Українсько-російські переговори (2022)

Переговори української делегації з російською, що проходили у понеділок 28 лютого та четвер 3 березня 2022 року на кордоні з Білоруссю в районі річки Прип'ять після російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Місце зустрічі на Гомельщині з міркувань безпеки не розголошувалось[1].

Передісторія

Відмова від зустрічі в Гомелі

Починаючи з 25 лютого 2022 року офіційний Київ обговорював можливість українсько-російських перемовин, доки Росія не висунула вимогу скласти зброю для української армії. До того ж українська сторона проти зустрічі на території Білорусі.

Утім, уранці 27 лютого 2022 року до білоруського Гомеля прибула російська делегація на чолі з помічником президента Росії Володимиром Мединським. Не зустрівшись із представниками України, представники РФ пізніше заявили, що Україна начебто саботувала погоджені перемовини.

Прессекретар з Офісу Президента України Сергій Никифоров зазначив, що:

«Позиція України залишається незмінною. Ми готові зустрічатися в будь-якому нейтральному місці: Баку, Стамбулі, Варшаві, Відні... Продовжіть самі. Ми й надалі запрошуємо Росію якнайшвидше сісти за стіл переговорів і зберегти життя своїх військових...»[2].

Домовленість про зустріч на кордоні

У ході розмови в обід 27 лютого 2022 року Президента України Володимира Зеленського із самопроголошеним президентом Білорусі Олександром Лукашенком домовилися, що українська делегація зустрінеться з російською без попередніх умов на українсько-білоруському кордоні, у районі річки Прип'ять.

Олександр Лукашенко взяв на себе відповідальність за те, що на час проїзду, переговорів та повернення української делегації всі літаки, гелікоптери та ракети, розміщені на білоруській території, залишаться на землі[3].

Зустрічі

Перший раунд

Спочатку стало відомо о 17:00 27 лютого 2022 року, що українська делегація прибула до кордону з Білоруссю на переговори з представниками Російської Федерації.[4]. Однак, зустріч перенесли на ранок 28 лютого. Про зустріч стало відомо о 10:27 вівторка[5].

Переговори 28 лютого тривали приблизно 5 годин. Обидві сторони обговорили всі пункти порядку денного. Жодного рішення ухвалили, лише знайшли деякі пріоритетні теми, за якими можна прогнозувати спільні позиції. Увечері сторони повернулись до своїх столиць[6].

Другий раунд

Наступна зустріч відбудеться найближчими днями на польсько-білоруському кордоні[6]. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в обід 2 березня 2022 року заявив, що наразі немає відомостей про дату нових раундів переговорів з Росією[7]. А після 20 години стало відомо, що українська делегація їде на другий раунд переговорів з Росією до Біловезької пущі, де її чекає делегація РФ у колишньому складі[8].

Учасник переговорів Давид Арахамія анонсував зустріч з росіянами, приблизно о 16:00 за київським часом 3 березня 2022 року: «Програма мінімум — гуманітарні коридори. Далі — за обставинами»[8]. На переговорах 3 березня обговорили три блоки — військовий, гуманітарний та питання майбутнього політичного врегулювання конфлікту. Однак домовилися лише про формат гуманітарних коридорів для виходу цивільних та можливе тимчасове припинення бойових дій у секторі гумкоридора на період виходу цивільного населення. Спільне забезпечення гуманітарних коридорів має використовуватись для евакуації мирного громадянського населення, а також для доставки ліків та їжі до місць найбільш жорстоких боїв, з можливістю тимчасового припинення вогню у тих містах і селах, де буде здійснюватись евакуація[9].

Крім того, домовилися, що для реалізації домовленостей — які сьогодні не стали озвучувати — відбудеться третій раунд переговорів у найближчі дні[10].

Учасники

 Україна
 Росія

Оцінка

Президент України Володимир Зеленський:

«…Я не дуже вірю в результат цієї зустрічі, але нехай спробують. Щоб потім у жодного громадянина України не було жодного сумніву, що я, як президент, не намагався зупинити війну, коли був нехай і маленький, але все ж таки шанс»[11].

На думку міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, українська делегація вирушила, щоб послухати думку Росії, і висловити власну позицію про цю війну і про дії Росії. Важливо, щоб результатом цих переговорів став мир і закінчення війни:

«…Але, і я знову на цьому наголошую, ми не здамося, ми не капітулюємо, ми не віддамо жодного сантиметру нашої території. Не в тому мета нашої боротьби»[12].

Предмет переговорів

Позиція України — негайне припинення вогню та відведення військ із території України[5].

Радник глави Офісу президента Олексій Арестович 28 лютого 2022 року заявив:

«Про Донбас і Крим. Усіх військ з території України. Все одно поховають усіх, тому краще піти добровільно. Ви не уявляєте, що тут діється. У нас понад 100 тисяч резервістів за добу стали до строю[13]".

Див. також

Примітки

  1. Рощіна, Олена (28 лютого 2022). Переговори делегацій України та Росії почалися. Українська правда (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
  2. Українська та російська делегації проведуть переговори на кордоні України й Білорусі. BBCnews (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  3. Українська делегація зустрінеться з російською - Зеленський. ТСН (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  4. Українська делегація прибула до кордону з Білоруссю на переговори з Росією. ТСН (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  5. Романенко, Валентина (28 лютого 2022). Українська делегація прибула на кордон для переговорів з РФ: у складі - Резніков і Подоляк. Українська правда (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
  6. Балачук, Ірина (28 лютого 2022). Подоляк: Перший раунд переговорів закінчено, сторони їдуть до своїх столиць. Українська правда (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
  7. Мерещук, Валентина (2 березня 2022). Поки що невідомо, коли відбудуться наступні переговори з РФ, - Кулеба України не приймає ультиматумів Кремля.. Лівий Берег (укр.). Процитовано 2 березня 2022.
  8. Кізілова, Світлана (2 березня 2022). Українська делегація їде на переговори з РФ до Біловезької пущі України не приймає ультиматумів Кремля.. Українська правда (укр.). Процитовано 2 березня 2022.
  9. Росія та Україна домовились про гуманітарні коридори. Можливо, у деяких містах і селах не буде вогню. bbc.com (укр.). 3 березня 2022. Процитовано 4 березня 2022.
  10. У РФ розповіли своє бачення результатів переговорів із Україною. Українська правда (укр.). 3 березня 2022. Процитовано 3 березня 2022.
  11. Зеленський про переговори: Не дуже вірю в результат, але хай спробують. Українська правда (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  12. Кулеба про переговори з Росією: може бути мир, але не капітуляція України. Українська правда (укр.). 27 лютого 2022. Процитовано 27 лютого 2022.
  13. Тищенко, Катерина (28 лютого 2022). Арестович: Умови України – виведення всіх російських військ, із Криму й ОРДЛО теж. Українська правда (укр.). Процитовано 28 лютого 2022.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.