Шумило Сергій Вікторович

Сергій Вікторович Шумило (народився 8 червня 1976 у Чернігові) — український історик і релігієзнавець, культурний і громадський діяч, журналіст, кандидат історичних наук (доктор філософії), доктор теології (ThDr), заслужений працівник культури України[1], Почесний краєзнавець України, депутат Чернігівської міської ради (2002—2006), директор Міжнародного інституту афонської спадщини[2], науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв[3].

Шумило Сергій Вікторович
Народився 8 червня 1976(1976-06-08) (45 років)
Чернігів, Українська РСР, СРСР
Країна  Україна
Діяльність історик, краєзнавець, журналіст, громадський діяч, культурний активіст
Нагороди
Заслужений працівник культури України
Почесний краєзнавець України

Досліджує українську духовно-культурну спадщину, є головним редактором наукового альманаху «Афонська спадщина», членом редколегії та редактором відділу науково-популярного журналу «Пам'ятки України: історія та культура», членом редакційної ради всеукраїнського наукового часопису «Сіверянський літопис» та редколегії науково-популярного журналу «Визвольна боротьба».[4] Автор десяти книг і більше 100 наукових публікацій з історії Афону, православного підпілля в СРСР, історії православ'я в період Гетьманщини, ранньої історії православ'я в Київській Русі, а також численних публікацій в ЗМІ з питань історії, релігії, культури, політики.

Життєпис

З 1994 по 1997 працював журналістом у суспільно-політичних газетах рос. «Черниговский Полдень» та «Чернігівський діловий кур'єр», редактором відділу журналу «Віра і життя», начальником відділу реклами ТОВ «Сіверське підприємство».

В 1997 закінчив Чернігівський юридичний коледж, нині Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці.[5]

З 1998 по 2000 — співзасновник і генеральний директор ТОВ «Компанія „Чернігів–Інформ“» (рекламно-видавнича діяльність, видання газет «Теледень» і «Славутич»).

В 1999 закінчив Чернігівський державний інститут економіки і управління, нині Інститут економіки Національного університету «Чернігівська політехніка».[5]

З 2001 по 2002 — у Державній податковій адміністрації в Чернігівській області та Державній податковій адміністрації у м. Києві, був координатором PR-проєктів та головним редактором обласної газети «Чернігівські податкові новини».[4]

З 2002 по 2013 — начальник пресцентру Асоціації українських банків (АУБ)[6] та співголова Клубу банківських PR-спеціалістів при АУБ.[7]

З 2014 по 2015 рік — представник Гуверівського інституту Стенфордського університету (США) в Україні.[5].

У 2020—2021 — працював у Апараті Верховної Ради України.

В 2021 в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв захистив науковий ступінь кандидата історичних наук. Тема дисертації «Розвиток українсько-афонських духовно-культурних зв’язків у XVІI – першій третині ХІХ ст.».[8]

В докторантурі теологічного факультету Пряшівського університету (Пряшів, Словаччина) захистив науковий ступінь доктора теології (ThDr). Проходив навчання на курсах з музеєзнавства при Гарвардському університеті (США).

Громадсько-політична діяльність

У 1989—1991 роки був одним з ініціаторів створення і членом альтернативної комсомолу Чернігівської крайової організації Спілки незалежної української молоді (СНУМ). Брав участь в молодіжному антирадянському русі і боротьбі за незалежність України[9]. У березні 1990 року став членом Товариства української мови імені Шевченка[10].

У 2000 році під час виборів президента України був головою дільничної виборчої комісії в Чернігові[10].

З 2000 по 2009 рік — голова правління ГО «Міжнародний центр гуманітарних ініціатив і екологічних досліджень», член громадської ради при Державному управлінні з екологічної безпеки в Чернігівській області.

У 2002—2006 роках — депутат Чернігівської міської ради. У 2002—2003 роках — секретар комісії Чернігівської міської ради з питань комунальної власності, розвитку підприємництва та регулювання земельних відносин. З 2002 по 2013 роки — начальник пресцентру Асоціації українських банків (АУБ) і голова клубу банківських PR-спеціалістів при АУБ[10].

У 2006 році очолював пресслужбу передвиборного штабу народного депутата, Героя України Левка Лук'яненка. Був ініціатором створення Центру з дослідження історії релігії та Церкви при Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т. Г. Шевченка[10].

Член Національної спілки краєзнавців України (НСКУ), Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Міжнародної федерації журналістів (IFJ), Української асоціації релігієзнавців (УАР), Міжнародної асоціації істориків релігії (IAHR) і Європейської асоціації дослідників релігії (EASR).

Науково-дослідницька діяльність

Разом зі старшим братом Віталієм займався збором і публікації матеріалів про історію РПЦЗ в СРСР[11].

