Чернігівський прикордонний загін
105-й прикордонний загін імені князя Володимира Великого (105 ПрикЗ, в/ч 2253) — є територіальним органом охорони кордону центрального підпорядкування Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Чернігівський прикордонний загін охороняє ділянку державного кордону, що розташована в межах Новгород-Сіверського, Семенівського, Корюківського, Сновського, Городнянського, Ріпкинського, Чернігівського районів Чернігівської області.
105-й прикордонний загін | |
---|---|
Емблема Чернігівського прикордонного загону | |
Засновано | з 1993 року |
Країна | Україна |
Вид | Прикордонна служба |
У складі | Центральне підпорядкування АДПСУ |
Гарнізон/Штаб |
Чернігівська область 14026, м. Чернігів, вул. Квітнева, 3-в |
Оборонець |
князь Володимир Великий |
Командування | |
Поточний командувач |
полковник Чорний Олександр Володимирович |
Протяжність ділянки державного кордону — 459 км, при цьому з Білоруссю — 235 км., з Росією — 234 км, з них — 206,3 км сухопутного та 252,7 км річкового кордону[1].
23 серпня 2019 року, у День Державного прапора, загону присвоєно почесне найменування «імені князя Володимира Великого». Стрічку з почесним найменуванням одержав начальник прикордонного загону полковник Сергій Тиркалов[2].
Склад загону
До складу загону входять:
- управління загону;
- 11 відділів прикордонної служби: «Грем'яч», «Вороб'ївка», «Леонівка», «Семенівка», «Гута-Студенецька», «Гірськ», «Щорс», «Деревини», «Добрянка», «Задеріївка», «Дніпровське»;
- мобільна прикордонна застава «Чернігів»;
- підрозділи забезпечення.
На ділянці відповідальності визначено 14 пунктів пропуску, з них: 5 автомобільних — «Грем'яч», «Миколаївка», «Сеньківка», «Нові Яриловичі», «Славутич», 5 залізничних (з них 3 пасажирські — «Хоробичі», «Горностаївка», «Неданчичі» та 2 вантажні — «Щорс» та «Чернігів») та 4 місцевих (з них 3 автомобільні — «Деревини», «Ільмівка», «Добрянка» та 1 річковий — «Кам'янка»). Загалом 9 міжнародних, 1 міждержавний — «Миколаївка», 4 місцевих.
Історія загону
Створення і воєнні роки
27 січня 1942 року для комплектування новоствореного з'єднання, в розпорядження оперативної групи на чолі з майором Василем Алексеєвим, прибули дві позаштатні роти Окремого батальйону Особливого відділу НКВС у складі 310 чоловік командного та рядового складу з озброєнням, матеріальною частиною та майном. Того ж дня до їх приєднались 54 воїни 20-ї та 21-ї прикордонних застав 8-го прикордонного загону. 1 січня прибула остання команда — 25 бійців стрілецького взводу 20-ї стрілецької дивізії НКВС. Ці підрозділи і стали основою для формування полку. Наказом по прикордонних військам від 15 лютого 1942 року він отримав назву 105-го прикордонного полку військ НКВС з охорони тилу Ленінградського фронту. Його першим командиром призначено майора Василя Алексеєва.
У липні 1942 року полк передано до складу Волховського фронту. 25 квітня 1943 року 105-му полку від імені Президії Верховної Ради СРСР йому вручено Бойовий Червоний прапор. 10 травня 1944 року полк передано Управлінню військ НКВС з охорони тилу 3-го Прибалтійського фронту. 13 жовтня того ж року, перебуваючи у бойових порядках фронту, полк взяв участь у визволенні від німецьких військ міста Рига. А вже 31 жовтня наказом Верховного Головнокомандувача Червоної Армії 105-му прикордонному полку присвоєно почесне найменування — «Ризький».
7 листопада для виконання бойових завдань по боротьбі з бандитизмом полк передислоковується до Білорусі і підпорядковується 10-й стрілецькій дивізії Внутрішніх військ НКВС. Із 23 березня 1945 року полк розпочав виконання завдань по охороні тилу 1-го Білоруського фронту. А 24 квітня, перебуваючи в бойових порядках 5-ї Ударної армії 1-го Білоруського фронту, після 140 кілометрового маршу вийшов на східну околицю Берліна і разом з іншими частинами Червоної Армії взяв участь у штурмі Рейхстагу. Воїни 105-го полку охороняли Потсдамську конференцію країн-переможців гітлерівської Німеччини. 11 червня 1945 року за зразкове виконання завдань командування в боях з німецько-фашистськими загарбниками при оволодінні містом Берлін і проявлені при цьому доблесть та мужність полк нагороджено орденом Червоного Прапора.
