Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Стеблівка)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Стеблівка) — готична церква в селі Стеблівка, Хустського району, Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення (№ 228).

Церква Різдва Пресвятої Богородиці


48°05′20″ пн. ш. 23°25′17″ сх. д.
Тип церква
Статус спадщини Пам'ятка архітектури національного значення України[1]
Країна  Україна
Розташування Стеблівка
Ідентифікатори й посилання
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (Стеблівка) (Україна)

 Церква Різдва Пресвятої Богородиці у Вікісховищі

Історія

Церква Різдва Пресвятої Богородиці, датована 1643 роком, перебудована в 1797 р. є зразком так званої «мармароської готики». Верхня частина церкви, у тому числі дах і вежа над бабинцем, були увінчані гострим шпилем, чотирма меншими баштами по периметру та були споруджені під час перебудови церкви у 1794 році на зрубах (з дубових колод довжиною 14 м), які збереглися з її побудови. Башти і шпиль були увінчані кованими мереживними хрестами[2][3][4][5].

Зображення церкви до пожежі

1994 року через влучання блискавки церква зайнялась та згоріла. У 2009—2010 роках ініціативна група греко-католицької громади села (складає близько 10 % його мешканців) розпочала роботу з консервації церкви. Так у 2009—2011 роках були проведені роботи з укріплення споруди та її гідроізоляції. Зверху руїни накрили дерев'яним захисним накриттям, покритим гонтом, яке стоїть на підпорах та в якому розподілено вагу конструкції для унеможливлення подальшого руйнування споруд. Укриття є тимчасовим довготривалим рішенням, а його підняття над руїнами церкви дозволяє вентиляції повітря. Накриття побудоване також з метою рідкого (кілька разів на рік) використання споруди для здійснення богослужень (на свято Різдва Пресвятої Богородиці та Успіння Богородиці, до її повноцінного відновлення[6][6][7].

Архітектура церкви до пожежі

Інтер'єр церкви

Церква побудована з дубових брусів, та покрита гонтом. В плані церква тризрубна, де зруби нави та бабинця рівноширокі, а зруб вівтаря вужчий у формі тригранної апсиди, та перекриті коробовим склепінням. Над бабинцем була вежа увінчана гострим шпилем з фартухом у його сонови, та чотирма меншими шпилями по периметру. Також вежа мала підсябиття. Над навою встановлено вищий та більший двосхилий дах, а менший гранчастий дах установлено над вівтарем. Церква опоясувалась піддашшям. Над притвором була арочна галерея. До закритого ґанку з арковими прорізами вів портал. Під опасанням були маленькі віконця, які мали аркові завершення. Вище опасання були квадратні віконця у вівтарі і здвоєні, прямокутні віконця в наві. Віконця були загратовані кованими гратами. Одвірки порталу і вхідних дверей були прикрашені різьбою у вигляді виноградної лози в барочному стилі. В інтер'єрі церкви як і в екстер'єрї також присутня декоративна різьба. Розписи стін церкви, датовані початком XIX ст., здійсненювали місцеві майстри, зокрема Петро Токарьов. У церкві до пожежі також був іконостас з об­разами XVIII ст.[4][8][5].

В документах єпархії, датованих 1751 р., цер­кву згадано як вкриту шинґлами (гонтом), в доброму стані, з двома дзвона­ми, присвячену св. Параскеві, освячену невідомим священником. В документах 1801 р. є такий запис: «.. .Церква нова із дубових бервен составлена, турня на фун­даменті мурованом є поставле­на, має 3 звони, но требуєт на єдні ризи 119 Ринских, на іконостас 350 Ринск., а на мальованя 850 Ринских».[8]

Дзвіниця

Дзвіниця церкви була розідрана в 90-х роках і перенесена до нової церкви, проте після того її такох розібрали. ЇЇ складові зберігалися поруч з церквою, а дзвони «Андрей», «Георгій» і «Михал» перенесені в нову дзвіницю[4].

Див. також

Примітки

  1. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/970-63-%D0%BF#Text
  2. Дерев'яна готика Мармарошу. Стеблівка | Україна Інкогніта. ukrainaincognita.com. Процитовано 24 січня 2021.
  3. Стеблівка. castles.com.ua. Процитовано 24 січня 2021.
  4. Стеблівка, Хустський р-н, Закарпатська обл. - дерев'яна церква. www.derev.org.ua. Процитовано 24 січня 2021.
  5. Стеблівка с Церква Різдва богородиці (стара). www.pslava.info. Процитовано 25 січня 2021.
  6. Стеблівка: громадська акція з порятунку напівзруйнованої церкви. Закарпатська обл.. www.derev.org.ua. Процитовано 24 січня 2021.
  7. Краса і сльози марамороської готики. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 25 січня 2021.
  8. Церква Різдва Пр. Богородиці. steblivka.rada.arhiv.org.ua. Процитовано 24 січня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.