Хрестові походи на Смірну

Хрестові походи на Смірну (італ. Crociate di Smirne; тур. İzmir Haçlı Seferi) — два хрестові походи, що відбулися в 1343-1351 роках, спрямовані проти піратської діяльності Умура, правителя емірату Айдин. Їх було ініційовано папою Климентом VI, а головною метою було прибережне портове місто Смірна в Малій Азії, що служило для Умура базою.

Хрестові походи на Смірну
Хрестові походи

Дата: 13481351
Місце: Смірна
Результат:
Сторони
Хрестоносці: Айдиногуллари
Командувачі
Генріх Асті
Мартіно Дзаккаріа
Гуго IV
Гумберт II
Умур

Загроза турецького піратства змушувала попередників Климента, Івана XXII і Бенедикта XII, утримувати в Егейському морі флот з чотирьох галер, але починаючи з 1340-х років Климент прагнув організувати повномасштабну військову експедицію. Папа доручив Генріху Асті, католицькому патріарху Константинополя, створити лігу, до якої знову увійшли Гуго IV (король Кіпру) і госпітальєри з Родосу, а 2 листопада 1342 року Папа надіслав листи у Венецію для залучення її до ліги. Папську буллу з оголошенням Хрестового походу (Insurgentibus contra fidem) опубліковано 30 вересня.

Перший хрестовий похід на Смірну почався з морської перемоги і 28 жовтня 1344 року завершився успішним нападом на Смірну, з захопленням гавані і приморської цитаделі. 17 січня 1345 року Генріх Асті вирішив провести месу в занедбаній споруді, що на його думку була давнім собором Смірни. Посеред служби Умур напав на молільників. В ході бійні лідерів хрестового походу було вбито.

Ненадійне становище хрестоносців у Смирні спонукало Папу організувати 1345 року другу експедицію. В листопаді під командуванням Гумберта II В'єннського з Венеції вирушив Другий хрестовий похід на Смірну. У лютому 1346 року хрестоносці здобули перемогу над турками в Мітіліні, Гумберт відновив утримувану християнами нижню частину Смірни. Наступні п'ять років Климент VI намагався домовитися про перемир'я з турками, які тримали Смірну в постійній облозі з суші.

Смірна залишалася в руках християн до 1402 року.

Перший похід (1344-1345)

Підготовка

Перший хрестовий похід на Смірну був ініційований Климентом VI[1]. Папу турбували приморські анатолійські емірати, що промишляли піратством і нападами на християнські судна[2]. У 1330-1340-х роках основна загроза виходила від правителя Айдиногуллари Умура, що базувався в захопленій ним 1329 року Смірні[3]. Климент спробував організувати проти Умура повномасштабну військову експедицію[1]. На початку свого понтифікату в травні 1342 року новообраний папа написав з цього приводу дожу Венеції[2]. 10 червня венеціанці дали відповідь папі. За їх інформацією, Умур Айдиноглу мав флот з 200 або 300 суден, зокрема багатьох великих галер. На думку венеціанського Сенату, для боротьби з еміром Айдина було б достатньо 30 озброєних галер і 60 транспортних суден для 1200 вершників з кіньми, 6000 солдатів і 7200 веслярів[2][4].

2 листопада 1342 року латинський патріарх Константинополя Генріх Асті привіз до Венеції лист папи з пропозицією приєднатися до ліги, в яку на той момент папі вдалося залучити християн з острівних держав, що перебували в найбільшій небезпеці: Гуго IV, короля Кіпру, і госпітальєрів з Родосу[3][2][4]. 11 січня 1343 року[5] венеційський сенат пристав на пропозицію папи, оскільки піратська діяльність Умура безпосередньо зачіпала венеційські інтереси в східному Середземномор'ї[3]. Економічні причини походів на Смірну називали і сучасні подіям хроністи. Два італійських джерела вказували основною причиною походу побоювання з приводу торгівлі. Анонімний римський літописець повідомив, що Умур почав стягувати податки з венеційських купців. Історик з Ріміні, Марко Баттальї (пом. 1376/78) висловив припущення, що хрестовий похід вівся «через угоду про зерно, що існувала між венеційцями і турками, і через грабежі турків, які вони здійснювали тиранічно»[6]. Дійсно, айдиніди не дотримувалися торгової угоди з Венецією, підвищували мита і скоротили експорт зерна[3].

