Слобожанське (Дніпровський район)

Слобожанське (до 2016 року — Ювілейне[2]) — селище міського типу в Україні, центр Слобожанської селищної громади Дніпровського району Дніпропетровської області. Населення за переписом 2020 року становило 13 747 осіб. У Слобожанському розташовані органи влади Дніпровського району.

смт Слобожанське
Герб Прапор
Країна  Україна
Область Дніпропетровська область
Район/міськрада Дніпровський район
Громада Слобожанська селищна громада
Рада Слобожанська селищна рада
Код КАТОТТГ: UA12020250010046556
Облікова картка Облікова картка 
Основні дані
Засноване 1987
Колишня назва Ювілейне (до 2016 року)
Статус із 1987 року
Агломерація Дніпровська агломерація
Площа 9,736[1] км²
Населення 13 747
Густота 1184 осіб/км²
Поштовий індекс 52005
Телефонний код +380 56
Географічні координати 48°32′01″ пн. ш. 35°04′41″ сх. д.
Відстань
Найближча залізнична станція: Дніпро-Головний
До станції: 17 км
Селищна влада
Адреса 52005, Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н, смт Слобожанське, вул. Василя Сухомлинського, 56б
Голова селищної ради Камінський Іван Миколайович
Вебсторінка
Карта
Слобожанське
Слобожанське

Слобожанське у Вікісховищі

Географічне розташування

Селище міського типу примикає до північної околиці міста Дніпра, між автомобільними шляхами М04 (E50) і Т 0410. З північно-східного боку до селища примикає парк «Дружби народів», який зараз є лісопарковою зоною. На північ від селища збудовано мікрорайон «Золоті ключі».

Історія

Перші поселення на території сучасного Cлобожанського виникли ще у другому тисячолітті нашої ери. На світанку історії[3] - це було місце перебування багатьох кочових народів і племен. Тут залишили свої сліди скіфи, сармати та анти - люди слов'янського племені, а з утворенням Київської Русі, в ІХ - ХІІ століттях, пролягли степами шляхи на південь. Згодом валки возів Чумацьким Шляхом пішли від Полтави через Царичанку, Чумаки. Вони торували колію, де нині вулиця Василя Сухомлинського, Киснева та Байкальська - на переправу через річку Самару і далі.

У 1778 році утворилася слобідка Підгороднє, яка вже за наших часів виросла у місто. Походження назви слобідки пов’язане з тим, що слобода була розташована поблизу губернського міста Катеринослава (під городом). Сучасне селище міського типу Слобожанське було частиною Підгороднього до 1987 року. Вже в червні 1987 року селище було утворене, виділенням з міста Підгородне. За переписом 1989 року у селищі міського типу мешкало приблизно 10 100 осіб і 540 осіб у другому відділенні радгоспу «Нижньодніпровський». У 2011 році Дніпропетровська міська рада ініціює приєднання селища до Дніпропетровська. Після чого жителі селища вийшли на мітинг проти приєднання до обласного центру[4].

У 2015 році колектив Ювілейної селищної ради надіслав всім територіально прилеглим сільським радам пропозицію про об’єднання в рамках реформи місцевого самоврядування. Відгукнулась лише одна – Степнянська сільрада, через що утворилася Ювілейна об'єднана територіальна громада, яку надалі перейменували у Слобожанську селищну територіальну громаду. У 2016 році селище Ювілейне перейменоване у Слобожанське в рамках процесу декомунізації в Україні, адже було назване на честь 70-річчя Жовтневої революції.

Відомі люди

Економіка

  • Дніпропетровський тепличний комбінат;
  • «Ювілейний», м'ясокомбінат, ТОВ;
  • «Дивоцвіт», ПП;
  • Дніпропетровський НДПІ землеустрою, ДП;
  • ДП «Південний ринок»;
  • Дніпропетровський племінний завод ВАТ «Бджолоагросервіс»;
  • ТОВ «Агросільпром»;
  • ТОВ «Біотерра»;
  • ТОВ «ККД»;
  • ТОВ «Снек продакшн»,
  • ТОВ «АТБ-МАРКЕТ»,
  • Крафтові сирні цукерки Олега Соловйова,

Неподалік розташовані великі торгівельні центри - «Метро», «Епіцентр», ТРЦ «Караван», а також аеропорт "Підгороднє", який фактично зачинений.

Об'єкти соціальної сфери

  • Школа I—III ст.
  • Школа I ст.
  • Дитячий садочок.
  • Дитячий будинок.
  • Фельдшерсько-акушерський пункт.
  • Центр культури та дозвілля «Слобожанський»,
  • Комунальний заклад «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Добре вдома» Дніпропетровської обласної ради,
  • Спортивний комплекс «Слобожанський».

Транспорт

Від центру Дніпра автобусний маршрут №115 (площа Успенська - вулиця Василя Сухомлинського), від площі Старомостової маршрутки № 149 (площа Старомостова - вулиця Василя Сухомлинського) та №59 (площа Старомостова - вулиця 8 березня) . Від Самарського острову через центр селища курсує автобус за маршрутом №42 (Самарській острів - житловий масив Лівобережний-3). По селищу пролягає маршрутка №1 (вулиця 8 березня - М'ясокомбінат). З електротранспорту до краю селища міського типу курсують тролейбуси маршрутів №3 (вулиця Холодильна - площа Старомостова), №7 (вулиця Холодильна - вулиця Європейська).

Спорт

На території селища базуються жіночий волейбольний клуб «Прометей», чемпіон України сезону 2020/2021. Також у Слобожанському виступає чемпіон Української баскетбольної Суперліги сезону 2020/2021 чоловічий баскетбольний клуб «Прометей».

Гра баскетбольної Суперліги: БК "Прометей" - БК "Дніпро". На базі спортивного комплексу "Слобожанський"

Галерея

Примітки

  1. who-is-who.com.ua
  2. Постанова Верховної Ради України від 12 травня 2016 року № 1353-VIII «Про перейменування окремих населених пунктів»
  3. Загальна інформація | Економічний профіль | Слобожанська ОТГ. slobozhanske.dosvit.org.ua. Процитовано 25 січня 2022.
  4. Рыжков, Вадим (15.02.2011). «Вы сначала в Днепропетровске порядок наведите!». щотижневе (російська). Процитовано 15.02.2011.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.