Теорема Островського

В теорії чисел, теорема Островського, дає класифікацію всіх абсолютних значень на полі раціональних чисел. Окрім того теоремою Островського також називають пов'язані результати для довільних числових полів і про архімедові абсолютні значення для довільного поля чи тіла.

Допоміжні означення і твердження теореми

Абсолютні значення і на полі K є еквівалентними якщо існує додатне дійсне число c > 0 таке що

Тривіальним абсолютним значенням на полі K є абсолютне значення

Дійсним абсолютним значенням на полі раціональних чисел Q є стандартний модуль числа тобто

Для простого числа p, p-адичне абсолютне значення на Q можна задати в такий спосіб: довільне раціональне число x, можна в єдиний спосіб записати як , де a і b цілі числа, що не діляться на p, b > 0 і n є цілим числом; тоді

Теорема Островського: довільне нетривіальне власне значення на полі раціональних чисел є еквівалентним або дійсному власному значенню або p-адичному абсолютному значенню для деякого простого числа p.

Доведення

Розглянемо деяке абсолютне значення на множині . Є два можливі випадки,

(i)
(ii)

Достатньо розглянути значення лише на цілих числах більших 1. Справді, якщо число c з множини R+ є таким, що для всіх цілих чисел більших 1, тоді ця рівність також тривіально виконується для 0 і 1, а для додатних раціональних чисел

Для від'ємних раціональних чисел:

Випадок I: ∃n ∈ N   |n| > 1

Нехай a, b і n натуральні числа і a, b > 1. Записавши bn в системі числення з базою a отримаємо:

Тоді, згідно властивостей абсолютних значень:

Тому

Проте ми маємо:

звідки випливає що:

Тепер виберемо 1 < bN таке що |b| > 1. Використовуючи це в попередньому отримаємо, що |a| > 1 незалежно від вибору a (в іншому випадку і тому ). Тож для довільного вибору a, b > 1 отримуємо

тобто

Згідно симетрії, ця нерівність є рівністю.

Оскільки a, b були довільними, існує константа, для якої , тобто для всіх цілих чисел n > 1. Тому, згідно попереднього, , що й доводить еквівалентність із звичайним модулем числа.

Випадок II: ∀n ∈ N   |n| ≤ 1

Оскільки абсолютне значення не є тривіальним, існує натуральне число для якого |n| < 1. Розклавши це число на прості множники,

можна помітити, що |p| має бути меншим 1, хоча б для одного простого множника p = pj. Доведемо, що абсолютне значення може бути менше 1 лише для одного простого числа.

Припустимо, що p, q є двома різними простими числами власне значення яких є меншим 1. Спершу нехай таке число, що . Згідно алгоритму Евкліда, існують числа m, nZ для яких виконується рівність . Звідси отримуємо

що приводить до суперечності.

Отож маємо |pj| = α < 1 для деякого j і |pi| = 1 для ij. Позначивши

отримуємо що для довільних натуральних чисел

Як і вище для довільних раціональних чисел , тобто абсолютне значення є еквівалентним з p-адичним абсолютним значенням.

Узагальнення теореми Островського

Теоремою Островського часто також називають більш загальні твердження для довільних числових полів, загальних полів чи тіл.

Твердження для числових полів

Нехай  алгебричне числове поле, тобто скінченне розширення поля раціональних чисел і — його кільце цілих чисел. Оскільки є кільцем Дедекінда, то для будь-якого його простого ідеала і будь-якого елемента можна записати де  головний ідеал породжений цим елементом, а є ідеалами взаємно простими з ідеалом . Тоді можна ввести нормування і абсолютне значення де  — норма ідеала .

Введена так функція дійсно є абсолютним значенням і з китайської теореми про лишки випливає, що для двох різних простих ідеалів ці абсолютні значення не є еквівалентними.

Іншими прикладами абсолютного значення є модулі числа індуковані вкладенням числового поля в поле дійсних чи комплексних чисел. А саме якщо є таким вкладенням то де в правій частині позначений звичайний модуль дійсного чи комплексного числа. Це абсолютне значення буде архімедовим. Спряжені комплексні вкладення визначають одне абсолютне значення і навпаки, якщо два різні дійсні чи комплексні вкладення задають одне абсолютне значення то вони є комплексно спряженими.

Теорема Островського для числових полів стверджує, що розглянуті вище приклади абсолютних значень є фактично єдиними для числових полів: якщо  алгебричне числове поле, то будь-яке його неархімедове нетривіальне абсолютне значення є еквівалентним для деякого простого ідеала , а будь-яке архімедове абсолютне значення є еквівалентним для деякого дійсного чи комплексного вкладення .

Твердження для раціональних функцій

Нехай тепер  — поле і  — поле раціональних функцій від однієї змінної над . Оскільки є полем часток кільця , що є кільцем головних ідеалів, то на можна ввести нормування пов'язане із незвідним многочленом зі старшим коефіцієнтом рівним 1. Для довільного його значення визначається з розкладу , де многочлени є взаємно простими з .

Для довільного дійсного числа можна задати абсолютне значення породжене введеним нормуванням: Для різних таких абсолютні значення будуть еквівалентними, натомість для різних незвідних многочленів зі старшим коефіцієнтом рівним 1 відповідні абсолютні значення не будуть еквівалентними.

Окрім того на полі раціональних функцій можна ввести ще одне неархімедове абсолютне значення як: Це абсолютне значення не буде еквівалентним попереднім.

Теорема Островського для числових полів: будь-яке нетривіальне абсолютне значення на полі , що є тривіальним на є еквівалентним або для деякого незвідного многочлена зі старшим коефіцієнтом рівним 1 або

Архімедові абсолютні значення на полі та тілі

Теоремою Островського також називають пов'язаний результат, що описує з точністю до еквівалентності всі архімедові абсолютні значення на довільному полі чи, більш загально, тілі: якщо  — архімедове абсолютне значення на тілі K, то існує таке вкладення K на деяке всюди щільне підтіло тіла або (тіло кватерніонів), що є еквівалентним абсолютному значенню, індукованому з або ; якщо K є полем то всі можливі вкладення є на поля .

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.