Північнокорейська криза

У 2017 році Північна Корея стрімко поліпшила свій ядерно-збройовий потенціал, загострив напруженість з Сполученими Штатами та їх союзниками. Північна Корея успішно провела серію випробувань міжконтинентальних балістичних ракет (МБР) і почала загрожувати атакою проти територій США і Південної Кореї. Стосовно цієї загрози, президент США Дональд Трамп заявив, що «військові приготування завершені, все готово до бою»[1].

Північнокорейська ракетна криза
Корейський конфлікт
Бої після перемир'я в Корейській війні
Дата: з 2017
Місце: Корейський півострів
Результат: триває
Сторони
 Північна Корея  США

 Південна Корея Японія

За підтримки:
Командувачі
Кім Чен Ин Дональд Трамп

Мун Чже Ін
Абе Сіндзо

Колишні представник США в ООН Джон Болтон і міністр оборони США Леон Панетта заявили, що протистояння між США і Північною Кореєю через ядерну програму Пхеньяну можна порівняти з Карибською кризою[2][3].

Передумови

Ядерна програма Північної Кореї

У своїй новорічній промові, Кім Чен Ин, лідер Північної Кореї, заявив, що його країна перебуває на «останньому етапі» підготовки до випробувального запуску міжконтинентальної балістичної ракети (МБР)[4].

3 травня, Північна Корея випустила вийняткову і жорство сформульовану критику свого головного союзника, Китаю, заявивши: «Потрібно чітко зрозуміти, що канал доступу КНДР до ядерної зброї для існування й розвитку країни не можна ні змінити, ні похитнути […] КНДР ніколи не буде просити підтримки дружби з Китаєм, ризикуючи своєю ядерною програмою, яка настільки ж дорогоцінна, як і життя, незалежно від того, наскільки цінною є дружба […] Китаю краще замислитися над серйозними наслідками, які виникли внаслідок його безрозсудного акту, що призвело до руйнування стовпа відносин між КНДР та Китаєм». Суворий коментар також звинуватив китайські ЗМІ (які жорстко контролюються урядом) в тому, що ті йдуть на поводу у США[5].

У серпні, The Washington Post повідомила про конфіденційну оцінку, зроблену Розвідувальним управлінням Міністерства оборони США, що Північна Корея успішно розробила ядерні боєголовки для ракет, які можуть досягнути материкової частини США[6].

Пересування авіаносця «Карл Вінсон»

Після американського бомбардування авіабази Шайрат в Сирії 7 квітня 2017 у відповідь на хімічну атаку[7], напруженість зросла, адже президент Трамп зважив подальші військові варіанти проти північнокорейської програми зі створення балістичних ракет[8]. У своєму інтерв'ю Трамп сказав, що він направляє в Корею «потужну армаду», що складається з авіаносця «Карл Вінсон» і його ударної групи[9][10]. На другому тижні квітня, світові ЗМІ[8][11][12] помилково повідомили, що «Карл Вінсон» був розгорнутий у Японському морі, прямуючи до Північної Кореї, внаслідок плутанини, спричиненої «непорозумінням» між «Пентагоном і Білим дімом». Передчасне оголошення ВМС 8 квітня призвело до «збитої послідовністі подій»[13].

17 квітня заступник посла Північної Кореї в ООН звинуватив США у «перетворенні Корейського півострова на найгарячішу точку в світі», тоді як північнокорейський уряд заявив про «свою готовність оголосити війну Сполученим Штатам, якщо сили Північної Кореї перебуватимуть під ударом»[14]. Насправді, 18 квітня, «Карл Вінсон» і його супровід були в Індійському океані за 4800 км від Кореї, і брали участь у планових спільних навчаннях з Королівським австралійським військово-морським флотом[13][15][16]. 24 квітня, японські есмінці «Ашигара» та «Самідаре» брали участь у тактичних тренувальних навчаннях разом з «Карлом Вінсоном» біля Філіппін; Північна Корея погрожувала потопити його одним ударом[17]. Раніше «Карл Вінсон» перебував у Південно-Китайському морі 2015 року, і потім у лютому 2017 на регулярних патрулях[18]. Наприкінці квітня 2017, Трамп заявив: «Є шанс, що ми [Сполучені Штати] матимемо найсерйозніший конфлікт із Північною Кореєю»[19].