1945—1992 роки
Після закінчення Другої світової війни полк залишився на території Східної Німеччини. У серпні 1958 року рішенням Ради Міністрів СРСР полк передано з МВС до КДБ при Раді Міністрів СРСР і він отримує назву 105-й окремий мотострілецький Ризький Червонопрапорний ордена Червоної Зірки полк КДБ. З серпня 1963 року — 105-й окремий Ризький Червонопрапорний ордена Червоної Зірки полк спеціального призначення КДБ СРСР. З 1945 по 1992 рік полк та його підрозділи несли службу на території НДР-ФРН — в Берліні та його передмістях: Бісдорфі, Вайсензеє, Карлсхорсті, Руммельсбурзі, містах Потсдам, Лейпциг, Росток, Шверін, Зігмар та Ерфурт.
1992—2006 роки
1992 року, у зв'язку з об'єднанням НДР та ФРН у єдину державу,загін передислоковується до міста Дрогобич Львівської області, де отримує під охорону ділянку українсько-польського кордону між Львівським та Мукачівським прикордонними загонами. У жовтні 1992 року, на виконання розпорядження Президента України «Про прикордонно-митний контроль на державному кордоні України з Республiкою Бiлорусь та Росiйською Федерацiєю», вздовж пiвнiчно-схiдних рубежів України, створюються нові прикордонні загони. У березні 1993 року 105-й полк передислокується до Чернiгова, де приймає під охорону ділянку кордону в межах Чернігівської та Київської областей. Вже у червні 1993 року особовий склад загону розпочинає нести службу на державному кордоні в міжнародному автомобільному пункті пропуску «Грем'яч». За короткий час на ділянці загону створюються нові підрозділи; КПП «Семенівка» у складі застав прикордонного контролю «Грем'яч-авто», «Миколаївка-авто», «Семенівка-залізниця»; КПП «Городня» у складі застав прикордонного контролю «Хрінівка-авто», «Сеньківка-авто», «Городня-залізниця». Крім того створюються підрозділи, які підпорядковуються управлінню загону, — застави прикордонного контролю «Добрянка», «Горностаївка-залізниця», «Нові Яриловичі», «Славутич-авто», «Славутич-залізниця», «Вільча-авто» та контролерський пост «Чернігів-аеропорт». Наступного року розгортаються КПП «Ріпки», до складу якого входять застави прикордонного контролю «Добрянка», «Горностаївка-зал», «Нові Яриловичі» та КПП «Чернігів», до складу якого входять застави прикордонного контролю «Славутич-авто», «Славутич-зал», «Вільча-авто» та контролерський пост «Чернігів-аеропорт».
У 1995 році замість застав прикордонного контролю вводяться відділення прикордонного контролю та прикордонні застави. Таким чином створюються прикордонні застави «Новгород-Сіверський», «Семенівка», «Городня», «Добрянка» та «Чернігів». До складу єдиного КПП «Чернігів» входять всі підрозділи прикордонного контролю, а саме відділення прикордонного контролю «Новгород-Сіверський-авто», «Семенівка», «Щорс-залізниця», ВПК «Городня-авто», ВПК «Добрянка-залізниця», «Нові Яриловичі», «Чернігів-авто», «Чернігів-залізниця» та контролерський пост «Чернігів-аеропорт».
1997 року вводиться прикордонна застава «Радуль» та відділення прикордонних катерів для охорони річкової ділянки державного кордону. Наступного року КПП «Чернігів» передислоковується до м. Семенівка, де отримує однойменну назву, та ліквідовується контролерський пост «Чернігів-аеропорт».
1999 року вводиться до штату загону перша прикордонна комендатура «Корюківка» та прикордонна застава другого рубежу з такою самою назвою. Наступного року вводиться до штату прикордонна комендатура «Ріпки» та однойменна прикордонна застава другого рубежу. Крім того на базі управління прикордонного загону розгортається прикордонна застава для виконання спеціальних завдань, а КПП «Семенівка» розформовується.
2001 року прикордонна комендатура «Корюківка» передислоковується до м. Семенівка і отримує аналогічну назву. Додатково розгортається прикордонна комендатура «Городня», прикордонні застави «Вороб'ївка», «Гута-Студенецька» та «Дніпровське». Відділення прикордонного контролю «Славутич» та «Неданчичі» об'єднуються в один підрозділ — «Славутич».
16 лютого 2002 року, з нагоди 60-ти річчя від дня утворення, 105-му Ризькому орденів Червоного Прапора та Червоної Зірки прикордонному загону, на виконання Указу Президента України від 07.08.2001 року № 594-2001, вручено Бойовий Прапор. Того ж року введені додаткові підрозділи: прикордонна комендатура «Славутич» та однойменна прикордонна застава другого рубежу, прикордонні застави «Гірськ», «Деревини», «Задеріївка», «Косачівка». Прикордонна застава «Новгород-Сіверський» передислокована до с. Грем'яч і отримала однойменну назву.