Під впливом грецького професора Антонія Тахіаоса почав займатися науково-дослідницькою діяльністю в архівах Афона. У 2013 році разом з Тахіаосом заснував «Міжнародний інститут афонської спадщини», який очолив у ранзі генерального директора.[5]

Тривалий час займається популяризацією духовно-культурної спадщини України на Афоні й у Греції, досліджує історико-культурні зв'язки України та Святої Гори Афон, впливу афонської спадщини на українську духовну культуру і традицію. Вивчав архівні фонди афонських монастирів, Священного Кінота Афона (Афон, Греція), Патріаршого архіву Константинопольського патріархату в Фанарі (Стамбул, Туреччина), документи історичних архівів України та інших країн[джерело не вказане 256 днів]. Здійснював дослідницько-пошукову історико-археографічну діяльність, знайшов документи й матеріальні залишки загубленого старовинного українського «козацького» скиту «Чорний Вир» на Афоні, заснованого козаками на Афоні в 1747 році. За результатами знахідок і відкриттів видав окремі книги. Виявив у архівах і опублікував маловідомі листи преподобного Паїсія Величковського до останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського і київського митрополита Арсенія (Могилянського) (видані окремими монографіями[джерело не вказане 256 днів]). Виявив у архівах Афона і вперше видав документи про благодійну (ктиторську) діяльність стосовно афонських монастирів відомих українських козацько-шляхетських родів XVII—XVIII століть: Івана Самойловича, Івана Мазепи, Данила Апостола, Івана Скоропадського та інших. Створив на основі архівних джерел життєпис українського письменника-полеміста й афонського старця Іоанна Вишенського, на підставі якого Синод Української православної церкви 2016 року канонізував його в лику святих. Видав інші дослідження, книги, публікації й матеріали про історичні та духовно-культурні зв'язки України та Афона[джерело не вказане 256 днів].

Організатор понад 20 міжнародних наукових конференцій, присвячених духовно-культурній спадщині Святої гори Афон і історії Церкви в Україні — в тому числі за підтримки ЮНЕСКО, Кестонського інституту в Оксфорді (Велика Британія) і Всесвітньої ради церков (Женева, Швейцарія). Довгий час займався науково-дослідницькою діяльністю в Греції, Італії, провів персональні лекції, виставки та презентації про українську спадщину Афона в різних країнах Європи (Афіни, Лондон, Оксфорд, Кембридж, Рим, Венеція, Мілан, Неаполь, Париж, Страсбург, Женева, Брюссель, Варшава, Прага, Ясси і ін.)[джерело не вказане 256 днів].

Родовід

Сергій Шумило по лінії батька походить зі старовинного українського козацького роду Шумил, представники якого брали участь у національно-визвольній боротьбі під проводом гетьмана Богдана Хмельницького і перебували в козацькому Реєстрі війська Запорозького 1649 року, а згодом заснували козацьке сотенне містечко Межиріч та хутір Шумили на Слобожанщині (нині Сумська область). По лінії матері походить зі старовинного козацько-шляхетського роду Савенків з Любеччини (Чернігівщина), який, у свою чергу, походив від любецького шляхтича Сави Величковського (кін. XVI — поч. XVII ст.). Від Сави Величковського на Любеччині пішли любецькі родові гілки Савенків і Савичів.[4]

Один з представників останньої гілки — Савенко Олександр Лукич (рідний брат прадіда С. В. Шумила) під час Першої світової війни мав звання унтерофіцера, після революції 1917 воював проти більшовиків, після 1920 р. емігрував до Франції.[4]

Його племінник Савенко Андрій Федотович (1912—1988) — рідний дід С. В. Шумила, зазнав сталінських репресій, заарештований в кінці 1936 як «ворог народу», відбував покарання у «ДмитЛагу» (Дмитрівському виправно-трудовому таборі) під Москвою на будівництві каналу Москва — Волга ім. Сталіна. Під час ІІ Світової війни був командиром відділення 2-ї понтонної роти 108 Окремого моторизованого понтонно-мостового батальйону 2-ї Гвардійської танкової армії, брав участь в битвах за Сталінград і на Курській дузі, в битві на Дніпрі, його форсуванні і звільненні Києва, під час якого очолював групу з обстеження і розмінування Києво-Печерської Лаври; також брав участь у боях за визволення Польщі, у Вісло-Одерській та Східно-Померанський операціях, а також у взятті Берліна, де на підступах до міста був важко поранений в голову. За героїзм і мужність нагороджений орденами і медалями.[4]

Двоюрідний дід С. В. Шумила по матері Олександр Купрієнко (1925—1983), український оперний співак (тенор), соліст Академічного театру опери і балету УРСР ім. Т. Шевченка та Харківського академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка.

Відзнаки

9 листопада 2020 року указом Президента України Володимира Зеленського «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури» за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність удостоєний звання «Заслужений працівник культури України»[12].

