Червенські городи

Черве́нські городи́ (Червенські гради, Червенські міста) — група міст та укріплених замків X—XIII ст. на лівобережжі Бугу (на межі Русі з Польщею).

На схід від Польського королівства показана територія Червенських городів
Територія Червенських городів на сучасній мапі
Черве́нські городи́ 1025 року

Розташування

Осередком Червенської землі було врожайне сточище ріки Гучви з центром у Червені;
інші Червенські городи: Волинь (над річкою Західний Буг), Городло, Сутійськ, Угровеськ, Стовп'я та ін.

У науковій літературі проблема локалізації міста Червеня (а тим самим й інших Червенських городів.) була предметом багатьох гіпотез: над Дністром (Червоногород), біля Холма (Чернеїв Чернеюв (пол.)) і остаточно за результатами археологічних досліджень, які проводили у 1950-1960-х роках, місто Червен локалізується на території сучасного села Чермно у Томашовському повіті (Люблінського воєводства) (Польщі).

Історія

Територія Червенських городів була в 2-й пол. 1-го тис. н. е. заселена виключно західнослов'янськими племенами.

Перші згадки про Червенські городи подає літопис (у 981, 992), коли Володимир Великий у двох походах захопив Червенські городи у ляхів:

Пішов Володимир до Ляхів і зайняв городи їх — Перемишль, Червен та інші городи, які є й до сьогодні під Руссю[1].

але 1018 року польський князь Болеслав І Хоробрий отримав їх від свого зятя Святополка І і утримував (до 1031 року).

Від 1031 року Ярослав і Мстислав Володимировичі остаточно приєднали Червенські городи до Київської Руси. У XI—XII ст. Червенські городи входили до Волинського князівства, а в XIII—XIV ст. до Галицько-Волинської держави (на початку XIII ст. становили короткий час княжий уділ). У середині XIII ст. Червенські городи зруйнували татари, і вони занепали. У другій половині XIV ст. територія Червенських городів була повернена Польщею і Великим князівством Литовським.

Див. також

Примітки

  1. Літопис руський. Роки 973 — 987.. litopys.org.ua. Процитовано 5 травня 2016.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.