Шумило Сергій Вікторович
Сергій Вікторович Шумило (народився 8 червня 1976 у Чернігові) — український історик і релігієзнавець, культурний і громадський діяч, журналіст, кандидат історичних наук (доктор філософії), доктор теології (ThDr), заслужений працівник культури України[1], Почесний краєзнавець України, депутат Чернігівської міської ради (2002—2006), директор Міжнародного інституту афонської спадщини[2], науковий співробітник Інституту історії України НАН України, доцент кафедри гуманітарних дисциплін Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв[3].
Шумило Сергій Вікторович | |
---|---|
Народився |
8 червня 1976 (45 років) Чернігів, Українська РСР, СРСР |
Країна | Україна |
Діяльність | історик, краєзнавець, журналіст, громадський діяч, культурний активіст |
Нагороди |
Досліджує українську духовно-культурну спадщину, є головним редактором наукового альманаху «Афонська спадщина», членом редколегії та редактором відділу науково-популярного журналу «Пам'ятки України: історія та культура», членом редакційної ради всеукраїнського наукового часопису «Сіверянський літопис» та редколегії науково-популярного журналу «Визвольна боротьба».[4] Автор десяти книг і більше 100 наукових публікацій з історії Афону, православного підпілля в СРСР, історії православ'я в період Гетьманщини, ранньої історії православ'я в Київській Русі, а також численних публікацій в ЗМІ з питань історії, релігії, культури, політики.
Життєпис
З 1994 по 1997 працював журналістом у суспільно-політичних газетах рос. «Черниговский Полдень» та «Чернігівський діловий кур'єр», редактором відділу журналу «Віра і життя», начальником відділу реклами ТОВ «Сіверське підприємство».
В 1997 закінчив Чернігівський юридичний коледж, нині Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці.[5]
З 1998 по 2000 — співзасновник і генеральний директор ТОВ «Компанія „Чернігів–Інформ“» (рекламно-видавнича діяльність, видання газет «Теледень» і «Славутич»).
В 1999 закінчив Чернігівський державний інститут економіки і управління, нині Інститут економіки Національного університету «Чернігівська політехніка».[5]
З 2001 по 2002 — у Державній податковій адміністрації в Чернігівській області та Державній податковій адміністрації у м. Києві, був координатором PR-проєктів та головним редактором обласної газети «Чернігівські податкові новини».[4]
З 2002 по 2013 — начальник пресцентру Асоціації українських банків (АУБ)[6] та співголова Клубу банківських PR-спеціалістів при АУБ.[7]
З 2014 по 2015 рік — представник Гуверівського інституту Стенфордського університету (США) в Україні.[5].
У 2020—2021 — працював у Апараті Верховної Ради України.
В 2021 в Національній академії керівних кадрів культури і мистецтв захистив науковий ступінь кандидата історичних наук. Тема дисертації «Розвиток українсько-афонських духовно-культурних зв’язків у XVІI – першій третині ХІХ ст.».[8]
В докторантурі теологічного факультету Пряшівського університету (Пряшів, Словаччина) захистив науковий ступінь доктора теології (ThDr). Проходив навчання на курсах з музеєзнавства при Гарвардському університеті (США).
Громадсько-політична діяльність
У 1989—1991 роки був одним з ініціаторів створення і членом альтернативної комсомолу Чернігівської крайової організації Спілки незалежної української молоді (СНУМ). Брав участь в молодіжному антирадянському русі і боротьбі за незалежність України[9]. У березні 1990 року став членом Товариства української мови імені Шевченка[10].
У 2000 році під час виборів президента України був головою дільничної виборчої комісії в Чернігові[10].
З 2000 по 2009 рік — голова правління ГО «Міжнародний центр гуманітарних ініціатив і екологічних досліджень», член громадської ради при Державному управлінні з екологічної безпеки в Чернігівській області.
У 2002—2006 роках — депутат Чернігівської міської ради. У 2002—2003 роках — секретар комісії Чернігівської міської ради з питань комунальної власності, розвитку підприємництва та регулювання земельних відносин. З 2002 по 2013 роки — начальник пресцентру Асоціації українських банків (АУБ) і голова клубу банківських PR-спеціалістів при АУБ[10].
У 2006 році очолював пресслужбу передвиборного штабу народного депутата, Героя України Левка Лук'яненка. Був ініціатором створення Центру з дослідження історії релігії та Церкви при Чернігівському національному педагогічному університеті імені Т. Г. Шевченка[10].
Член Національної спілки краєзнавців України (НСКУ), Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Міжнародної федерації журналістів (IFJ), Української асоціації релігієзнавців (УАР), Міжнародної асоціації істориків релігії (IAHR) і Європейської асоціації дослідників релігії (EASR).
