Соня Грін

Соня Грін
Sonia Greene
Ім'я при народженні Соня Гафт Шафіркін
Народилася 16 березня 1883(1883-03-16)
Ічня, Чернігівська губернія, Російська імперія (нині Ічня, Чернігівська область, Україна)
Померла 26 грудня 1972(1972-12-26) (89 років)
Санленд, Лос-Анджелес, Каліфорнія, США
Громадянство США
Національність єврейка
Діяльність письменник, видавець
Мова творів англійська
У шлюбі з Говард Лавкрафт
Діти Carol Weldd

 Соня Грін у Вікісховищі

Со́ня Ґрін (повне ім'я: Соня Гафт Ґрін Лавкрафт Дейвіс, англ. Sonia Haft Greene Lovecraft Davis, ім'я при народженні: Соня Гафт Шафіркін; 16 березня 1883, Ічня, Російська імперія 26 грудня 1972, Лос-Анджелес, США) американська письменниця, видавець-аматорка; також відома через свій шлюб з письменником-фантастом Говардом Лавкрафтом.

Біографія

Дитинство

Соня Грін народилася 16 березня 1883 року в єврейській сім'ї, у містечку Ічня на Чернігівщині. Її батько, Симон Шафіркін, володів невеликим і не дуже успішним магазином у Ічні, зрештою, він взагалі був розгромлений, як і у багатьох інших євреїв. Потім Симон був призваний на військову службу, після звільнення вирішив шукати кращої долі у Східній Європі. Він емігрував сам, пообіцявши невдовзі забрати і сім'ю. На час його відсутності мати Соні, Ракель, разом із дочкою, переїхала жити до своїх батьків. Певний час Симон писав листи дружині, але зрештою перестав. Тоді Ракель змінила прізвище на дівоче — Гафт[1], і 1890 року сама теж залишила країну[2]: виїхала з Сонею до Англії, де приєдналася до двох своїх братів, які емігрували раніше і досить успішно вели справи у Ліверпулі[1].

У Ліверпулі Ракель Гафт відкрила магазин-ательє з пошиття одягу[1], але затрималася тут ненадовго: 1892 року, разом із знайомими, яких знала ще в Росії, поїхала до Нью-Йорку, залишивши Соню в школі барона де Гірша, в околиці Ліверпуля. Втім, того ж року Ракель вийшла заміж за американця єврейського походження, Соломона Мосесона, і забрала дочку до США[1][2]. Мосесон називав себе на американський лад — Семюелем Моррісом, і мав магазин у місті Ельміра штату Нью-Йорк, сім'я жила тут і Соня вчилася у місцевій школі. Коли дівчині виповнилося тринадцять, вітчим вирішив, що вона вже має працювати і її було віддано опановувати професію модистки[1].

Бізнес-леді

Через два роки, коли Соня вже працювала модисткою у Нью-Йорку[1], вона познайомилася з Самуелем Шекендорфом[3] — також євреєм-емігрантом з Російської імперії, на десять років старшим за неї. Він був комерсантом і пізніше змінив своє ім'я на більш милозвучне — Стенлі Ґрін (Stanley Greene)[1]. 24 грудня 1899 року вони одружилися[3] і Соня взяла собі прізвище Ґрін. У цьому шлюбі Соня Грін мала двох дітей: сина (1900 р.н., помер тримісячним немовлям) та дочку Флоренс Керол (нар. 19 березня 1902 пом. 31 березня 1979, стала успішною журналісткою, відомою як Керол Велд)[2][3].

Відносини зі Стенлі Гріном були складними: він виявився неврівноваженим, із важкою вдачею та психічними розладами[4], а крім того не працював і зраджував дружину[1]. Зрештою 1916 року Стенлі Ґрін наклав на себе руки[3], але на той час Соня вже залишила його і жила окремо у престижному районі Нью-Йорка, разом із дочкою. У неї оселилася й мати Ракель, зі своїми двома дітьми від шлюбу з Моррісом, якого вона теж покинула[1]. Тоді Соня Ґрін вже була успішною та енергійною бізнес-леді: вона закінчила курси підвищення кваліфікації при Колумбійському університеті й отримала керівну посаду в компанії «Ferle Heller's», яка займалася проектуванням, виготовленням та продажем модного одягу. Соня очолювала напрямок жіночого одягу, працювала в магазині в центрі Нью-Йорка й мала дуже значний на той час дохід — 10 тисяч доларів на рік[4].

