Яроватка

Ярова́тка село в Україні, в Уманському районі Черкаської області у складі Паланської сільської громади. Розташоване на обох берегах річки Ревуха (притока Ятрані) за 21 км на північний захід від міста Умань. На околиці села знаходиться залізничний роз'їзд Яроватка. Населення становить 271 особа.

село Яроватка
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Уманський район
Рада Іванівська сільська рада
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване 1620
Населення 271
Поштовий індекс 20320
Телефонний код +380 4744
Географічні дані
Географічні координати 48°54′19″ пн. ш. 30°06′55″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
254 м
Найближча залізнична станція Яроватка
Місцева влада
Адреса ради 20320, Черкаська обл., Уманський район, с. Іванівка, вул. Центральна, 18
Сільський голова Омельчук Володимир Олексійович
Карта
Яроватка
Яроватка
Мапа

Галерея

Історія

Перші люди, хто населяв територію сучасної Яроватки трипільці. На теренах села виявлено Трипільську, а також Черняхівську кераміку. Серед знахідок також є римське скло та римські керамічні уламки.

1620 р. — перша згадка про село зване «Яроваткою», орударем якого був магнат Калиновський гербу Калинова.

Перша третина 18 ст. — село переходить до рук графа Францішека Селезі Потоцького.

Друга половина 18 ст. — в селі вже існує окрема церква святого архангела Михаїла.

Грудень-місяць 1763 р. — ерекція, себто дарча графа Потоцького церкві в Яроватці (церковний причт складали дві особи: священник і дячок).

Друга половина 18 ст. — Потоцький дарує село та його землі василіану, уніатському єпископу Максиміліану Рило.

Початок 19 ст. — село належить панам родини Сєраковських, окрім земельних угідь Сєраковські також тримали гуральню.

Середина 19 ст. — після придушення Польського повстання (1830—1831 р.р.) поляк поміщик Сєраковський втікає до Варшави, а в село входить кавалерійський ескадрон армії Всеросійської імперії. Панський маєток та село загалом зруйновано, а жителів Яроватки розселені в навколишніх селах.

30 роки 19 ст. — Яроватку перетворено на військове поселення, де розташувався гусарський ескадрон Всеросійської імператорської армії (церковні землі передано до військового відомства).

Після ліквідації військового поселення колишні церковні землі передано Введенській церкві (нині с. Іванівка), тому що церкву архангела Михаїла було знищено. За сільською легендою ніхто не хотів знімати церковного хреста, але знайшовся хлопець, який згодився зняти хрест, і на наступний день загинув.

1865 р. — колишнім жителям Яроватки дозволено повернуся на опустошену територію села. В той же час село стає казенним, себто належало не поміщикам, а державі.

1891 р. — було збудовано з/д станцію при відкритті залізниці «Христинівка — Шпола». Пізніше переведена в категорію роз'їзду.

20 роки 20 ст. — в Яроватці утворено пожежну бригаду (місцеві жителі).

23 березня 1923 р. — постановою Київського губернського земельного відділу за номером 107 було затверджено с/г артіль «Колос».

1926 р. — артіль «Колос» отримала перший трактор «Fordson» і цього ж року артіль придбала молотарку, снопов'язалку, жатку-самоскидку та ін. с/г інвентар.

Під час 1932—1933 років головою артілі «Колос» був Задорожний Василь Савович, завдячуючи якому в селі жодна людина не вмерла від голоду. Василь Савович таємно переховував молоко та хліб, годуючи місцевих селян. При ньому збудовано млин, крупорушку та ін. В 1944 році Василя Савовича було засуджено за співпрацю з німцями.

1936 р. — в Яроватці розпочато будівництво власної електростанції, а через два роки всі оселі селян та виробничі приміщення господарства було електрифіковано.

За час Другої Світової війни загинуло 33 мешканці села, в пам'ять яких зведено Обеліск Слави, котрий збудовано в 1966 році за кошт колгоспу.

При радянській владі в селі зведено сільську середню школу та водонапірну вежу (школу зведено на місці колишньої церкви святого архангела Михаїла та церковного кладовища).

1999 р. — село газифіковано.

Назва

Є дві версії походження назви села. Першою, є географічне розташування, село розляглось серед родючих полів — над трьома ярами. А інша говорить про те, що слово «Яроватка» походить від українського слова «ярувати», себто «лютувати».

Транспорт

З сусідньої Іванівки до Умані веде дорога з асфальтним покриттям. Також село знаходиться поблизу залізниці, де на роз'їзді «Яроватка» зупиняється дизель-потяг Умань — Черкаси.

Населення

Станом на 1796 рік в селі проживали 139 людей (86 ч. та 63 ж. (22 двори)) ;

Станом на 1900 рік в селі проживали 392 мешканці (207 ч. та 185 ж. (81 двір)) ;

За переписом від 2001 року в селі проживала 271 особа.

Інфраструктура

У селі є фельдшерський пункт, бібліотека, сільський клуб, приватний продуктовий магазин «Гуд'ок», автодорога заасфальтована.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.