Науково-дослідницька діяльність
Разом зі старшим братом Віталієм займався збором і публікації матеріалів про історію РПЦЗ в СРСР[11].
Під впливом грецького професора Антонія Тахіаоса почав займатися науково-дослідницькою діяльністю в архівах Афона. У 2013 році разом з Тахіаосом заснував «Міжнародний інститут афонської спадщини», який очолив у ранзі генерального директора.[5]
Тривалий час займається популяризацією духовно-культурної спадщини України на Афоні й у Греції, досліджує історико-культурні зв'язки України та Святої Гори Афон, впливу афонської спадщини на українську духовну культуру і традицію. Вивчав архівні фонди афонських монастирів, Священного Кінота Афона (Афон, Греція), Патріаршого архіву Константинопольського патріархату в Фанарі (Стамбул, Туреччина), документи історичних архівів України та інших країн[джерело не вказане 256 днів]. Здійснював дослідницько-пошукову історико-археографічну діяльність, знайшов документи й матеріальні залишки загубленого старовинного українського «козацького» скиту «Чорний Вир» на Афоні, заснованого козаками на Афоні в 1747 році. За результатами знахідок і відкриттів видав окремі книги. Виявив у архівах і опублікував маловідомі листи преподобного Паїсія Величковського до останнього кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського і київського митрополита Арсенія (Могилянського) (видані окремими монографіями[джерело не вказане 256 днів]). Виявив у архівах Афона і вперше видав документи про благодійну (ктиторську) діяльність стосовно афонських монастирів відомих українських козацько-шляхетських родів XVII—XVIII століть: Івана Самойловича, Івана Мазепи, Данила Апостола, Івана Скоропадського та інших. Створив на основі архівних джерел життєпис українського письменника-полеміста й афонського старця Іоанна Вишенського, на підставі якого Синод Української православної церкви 2016 року канонізував його в лику святих. Видав інші дослідження, книги, публікації й матеріали про історичні та духовно-культурні зв'язки України та Афона[джерело не вказане 256 днів].
Організатор понад 20 міжнародних наукових конференцій, присвячених духовно-культурній спадщині Святої гори Афон і історії Церкви в Україні — в тому числі за підтримки ЮНЕСКО, Кестонського інституту в Оксфорді (Велика Британія) і Всесвітньої ради церков (Женева, Швейцарія). Довгий час займався науково-дослідницькою діяльністю в Греції, Італії, провів персональні лекції, виставки та презентації про українську спадщину Афона в різних країнах Європи (Афіни, Лондон, Оксфорд, Кембридж, Рим, Венеція, Мілан, Неаполь, Париж, Страсбург, Женева, Брюссель, Варшава, Прага, Ясси і ін.)[джерело не вказане 256 днів].
Родовід
Сергій Шумило по лінії батька походить зі старовинного українського козацького роду Шумил, представники якого брали участь у національно-визвольній боротьбі під проводом гетьмана Богдана Хмельницького і перебували в козацькому Реєстрі війська Запорозького 1649 року, а згодом заснували козацьке сотенне містечко Межиріч та хутір Шумили на Слобожанщині (нині Сумська область). По лінії матері походить зі старовинного козацько-шляхетського роду Савенків з Любеччини (Чернігівщина), який, у свою чергу, походив від любецького шляхтича Сави Величковського (кін. XVI — поч. XVII ст.). Від Сави Величковського на Любеччині пішли любецькі родові гілки Савенків і Савичів.[4]
Один з представників останньої гілки — Савенко Олександр Лукич (рідний брат прадіда С. В. Шумила) під час Першої світової війни мав звання унтерофіцера, після революції 1917 воював проти більшовиків, після 1920 р. емігрував до Франції.[4]
Його племінник Савенко Андрій Федотович (1912—1988) — рідний дід С. В. Шумила, зазнав сталінських репресій, заарештований в кінці 1936 як «ворог народу», відбував покарання у «ДмитЛагу» (Дмитрівському виправно-трудовому таборі) під Москвою на будівництві каналу Москва — Волга ім. Сталіна. Під час ІІ Світової війни був командиром відділення 2-ї понтонної роти 108 Окремого моторизованого понтонно-мостового батальйону 2-ї Гвардійської танкової армії, брав участь в битвах за Сталінград і на Курській дузі, в битві на Дніпрі, його форсуванні і звільненні Києва, під час якого очолював групу з обстеження і розмінування Києво-Печерської Лаври; також брав участь у боях за визволення Польщі, у Вісло-Одерській та Східно-Померанський операціях, а також у взятті Берліна, де на підступах до міста був важко поранений в голову. За героїзм і мужність нагороджений орденами і медалями.[4]
Двоюрідний дід С. В. Шумила по матері — Олександр Купрієнко (1925—1983), український оперний співак (тенор), соліст Академічного театру опери і балету УРСР ім. Т. Шевченка та Харківського академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка.
