welzer: Härte und Rollendistanz. Zur Sozialpsychologie des Verwaltungsmassenmords. In: Leviathan. 21/1993, S. 358–373.
  • Seine Aussagen für die und in den Nürnberger Prozessen gegen Ernst Kaltenbrunner, Oswald Pohl & die I.G. Farben: IMG Erklärung vom 5. April 1946 Band 23, PS 3868; online siehe Anm. zum obigen Abschnitt „Eidesstattliche Erklärung“ – Aussage im Prozess 15. April 1946 IMG Band 11, S. 438ff.
  • Seine Vernehmung durch die britische 92. Field Security Section 13./14. März 1946, Protokoll, Nürnbg. Dok. NO-1210
  • Die Protokolle der Vernehmungen 14.–22. Mai 1946, Nürnbg. Dok. NI-035/037 und NI-039/041
  • Seine sog. Lebenserinnerungen, die in Ausschnitten von Broszat veröff. wurden (siehe Lit.) und in Kopie des in Polen liegenden Originals im Institut für Zeitgeschichte (IfZ) liegen
    • Vollständiger Druck in Polnisch: Wspomnienia Rudolfa Hoessa, Komendanta Obozu Oświęcimskiego. Warschau 1956.
    • Weitere fremdsprachige Ausgaben enthalten z. T. Texte, die sich nicht in der deutschen Fassung finden
  • Die Vernehmung durch Richter Jan Sehn in deutscher Sprache in Polen 1947, von R. H. unterzeichnet. Bestand: Staatliches Museum Auschwitz-Birkenau
  • Jadwiga Bezwińska, Danuta Czech (Textauswahl & Bearb. der Anm.): KL Auschwitz in den Augen der SS. Aussagen von Höss, Pery Broad und Johann Paul Kremer. Staatliches Museum Auschwitz-Birkenau 1973; wieder Krajowa Agencja Wydawnicza, Katowice 1981; wieder Interpress, Warschau 1992, ISBN 83-85047-35-2 & ISBN 83-223-2496-0
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.