Holden

«Голден» (англ. «Holden») австралійський виробник автомобілів, первинно незалежний, нині[коли?] — відділення General Motors.

Голден
GM Holden Ltd
Тип Відділення General Motors з 1931
Форма власності підрозділ
Галузь Автомобільна
Гасло «Go better»
Засновано 1852
Засновник(и) Edward Holdend
Закриття (ліквідація) 1 січня 2021
Штаб-квартира : Мельбурн, Аделаїда
Ключові особи Майкл Реусс (голова ради директорів)
Продукція Автомобілі
Двигуни
Власник(и) General Motors
Співробітники 7015 (березень 2008)
Холдингова компанія General Motors
holden.com.au
 Holden у Вікісховищі

Історія

Рання історія

Джеймс Олександр Голден іммігрував до Південної Австралії з Англії у 1852 році й 1856 року заснував фірму «J.A Holden and Co в Аделаїді. У 1905 році Едвард Вівол Голден, син Джеймса, увійшов до справи, цікавлячись автомобілями. Фірма розвивалась через партнерів, й у 1908 році «Holden & Frost» почали випуск запчастин для автомобілів. У 1913 році фірма виробляла коляски для мотоциклів. З 1917 року торгові обмеження призвели до утворення нової компанії у 1919 році під назвою «Holden’s Motor Body Builders Ltd (HMBB)». Тоді «Holden» встановлював свої кузови на шасі, які йшли на імпорт, зокрема від Chevrolet. У 1931 році General Motors купив бізнес та сформував «General Motors-Holden’s Ltd».

1940-ві

Перший завод «Holden», що знаходиться у Фішерменс-Бенд (порт Мельбурн) було добудовано у 1936 році, а у 1939 році почали зводити другий завод у Пейджвуді. Однак початок Другої світової війни відклав виробництво автомобілів: на заводах вироблялись кузови автомобілів, польові гармати, літаки і двигуни. Проте ще до завершення війни уряд Австралії прийняв рішення сприяти національній автомобільній індустрії. І «General Motors», і «Ford» надали уряду Австралії свої напрацювання для проектування першого австралійського автомобіля. Спершу вибір пав на пропозицію «Ford», але цей варіант вимагав надійної фінансової допомоги від держави. Пропозицію GM було прийнято через те, що майже не вимагала участі уряд. Після війни «Holden» повернувся до виробництва кузовів, цього разу для «Buick», «Chevrolet», «Pontiac» і «Vauxhall».

З цього моменту «Holden» під керівництвом Лоуренса Гартнетта вирішив дотримуватись політики самостійної розробки автомобілів, максимально пристосованих до специфічних австралійських умов. Це призвело до конфлікту з материнською компанією General Motors, оскільки GM наполягала на випуску моделі американської розробки. У решті решт, було прийнято компромісне рішення — як базу для першого повоєнного «Голдена» було взято варіант проекту «Chevrolet», що не пішов у серію в США.

Виробництво запустили у 1948 році, а списки попередніх замовлень розтягувались до 1949 року і довше. Попри те, що за проектом автомобіль мав назву «48-215», продавався він просто як «Holden». Неофіційна назва «FX», народжена у стінах «Holden», відносилась до допрацьованого автомобіля випуску 1953 року.

1950-ті

Holden 48-215 (1948—1953)

Упродовж 1950-их років «Holden» домінував на австралійському автомобільному ринку. «General Motors» робила значні внески у збільшення виробництва, що допомогло перекрити повоєнний попит на автомобілі. Автомобілі «Holden» були розроблені спеціально для суворих умов Австралії, й мали значний запас міцності, що було явним плюсом у австралійській провінції, що славилась своїм бездоріжжям.

Седани моделі 48-215 вироблялись паралельно з пікапом (coupé utility) 50-2106 з 1951 року; останній було визнано в народі як відмінна «робоча конячка» для австралійської сільської місцевості. Виробництво і седана, і пікапа тривало з невеликими змінами до 1953 року, коли вони були замінені рестайлінговою моделлю FJ. Окрім седана й пікапа тепер пропонувався третій тип кузова — розвозний фургон.