Венеційці зобов'язалися спорядити чверть від загальної кількості галер (6 із 25). Сенат запропонував, щоб ця флотилія служила або в літні місяці протягом трьох років, або ж один повний рік. У липні 1343 року почалася розробка планів кампанії[2]. До походу приєдналася також Генуезька республіка[3]. Климент VI звернувся і до інших правителів з надією, що вони так чи інакше візьмуть участь у поході або його підготовці: 8 серпня 1343 року він надіслав листи королеві Неаполя Джованні, князю Ахеї Роберту і їхнім різним родичам. 16 вересня 1343 року папа звернувся з проханням надати галери до герцога Архіпелагу Джованні Санудо, володаря Тіноса, Міконоса і частини Негропонте Джорджино Гіна, регентші двох третин Негропонте леді Бальзане далле Карчері[7].

31 серпня 1343 року Климент офіційно призначив Генріха Асті своїм легатом і головою військово-морської ліги[8]. 30 вересня 1343 року опубліковано папську буллу Insurgentibus contra fidem, що надавала папське благословення хрестовому походу і санкціювала його проповідь по всій Європі[1]. Учасникам і спонсорам походу папа надавав такі ж індульгенції, як і хрестоносцям, які визволяли Святу Землю[9]. Загальна кількість галер була трохи меншою, ніж передбачалося спочатку: всього було споряджено не 25, а 20 галер для флоту ліги. Чотири з них надав папа, шість — Венеція (одна з венеційських галер була повністю споряджена спадкоємцями Ніколо Санудо), шість галер дали госпітальєри і чотири — Кіпр[7]. Мартіно Дзаккаріа, звільненого 1337 року з полону в Константинополі, призначено капітаном папських галер, Петро Дзено командував венеційськими суднами, а капітан Конрад Піккамільйо — кіпрськими[8].

Початок походу. Перемоги латинян

Балкани і Мала Азія в епоху Хрестових походів на Смірну

Навесні 1344 року після 3 років і 11 місяців підготовки флот ліги вийшов у похід[10]. На початку кампанії (у травні) хрестоносці здобули значну перемогу в гавані Палліні на західній частині півострова Халкідіки, знищивши більше 50 суден Умура[1]. За словами Іоанна Кантакузина, латинський флот з 24 кораблів атакував 60 суден Умура в гавані і захопив їх. Війська Умура врятувалися, висівши на землю, а латиняни розібрали їхні кораблі і спалили їх[11][12]. Цей бій описує і падуанець Гульєльмо Кортузі (1285-1361), який датує його 13 травня 1344 року. За словами автора, християнський флот «спалив і потопив п'ятдесят два турецьких судна»[11][12] . Ще один, але малоправдоподібний, опис бою міститься в хроніці швейцарського хроніста Йоганна Вінтертурського, який називає втрати — 300 християн і 18 000 загиблих з турецької сторони[11]. Завершився похід успішним нападом на Смірну: хрестоносці змогли захопити гавань і цитадель порту 28 жовтня 1344 року[3][1].

Візантійський історик Никифор Григора і османський поет і історик Енвері писали, що напад латинян на Смірну був повною несподіванкою для Умура[10][13]. Іоан Кантакузін з Дідімотейхо повідомив йому в листі про небезпеки[10], але лист прийшов, коли галери ліги вже увійшли в бухту Смірни. У цей момент брати Умура були у від'їзді зі своїми військами, а сам Умур не мав достатніх сил, щоб відбити напад, і латиняни змогли вибити турків з прибережної фортеці. Потім хрестоносці встигли закріпитися у фортеці до прибуття братів Умура з підкріпленням[13]. За словами Григори, хрестоносці не змогли розвинути успіху, оскільки «франки» вважали, що можуть використовувати турків з Егейського анатолійського узбережжя, але цього не сталося[13]. Іван Кантакузін, зі свого боку, стверджував, що хрестоносці не змогли розвинути свій успіх і просунутися далі, оскільки після того, як латиняни захопили гавань і фортецю, Умур опирався їм, наскільки міг[13][3].