Відзнаки
9 листопада 2020 року указом Президента України Володимира Зеленського «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури» за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність удостоєний звання «Заслужений працівник культури України»[12].
Публікації
Книги
- Советский режим и церковь. — СПб., 2006. — 136 с. (рос.)
- Князь Оскольд и христианизация Руси. — Киев: Дух и литера, 2010. — 120 с. — ISBN 978-966-378-155-6 (рос.)
- В катакомбах. Православное подполье в СССР: конспект по истории Истинно-Православной Церкви в СССР. — Луцк: Терен, 2011. — 269 с. — ISBN 978-966-2276-52-7 (рос.)
- Схиепископ Петр (Ладыгин): непоколебимый столп Церкви (1866—1957 гг.) / Публ., подг. текста, вступ. ст., сост., коммент. С. В. Шумило, В. В. Шумило. — Глазов, 2013. — 108 с. — ISBN 978-5-905538-16-2 (рос.)
- «Духовное Запорожье» на Афоне. Малоизвестный казачий скит «Черный Выр» на Святой Горе. — Киев: Издательский отдел УПЦ, 2015. — 116 с. — ISBN 978-966-2371-34-5 (рос.)
- Преподобный Паисий Величковский и Запорожская Сечь. Малоизвестные письма прп. Паисия Величковского к Кошевому атаману Войска Запорожского Петру Калнышевскому. Киев — Серпухов: Международный институт афонского наследия в Украине; «Наследие Православного Востока», 2015. — 128 с. — ISBN 978-5-9905423-3-4 (рос.)
- Старец Иоанн Вишенский: афонский подвижник и православный писатель-полемист. Материалы к жизнеописанию «блаженной памяти великого старца Иоанна Вишенского Святогорца» — Киев: Издательский отдел УПЦ, 2016. — 208 с. — ISBN 978-966-2371-40-6 (рос.)
- Преподобний Паїсій Величковський. «Повість про святий собор» та маловідомі листи / Упоряд. та коментарі С. В. Шумила. — Київ: Видавничий відділ УПЦ, 2016. — 207 с. — ISBN 978-966-2371-39-0
- Старец Аникита: духовный путь святости. Материалы к жизнеописанию с приложением сочинений иеросхимонаха Аникиты (князя Ширинского-Шихматова) / Приложения, ред. и комментарии Забелин К. В. — Смоленск, 2018. — 276 с. — ISBN 978-5-98156-814-5 (рос.)
- Старец Аникита: духовный путь святости. Материалы к жизнеописанию с приложением сочинений иеросхимонаха Аникиты (князя Ширинского-Шихматова) / 2-е издание. — Киев-Одесса: Афонское наследие, 2019. — 328 с. — ISBN 978-966-139-103-0 (рос.)
- Афонский старец из Закарпатья. Иеросхимонах Аввакум (Вакаров) и его время: 1899—1972. — Киев: Международный институт афонского наследия, 2019. — 336 с. — ISBN 978-966-139-107-8 (соавторы: М. В. Шкаровский, Ю. В. Данилец, П. И. Гайденко) (рос.)
- Церква мучеників: гоніння на віру та Церкву у ХХ столітті: матеріали Міжнар. наук. конф. (К., 6-7 лютого 2020 р.) / упоряд. С. В. Шумило. — К.: Видавничий відділ УПЦ, 2020. — 616 с.
Статті й інтерв'ю
- Умереть за Христа. Новомученики земли Черниговской // Троїцький вісник. Видання Чернігівської єпархії УПЦ. — 1997. — № 1-2 (32-33). — С. 3-4
- Київська місія апостолів слов'ян: Перше хрещення Руси-України та вплив на подальшу долю Східної Європи // Сіверянський літопис: Всеукраїнський науковий журнал. — 2005. — № 1. — С. 10-30.
- Миссия святых Кирилла и Мефодия и перове Оскольдово крещение Руси // Вера и жизнь: православній журнал. 2009. — № 1-2 (14-15). — С. 72-98; 2010. — № 1-2 (16-17). — С. 72-92.
- Оскольдова могила — древнейший памятник Киевской Руси // Християнізаційні впливи в Київській Русі за часів князя Оскольда: 1150 років. Матеріали міжнародної наукової конференції. — Чернігів-Луцьк, 2011. — С. 205—224.