Культовий Holden FJ (1953–1956)

FJ був першою великою зміною у виробництві «Holden» з 1948 року. З роками цей автомобіль набув статусу «ікони», й донині є одним з найбільш упізнаваних австралійських автомобілів. Нова решітка радіатора, велике заднє скло змінили вигляд машини, але кузовні деталі залишились незмінними. Незважаючи на невеликі зміни порівняно з 48-215, маркетингові кампанії й ціни залишились сталими, і FJ підтримував високий рівень продаж аж до тих пір поки «Holden» не почали випускати абсолютно нову модель.

У 2005 році, на Австралійському міжнародному автосалоні в Сіднеї Holden представив репліку моделі FJ — концепт Efijy.

Holden FE (1956—1958)

Наступну модель «Holden», FE, почали випускати у 1956 році. Машина отримали новий варіант з кузовом «універсал», у буклетах компанії названий «Station Sedan». У 1956 році відкрився ще один завод «Holden», який створив до 1959 року порядку 19 000 робочих місць.

Holden FB (1960–1961)

Хороші продажі в Австралії дозволили «Holden» охопити понад 50 % ринку до 1958 року, коли вийшла модернізована модель серії FC. Це була перша модель, що пройшла випробування на новому полігоні «Holden Proving Ground» у Ланг-Ланг, Вікторія.

1960-ті

У 1960-х «Holden» уперше стикнувся із серйозною конкуренцією — головні конкуренти почали імпорт своїх автомобілів. У 1960 році компанія представила свій новий автомобіль, FB. Екстер’єр машини був створений під явним впливом автомобілів «Chevrolet» середини 1950-х: задні «плавники», панорамне лобове скло зі зворотнім нахилом передніх стійок даху. До моменту виходу багато хто вважав появу цієї моделі запізнілою. Багато хто також вважав, що запозичений стиль не надто добре підходив компактнішому у порівнянні з американськими автомобілями «Голдену» (за розмірами він був приблизно посередині між радянськими 407-м «Москвичем» і «Волгою» ГАЗ-21).

FB став першою моделлю, яка була пристосована для продажу на ліворульних автомобільних ринках, що істотно збільшило експортний потенціал компанії.

Holden EK (1961–1962)

У 1960 році «Ford» представив свій новий «Falcon» в Австралії, лише за місяць після початку продажу у США. На щастя для «Holden», «Falcon» був неміцним, особливо передня підвіска, що робило його малопридатним для дорожніх умов Австралії.

У відповідь на появу «фалкона» «Holden» випустили рестайлінгову EK у 1961 році; нова модель мала двокольорове забарвлення й обладнувалась автоматичною коробкою передач, але дизайн мала так само застарілий, у стилі другої половини п’ятдесятих років.

Holden EJ (1962–1963)

Абсолютно нова модель EJ побачила світ 1962 року, дебютуючи в ролі нової люксової моделі «Premier».

Покращена модель серії EH, що вийшла у 1963 році, вперше отримала новий двигун «Red Engine», потужніший за старий «Grey Engine». Передня підвіска автомобіля вперше стала безшкворневою.

Серія HD 1965 року представила нову АКПП «Powerglide», й опцію X2 з потужнішою версією 2.9 л. 6-циліндрового двигуна.

Holden HR (1966–1968)

У 1966 році вийшла HR, що продавалась кількістю понад 250 000 автомобілів за два роки. Зміни торкнулись передньої та задньої частин автомобіля, а також збільшився об’єм двигуна. Окрім того, HR отримав передні паски безпеки — «Holden» став першою австралійською компанією, що включила цю систему безпеки до базової комплектації всіх своїх автомобілів. Це прискорило завершення будівництва нової фабрики у Квінсленді.

У 1964 році «Holden» почав збирати модель HA на базі «Vauxhall Viva». Ця модель була замінена новою — «Holden Torana» у 1967 році, а розробка «Viva» ознаменувала завершення виробництва «Vauxhall» в Австралії.

«Holden» запропонував модель LC«Torana» з новим дизайном, а у 1969 році з’явився новий 6-циліндровий двигун «Holden». Під час розробки «Torana» планувалась як гоночний автомобіль, але дослідження показали, що така модель популярна й на цивільному ринку.

Holden HK (1968–1971)

Співробітництво «Holden» з «Chevrolet» та «Pontiac» припинилось 1968 року, одночасно з виходом нової флагманської моделі HK. Було представлено новий двигун V8 виробництва «Chevrolet», що імпортувався з Канади.