У підсумку, незважаючи на те, що християнам вдалося захопити гавань Смірни і нижню фортецю[14][10], верхнє місто і Кадифекале (Акрополь) залишилися в руках Умура. Земля, розташована між двома замками міста, лежала в руїнах, так що між тюрками на горі та латинянами внизу був «лабіринт покинутих будинків». Хрестоносці жили в атмосфері майже щоденної загрози[15]. Таке положення зберігалося протягом всього часу перебування латинян у місті. Як описав ситуацію італійський літописець: «Християни тримали одне невелике місце, яке називається Смірна, на березі моря»[16]. Климент так охарактеризував поточний стан у листі Гумберту II (дофіну В'єннському) — за словами понтифіка Генріх Асті і християни міцно закріпилися в нижньому замку і гавані Смірни; турки не нападають на них, а християни не можуть взяти Акрополь[17].

Цілком ймовірно, що хрестоносці забезпечили безпеку гавані й кораблів, оточивши цю область новими укріпленнями, оскільки Анонімна римська хроніка повідомляє, що венеційці збудували велику стіну перед широким ровом, що веде до моря. Автор хроніки також написав про захоплення в полон Мустафи, одного з капітанів Умура[17], який напав на венеційські галери. Володіння гаванню було важливим для латинян і не менш важливим для Умура. Влада і багатство Айдиногуллари були значною мірою обумовлені здатністю його правителя здійснювати рейди в Егейське море. Умур жив переважно завдяки данині й піратській здобичі[4]. Обмеження його доступу до моря позначалося на процвітанні його емірату[17][15].

Кінець походу. Смерть його лідерів

Згідно з «Дустурнаме», поемою Енвері, армія Умура обстрілювала хрестоносців, використовуючи требушети, деякі з яких побудували ремісники з емірату Еретни і з Африки[18]. Ці машини знищили деякі з суден хрестоносців і вбили багатьох людей. Численність армії Умура підтверджується одним західним описом, згідно з яким до Умура стікалися багато мусульман з інших еміратів Малої Азії. У відповідь на бомбардування християни почали зустрічні атаки проти сил Умура[19]. Одну успішну вилазку латинян, під час якої знищено облогові знаряддя, описав Енвері[15].

Смерть патріарха Генріха Константинопольського і П'єтро Дзено. Джузеппе Гаттері, 1860

За однією з версій, саме під час такої вилазки 17 січня 1345 року армія хрестоносців зазнала катастрофічної поразки, коли лідери хрестового походу (Генріх Асті, Мартіно Дзаккаріа і П'єтро Дзено) були вбиті людьми Умура[19]. Смерть лідерів згадується в численних латинських, турецьких і грецьких джерелах, у хроніках і листах[19].

За іншою версією, 17 січня 1345 року Генріх Асті вирішив, незважаючи на попередження Дзено і Дзаккаріа, провести месу в зруйнованому будинку, який, на його думку, був собором[19][20]. Покинута церква Святого Іоанна, місце служіння давніх єпископів Смірни, стояла між гаванню і акрополем[19]. Дзаккаріа та інші лідери походу заперечували проти масового виходу за стіни міста, однак Генріх Асті як представник папи і лідер походу наполіг на своєму[19][15]. За версією більшості джерел, Умур несподівано з'явився зі своєю армією, коли хрестоносці були відвернені службою і молитвами[19]. У супроводі всіх своїх братів (Хизира, Сулеймана, Ібрагіма і Іси) він увірвався до собору[20]. Більшість латинян, побачивши турків, відступила до фортеці в гавані[19][21]. В подальшій різанині лідерів хрестового походу Генріха Асті, Мартіно Дзаккаріа і П'єтро Дзено було вбито[20].

За третьою версією, переказаною анонімним римським літописцем нібито зі слів свідка, після проповіді Генріх Асті, одягнений у багаті шати і в супроводі інших лідерів хрестоносців, здійснив вилазку в бік турків. Через його необачність всіх лідерів було вбито[22].