- Поход 860 года на Константинополь и начало христианизации Руси при князе Оскольде: 1150 лет // Труды первой международной конференции «Начала русского мира», состоявшейся 28 — 30 октября 2010 года. — СПб: Блиц, 2011. — С. 33-46;
- Церковно-історична пам'ять про перше Оскольдове хрещення Русі в ІХ ст. // Наукові читання, присвячені 1150-й річниці з Дня укладання мирної угоди між Візантійською імперією та Київською Руссю. Ужгород: Карпатський університет ім. Августина Волошина, 2011. — С. 71-105.
- Початок християнізації на Русі за часів князя Оскольда // Християнізаційні впливи в Київській Русі за часів князя Оскольда: 1150 років. Матеріали міжнародної наукової конференції. — Чернігів-Луцьк, 2011. — С. 58-73;
- Миссия святых Кирилла и Мефодия и христианизация Руси в IX в.: 1150 лет // Странникъ: Историко-литературный журнал. 2013. — № 1 (7). — С. 38-54.
- Князь Оскольд і християнізаційні впливи на Русі // 1150-річчя заснування української Православної Церкви: духовно-історичні передумови та цивілізаційна спадщина: Колективна монографія. Ужгород: Патент, 2013. — С. 99-120.
- Уявлення про Київ як «другий Єрусалим» в церковно-суспільній думці Русі-України // Із Києва по всій Русі. Збірник матеріалів всеукраїнської наукової конференції, присвяченої 1025-літтю Хрещення Київської Русі, 15 травня 2013 р. — К., 2013. — С. 196—227.
- Православна духовність та релігійні традиції Запорозького козацтва // Православ'я в Україні: Збірник матеріалів наукової конференції. Ч. 2. — Київ, 2013. — С. 350—385.
- «Посилати русинів, схильних до благочестя, на Афон»: Роль Святої Гори в історії культури і духовності України // День. Щоденна всеукраїнська газета. 2014. — № 164—165 (4287-4288). 5-6 вересня. — С. 13.
- Влияние Святой Горы Афон на духовную, культурную и политическую жизнь Украины XVIII в. // Афон и славянский мир. Сб. 1. Материалы междунар. науч. конф., посв. 1000-летию присутствия руських монахов на Святой Горе. Белград, 16-18 мая 2013 г. Свято-Пантелеимонов монастырь на Афоне, 2014. — С. 113—130.
- Місіонерська подорож Апостола Андрія Первозванного теренами сучасної України // Південь України: етноісторичний, мовний, культурний та релігійний виміри: збірник наукових праць V Міжнародної наукової конференції (24-25 квітня 2015 р., Одеса). — Одеса: Одеський національний університет, 2015. — С. 421—432.
- Преподобный Паисий Величковский и последний Кошевой атаман Запорожской Сечи Петр Калнышевский: малоизвестные письма // Афонское наследие: научный альманах. Вып. 1-2. Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия в Украине, 2015. — С. 336—365.
- Прп. Паисий Величковский и последний Кошевой атаман Запорожской Сечи П. Калнышевский: малоизвестные письма // Orientalia Christiana Cracoviensia: czasopismo naukowe, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. — № 7 (2015). — S. 27-57.
- Основатель Киево-Братской школы митрополит Исаия (Копинский) и его участие в возрождении православия в Украине // Труды Киевской духовной академии. — № 23. Киев, 2015. — С. 135—147.
- Архиепископ-мученик Дамаскин (Малюта) — афонский монах, наместник Почаевской Лавры и глава автономной Украинской Православной Церкви // Труды Киевской духовной академии. — № 22. Киев, 2015. — С. 238—257.
- Запорожская Сечь и Афон: к истории казачьего скита «Черный Выр» на Святой Горе // Афонское наследие: научный альманах. Вып. 1-2. Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия в Украине, 2015. — С. 78-120.
- Роль миссии свв. Кирилла и Мефодия в начальной христианизции Руси в IX в.: 1155 лет // Средневековая письменность и книжность XVI—XVII вв. Источниковедение. Сборник материалов VII международной научно-практической конференции «Зубовские чтения», 7-8 декабря 2015 г., г. Александров. — Т. 2. Владимир: «Транзит-ИКС», 2016. — С. 221—234.
- До питання просвітницької місії святих Кирила і Мефодія, винайдення слов'янської писемності і початкової християнізації Русі в IX ст. // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2016, січень-лютий. — № 1 (127). — С. 3-18.
- Святогорский след в судьбе волынского православного монаха и Великого князя Литовского Войшелка (1223—1267) // Труды Киевской духовной академии. — № 24. Киев, 2016. — С. 236—243.
- Афониты в борьбе за православне в Украине // Русская история: исторический журнал. 2016. — № 1-2 (36-37). — С. 26-32.