Серія HK включала престиж-модель з подовженими дверима «Brougham» і купе з двома дверима «Monaro». Модель «Special» набула нової назви «Kingswood», а модель «Standard» стала називатись «Belmont».

Перший австралійський V8, цілком розроблений і поставлений на потік власними силами, «Holden V8» дебютував з концептом «Hurricane» у 1969 році, перед тим як бути затвердженим для рестайлінгової моделі HT. Він був доступним у двох варіантах: 4,2 л і 5,0 л.

Незважаючи на появу серйозних суперників, у першу чергу «Ford Falcon», «Chrysler Valiant» та японські автомобілі, у 1960-их «Holden» залишався автомобілем з найбільшими обсягами продажу в Австралії. Продажі спонукались відкриттям експорту седанів та універсалів «Kingswood» в Індонезію, Тринідад і Тобаго та Південну Африку.

1970-ті

У 1970 році, Holden реорганізував завод у Південній Австралії під виробництво ПКПП «Tri-Matic». Нова тришвидкісна коробка передач дебютувала у HG. Упродовж наступного року «Holden» запустив нову серію HQ. До того часу «Holden» виробляв усі свої автомобілі в Австралії, й усі вони були розроблені цілком в Австралії; тим не менше до кінця десятиліття «Holden» виробляв автомобілі, розроблені за океаном. HQ був ретельно перероблений, представляючи нову просторову раму й монококову конструкцію. З інших новинок були представлені нова підвіска та збільшена колісна база для універсалів. Серія включила новий престижний бренд «Statesman» з подовженою колісною базою, покликаний замінити застарілий «Brougham». «Statesman» також заслуговує на увагу й тому, що продавався не як «Holden», а як «Statesman»; ця модель експортувалась до інших країн як «Chevrolet Statesman».

Рама HQ призвела до створення «Monaro» з двома дверима, і, незважаючи на присутність на ринку схожих за розміром конкурентів, серія HQ мала найбільші продажі за всю історію «Holden» (за 3 роки продано 485 650 автомобілів). Серія HQ була перероджена з появою HJ, яка представляла нову лицьову панель і новий задній бампер. Ці деталі збереглись, хоч і з невеликими змінами, в серіях HX і HZ.

На серію HX ставили перероблені двигуни, що відповідали державним стандартам за шкідливими викидами, у той час як HZ надавав покращений контроль управління й підвищений комфорт з новою системою підвіски RTS (англ. Radial Tuned Suspension).

Упродовж 1970-их років «Holden» використовував рекламний джингл «Футі, Пиріг з м'ясною начинкою, Кенгуру і автомобілі Голден» (посилання до американського джингла Chevrolet «Baseball, Hot Dogs, Apple Pies and Chevrolet»). Виробництво «Torana» тривало на базі більшої, середньорозмірної серії LH, що вийшла 1974 року, й випускався лише 4-дверний седан. «LH Torana» була одною з небагатьох машин, які у всьому світі продавали з 4-, 6- й 8-циліндровими двигунами. Такий напрямок зберігався поки «Holden» не представив «Sunbird» у 1976 році, в дійсності чотирициліндрова «Torana» з новою назвою. З виходом серії «LX Holden» представив тридверні хетчбеки «Sunbird» і «Torana». У 1978 році, з виходом серії UC, «Torana» отримує останнє покоління, яке принесло Торані славу легендарної гоночної машини в Австралії.

У 1975 році «Holden» представив компактну «Gemini», австралійську версію «Opel Kadett». «Gemini» була розроблена японським дочірнім підприємством GM, «Isuzu». На «Gemini» ставили 1,6 л 4-циліндровий двигун. «Gemini» швидко набула популярності, мала найвищий рівень продажу у своєму класі й випускалась до 1987 року.

Найпопулярніший автомобіль «Holden»«Commodore» — був представлений 1978 року як VB. Новий сімейний автомобіль був заснований на базі «Opel Rekord», але з передом від «Opel Senator», використаним щоб вміщувати великі 6-циліндрові і V8 двигуни «Holden». Первинно «Commodore» очолював список продаж «Holden» в Австралії, але потім запозичення дизайну заокеанських автомобілів зменшило сприйняття машини публікою.