2003 року прикордонні застави другого рубежу перейменовуються у прикордонні застави для виконання спеціальних завдань. Крім того замість відділення малих прикордонних катерів створено групу катерів морської охорони з місцем дислокації у м. Київ. Виключено зі штатів прикордонну заставу «Косачівка». Наступного року 2 прикордонні застави для виконання спеціальних завдань «Семенівка» та «Ріпки», а також прикордонна комендатура «Славутич» розформовуються. Розформовується також відділення прикордонного контролю «Семенівка» і у вигляді контролерського посту вводиться до штату прикордонної застави «Семенівка».
2006—2014 роки
2006 року на базі розформованих прикордонної комендатури та прикордонної застави «Семенівка», як експеримент введено відділ Державної прикордонної служби «Семенівка» типу Б. 2008 року у відповідності до Концепції розвитку Державної прикордонної служби України здійснено перехід на нову систему управління:
• на базі відділення прикордонного контролю «Славутич», прикордонних застав «Неданчичі» та «Дніпровське» створено відділ прикордонної служби «Дніпровське» ІІІ категорії (тип Б).
• на базі відділення прикордонного контролю «Новгород-Сіверський», прикордонних застав «Грем'яч» та «Вороб'ївка» створено відділ прикордонної служби «Новгород-Сіверський» ІІ категорії (тип Б).
• на базі прикордонної комендатури «Городня», відділення прикордонного контролю «Городня-авто», прикордонних застав «Гута Студенецька», «Гірськ» та «Деревини», мобільної прикордонної застави «Городня» створено: відділ прикордонної служби «Гірськ» ІІ категорії (тип Б) та відділ прикордонної служби «Деревини» ІІ категорії (тип Б).
• на базі прикордонної комендатури «Ріпки», відділень прикордонного контролю «Нові Яриловичі» та «Добрянка-залізниця», прикордонних застав «Добрянка», «Задеріївка» та «Радуль» створено: відділ прикордонної служби «Добрянка» І категорії (тип Б) та відділ прикордонної служби «Задеріївка» ІІІ категорії (тип Б).
• виключено зі штату відділ прикордонної служби «Новгород-Сіверський» ІІ категорії (тип Б) замість якого введені відділ прикордонної служби «Грем'яч» ІІ категорії (тип Б) та відділ прикордонної служби «Вороб'ївка» IV категорії (тип В).
2009 року групу катерів морської охорони передано до Житомирського прикордонного загону.
Командири
- підполковник Алексеєв Василь Васильович — 15.02.1942 — 16.07.1946
- підполковник Грабовський Євген Олександрович — 16.07.1946 — 8.08.1947
- полковник Алексеєв Михайло Леонідович — 8.08.1947 — 06.02.1954
- полковник Секретарьов Костянтин Федорович — 06.02.1954 — 11.11.1954
- полковник Коптев Федор Григорович — 22.12.1954 — 13.09.1957
- полковник Іванов Олександр Федорович — 13.09.1957 — 26.01.1960
- полковник Назаров Павло Романович — 26.01.1960 — 10.12.1964
- підполковник Антонов Віктор Сергійович — 10.12.1964 — 21.05.1970
- полковник Орлов Володимир Петрович — 21.05.1970 — 6.12.1974
- підполковник Євсіков Едуард Георгійович — 6.12.1974 — 1.08.1978
- підполковник Пахило Леонід Лаврентійович — 1.08.1978 — 14.10.1980
- полковник Федоренко Іван Андрійович — 14.10.1980 — 12.11.1985
- підполковник Попов Борис Миколайович — 12.11.1985 — 23.06.1988
- полковник Чубін Віктор Сергійович — 3.06.1988 — 30.03.1991
- полковник Єгоров Ігор Васильович — 30.03.1991 — 16.11.1992
- полковник Степанюк Олександр Олександрович — 16.11.1992 — 19.04.1993
- полковник Ракович Микола Сергійович — 27.04.1993 — 13.05.1994
- полковник Попов Валерій Анатолійович — 13.05.1994 — 10.03.1995
- полковник Костюк Володимир Олександрович — 10.03.1995 — 13.09.2001
- полковник Рудницький Володимир Олександрович — 13.09.2001 −28.10.2004
- полковник Самбор Юрій Олександрович — 1.01.2005 — 01.08.2008
- полковник Єгоров Володимир Сергійович — 01.08.2008 — 16.07.2010
- полковник Бабюк Віктор Борисович — 17.07.2010 — 09.02.2012
- полковник Птиця Олександр Григорович — 10.02.2012 — 10.10.2014
- полковник Тимчук Ігор Федорович — 11.10.2014 — 09.12.2015
- полковник Ліщинський Дмитро Володимирович — 10.12.2015 — 28.03.2016
- полковник Тиркалов Сергій Альбертович — 29.03.2016 по теперішній час
Посилання
Примітки
- Чернігівський прикордонний загін. https://dpsu.gov.ua/. Процитовано 16.05.2018.
- Глава держави присвоїв почесні найменування бойовим військовим частинам. mil.gov.ua. Процитовано 23.08.2019.