Солодкий корінь голий

Солодкий корінь голий[1] (лат. Glycyrrhiza glabra L., інші назви: солоде́ць голий, вербе́ць, соло́дка, соло́дкий ко́рінь, солоди́ч, локри́ця) багаторічна рослина родини бобових, корінь якої використовується в промисловості й медицині.

Солодкий корінь голий
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Бобовоцвіті (Fabales)
Родина: Бобові (Fabaceae)
Підродина: Метеликові (Faboideae)
Рід: Солодкий корінь (Glycyrrhiza)
Вид:
Солодкий корінь голий (G. glabra)
Біноміальна назва
Glycyrrhiza glabra
L., 1753
Glycyrrhiza glabra Тулузький музей

Зовнішній вигляд

Багаторічна трав'яниста рослина 50—100 см заввишки, що має потужну кореневу систему. Листки її почергові, складні, непарноперисті, з 11—15 яйцеподібно-ланцетними листочками, квітки метеликові, блідо-фіолетові, зібрані у густу пазушну волоть. Плоди — шкірясті бурі боби. Цвіте у червні — серпні. Росте у степовій зоні по солончаках, понад берегами степових рік, на приморських схилах, зрідка в Криму. Інколи утворює суцільні зарості.

Збір

Зазвичай, корені збирають восени або рано навесні, зрідка літом. Очистивши їх ретельно від кори, до жовтого шару, сушать на горищі або в сушарнях.

Хімічний склад

Корені солодцю містять у собі глікозиди: ліквіритин, гліциризин (нудно-солодкий на смак), глюкозу, пектини, крохмаль, гіркоту, віск, аспарагін, солі кальцію, калію, магнію та сліди летких олій.

Використання

Стародавні єгиптяни використовували корінь локриці як підсолоджувач. Археологи знайшли його в похованні фараона Тутанхамона. Як ліки локрицю використовували також у Китаї, Індії та середньовічній Європі.

В 1731 році італієць Джорджіо Амареллі винайшов спосіб добувати з кореня цієї рослини екстракт , який також отримав назву локриці. Локричні цукерки з часом припали до смаку багатьом мешканцям Північної Європи , зокрема голландцям, шведам і фінам[2].

У практиці української народної медицини застосовують як відхаркувальний (особливо при бронхіальній астмі у дітей), дещо сечогінний, обволікальний, трохи проносний засіб при закрепах, геморої, виразці шлунка.

Може використовуватися як протиотрута при отруєнні грибами. Поліпшує смак ліків (гліциризин у 150 разів солодший за цукор), діє кортизоноподібно, впливає сприятливо на обмін речовин і при хворобі Аддісона.

Враховуючи те, що глікозид гліциризин є джерелом глюкуронової кислоти, якою організм знешкоджує різні отрути (в тому числі токсини правцю), локрицю вживають при жовчних каменях і хворобах печінки.

Екстракт солодцю заспокоює болі, але треба пам'ятати, що гліциризин може порушити електролітно-водну рівновагу і призвести до виникнення набряків. Понижується також при цьому вміст вітаміну С у надниркових залозах. Солодка може вплинути на баланс електролітів в організмі і привести до високого кров'яного тиску, головних болів.

У 2020 році зафіксовано випадок смерті, спричинений надмірним споживанням цукерок з екстрактом кореню локриці. Лікарі описали цей випадок у Медичному журналі Нової Англії (New England Journal of Medicine), дійшовши висновку, що у смерті чоловіка винна гліциризинова кислота, яка міститься у локриці."[3][4] Остаточний діагноз: Псевдогіперальдостеронізм свідчить про надмірне споживання солодки, ускладнене зупинкою серця, пов'язаною з фібриляцією шлуночків.

Його додають в суміші для вогнегасників, застосовують для боротьби з сірчанокислим туманом над електролізними і рафіновуваними ваннами підприємств кольорової металургії[5].

У харчуванні

Локричний екстракт обов'язкова складова жувальних гумок і відомого напою Кока-Кола, його використовують при виготовленні тютюну вищих сортів, у виробництві цукерок, квасу, пива, лимонаду[5].

Дрібно порізані корені додають під час квашення яблук, огірків, капусти[6].

Стебла і листя є поживним кормом для худоби і в той же час стимулятор росту тварин[5].

Примітки

  1. Glycyrrhiza glabra // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Михайло Мустафін. Цукор. Солодка (може, навіть занадто) історія — К., 2018, с.54-55
  3. suspilne.media https://suspilne.media/65630-u-ssa-colovik-pomer-cerez-svou-pristrast-do-lakrici/ Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 26 вересня 2020.
  4. Edelman, Elazer R.; Butala, Neel M.; Avery, Laura L.; Lundquist, Andrew L.; Dighe, Anand S. (24 вересня 2020). Case 30-2020: A 54-Year-Old Man with Sudden Cardiac Arrest. New England Journal of Medicine 383 (13). с. 1263–1275. ISSN 0028-4793. doi:10.1056/NEJMcpc2002420. Процитовано 26 вересня 2020.
  5. Красный А. По Амударье за лакричным корнем / «Химия и жизнь» Научно-популярный журнал Академии наук СССР. — 1972, № 1 (с.: 14)
  6. М. Л. Рева, Н. Н. Рева Дикі їстівні рослини України / Київ, Наукова думка, 1976 — 168 с. — С.157

Література

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.