Санкції проти Північної Кореї

Студент американського університету Отто Вормбір був звільнений Північною Кореєю в червні 2017, перебуваючи в комі після майже 18 місяців полону[20]. 19 червня, Вормбір помер не приходячи до тями через шість днів після повернення до США[21]. Деякі американські чиновники звинуватили Північну Корею в його смерті[22]. У липні Державний секретар США Рекс Тіллерсон затвердив «Географічні обмеження на пересування», які заборонили американцям відвідувати Північну Корею[23].

4 липня 2017 Північна Корея успішно провела перший тестовий запуск міжконтинентальної балістичної ракети (МБР) під назвою Хвасон-14[24]. 28 липня відбувся черговий тестовий запуск[25]. 5 серпня, ООН одностайно наклала на Північну Корею додаткові санкції через ядерну програму. Північна Корея відповіла, що це «порушення суверенітету» і вони змусять США «заплатити за свій злочин… тисячі разів»[26].

THAAD в Південній Кореї

Через північнокорейську ракетну загрозу, Корейські сили США розгорнули противоракетний комплекс THAAD у Південній Кореї. Цей крок викликав категоричні заперечення з боку Китаю, Росії та Північної Кореї[27][28].

Хронологія

Наказ Кім Чен Ина щодо першого тестового запуску Хвасон-14

8 серпня 2017 президент Дональд Трамп попередив, що ядерні загрози Північної Кореї будуть «зутрінуті вогнем, люттю і, відверто кажучи, силою, подібну до якої світ ще ніколи не бачив». Північна Корея заявила, що розглядає варіанти атаки американських військових баз на території США Гуаму.[29]

10 серпня, генерал-лейтенант Північної Кореї Кім Рак Гьом сказав, що слова Трампа про «вогонь і лють» є «нісенітницею» і ствердив, що «розумний діалог» з Трампом як з президентом США неможливий. Північнокорейське урядове інформаційне агенство KCNA повідомило, що війська країни розглядають план запуску чотирьох МБР типу Хвасон-12 у Філіппінське море, за 30-40 км від острова Гуам. Час польоту ракет оцінювався рівно в 17 хвилин і 45 секунд. У доповіді KCNA було зазначено, що план буде введений в дію в середині серпня.[30] Американські чиновники заявили, що Джозеф Юн, посол США в політиці Північної Кореї, і старший північнокорейський дипломат Пак Сонг Ил, який очолює місію країни в ООН, регулярно контактували в ході цього диспуту за допомогою каналу зв'язку, який вони назвали «нью-йорським каналом».[31]

14 серпня секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов заперечив, що Україна коли-небудь постачала ракетні технології в Північну Корею, відповідаючи на статтю New York Times в якій говорилося про те, ніби Північна Корея можливо придбала ракетні двигуни з українського заводу Южмаш, який також спростував цей звіт[32][33][34].

15 серпня Ким Чен Ин заявив, що він відклав рішення про обстріл тихоокеанської території США Гуам, поки буде чекати на подальші дії Трампа[35].

25 серпня Північна Корея випустила три ракети з провінції Канвон у південно-східній частині країни. За даними командира Дейва Бенхема з Тихоокеанського Командування Збройних сил США, одна з ракет вибухнула під час запуску, а дві інші через несправність упали в Японське море після 250 км польоту[36].

29 серпня о 5:58 ранку за японським часом (0:58 за Києвом) Північна Корея випустила ракету, яка пролетіла над Хоккайдо, Японія. Ракета досягла висоти 550 км і здолала близько 2700 км, перш ніж о 6:12 упала в Тихий океан за 1180 км на схід від мису Ерімо (Хоккайдо)[37]. Цей випадок стався вперше після 1998 року, коли північнокорейська ракета пролетіла над територією Японії. Внаслідок польоту рекети активізувалася система сповіщення на Хоккайдо, яка порадила людям шукати сховище[38][39]. Пізніше того ж дня було скликане екстрене засідання Ради Безпеки ООН для обговорення події[40].

