Скоропадська Олена Павлівна

Олена Павлівна Отт-Скоропадська (5 липня 1919(19190705), Берлін, Німеччина 4 серпня 2014, Цюрих, Швейцарія) — молодша дочка останнього гетьмана України Павла Скоропадського. З 1975 р. очолювала Союз гетьманців-державників (СГД) — політичну монархічну організацію, правонаступницю Українського союзу хліборобів-державників.

Отт-Скоропадська Олена Павлівна
Скоропадська Олена Павлівна
Народилася 5 липня 1919(1919-07-05)
Берлін
Померла 4 серпня 2014(2014-08-04) (95 років)
Цюрих
Країна  Україна
Національність українка
Діяльність політична діячка
Рід Скоропадські
Батько Скоропадський Павло Петрович
Мати Скоропадська Олександра Петрівна
У шлюбі з Людвіґ Отт-Скоропадський (28.10.1915 - 29.07.2015)

Біографія

Народилась у Фріденау (нині у складі Берліна) Німеччина. Олена закінчила середню школу і реальну гімназію в Потсдамі, далі влаштувалася на роботу секретаркою в туристичному бюро та співробітницею інституту хімічних наук. У серпні 1944 року вийшла заміж за Ґерда Гіндера — давнього знайомого родини Скоропадських, громадянина Швейцарії, який служив у німецькій армії. У такий спосіб вона теж отримала швейцарське громадянство. Але шлюб тривав недовго: 10 квітня 1945-го чоловік помер у військовому шпиталі.

У повоєнний час Олена Скоропадська мешкала у Швейцарії. Деякий час працювала секретаркою на фабриці, де виробляли парфуми. Там познайомилася зі своїм другим чоловіком Людвігом Оттом, за якого вийшла заміж у березні 1948-го. Відтоді мала подвійне прізвище Отт-Скоропадська. У подружжя народилися доньки-близнючки — Олександра та Ірен, які й зараз живуть у Швейцарії неподалік Цюриха.[1]

На запрошення Академії наук у жовтні 1991-го Олена Отт-Скоропадська та Людвіг Отт вперше відвідали Київ. Надалі Олена Павлівна регулярно відвідувала Україну, зустрічалася з багатьма істориками, політичними, громадськими й культурними діячами. Брала участь у наукових конференціях, сприяла організації Музею гетьманства (передала історичні документи та матеріали з родинної колекції, які стали основою постійної виставки «Павло Скоропадський та Українська Держава 1918 року»). Допомогла видати спогади свого батька, які вперше у повному обсязі побачили світ у 1995-му, перевидані у 2016, 2017 і 2019 роках. Сама написала мемуарну працю під назвою «Остання з роду Скоропадських», яка наразі витримала два видання (Львів, 2004 і 2013).

Померла в Швейцарії у віці 95 років.

Діяльність

Брала активну участь у діяльності Гетьманського руху в еміграції, у 1975 після смерті своєї сестри Єлизавети Скоропадської-Кужим (особистого секретаря батька) Олена Павлівна перебрала на себе керівництво гетьманським рухом. Співавтор спогадів про останні дні гетьмана Павла Скоропадського «Спомини».

Автор книги спогадів «Остання з роду Скоропадських», де гетьманівна підкреслювала, що їхня родина належала до тих, «які високо шанували своє історичне коріння і український спосіб життя». Скоропадська зафіксувала побут і діяльність членів сім'ї в еміграції, описала історію найвідоміших представників української та російської аристократії, споріднених з родом Скоропадських. Серед них Кочубеї, Миклашевські, Милорадовичі, Тарновські, Дурново, Олсуф'єви, Білосельські-Білозерські та інші[2].

Родина та нащадки

30 серпня 1944 року Олена Скоропадська вийшла заміж за Ґерда Гіндера, який у квітні 1945-го помер у госпіталі від поранень.

20 березня 1948-го стала дружиною Людвіґа Отта (1915—2015) (у 1958–1978-му директор швейцарського видавництва Tagesanzeiger). 30 січня 1954-го в них народилися дві доньки: Олександра та Ірена.

Олена Отт-Скоропадська з чоловіком Людвіґом Отт-Скоропадським разом з українським істориком Павлом Гай-Нижником (13.IX.2005)

Підсумки

Вперше відвідала Україну в 1991-му, після проголошення незалежності, потім майже кожні два роки приїздила на батьківщину предків. Часто розповідала про Київ. Зустрічалася з вітчизняними істориками, політичними діячами, молодими науковцями, всіма, кого цікавили доля гетьмана, звичаї та життя його родини.

Брала участь у наукових конференціях, допомагала експонатами Музеєві гетьманства, куди, зокрема, передала копії портретів українських гетьманів роботи Ольги Мордвинової, виконані на батькове замовлення, що зберігалися в садибі Скоропадських у Ванзее. Доклала надзвичайних зусиль, щоб в Україні та Німеччині змогли вийти «Спомини» гетьмана Павла Скоропадського. Усі ці кроки були спрямовані на «очищення» постаті творця Української Держави від суб'єктивістських оцінок, котрими її наділили як російські, так і українські супротивники.

Сім'я

Див. також

Примітки

  1. Шевелєва, Мар'яна (5 липня 2019). Олена Скоропадська – остання донька останнього Гетьмана. Український інтерес. Процитовано 7 грудня 2020.
  2. Отт-Скоропадська О. Остання з роду Скоропадських./Пер. з нім. Галини Сварник. — Львів: Літопис, 2004. — 472 с.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.