Чемпіонат УСРР з футболу 1923

Чемпіонат УСРР з футболу 1923 року — третій чемпіонат УСРР з футболу, відбувся в Харкові у рамках 1-ї Всеукраїнської Спартакіяди, що тривала з 8 по 17 вересня, організатором якої стала Вища Рада Фізичної Культури УСРР та губернські й округові ради. Перший футбольний матч було зіграно 9 вересня:

У суботу у м. Харкові починається 1-а Всеукраїнська Спартакіяда по всіх видах спорту, за виключенням водного спорту, по якому змагання провадитимуться в Київі[1].

Чемпіонат УСРР 1923
Подробиці
Дата проведення 9-17 вересня 1923
Кількість учасників 9
Призові місця
 Чемпіон Харків (3-й раз)
 Віцечемпіон Донбас-2
 Третє місце Донбас-1
Статистика
Зіграно матчів 9
Забито голів 32 (3.56 за матч)
Найбільший
рахунок
8:0
Найбільша
домашня перемога
5:1
1922
1924

Передумови

Дванадцять збірних — учасників Спартакіади були розбиті на три групи за спортивним принципом. До першої групи увійшли півфіналісти минулорічних змагань — збірні Харкова, Одеси, Києва та Миколаєва. Другу групу склали футболісти Донбасу-1 (Дружківка), Катеринослава, Полтави, а також Криму. Третю групу сформували новачки подібних змагань — команди Волині (Житомир), Поділля (Вінниця), Чернігова та Донбасу-2 (Юзівка). На 9 вересня були заплановані такі матчі:

Сьогодня змагання… 17 г. 30 хв., майдан б. Саде — матч ІІ групи Катеринослав — Крим. 17 г. 30 хв., майдан ЦККСМУ, III група, Житомір — Поділля. 15 г., майдан Черв. залізничник, Вищі Школи — ВПШ Одеси. 17 г. 30 хв., теж. III група, Чернігів — Донбас 2-й[2].

Однак первісні плани сплутало неприбуття на Спартакіаду деяких команд, через що сітку турніру було скориговано:

Де-які міста ще не прибули, і через те змагання відбулися трохи мляво й не уявляли великого інтересу. Не прибули спортсмени Катеринославщини, Полтавщини, Київщини, як раз ті, що їх так нетерпляче чекали спортивні кола Харкова[3].

Врешті-решт, 10 вересня прибули катеринославці та полтавці.

У змаганнях Спартакіади учасники представляли свої краї, серед яких вівся залік (окремий залік вівся також серед військовослужбовців та партійних шкіл). У свідченнях преси спортсмени (з різних видів спорту) та команди вказувалися із зазначенням саме свого краю — Харків, Київ, Волинь, Поділля, Одеса, Донбас 1-й, Донбас 2-й, Полтава, Катеринослав, Чернігів.

3-тя група

З двох запланованих півфіналів третьої групи, було зіграно лише один матч:

Волинь — Поділля 2:1 на користь останнього. …Під час гри бек команди Житомира сам собі забив м'яч, а другого було забито командою Вінниці. …Лінія нападу команди Житомира, віднявши м'яч біля своїх воріт, довела його пасовкою до воріт Вінниці, куди й забила його[3].

Фінал третьої групи відбувся 11 вересня:

Матч між командами Донбасу (Юзівка) і Поділля (Винниця), що відбувся 11 вересня, закінчився наслідком 8:0, виграла перша команда. Вратарь команди Поділля увесь час дивував своїм невмінням обороняти, через що в другому хавтаймі він став на місце півоборони[4].

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
Півфінали 3-ї групи
9 вересня 1923 Волинь 1:2 (1:0) Поділля
9 вересня 1923 Чернігів -:+ (неявка) Донбас-2
Фінал 3-ї групи
11 вересня 1923 Донбас-2 8:0 (4:0) Поділля

2-га група

У другій групі замість запланованого на 9 вересня матчу між Катеринославом та Кримом, відбулася товариська гра Криму з Донбасом-1.

Красиву й живу картину уявляв з себе матч команд Крим — Донбас І (Дружківка), що закінчився наслідом 1:0 на користь останньої[3].

Півфінали в групі відбулися по прибутті Катеринославу та Полтави:

…З самого початку кримчаки стали насідати на ворота катеринославської команди і тільки чудова гра воротаря Макарова не раз рятувала ворота від голу. В решті-решт, напад катеринославців «розлютувавшись» забиває гол кримчакам, які хутко відповідають на нього, вбиваючи крім того ще 2. Наслідки гри 3:1 на користь Криму. …Взагалі наслідки несподівані[5].

Один зіграний матч Дружківка (Донбас 1-й) — Полтава закінчився наслідками 4:1 на користь першої. Поразку можна пояснити тим, що в Полтаві футбол поширений недавно і збірна не могла одержати такої техніки та класу, як стара команда Дружківки[4].