- Прп. Иоанн Вишенский Святогорец и его связи с Волынью и Галицией // Історія та сучасність Православ'я на Волині: матеріали VІI науково-практичної конференції (Луцьк, 8 листопада 2016 р.). — Волинська єпархія УПЦ, Волинська духовна семінарія, Видавничий відділ Волинської єпархії. — Луцьк, 2016. — С. 42-53.
- Преподобный Иоанн Вишенский Святогорец и монастырская реформа в Украине в XVII в. // Труды Киевской духовной академии. — № 25. Киев, 2016. — С. 33—44.
- Старец Иоанн Вишенский и древнерусский монастырь на Афоне // Афонское наследие: Научный альманах («The Athonite Heritage», a Scholar's Anthology). Вып. 3 — 4. Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия в Украине, 2016. — С. 68—82.
- Малоизвестные факты биографии прп. Паисия Величковского во время пребывания его на Афоне (по архивным источникам) // Афонское наследие: научный альманах. Вып. 3-4. Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия в Украине, 2016. — С. 175—185.
- Автобіографія та листи прп. Паїсія. Наукова розвідка // Преподобний Паїсій Величковський. «Повість про святий собор» та маловідомі листи / Упоряд. та коментарі Шумила С. В. — К.: Видавничий відділ УПЦ, 2016. — С. 9-64.
- Найперше іконографічне зображення прп. Паїсія Величковського // Преподобний Паїсій Величковський. «Повість про святий собор» та маловідомі листи / Упоряд. та коментарі Шумила С. В. Київ: Видавничий відділ УПЦ, 2016. — С. 39—41
- Новые архивные документы, подтверждающие настоятельство прп. Паисия Величковского в келье св. Константина и монастыре Симонопетра на Афоне // Обсерватория культуры: научный журнал Российской государственной библиотеки (РГБ). — М., 2016. — Т. 13, № 3. — С. 377—383;
- Прп. Паисий Величковский и попытка воссоздания Русика в монастыре Симонопетра: неизвестные письма с Афона // Русь — Святая Гора Афон: Тысяча лет духовного и культурного единства. Материалы Международной научной конференции в рамках юбилейных торжеств, приуроченных к празднованию 1000-летия присутствия русского монашества на Афоне, 21 — 23 сентября 2016 г. — М., 2017. — С. 318—338.
- Афонский скит «Черный Выр» и попытки воссоздания нового Русика в XVIII в. на Святой Горе // Афон и славянский мир. Сб. 3. Материалы междунар. науч. конф., посв. 1000-летию присутствия рус. монахов на Святой Горе (21-23 мая 2015 г.). — Афон: Пантелеимонов монастырь, 2016. — С. 214—246.
- Нове джерело до біографії І. Мазепи та історії зв'язків української козацької старшини з центром православного чернецтва на Афоні // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2016, листопад-грудень. — № 6 (132). — С. 73-84.
- От Афона до застенков НКВД: крестный путь архиепископа Дамаскина (Малюты, 1883—1946) // Вестник ПСТГУ. Серия II: История. История Русской Православной Церкви. 2017. — Вып. 76. — С. 89-106.
- Афонський старець Іоан Вишенський // Церковний календар Перемисько-Горлицької єпархії Польської Православної Церкви. — Przemysl: Diecezja Przemysko-Gorlicka, 2017. — С. 139—156.
- Неизвестное письмо прп. Паисия Величковского за 1763 г. и другие документы, касающиеся его игуменства в монастыре Симонопетра // Афонское наследие: научный альманах. Вып. 5-6. — Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия, 2017. — С. 231—255. — ISBN 978-966-139-087-3
- До історії ігуменства прп. Паїсія Величковського в монастирі Симонопетра на Афоні за невідомими раніше архівними документами XVIII ст. // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2017, січень-квітень. — № 1-2 (133—134). — C. 79-93.
- Новоафонские новомученики на Северном Кавказе: путь исповедничества и мученичества в годы советских богоборческих гонений в ХХ веке // Труды Киевской духовной академии. — № 26. Киев, 2017. — С. 109—122.
- Козацький скит «Чорний Вир» на Афоні у XVIII ст. за маловідомими архівними джерелами // Церква — Наука — Суспільство: питання взаємодії. Матеріали 15-ї міжнародної наукової конференції (29 травня — 3 червня 2017 р.). — К.: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2017. — С. 69—77.
- До питання локалізації місця перебування прп. Антонія Печерського на Афоні // Церква — Наука — Суспільство: питання взаємодії. Матеріали 15-ї міжнародної наукової конференції (29 травня — 3 червня 2017 р.). — К.: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2017. — С. 62—69.
