Рів (річка)

Опис

Довжина — 104 км, площа басейну 1 162 км². Долина V-подібна, слабозвивиста, завширшки переважно 0,7—1,3 км, максимально до 3 км (в районі міста Бара). Глибина долини змінюється від 5—10 до 20—35 м. Річище звивисте, завширшки 5—20 м, подекуди порожисте, є острови; на окремих ділянках річище пересихає. Похил річки 0,82 м/км. Заплава в багатьох місцях заболочена. Споруджено декілька ставків і водосховищ.

Розташування

Рів бере початок на північ від села Слобідка-Охрімовецька. Тече переважно на схід. На території Жмеринського району вона розділяє район на північну і південну частини. Впадає до Південного Бугу в північній частині села Могилівка, що на захід від міста Гнівані.

Основні притоки

Населені пункти

Річка Рів в межах міста Бар

На річці розташовані місто Бар та смт Браїлів. У межах Жмеринського району такі села і хутори: Мельники, Токарівка, Чернятин, Северинівка, Межирів, Рів, Тартак, Сьомаки, Демидівка, Могилівка. У межах Барського району такі села: Шершні, Чемериси-Барські, Балки.

Річка Рів біля села Шершні

Історія та цікаві факти

Населені пункти вздовж річки Рову належать до району давнього заселення людей. Тут проводилися розкопки давніх поселень, знаходили знаряддя праці людей кам'яної доби: рубила, скребки та інші (с. Межирів). У річку Рів впадає його велика ліва притока — річка Думка. В її дельті розташоване с. Межирів — поселення, що мало магдебурзьке право, колишній районний центр, а нині невелике вимираюче село. Тільки давні архітектурні споруди нагадують про його славу. Назва Межирів походить від розташування його між Ровом та Думкою.

Біля смт Браїлів у Рів впадає річка Брага, ліва притока якої дала назву поселенню «Брагирів — Браїлів». По долині річки утворено дев'ять ставків, які роблять її повноводнішою. Рів з давніх часів має велике антропогенне навантаження і стоки забруднюють його. На його шляху стоїть Мартинівський спиртзавод, Браїлівський цукровий завод. Русло річки незмінне у верхній течії у вапняках (Рівські товри), відкладах Сарматського моря. Вапняки трапляються до ділянки Тартак — Сьомаки, а далі русло йде в граніті — вихід українського гранітного щита. Це дуже добре видно біля Браїлівського цукрового заводу: на річці є гранітні пороги. Вапняк та граніт завжди використовуються для будівництва, тому тут можна побачити багато кар'єрів та вапнярок. По берегах річки в давніх поселеннях збереглися пам'ятки природи — парки садибного типу з рідкісними деревами: Чернятинський, Северинівський, Браїлівський. Неподалік від с. Северинівки, на південь, на водорозділі Рову та Мурафи є урочище «Северинівська Дубина», де збереглися 9 вікових дубів, віком 300 років. Це колишня дача Северина Орловського. Тут донедавно біля дубів був будинок-дача, в якому жив лісник, фруктовий сад, криниця.

З річкою Рів пов'язане ім'я видатного російського композитора Петра Чайковського, який жив у Браїлові та Сьомаках в маєтку графині фон Мекк і оспівав його краєвиди в музичних творах. (Див. також Володимирська Дубина).

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.