Голову Мартіно Дзаккаріа відрубали і принесли Умуру[23]. Самі турки, за словами пізанського торговця Піньоля Зуккелло, також зазнали великих втрат: Умур і його брат Хизир були поранені, а їхній брат Ібрагім Бахадур - убитий[22].

Другий похід (1345-1348)

Підготовка

Печатка Гумберта

Після смерті 17 січня 1345 року лідерів хрестового походу війська Айдинідів постійно нападали на прибережну фортецю Смірни, намагаючись вибити з неї хрестоносців. Це спонукало папу приступити до організації ще однієї експедиції проти Умура[1]. Згідно з Джованні Віллані, коли про складне становище хрестоносців стало відомо на Заході, 400 чоловіків із Флоренції, близько 350 з Сієни і ще багато з Тоскани і Ломбардії вирушили на схід через Венецію «за рахунок Церкви і папи»[24]. В середині січня 1345 року Климент VI написав Гумберту, дофіну В'єннському, і запропонував взяти хрест для допомоги хрестоносцям у Смірні. Гумберт послав у Авіньйон до папи свого посла Гійома де Руана із зустрічною пропозицією. Дофін обіцяв спорядити армію з 300 осіб і 1000 лучників і утримувати за свій рахунок п'ять галер, якщо папа зробить його командувачем походу. В разі швидкої відповіді папи дофін обіцяв відплисти 24 червня[25][26]. Однак папа не бажав довіряти командування Гумберту. Переговори затяглися, і в кінці квітня 1345 року Гумберт сам вирушив до Авіньйона. Від 2 до 8 травня Гумберт щодня обідав з Климентом VI в товаристві кардиналів і посланців, і в підсумку згоди було досягнуто. З цього приводу від 23 до 29 травня «було велике свято, оскільки дофін взяв хрест» (лат. fuit magnum festum, quia dalphinus recepit crucem)[25]. Прийнявши хрест 26 травня, Гумберт отримав з рук папи шовковий прапор хрестового походу. Відплисти він повинен був до 2 серпня, а папа до цього часу повинен був повідомити своїх капітанів за кордоном про призначення командувача[26][1][27].

Гумберт почав готуватися до своєї експедиції: він найняв трьох шкіперів на строк від чотирьох місяців і чотири судна в Марселі. Три галери були новими, четверта — в хорошому стані, кожне з суден мало бути повністю озброєним і готовим перевезти 200 осіб. Галери мали бути готові до відплиття в останній тиждень липня. Вартість кожного судна склала 650 флоринів на місяць, і перші два місяці були заздалегідь оплачені дофіном за договором, засвідченим у францисканському монастирі. Крім того, Гумберт поклявся весь час, поки діє союз проти турків, або ж принаймні три роки утримувати свиту зі 100 лицарів і зброєносців[26]. Для оплати своїх витрат Гумберт наклав щорічний збір у розмірі майже 50 000 флоринів на замки Дофіне. Кожен лицар провінції, що мав трьох коней, повинен був заплатити 12 флоринів на місяць, а двох коней - 7 флоринів, 200 лицарів Гумберт був готовий зарахувати до себе на службу. Приблизно за два тижні до відправлення з десятини, зібраної для хрестового походу, Гумберт отримав 5000 флоринів, а його дружина Марі 1000. За день до запланованого відплиття, 1 серпня 1345 року, Гумберт представив папі тридцять чотири клопотання щодо своїх привілеїв[28].

Хоча в травні і червні 1345 року венеційський сенат неодноразово обговорював необхідність негайної допомоги госпітальєрам у Смірні, венеційці хотіли мінімізувати збиток своїй торгівлі на островах. Гумберт повідомив Джустініано Джустініані, венеціанському послові при папському дворі, про свої плани вирушити на схід через Венецію; повідомивши про це сенат, Джустініані отримав 5 липня відповідь, що ситуація на Сході вимагає прискорення підготовки і початку походу[28]. 18 липня папа відправив до правителів північних італійських громад листи, просячи їх сприяти Гумберту. 3 вересня в'єннський дофін відплив з Марселя і 24 жовтня прибув до Венеції[29].