- Перший давньоруський монастир на Афоні та його зв'язки з Київською Руссю: 1000 років // Афонское наследие: научный альманах. Вып. 5-6. Киев — Чернигов: Издание Международного института афонского наследия, 2017. — С. 46-82. — ISBN 978-966-139-087-3
- Тризуб з хрестом: 100 років боротьби за право на існування // Сіверянський літопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2018, вересень-жовтень. — № 5 (143). — С. 148—161.
- Український козацький скит Чорний Вир XVIII століття за маловідомими й архівними джерелами // Визвольна боротьба: науково-популярний журнал. — № 1-3, 2018. — С. 202—223.
- Культурно-просвітницька діяльність давньоруського монастиря на Афоні та його зв'язки з Київською Руссю // Церква — Наука — Суспільство: питання взаємодії. Матеріали 16-ї міжнародної наукової конференції (29 травня — 2 червня 2018 р.). — К.: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2018. — С. 25—31.
- Духовно-литературное наследие афонского старца Иоанна Вишенского / Spiritual and literal heritage of the Mount Athos elder Ivan Vishenski // Rocznik Teologiczny. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. LX — z. 1, 2018. — S. 111—135.
- The First Russian Monks on Mount Athos // Mount Athos and Russia: 1016—2016 / N. Fennel, G. Speake (eds.). Oxford, 2018. — P. 23-44. — ISBN 978-1-78707-880-2
- Руська Успенська лавра на Афоні та Антоній Печерський // Український історичний журнал / НАНУ, Ін-т історії України. — 2018. — № 5. — C. 4-20.
- Православная Церковь в период первосвятительства Патриарха Тихона и большевистские гонения: 1917—1925 гг. // Священномученик Володимир (Богоявленський) і початок гонінь на Православну Церкву в XX столітті. Матеріали Міжнародної наукової конференції (7-8 лютого 2018 р.) / Ред. та упоряд. — С. В. Шумило / Свята Успенська Києво-Печерська Лавра, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Київська духовна академія і семінарія, Міжнародний інститут афонської спадщини — К., 2019. — С. 275—300.
- «Красный террор» в Киеве и убийство митрополита Владимира (Богоявленского) (по материалам Следственного отдела Комиссариата публичного обвинения РСФСР по делу М. А. Муравьева за 1918 год) // Священномученик Володимир (Богоявленський) і початок гонінь на Православну Церкву в XX столітті. Матеріали Міжнародної наукової конференції (7-8 лютого 2018 р.) / Ред. та упоряд. — С. В. Шумило / Свята Успенська Києво-Печерська Лавра, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Київська духовна академія і семінарія, Міжнародний інститут афонської спадщини — К., 2019. — С. 88—105.
- «Це був справжній геноцид, спрямований на планомірне й свідоме винищення християнських народів, віри і Церкви» // Священномученик Володимир (Богоявленський) і початок гонінь на Православну Церкву в XX столітті. Матеріали Міжнародної наукової конференції (7-8 лютого 2018 р.) / Ред. та упоряд. — С. В. Шумило / Свята Успенська Києво-Печерська Лавра, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Київська духовна академія і семінарія, Міжнародний інститут афонської спадщини — К., 2019. — С. 41—42.
- Канонизированный при жизни… Исповедническое служение протоиерея Александра Макова (1881—1985) на Кубани и в Чернигове // Вестник ПСТГУ. Серия II: История. История Русской Православной Церкви. 2019. — Вып. 90. — С. 79-114.
- «Сіверський архієпископ» та опальний митрополит Ісайя (Копинський) як натхненник козацьких повстань та чернечого відродження в Україні в XVІI ст. // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2019, січень-квітень. — № 1-2. — С. 58-69.
- Иеросхимонах Аввакум (Вакаров) и его деятельность как антипросопа при Священном Киноте Афона // Наукові записки Богословсько-історичного науково-дослідного центру імені архімандрита Василія (Проніна). — 2019. — № 6. — С. 669—691. ISSN 2617—1317
- Репрессии против афонских монахов на Северном Кавказе в 1920—1930-е гг. // Священномученик Володимир (Богоявленський) і початок гонінь на Православну Церкву в XX столітті. Матеріали Міжнародної наукової конференції (7-8 лютого 2018 р.) / Ред. та упоряд. — С. В. Шумило / Свята Успенська Києво-Печерська Лавра, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Київська духовна академія і семінарія, Міжнародний інститут афонської спадщини — К., 2019. — С. 472—491.
- Князь-инок Аникита (Ширинский-Шихматов) и его путешествие по святым местам Ближнего Востока // Orientalia Christiana Cracoviensia: czasopismo naukowe, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie. — № 11 (2019).