3 вересня 2017 року сейсмологами різних країн було зафіксовано підземні поштовхи в тому ж районі, в якому проводилося останнє, п'яте ядерне випробування[41]. Невдовзі влада КНДР офіційно оголосила про успішне випробування водневої бомби[42].

Див. також

Примітки

  1. Trump: military solutions 'locked and loaded' against North Korea threat
  2. John Bolton: North Korea standoff comparable to Cuban Missile Crisis
  3. Panetta: North Korea 'most serious crisis' involving nukes since Cuba
  4. Kim Jong Un's 2017 New Year's Address
  5. North Korean Media, in Rare Critique of China, Says Nuclear Program Will Continue
  6. North Korea now making missile-ready nuclear weapons, U.S. analysts say
  7. U.S. strikes Syrian military airfield in first direct assault on Bashar al-Assad's government
  8. North Korea missiles: US warships deployed to Korean peninsula
  9. Trump tweets that North Korea is 'looking for trouble' and signs the message 'U.S.A.'
  10. Aircraft Carrier Wasn't Sailing to Deter North Korea, as U.S. Suggested
  11. US aircraft carrier-led strike group headed toward Korean Peninsula
  12. ‘We are sending an armada’: Trump ready to eliminate N. Korean ‘menace’ with or without China
  13. Aircraft Carrier Wasn't Sailing to Deter North Korea, as U.S. Suggested
  14. North Korea says it's ready to react to ‘any mode of war desired by the US’
  15. Nothing to see here: US carrier still thousands of miles from Korea
  16. Official: White House, Pentagon miscommunicated on aircraft carrier's location
  17. North Korea threatens to sink US aircraft carrier
  18. South China Sea: US carrier group begins 'routine' patrols
  19. Trump fears 'major, major conflict' with North Korea
  20. Coma-stricken student released from North Korea arrives back in US
  21. Otto Warmbier dies days after release from North Korean detention
  22. John McCain: Otto Warmbier 'murdered by the Kim Jong-un regime'
  23. U.S. State Department to clamp ban on travel to North Korea
  24. U.S. Confirms North Korea Fired Intercontinental Ballistic Missile
  25. North Korea Tests a Ballistic Missile That Experts Say Could Hit California
  26. North Korea vows to retaliate against US over sanctions
  27. China, Russia share opposition to U.S. THAAD in South Korea: Xi
  28. North Korea Warns of a 'Physical' Response if U.S. Missile Deployment Goes Ahead
  29. North Korea considering firing missiles at Guam, per state media
  30. Nordkorea legt detaillierten Plan für Raketenangriff Richtung Guam vor
  31. White House has quietly engaged in back-channel talks with North Korea
  32. Турчинов назвав повідомлення про постачання Україною ракетних технологій до КНДР провокацією спецслужб Росії
  33. «Південмаш» спростував наявність «ракетних» зв'язків з КНДР
  34. Ukraine denies selling missile technology to North Korea
  35. North Korea: Kim Jong-un to hold off on Guam missile plan, state media reports
  36. North Korea fires three missiles into sea
  37. Північна Корея запустила балістичну ракету, яка пролетіла над Японією. ТСН.ua (укр.). Процитовано 30 серпня 2017.
  38. North Korea launches missile over northern Japan
  39. http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-41078187
  40. UN Security Council wastes no time, plans to meet late Tuesday to discuss North Korea missile launch
  41. Підземні поштовхи і воднева бомба в КНДР: влада Південної Кореї скликає раду нацбезпеки. УНІАН. 3 вересня 2017. Процитовано 3 вересня 2017.
  42. КНДР офіційно оголосила про успішне випробування водневої бомби. УНІАН. 3 вересня 2017. Процитовано 3 вересня 2017.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.