Публікації

Книги

  1. Советский режим и церковь. — СПб., 2006. — 136 с. (рос.)
  2. Князь Оскольд и христианизация Руси. — Киев: Дух и литера, 2010. — 120 с. — ISBN 978-966-378-155-6 (рос.)
  3. В катакомбах. Православное подполье в СССР: конспект по истории Истинно-Православной Церкви в СССР. — Луцк: Терен, 2011. — 269 с. — ISBN 978-966-2276-52-7 (рос.)
  4. Схиепископ Петр (Ладыгин): непоколебимый столп Церкви (1866—1957 гг.) / Публ., подг. текста, вступ. ст., сост., коммент. С. В. Шумило, В. В. Шумило. — Глазов, 2013. — 108 с. — ISBN 978-5-905538-16-2 (рос.)
  5. «Духовное Запорожье» на Афоне. Малоизвестный казачий скит «Черный Выр» на Святой Горе. — Киев: Издательский отдел УПЦ, 2015. — 116 с. — ISBN 978-966-2371-34-5 (рос.)
  6. Преподобный Паисий Величковский и Запорожская Сечь. Малоизвестные письма прп. Паисия Величковского к Кошевому атаману Войска Запорожского Петру Калнышевскому. Киев — Серпухов: Международный институт афонского наследия в Украине; «Наследие Православного Востока», 2015. — 128 с. — ISBN 978-5-9905423-3-4 (рос.)
  7. Старец Иоанн Вишенский: афонский подвижник и православный писатель-полемист. Материалы к жизнеописанию «блаженной памяти великого старца Иоанна Вишенского Святогорца» — Киев: Издательский отдел УПЦ, 2016. — 208 с. — ISBN 978-966-2371-40-6 (рос.)
  8. Преподобний Паїсій Величковський. «Повість про святий собор» та маловідомі листи / Упоряд. та коментарі С. В. Шумила. — Київ: Видавничий відділ УПЦ, 2016. — 207 с. — ISBN 978-966-2371-39-0
  9. Старец Аникита: духовный путь святости. Материалы к жизнеописанию с приложением сочинений иеросхимонаха Аникиты (князя Ширинского-Шихматова) / Приложения, ред. и комментарии Забелин К. В. — Смоленск, 2018. — 276 с. — ISBN 978-5-98156-814-5 (рос.)
    • Старец Аникита: духовный путь святости. Материалы к жизнеописанию с приложением сочинений иеросхимонаха Аникиты (князя Ширинского-Шихматова) / 2-е издание. — Киев-Одесса: Афонское наследие, 2019. — 328 с. — ISBN 978-966-139-103-0 (рос.)
  10. Афонский старец из Закарпатья. Иеросхимонах Аввакум (Вакаров) и его время: 1899—1972. — Киев: Международный институт афонского наследия, 2019. — 336 с. — ISBN 978-966-139-107-8 (соавторы: М. В. Шкаровский, Ю. В. Данилец, П. И. Гайденко) (рос.)
  11. Церква мучеників: гоніння на віру та Церкву у ХХ столітті: матеріали Міжнар. наук. конф. (К., 6-7 лютого 2020 р.) / упоряд. С. В. Шумило. — К.: Видавничий відділ УПЦ, 2020. — 616 с.

Статті й інтерв'ю

Статті в друкованих виданнях
Статті в інтернеті
Інтерв'ю

Примітки

  1. Шумило Сергій Вікторович. Державні нагороди України. Кавалери та лауреати // Хто є хто в Україні
  2. Шумило Сергій Вікторович – директор Міжнародного інституту афонської спадщини
  3. https://nakkkim.edu.ua/instituti/institut-praktichnoji-kulturologiji-ta-art-menedzhmentu/kafedra-humanitarnyh-dystsyplin
  4. Київського науковця нагородили премією за книги про духовну спадщину Афона. Релігія в Україні. 24 грудня 2021. Процитовано 3 травня 2021.
  5. Ірина Мамрига (8 квітня 2021). Таємно збиралися по хатах. Священник правив пошепки, щоб міліція не накрила. Gazeta.ua. Процитовано 3 травня 2021.
  6. Шумило С. В. [document Співпраця зі ЗМІ та громадськістю] // Вісник Національного банку України. № 2010, червень. С. 76 – 77..
  7. При Асоціації українських банків створено Клуб PR-спеціалістів банківського сектору. Детектор медіа. 30 серпня 2006. Процитовано 3 травня 2021.
  8. Публічний захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук Шумило Сергія Вікторовича. НАКККіМ.
  9. СНУМ та антикомуністичний молодіжно-опозиційний рух на Чернігівщині в 1989—1991 рр. — з чого все починалося? // Сіверянський літопис: Всеукраїнський науковий журнал. — 2018, січень — квітень. — № 1—2 (139—140). — C. 246—258.(укр.)
  10. Шумило Сергій Вікторович — директор Міжнародного інституту афонської спадщини на официальном сайте Международного института афонского наследия. (укр.)
  11. Солдатов А. Канонические структуры русской православной церкви заграницей в СССР в эпоху распада тоталитарной системы (1970–80-е гг.) // Ukrainian Religious Studies. 2015. — C. 211—221. 10.32420/2015.74-75.576.
  12. Президент України присвоїв директору МІАС Сергію Шумило звання «Заслужений працівник культури України». afon.org.ua (uk-ua). 20 листопада 2020.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.