- Участие в антиунийном сопротивлении в Украине игумена Афонского Пантелеимонова монастыря архимандрита Матфея и его связи с Иоанном Вишенским и Киприаном Острожанином / Participation in the Anti-Union Resistance in Ukraine of the Abbot of the Athos Panteleimon Monastery Archimandrite Matthew and the Aphonites John Vishensky and Kiprian Ostrozhanin // Rocznik Teologiczny. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. LXI — z. 4, 2019. — S. 631—649.
- Представники козацько-старшинських родин Чернігово-Сіверщини в афонському Зографському пом'яннику XVII—XVIII ст. // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2019, листопад-грудень. — № 6 (150). — С. 41—63.
- Київ як «ворота» на шляху до Східної Європи: короткий огляд деяких справ про проїзд через місто мандрівних афонських ченців у XVIIІ ст. // Треті києвознавчі читання: історичні та етнокультурні аспекти. Збірник матеріалів міжнародної науково-практичної конференції (27 березня 2020 р.) / Редкол. О. П. Реєнт (голова), І. К. Патриляк та ін. — К.: Фоліант, 2020. — С. 377—388.
- Влияние учения свт. Григория Паламы на наследие украинско-афонского полемиста и старца Иоанна Вишенского // Acta Patristica. Journal Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovská univerzita v Prešove. Presov, Slovak Republic. 2020. Volume 11, issue 22. — С. 3—23.
- Странничество Паисия Величковского по Украине и Молдо-Валахии в 1740-е годы // Rocznik Teologiczny. Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie. LXII, z. 2/2020.
- Неизвестное письмо иеросхимонаха Антония (Булатовича) на имя императора Николая II как источник к истории скита «Черный Вир» и «имяславских споров» на Афоне // Вестник ПСТГУ. Серия II: История. История Русской Православной Церкви. 2020, июль — август. — № ІІ (95). — С. 94—117.
- Малоизвестные свидетельства о начальном периоде пребывания прп. Паисия Величковского при каливах Пантократорского монастыря на Афоне // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Історія / М-во освіти і науки України; Держ. вищ. навч. заклад «Ужгород. нац. ун-т», Ф-т історії та міжнародних відносин. Ужгород: Вид-во УжНУ «Говерла», 2020. — Вип. 1 (42). — С. 137—145.
- До питання про походження роду прп. Паїсія Величковського і його зв'язки з Чернігівщиною // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2020, січень-лютий. — № 1 (151). — C. 144—163.
- Печатка «козацького» скиту «Чорний Вир» на Афоні (середина XVIII — початок ХІХ ст.) // Київські історичні студії (Kyiv Historical Studies). Науковий журнал Київського університету імені Бориса Грінченка. 2020, січень-лютий. — № 1 (10). — С. 6—11. (в соавторстве с А. А. Алфёровым)
- Бунчуковий товариш Ніжинського полку Григорій Голуб та заснування ним скиту «Чорний Вир» на Афоні // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2020, березень-квітень. — № 2 (152). — C. 60 — 80.
- Український осередок на Афоні: скит Чорний Вир та його зв'язки з козацтвом // Український історичний журнал / НАНУ, Ін-т історії України. — 2020. — № 3. — С. 120—134.
- Образование иерархии УАПЦ в 1990 г. и самозванный «епископ» Викентий Чекалин // Церковь и время. — 2020. — № 3. — С. 154—212
- Старець Аліпій та його стояння за істинне православ'я (1881—1943 рр.) // Всеукраїнська газета «Сіверщина», 30 августа 2008
- Является ли УГКЦ «глобальной»? Современные течения и расколы внутри УГКЦ // religion.in.ua, 6 мая 2011
- ИПЦ ПОСЛЕ СТАЛИНА. Доклад на международной конференции «Церковное подполье в СССР» // portal-credo.ru, 3 февраля 2012
- Окультно-художній образ «графа Дракули» як приклад маніпуляції та викривлення історії // Релігія в Україні, 18.10.2013
- «Мирянське старчество» в духовній традиції українського кобзарства // Релігія в Україні, 05.11.2013
- О «хазарской миссии» и Фотиевом Крещении Руси. К 1155-летию миссионерской деятельности святых Кирилла и Мефодия в Крыму // pravoslavie.ru, 24 мая 2016
- Преподобный Иоанн Вишенский Святогорец и его подвиг стояния за чистоту Православия // pravoslavie.ru, 21 июля 2016
- Равноапостольный князь Владимир и Русский Афон. К вопросу об основании древнерусского монастыря на Афоне во времена св. князя Владимира Киевского // pravoslavie.ru, 28 июля 2016