Згідно з Анонімною римською хронікою, незадовго до прибуття Гумберта в Смірну, венеційці відправили посольство в Айдин, щоб домогтися перемир'я і спробувати отримати Смірну мирним шляхом. Умур, вислухавши пропозицію послів, нібито заявив, що не боїться християн, поки існують ґвельфи і ґібеліни[30]. На думку історика М. Карра, ця історія малодостовірна. Проте, приблизно в цей час венеційці охололи до ідеї хрестового походу і не проявляли великої в ньому зацікавленості[31].

Початок походу

Флот хрестового походу відплив у напрямку Смірни з Венеції тільки в листопаді 1345 року[32] (12 листопада або близько того) і досяг синьорії Негропонте до Різдва того ж року. Там до нього приєдналися шість галер ліги: чотири папські, одна — госпітальєрів і одна з Венеції. В Негропонте Гумберт залишався наступні шість місяців, перш ніж вирушити в Смірну. Весь цей час у листуванні він обговорював з папою свої майбутні кроки. 18 грудня Климент писав Гумберту, що той повинен допомагати генуезьким галерам, що захищають колонію Кафи в Криму, оточену з 1343 року татарами, але тільки якщо зможе це зробити, не поставивши під загрозу положення лицарів у Смірні. Після того, як цей план дій відхилили, було обговорено другий план: використання острова Хіос як бази операцій. Для цього Климент почав перемовини з візантійським імператором[29], однак будь-які надії на використання Хіоса зникли, коли генуезький командувач Сімоно Віньозо з'явився в Негропонте і захопив Хіос перш, ніж флот Гумберта міг прибути на острів. Ця подія датується 8 червня[1] або травнем 1346 року[33]. Після цього Климент навіть погодився призупинити відлучення, накладене на каталонську компанію протягом трьох років, сподіваючись на використання каталонців у Смірні. На додаток папа повідомив у листі, що він буде закликати Венецію і Кіпр продовжувати підтримувати флот ліги[34].

Анонімний літописець Пістої розповідає про одну битву Гумберта з турками, яка відбулася нібито в лютому після його прибуття до Негропонте. В цьому описі Гумберт на шляху з Венеції розташувався табором на Лесбосі, де провів п'ятнадцять днів, а потім зіткнувся з силами турків числом 1500 осіб і 26 суден. За словами літописця, Гумберт з армією в 2300 піхотинців і 70 кавалеристів переміг турків і спалив їхні кораблі. В оповіді дофін пізніше стратив 150 турецьких ув'язнених, серед яких «барона» на ім'я Мухаммад, після того, як вони відмовилися зректися своєї віри. Однак ця битва навряд чи відбулася, оскільки не згадується в листуванні між Гумбертом і папою. Згідно з листуванням першої половини 1346 року, Гумберт не вчиняв активних дій під час свого перебування на Негропонте[34].

Хрестоносці в Смірні

В цілому похід досягнув своїх цілей. На початку лютого 1346 року Гумберт здобув перемогу над флотом Умура в Мітіліні (Лесбос)[20]. У червні 1346 року хрестоносці прибули до Смірни. Джерел про дії Гумберта в Смірні мало, і лише римський літописець дав деякі деталі. За його словами, Гумберт прибув не більше ніж з 30 лицарями: він відновив укріплення в портовій зоні і почав вилазки проти турків, взявши багато полонених. Згідно з «Дустурнаме» і анонімною римською хронікою, приблизно через місяць після прибуття Гумберта дло Смірни відбулася битва між військами дофіна і військами Умура й Хизира. У цій битві загинули деякі франкські лицарі, можливо, колишні родичі Гумберта, і після цієї невдачі Гумберт не залишав гавань, поки не відплив зі Смірни. Інформація з інших джерел частково підтверджує звіти римського літописця й Енвері. Є згадки про одну сутичку, в якій Гумберт переміг турків, але втратив п'ятьох лицарів. Крім того, відомо, що Гумберт в останні місяці літа потерпав від хвороби. Після первинних успіхів настала спека, хрестоносці стали страждати від хвороб і голоду, багато загинули[35].