У фінальному матчі другої групи зустрілися футболісти Криму та Донбасу-1:

Фінальний матч 2-ої групи Крим — Донбас 1-й (Дружковка). Дві майже однакові по силах команди зустрілись у цьому дуже цікавому матчі. І дійсно, спочатку гра йшла однаково. …Накінець напад Дружківки, дуже добре зроблений. Забиває перший гол, а через короткий час і другий. Кримці роблять всі зусилля, щоб одквітати голи, але зустрічають добру оборону Дружковців і гра закінчується з попередніми наслідками. Таким чином, зборна футбольна Дружковська команда дістала перше місце в другій групі по футболу на Всеукрспартакіяді й коли вона також переможе побідницю 3-ої групи (Донбас 2-й Юзівка) то і чекає змагання на перше місце України з переможцем першої групи — Харковом. Матч відбудеться у неділю о 5 г. веч. на майдані б. Саде[6].

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
Товариська гра
9 вересня 1923 Крим 0:1 (0:?) Донбас-1
Півфінали 2-ї групи
10 вересня 1923 Крим 3:1 (?:?) Катеринослав
11 вересня 1923 Донбас-1 4:1 (?:?) Полтава
Фінал 2-ї групи
1213 вересня 1923 Крим 0:2 (0:?) Донбас-1

1-ша група

У першій групі на змагання не з'явилися кияни та миколаївці: «Команда Миколаєва не брала участи в Всеукраїнській Спартакіяді з причину від'їзду до Москви на союзне змагання»[7], тому єдиний проведений матч став одразу фіналом 1-ї групи:

Відбувся фінальний матч 1-ої групи футбольних команд Одеса — Харків. …Гра, надзвичайно жива, з натиском, скінчилася тим, що виграв Харків (1:0) при чому гол забитий був з штрафного удара і правильність його розбіратиметься в колегії суддів[4].

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
Півфінали 1-ї групи
Вересень 1923 Харків +:− (неявка) Миколаїв
Вересень 1923 Одеса +:− (неявка) Київ
Фінал 1-ї групи
1112 вересня 1923 Харків 1:0 (0:0) Одеса

На 47-ой минуте (второго хавтайма) рефери присуждает Одессе пенальт. Пенальти бьёт Привалов. Голкипер Одессы Тапикин настороже. Свисток, шют, бросок голкипера — и мяч полетел мимо. Харькову нужна победа. Рефери, зная, что его решения безапеляционны, присуждает штрафной удар перебить. На этот раз бьёт пеналь Грушин, и Одесса получает гол. Это произошло на 49-ой минуте[8].

Збірна Харкова вийшла до Фіналу Першості України, а одесити, самовільно залишивши поле, повернулися додому (хоча й подали протест). Однак, наслідки такого вчинку невдовзі «наздогнали» їх:

Ввиду неорганизованности и недисциплинированности Одесской футбольной команды, выразившейся в уходе с поля …, — дисквалифицировать капитана Одесской команды тов. Романа до 1 января 1925 г. …Игрокам Одесской команды: тт. Злочевскому, Когену, Зинкевичу и Типикину запретить выступление в междугородних матчах до 1-го августа 1924 года[9].

Фінал 2-ї та 3-ї груп

Матч збірних Донбас 1-й (Дружківка) Донбас 2-й (Юзівка). Чудове видовище виявляє розставлення команд по полю. Всі як один стрункі і зручні, чудово одягнені грачі. І сили приблизно рівні; обі команди ввесь час змагаються за першенство по футболі Донбасу. На губерніяльних змаганнях, які відбулись не щодавно, перше місце з наслідком 1:0, зайняла Дружківка, а тому і прибула Всеукраїнську Спартакіяду під іменем Донбас 1-й і попала в 2-у групу футбольних команд. Юзівка змагалася під іменем Донбас 2-й і попала в 3-ю групу. Обі команди досягли першенства в своїх групах і вчора зустрілись у фіналі. …У другому дружківці втратили одного грача, що незручно впав і побився. …Розумно обдумана комбінація, сильний «шут» центру й….м'яч «пришитий» до сітки дружківців; матч закінчився перемогою юзівців — 1:0. …Загальне враження з цього матча дуже гарне[10].

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
15 вересня 1923 Донбас-1 0:1 (0:0) Донбас-2

Друга збірна Донбасу (юзівці) виходить до фіналу Першості, а перша збірна Донбасу (дружківці) — посідає третє місце:

Всеукраинская Спартакиада закончена 17 сентября. Команды Донбасса оказались не на последнем месте: Юзовская футбольная команда «1-ая Спортивная» выиграла второе место — серебряный кубок. Дружковская футбольная команда выиграла третье место — серебряный переходной кубок[11].

Фінал

Фінал першості УСРР відбувся 16 вересня 1923 року і завершився з нічийним рахунком 1:1.