- Крестный путь старца Иеремии Афонского длиною в столетие // pravoslavie.ru, 4 августа 2016
- Русские старцы-отшельники на афонских Карулях // pravoslavie.ru, 9 октября 2016
- Русские старцы-отшельники на Афоне // pravoslavie.ru, 2 ноября 2016
- Русская афонская обитель Святителя Николая Чудотворца («Белозерка») // pravoslavie.ru, 20 декабря 2016
- «Проводил подрывную деятельность, призывал, чтоб верили в Бога». Памяти протоиерея Иоанна Русановича, замученного в застенках НКВД на Рождество Христово // pravoslavie.ru, 19 января 2018
- «Липківство» як духовна, канонічна та еклезіологічна проблема Українських Церков // Релігія в Україні, 13 декабря 2018
- Ένα παλαιό πρόβλημα της νέας Εκκλησίας // romfea.gr, 2 июня 2019
- Старая проблема новой церкви. «Липковство» как духовная, каноническая и экклезиологическая проблема украинских церквей // pravoslavie.ru, 13 июня 2019
- Неизвестные письма свт Иоанна (Максимовича) на Святую Гору Афон // pravoslavie.ru, 4 июля 2019
- Самозваный «епископ» Викентий Чекалин и его участие в первых хиротониях УАПЦ в марте 1990 г. // bogoslov.ru, 16 марта 2020
- «Затерянный мир» Святой Горы. Интервью с Сергеем Шумило // pravlife.org, 26.06.2015
- На Афоне отыскали заброшенный скит, в котором селились украинские казаки, принявшие монашество. Интервью с С. В. Шумило // Факты и комментарии: Всеукраинская ежедневная газета. — № 182 (4400), 6 октября 2015. — С. 6.
- Афон: главные находки и открытия 2015 года. Интервью с С. В. Шумило // Православная жизнь, 16.01.2016
- «Чорний Вир» на Святій Горі. Інтерв'ю з дослідником Афону Сергієм Шумилом // Голос України: Всеукраїнська газета, офіційний друкований орган Верховної Ради України. — № 180 (6184), 29 вересня 2015 р. — С. 1, 10.
- Казацкий скит «Черный Выр» на Святой Горе Афон // afon.org.ua, 3 декабря 2018
- СНУМ та антикомуністичний молодіжно-опозиційний рух на Чернігівщині в 1989—1991 рр. — з чого все починалося? // Сiверянський лiтопис: Всеукраїнський науковий журнал. 2018, січень-квітень. — № 1-2 (139—140). — C. 246—258.
- «Афон — это место, где сохраняется живая монашеская традция» // «Пастырь и паства». 2019. — № 1. — С. 48-56.
- «Время золотить не купола, а людские души» // lifegid.media, 12.04.2019
Примітки
- Шумило Сергій Вікторович. Державні нагороди України. Кавалери та лауреати // Хто є хто в Україні
- Шумило Сергій Вікторович – директор Міжнародного інституту афонської спадщини
- https://nakkkim.edu.ua/instituti/institut-praktichnoji-kulturologiji-ta-art-menedzhmentu/kafedra-humanitarnyh-dystsyplin
- Київського науковця нагородили премією за книги про духовну спадщину Афона. Релігія в Україні. 24 грудня 2021. Процитовано 3 травня 2021.
- Ірина Мамрига (8 квітня 2021). Таємно збиралися по хатах. Священник правив пошепки, щоб міліція не накрила. Gazeta.ua. Процитовано 3 травня 2021.
- Шумило С. В. [document Співпраця зі ЗМІ та громадськістю] // Вісник Національного банку України. — № 2010, червень. — С. 76 – 77..
- При Асоціації українських банків створено Клуб PR-спеціалістів банківського сектору. Детектор медіа. 30 серпня 2006. Процитовано 3 травня 2021.
- Публічний захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук Шумило Сергія Вікторовича. НАКККіМ.
- СНУМ та антикомуністичний молодіжно-опозиційний рух на Чернігівщині в 1989—1991 рр. — з чого все починалося? // Сіверянський літопис: Всеукраїнський науковий журнал. — 2018, січень — квітень. — № 1—2 (139—140). — C. 246—258.(укр.)
- Шумило Сергій Вікторович — директор Міжнародного інституту афонської спадщини на официальном сайте Международного института афонского наследия. (укр.)
- Солдатов А. Канонические структуры русской православной церкви заграницей в СССР в эпоху распада тоталитарной системы (1970–80-е гг.) // Ukrainian Religious Studies. 2015. — C. 211—221. 10.32420/2015.74-75.576.
- Президент України присвоїв директору МІАС Сергію Шумило звання «Заслужений працівник культури України». afon.org.ua (uk-ua). 20 листопада 2020.
Посилання
- Шумило Сергій Вікторович. Міжнародний інститут афонського спадщини. Процитовано 3 травня 2021.