Літературна діяльність

1917 року Соня Ґрін познайомилася з журналістом Джеймсом Ф. Мортоном, який і зацікавив її літературною твочістю[2]. Вона почала відвідувати лекції, ходити до вечірньої школи для вдосконалення знання англійської мови, стала членом Національної асоціації аматорської преси. З 1920 року її будинок на Парксайд-авеню в Брукліні став місцем зустрічей «Клубу блакитного олівця» (Blue Pencil Club) — об'єднання журналістів-аматорів Нью-Йорка[1]. На початку липня 1921 року Соня, в складі нью-йоркської делегації, поїхала на з'їзд журналістів-початківців до Бостона і там познайомилася з Говардом Лавкрафтом[4]. Вродлива та енергійна Соня Грін зацікавилася непоказним молодим письменником[5]:

Я захоплювалася його особистістю, але, відверто кажучи, перший час, не його зовнішністю

— зі спогадів Соні Ґрін про Говарда Лавкрафта

Згодом Соня вступила до Об'єднаної асоціації аматорської преси, членом якої на той час був і Лавкрафт, пожертвувала кошти на її користь і зав'язала листування з письменником[2]. У подальшому розвитку відносин ініціативу проявила Соня: на початку вересня того ж року вона на два дні приїхала з візитом до Лавкрафта у Провіденс. У жовтні 1921 Соня випустила перший номер власного аматорського журналу «Рейнбоу» (The Rainbow), у якому було опубліковано декілька її нарисів, а також твори Лавкрафта й інших її друзів[6]. Другий і останній номер журналу побачив світ у травні 1922[2]. Навесні 1922 Говард, на запрошення Соні, приїздив до неї у Нью-Йорк, вони продовжували листування — Лавкрафт писав щодня, деякі листи сягали 50 сторінок, але після розриву Соня всі їх спалила. Ці відносини дали певний повштох у творчості Говарда Лавкрафта, також разом вони написали оповідання «Жах на пляжі Мартін», яке, втім, перший раз було видане у листопаді 1923 за авторством лише однієї Соні, під назвою «Невидимий монстр»[4].

Коли вона увірвалася в моє обмежене життя студента-заучки із Медісона [у 1921 або 1922], я відчув себе сірим горобцем, який закляк перед коброю. Подібна Юноні, владна, з неперевершеними темними очима та волоссям, вона була занадто царською для персонажу Достоєвського і, радше, видавалася героїнею із найвойовничіших сторінок «Війни і миру». Втілення величі вільної й освіченої особистості, вона проявляла унікальну глибину та силу почуттів, і спонукала мне Писати, Працювати, Творити.

— Альфред Гальпін, композитор і близький друг Говарда Лавкрафта про своє знайомство із Сонею Ґрін[5]

Собор святого Павла (Мангеттен, Нью-Йорк)

На думку дослідників, одружитися Лавкрафту запропонувала Соня і 3 березня 1924 року вони побралися, у Соборі святого Павла на Бродвеї (Соні тоді виповнився 41 рік, Лавкрафту — 34). Подружжя оселилося у будинку Соні в Брукліні. У період з травня 1924 року по березень 1925 року Соня Гафт Ґрін Лавкрафт обіймала посаду президента Об'єднаної асоціації аматорської преси, видала декілька випусків аматорського журналу «United Amateur», де, поміж інших, опублікувала й свої твори[7].

Новий шлюб був нетривалим. Невдовзі після одруження Соня втратила роботу в «Ferle Heller's»: або з причини банкрутства компанії, або ж вона пішла сама і спробувала відкрити власний магазин, але невдало[7]. У жовтні 1924 року її вразив гострий напад гастриту. Лавкрафт у Нью-Йорку роботу знайти не міг і, після одужання, Соня, не знайшовши інших прийнятних варіантів, 31 грудня 1924 року поїхала до Цинциннаті, де їй запропонували посаду в універмазі, потім — у Клівленд. Вона утримувала свого чоловіка, який переселився у невелику квартиру в Брукліні, кожні два-три тижні приїздила до нього, але шлюб вже не мав майбутнього[8]. Манірний та інтелігентний Говард Лавкрафт страждав у галасливому Нью-Йорці і дружина сама запропонувала йому повернутися назад у Провіденс[9], що він з радістю і зробив у квітні 1926 року[10]. Соня допомогла влаштуватися Лавкрафту, приїздила ще декілька разів. Навесні 1928 року вона відкрила власний магазин капелюхів у Нью-Йорці, з цієї нагоди до неї приїжджав і чоловік. Втім Соня вже розчарувалася у шлюбі і сімейному житті на відстані, і, наприкінці року, запропонувала розлучитися[7]. Лавкрафт цього не очікував, був проти, але зрештою погодився. За законами штату Нью-Йорк того часу, розлучення було можливе лише за умови подружньої зради, психічної хвороби або довічного ув'язнення одного з подружжя. Соня погодилася, щоб хтось з родичів Говарда фіктивно свідчив проти неї про зраду і відповідні папери мали бути підписані у квітні 1929 року. Однак, одні джерела стверджують, що Лавкрафт, кохаючи Соню, так і не підписав їх і юридично вона залишилася його дружиною на все життя[7], інші — що вони все-таки були підписані і подружжя розлучилося[9].