Переговори

Гумберт знову укріпив гавань високими стінами, вежами, брамами і ровами, і, бачачи, що більше нічого не можна зробити, відійшов від Смірни до «своєї країни». Покинув Смірну він приблизно у вересні 1346 року, але відплив не в свою країну, як стверджував римський літописець, а на Родос, де провів зиму 1346/47 років. Звідти він листувався з папою про можливість укладення перемир'я з Айдинідами. Листи досягли Авіньйона в жовтні або на початку листопада, Климент відповів двома листами, датованими 28 листопада. У першому обговорювалися питання фінансів: Климент попередив Гумберта, що завербувати нових хрестоносців не вдасться через війни, що йдуть в Європі[36]. У другому листі Климент погодився з Гумбертом, що «не тільки доцільно, але й абсолютно необхідно приступити до здійснення та вступу в перемир'я [...] найкращим, найпочеснішим і найбезпечнішим з можливих способів», з турками Айдина. Гумберт повинен був обговорити це питання з представниками венеційців, кіпріотів і госпітальєрів і діяти, як вважатиме за потрібне. Однією з умов, висунутих Климентом, було обмеження перемир'я терміном на 10 років. Папа мріяв, що за цей строк війни в Європі припиняться і можна буде планувати новий хрестовий похід. Климент також попередив Гумберта, що всі переговори повинні вестися таємно, «тому що ми не хотіли розкривати їх багатьом або навіть будь-кому з посланців». У подальшому листуванні узгоджувалися деталі бажаних для християн умов перемир'я[37]. І Гумберт, і госпітальєри були готові домовитися з Умуром про мир за умови, що порт Смірни буде знищено, а фортецю — зруйновано. Вони відіслали Клименту VI проєкт перемир'я з Умуром, однак цю угоду так і не було підтверджено папою[38][3].

Останні операції Умура

Умур знову почав здійснювати піратські рейди в Егейському морі[38][3], але в кінці квітня або початку травня 1347 року біля Імброса його флот знову був розбитий хрестоносцями[39]. Ця подія описана у папському листі від 24 червня і в записах критського уряду 21 червня. Християнська флотилія несподівано з'явилася біля Імброса перед флотом Умура зі 118 суден, хрестоносці захопили турецькі кораблі і переслідували турків, які сховалися на острові. Латиняни оточили супротивників і, отримавши підкріплення: «коней, зброю, піхотинців, чоловіків та іншу відповідну допомогу» з Родосу, захопили залишки турків на острові. Незважаючи на цю перемогу, підтримка хрестоносців і в Егейському морі, і в Смірні протягом наступних кількох років припинилася. Одним з чинників, що сприяли цьому, був спалах «чорної смерті», однієї з найнебезпечніших і руйнівних пандемій в історії. Зокрема, дуже постраждав від чорної смерті Авіньйон, де, за оцінками, за семимісячний період 1348 року загинуло до половини населення[40].

Мабуть, після 1347 року Умур більше не виходив у море. На початку 1348 року Іван Кантакузін готував експедицію проти сербського короля Стефана Душана. За словами Григори, Кантакузіно «викликав свого друга Умура з Азії [Малої] з турецькими військами». Умур зібрав велику кінну і пішу армії для допомоги Кантакузіну, але перед відправленням на Балкани він хотів знищити прибережну фортецю Смірни, щоб латиняни, що перебували в ній, не руйнували його землі за його відсутності. Переслідуючи лицарів, що бігли в замок після вилазки, Умур занадто наблизився до укріплень (або ж піднявся на них), «підняв шолом і відкрив обличчя», щоб озирнутися, і стріла влучила йому в лоб. Кантакузіно, як писав Григора, був засмучений як смертю друга, так і тим, що допомога не надійде. Як наслідок, він був змушений скасувати запланований похід у Сербію[41][42][3].

Договір з Хизиром

17 серпня папа Климент написав архієпископу Смірни і капітану міста, щоб підтвердити отримання їхнього листа, в якому вони повідомляли про смерть Умура. Папа був непохитний у тому, що будь-яке майбутнє перемир'я з Айдином, тепер керованим Хизиром з Ефеса, не має включати знесення фортеці. На щастя для хрестоносців, Хизир був більш схильний до компромісів, ніж Умур, і 18 серпня 1348 року укладено проєкт перемир'я між емірами та латинянами ліги. Хизир підтвердив, що він відправить своїх послів до папи для завершення договору і визнає право папи [42] вносити в договір поправки, які вважатиме за потрібне. Новий правитель Айдина поклявся прийняти будь-які зміни.