Фінальний матч на першенство України (Харків — Донбас). Вся публіка, а також і самі футболісти, були цілком певні, що переможуть харківці. …Але вийшло інакше. Харківці через свою недбайливість, гадаючи, що й цей раз переможуть як одеську зборну, виставили незвичайний свій склад. Напад з боку харківців вів Кротов. На місці-ж Кротова у центрі півоборони був Фомін В. Решта харківців, а також зборна юзовськ — без змін. …З початку обидві команди грали мляво. Накінець лівий інсайт юзовської збірної, ведучи енергійно мяч, прорвав лінію півоборони. Хав-беки ніяк не могли його наздогнати і він, користуючись цим, обводить оборону і, борючись втратити мяч, здалека б'є в ворота. Воротарь Норов не бачучи можливости гола не звернув увагу на затримку мяча і останній на 20-й хвилі. З початку гри був у воротях. Тільки після 1-ого гола почалась «серйозна» гра. Харківці насіли на ворота юзовців, на 25-ій хв. бек юзовців робить штрафний удар, йому б'ют «пенальт» і забивають гол. Перший хавтайм цим і закінчується. Під час другого вся гра провадиться в воротах юзовців, але завдяки дуже добрій гри головного воротаря другим хавтайм і навіть додаткові 15 хвилин не дають певних наслідків і матч закінчується нінакомки (1:1). …Щоб виявити, хто-ж перша команда України, відбудеться між цими командами матч-реванш[12].

За тогочасними правилами у випадку нічиєї призначалася повторна зустріч на наступний день:

Реванш Харків — Донбас. Харківці, що ледве не програли першенства України, зрозуміли, що виграти можна тільки при старанній грі. Матч-реванш харківці тепер вели ріжними комбінованими нападами й показали, що Харківська Збірна Комбінована Команда ще не втратила свій клас гри. …На п'ятій хвилині Казаків (лівий край) вбиває перший м'яч, після чого в найкоротчій час забиває ще 2 гола. Майже перед самим кінцем гри юзовцям вдається пройти з нападом і через недогляд оборони харківчан, легко вбити гол, чим перший хавтайм і закінчується. …За кілька хвилин до кінця, Харківці, ведучи енергийний напад, вбивають підряд ще два гола, чим гра й кінчається[13].

Дата Команда 1 Рахунок Команда 2
16 вересня 1923 Харків 1:1 (1:1, 0:0, 0:0 д.ч.) Донбас-2
17 вересня 1923 Харків 5:1 (3:1) Донбас-2

Таким чином, чемпіоном республіки втретє поспіль стала команда Харкова.

Склад Збірної Харкова: воротар — Роман Норов («Штурм»); захисники — Сергій Грушин, Костянтин Фомін (обидва — К.Ф.К.П.[14]); півзахисники — Іван Привалов, Микола Кротов (обидва — «Штурм»), Володимир Фомін (К.Ф.К.П.), Микола Капустін («Штурм»); нападники — Микола Казаков, Яків Алфьоров (обидва — «Штурм»), Олександр Шпаковський (К.Ф.К.П.), Іван Натаров, Валентин Левін (обидва — «Штурм»).

Підсумкова таблиця

М Команда І В Н П РМ О
Харків 32107−25
Донбас-2 421111−65
Донбас-1 32016−24
4 Одеса 10010−10
5 Крим 21013−32
6 Катеринослав 10011−30
6 Полтава 10011−40
8 Поділля 21012−92
9 Волинь 10011−20
- Київ 00000−00
- Миколаїв 00000−00
- Чернігів 00000−00

Джерела

Посилання

Примітки

  1. Вісти ВУЦВК. — 07.09.1923. — № 199.— С. 3.
  2. Вісти ВУЦВК. — 09.09.1923. — № 201. — С. 3.
  3. Вісти ВУЦВК. — 11.09.1923. — № 202. — С. 3.
  4. Вісти ВУЦВК. — 14.09.1923. — № 205. — С. 3.
  5. Вісти ВУЦВК. — 13.09.1923. — № 204. — С. 3.
  6. Вісти ВУЦВК. — 15.09.1923. — № 206. — С. 3.
  7. Вісти ВУЦВК. — 29.09.1923. — № 218. — С. 3.
  8. Молодая Гвардия. — 15.10.1923. — № 37. — С. 4. (рос.)
  9. Вестник физической культуры. — 12.1923. — № 12. — С. 20. (рос.)
  10. Вісти ВУЦВК. — 16.09.1923. — № 207. — С. 3.
  11. Вестник физической культуры. — 12.1923. — № 12. — С. 8. (рос.)
  12. Вісти ВУЦВК. — 18.09.1923. — № 208. — С. 4.
  13. Вісти ВУЦВК. — 19.09.1923. — № 209. — С. 3.
  14. Колишній О.Л.С.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.