Життя у Каліфорнії

У 1930 році Соня Ґрін написала п'єсу «Алкеста», яка невеликим накладом була опублікована лише 1985 року. У 1933 році вона переїхала до Каліфорнії, де продовжила займатися комерційною діяльністю[11], але попередньо знищила усі листи від Говарда Лавкрафта[6]:

В мене була повна валіза листів, які він писав мені роками, але перш ніж покинути Нью-Йорк заради Каліфорнії, я віднесла їх в поле і піднесла до них сірника

— зі спогадів Соні Грін про відносини із Говардом Лавкрафтом

1936 року, в Лос-Анджелесі, Соня вийшла заміж за Натанієля Авраама Дейвіса, професора економіки та міжнародного права, але за десять років він помер і решту свого життя вона прожила сама, написала ще декілька невеликих творів, а також мемуари про Лавкрафта. З єдиною дочкою Флоренс Керол вони розсваривалися невдовзі після шлюбу із Лавкрафтом і до глибокої старості Соні не спілкувалися взагалі. Останні роки Соня Грін була прикута до інвалідного візка і жила у закладі для літніх людей «Diana Lynn Lodge» у Санленді, околиці Лос-Анджелеса, тут і померла 26 грудня 1972 року[1].

Творчість

Соня Грін — письменник-аматор, і її творчість не була дуже плідною, окремі твори було опубліковано вже після смерті[11][12][13].

  • Вірші
    • «До Флоренції» (Ode to Florence) — жовтень 1921, журнал «Рейнбоу»
    • «Морс Омнібус Коммуніс» (Mors Omnibus Communis) — жовтень 1921, журнал «Рейнбоу»
  • Оповідання
    • «Невидимий монстр» / «Жах на пляжі Мартін» (The Invisible Monster / The Horror at Martin's Beach) — 1923, у співавторстві з Говардом Лавкрафтом, під іменем Соні Г. Грін
    • «Чотири години» (Four O'Clock) — 1949, написане у 1922
  • П'єси
    • «Алкеста» (Alcestis: A Play) — 1985, 200 примірників, під іменем Соні Гафт Грін Лавкрафт
  • Мемуари
    • «Європейські враження» (European Glimpses) — 1988, у співавторстві з Говардом Лавкрафтом, під іменем Соні Г. Грін
    • «Приватне життя Г. Ф. Лавкрафта» (The Private Life of H. P. Lovecraft) — 1992, , під іменем Соні Г. Дейвіс
  • Есе
    • «Лавкрафт, яким я його знала» (Lovecraft as I Knew Him) — 1948, під іменем Соні Г. Дейвіс
    • «Спогади Лавкрафта: Я» (Memories of Lovecraft: I) — 1969, під іменем Соні Гафт Лавкрафт Дейвіс
  • Нариси
    • «Лінива ідилія» (Idle Idylls) — жовтень 1921, журнал «Рейнбоу»
    • «Філософія» (Philosophia) — жовтень 1921, журнал «Рейнбоу»
    • «Аматеурдом редактора» (Amateurdom of the Editor) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Аматорські Афоризми» (Amateur Aphorisms) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Комерція — прокляття мистецтва» (Commercialism — the Curse of Art) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Гра в шахи» (A Game of Chess) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Хейнс проти Хаунтейн» (Heins versus Houtain) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
  • Статті
    • «Аматеурдом і редактор» (Amateurdom and the Editor) — жовтень 1921, журнал «Рейнбоу»
    • «Аматеурдом і редактор» (Amateurdom and the Editor) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Думка» (Opinion) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
    • «Рекрутинг» (Recruiting) — травень 1922, журнал «Рейнбоу»
  • Видавнича та редакторська діяльність
    • 1921–1922 — Журнал «Рейнбоу»
    • 1924–1925 — Журнал «United Amateur»

Примітки

  1. L. Sprague de Camp, 2011
  2. S. T. Joshi, David E. Schultz, 2001, с. 59
  3. H.P. Lovecraft’s Family. hplovecraft.com (англ). Процитовано 14 квітня 2014.
  4. Глеб Елисеев, 2013, Глава 7
  5. S. T. Joshi, 2001, с. 147
  6. S. T. Joshi, 2001, с. 148
  7. S. T. Joshi, David E. Schultz, 2001, с. 60
  8. Глеб Елисеев, 2013, Глава 8
  9. Глеб Елисеев, 2013, Глава 10
  10. Bob Curran, 2009, с. 383
  11. S. T. Joshi, David E. Schultz, 2001, с. 61
  12. Greene, Sonia H(aft). philsp.com (англ). Архів оригіналу за 30 травня 2014. Процитовано 14 квітня 2014.
  13. Sonia Greene - Chronological Bibliography. isfdb.org (англ). Процитовано 14 квітня 2014.

Посилання

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.