Ядерне випробування в Північній Кореї (2017)
Північна Корея провела своє шосте ядерне випробування 3 вересня 2017, згідно з японськими і південнокорейськими представниками. Міністерство закордонних справ Японії також прийшло до висновку, що Північна Корея провела ядерне випробування[6]. Геологічна служба США повідомила про землетрус у 6,3 балів, недалеко від північнокорейського ядерного полігону Пунгері[7]. Південнокорейські органи влади заявили, що землетрус, як видається, був штучним, а це відповідає ядерному випробуванню[6]. Геологічна служба США, як і Центр мереж з питань сейсмології Китаю, повідомила, що через декілька хвилин після першої події стався другий, менший, землетрус на тому ж місці, який характеризувався обваленням порожнини[8][9].
Зображення Геологічної служби США, що показує місце сейсмічної активності на момент проведення випробування | |
Час |
12:00:01 UTC+8:30 (06:30:01 за Києвом) |
---|---|
Дата | 3 вересня 2017 |
Місце | Пунгері, округ Кильччу, Північна Корея |
Координати | 41.343° пн. ш. 129.036° сх. д.[1] |
Кількість випробувань | 1 |
Тип | Підземне |
Потужність | |
Хронологія випробувань: ← Ядерне випробування у вересні 2016 |
Північна Корея ствердила, що вона провела випробування термоядерної бомби, яка може бути встановлена на міжконтинентальну балістичну ракету (МБР) з великою руйнівною силою[10]. Фотознімки північнокорейського лідера Кім Чен Ина, який оглядає пристрій, що нагадує боєголовку з термоядерною зброєю, були випущені за кілька годин до випробування[11].
Оцінки потужності
Згідно з попереднім звітом Кім Янг-Ву, начальника південнокорейського парламентського комітету оборони, потужність ядерного вибуху еквівалентна приблизно 100 кілотоннам ТНТ[2]. За припущенням Корейської метеорологічної адміністрації, потужність вибуху становила 50—60 кілотонн[3]. Вчені з Університету науки і техніки Китаю на основі сейсмічних результатів зробили висновок, що ядерне випробування відбулося в 03:30 UTC за координатами 41°17′53″ пн. ш. 129°04′27″ сх. д., за кількасот метрів від попередніх чотирьох випробувань (2009, 2013, січень і вересень 2016), тоді як його потужність становила 108,1 кілотонну[12]. На противагу цьому, незалежне агентство з моніторингу сейсмічної активності NORSAR, спираючись на землетрус у 5,8 балів, підрахувало, що потужність вибуху становила близько 120 кілотонн[4]. Німецький Федеральний інститут геонаук і природних ресурсів надав найвищу оцінку потужності в «кілька сотень кілотонн», виходячи з виявленого землетрусу в 6,1 балів[5].
Реакція
Міжнародна реакція
Південна Корея, Китай, Японія, Росія та члени ASEAN[13][14][15] рішуче засудили ядерне випробування[16]. Президент США Дональд Трамп опублікував повідомлення у Твіттері: «Північна Корея провела велике ядерне випробування. Їх слова й дії залишаються ворожими й небезпечними для США»[17][18]. На запитання, чи атакують Сполучені Штати Північну Корею, Трамп відповів: «Ми подивимося»[19]. Міністр оборони США Джеймс Меттіс попередив Північну Корею, заявивши, що країна отримає «масивну військову відповідь», якщо вона буде загрожувати США або їх союзникам[20]. Відкрите екстрене засідання Рада Безпеки ООН було скликано 4 вересня 2017 року на прохання США, Південної Кореї, Японії, Франції та Великої Британії[21].
Реакція України
Україна суворо засудила ядерне випробування, проведене 3 вересня 2017 року в КНДР, зазначивши, що в поєднанні з програмою створення балістичних ракет воно становить реальну загрозу безпеці не лише сусіднім країнам, а й світовій спільноті, і суперечить численним резолюціям Ради Безпеки ООН.
Водночас Україна закликала Північну Корею припинити всі випробування ядерної зброї, а також повністю відмовитися від програм ядерної й ракетної зброї, зазначивши, що готова приєднатися до більш рішучих дій міжнародної спільноти, зокрема, з використанням важелів у РБ ООН, для протидії подальшим ядерним і ракетним загрозам.
Разом із тим Україна закликала РБ ООН провести детальне експертне дослідження розвитку північнокорейської ядерної та ракетної програм у контексті можливої іноземної допомоги в цій галузі[22].
Див. також
Примітки
- M 6.3 Explosion - 22km ENE of Sungjibaegam, North Korea
- N. Korea's apparent sixth nuke test estimated to have yield of 100 kilotons: lawmaker
- North Korea nuclear test: what we know so far
- Large nuclear test in North Korea on 3 September 2017
- BGR registriert mutmaßlichen Nukleartest Nordkoreas
- In latest test, North Korea detonates its most powerful nuclear device yet
- Nuclear test conducted by North Korea, country claims; South Korea responds with drills
- North Korea claims successful hydrogen bomb test
- North Korea nuclear test: 'Tunnel collapse' may provide clues
- North Korea says it successfully tested hydrogen bomb, marking sixth nuclear test since 2006
- Kim inspects 'nuclear warhead': A picture decoded
- North Korea's 3 September 2017 Nuclear Test Location and Yield. Архів оригіналу за 4 вересня 2017. Процитовано 4 вересня 2017.
- Philippines, Indonesia condemn North Korea missile
- Singapore 'strongly condemns' North Korea nuclear test: MFA
- Malaysia strongly condemns North Korea's missile test
- World Nations Condemn North Korea for Sixth Nuclear Test. Архів оригіналу за 3 вересня 2017. Процитовано 4 вересня 2017.
- Donald J. Trump | Twitter
- Трамп назвав дії Північної Кореї ворожими і небезпечними для США
- North Korea nuclear test: South Korea says it expects further missile launches — as it happened
- Mattis warns North Korea of 'massive military response' if it threatens US, allies
- U.N. Security Council calls emergency meeting after latest N. Korea nuke test
- Заява МЗС України щодо ядерного випробування, проведеного в КНДР 3 вересня 2017 року. Новини МЗС. Громадська рада при Міністерстві закордонних справ України. 04.09.2017 16:01. Процитовано 05.09.2017.