У підсумку Хизир погодився:

  • надати латинянам половину митних зборів в Ефесі та інших містах Айдина;
  • добре ставитися до християн у Смірні;
  • дозволити християнським купцям вільно торгувати в Айдином;
  • поставити флот Айдина на стоянку;
  • утримуватися від нападів на християн;
  • карати піратів і корсарів з інших еміратів;
  • відновити архієпископам Смірни й Ефеса їхні церкви і забезпечити їм доходи і захист.

Ці поступки свідчать, що Хизир після смерті брата опинився в скрутному становищі[43].

Посольство Хизира в супроводі Бартоломео з Томарі і Оттавіано Дзаккарії досягло Авіньйона у березні 1349 року, а обговорення договору тривало до початку липня. Коли посли вирушали назад в Айдин, Климент дав їм листа для Хизира, датованого 1 липня 1349 року, в якому повідомив еміру, що до офіційного прийняття перемир'я папі необхідно буде проконсультуватися з венеційцями і кіпріотами, які не були учасниками переговорів, але бей повинен був дотримуватися проєкту договору до Різдва. Однак Айдиніди, уклавши союз з Ментеше, не стали чекати, порушили перемир'я, і загроза латинянам у Смірні виникла знову. У серпні 1350 року військово-морську лігу було офіційно відновлено, але невдовзі почалася війна між Венецією і Генуєю, що, разом з Чорною смертю, призвело до остаточного розпаду антитурецького союзу. Папа Климент, головний організатор захисту Смірни, офіційно розпустив лігу влітку 1351 року і помер 6 грудня 1352 року[44].

Підсумки

Головним підсумком хрестових походів на Смірну стало захоплення у першому поході нижнього (портового) замку міста. Цим досягнуто основної мети походів — позбавити Айдинідів морського порту. Знищення флоту Умура і надалі його смерть хоча й не остаточно припинили піратські операції турків, але істотно знизили їх небезпеку. Однак повністю загрозу християнському судноплавству так і не було ліквідовано[20][36].

Примітки

  1. Lemerle, 1957, с. 202.
  2. Carr, 2011, с. 187—188.
  3. Merçil, 1991.
  4. Setton, 1976, с. 183.
  5. Setton, 1976, с. 184.
  6. Carr, 2011, с. 222.
  7. Carr, 2011, с. 188.
  8. Carr, 2011, с. 189.
  9. Carr, 2011, с. 190.
  10. Lemerle, 1957, с. 180.
  11. Carr, 2011, с. 192.
  12. Setton, 1976, с. 190.
  13. Carr, 2011, с. 193.
  14. Carr, 2011, с. 193—194.
  15. Setton, 1976, с. 192.
  16. Carr, 2011, с. 194.
  17. Carr, 2011, с. 196.
  18. Carr, 2011, с. 196—197.
  19. Carr, 2011, с. 197.
  20. Lemerle, 1957, с. 180,202.
  21. Carr, 2011, с. 197—198.
  22. Carr, 2011, с. 198.
  23. Miller, 1921, с. 51.
  24. Setton, 1976, с. 193.
  25. Setton, 1976, с. 195.
  26. Carr, 2011, с. 201.
  27. Setton, 1976, с. 196.
  28. Setton, 1976, с. 197.
  29. Carr, 2011, с. 202.
  30. Anonimo romano; Carr 2011.
  31. Carr, 2011, с. 223.
  32. Lemerle 1957; Carr 2016.
  33. Carr, 2016, с. 237.
  34. Carr, 2011, с. 203.
  35. Carr, 2011, с. 203—204.
  36. Carr, 2011, с. 204.
  37. Carr, 2011, с. 205.
  38. Merçil 1991; Lemerle 1957.
  39. Lemerle, 1957, с. 203.
  40. Carr, 2011, с. 206.
  41. Setton 1976; Lemerle 1957; Григора 1860.
  42. Carr, 2011, с. 207.
  43. Carr, 2011, с. 208.
  44. Carr, 2011, с. 208—209.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.