«Holden» зупинив виробництво «Torana» у 1979 році, а «Sunbird» — у 1980 році. Після появи у 1978 році «Commodore» «Torana» стала «проміжною» між меншою але більш економічною «Gemini» й більшою, більш представницькою «Commodore». Найближчим аналогом «Torana» стала «Camira», випущена 1982 року.

1980-ті

1980-ті роки стали непростими для австралійських автовиробників. Уряд взяв курс на виробництво меншої кількості більш економічних автомобілів та збільшення експорту. Десятиліття почалось із закриття заводу у Педжвуді й початку виробництва «Rodeo», ребадженого «Isuzu Rodeo». «Rodeo» був доступним у варіантах з двома й чотирма ведучими колесами з дизельним і бензиновим двигунами. Модельний ряд було оновлено 1988 року з появою серії TF, заснованої на «Isuzu TF».

Holden представив нову серію WB у 1980 році. У той самий час моделі серій Hq, HX і HZ не могли складати конкуренцію аналогічним автомобілям з лінійки «Ford». Виходячи з цього, випуск даних автомобілів припинився 1984 року. Продажі «Commodore» також впали, і на деякий час Commodore поступився позиціями «Ford Falcon». Продажі в інших сегментах також постраждали від приходу на ринок «Ford», «Mitsubishi», «Toyota», »Nissan». Випущена у 1982 році «Camira» почала добре продаватись, але пізніше продажі впали, тому що покупці вважали 1,6 л двигун недостатньо потужним, а їздові якості оцінили нижче середнього. «Camira» вироблялась загалом 7 років і принесла «Holden» збитки у розмірі 500 мільйонів австралійських доларів.

У 1984 році «Holden» представив «VK Commodore» зі значними змінами у порівнянні з попередньою версією VH. У 1986 році «Commodore» був ще раз оновлений, отримавши нові перед і зад. Суперечливим рішенням було ставити на «Commodore» 3,0 л двигун «Nissan RB30» і чотиришвидкісну автоматичну коробку передач. Зміна двигуна була необхідною у зв’язку з прийняттям закону про неочищений бензин. Рішення застосувати японську трансмісію призвело до закриття заводу у Вудвіллі.

«Holden» почав продавати засновану на «Suzuki Swift Barina» у 1985 році. У попередньому році «Holden» ребаджили «Nissan Pulsar» і стали випускати «Holden Astra». Невдовзі «Holden» уклали угоду з «Toyota» і створили «United Australian Automobile Industries» (UAAI). Після цього австралійці стали випускати ребаджені «Toyota Corolla» й «Camry», названі відповідно «Holden Nova» й «Apollo».

1990-ті

Компанія змінилась упродовж 1990-их років, підвищивши свою долю на австралійському ринку з 21 % у 1991 році до 28,2 % у 1999 році. Окрім виробництва машини, що мала найбільший обсяг продажу, «Holden» продовжували продавати багато вироблених в Австралії двигунів за океан. У це десятиліття «Holden» вирішили імпортувати машини які їм були потрібні, щоб представити повний модельний ряд конкурентоспроможних автомобілів.

26 квітня 1990 року новозеландський підрозділ GM, Holden New Zealand, оголосив що виробництво на збиральній лінії у Трентхемі буде розбито на етапи й виготовлені автомобілі будуть імпортуватись, не обкладаючись податком. Упродовж 1990-их років австралійські автовиробники прохали уряд призупинити падіння митних зборів на імпортні автомобілі. У 1997 році податки впали до 22,5 % у порівнянні з 57,5 % десятьма роками раніше, а до 2000 року планувалось знизити податок до 15 %. «Holden» перебував у кризовій ситуації, його керівництво повідомляло про те, що населення Австралії надто мало для вжиття таких заходів й дані реформи призведуть до руйнування місцевої індустрії.

«Holden» перезапустив раніше знятий з виробництва «Statesman» у 1990 році, цього разу під маркою «Holden», як «Statesman» і «Caprice». У 1991 році «Holden» вніс до «Statesman» і «Caprice» цілу низку покращень, таких як ABS на всі 4 колеса, попри те, що «Statesman Caprice» з 1976 року стандартно випускався із заднім приводом. Цю новинку додали і для короткобазового «Commodore» у 1992 році. У 1993 році «VN Commodore» отримав нове покоління VR. У порівнянні з попередником, VR був на 80 % новим автомобілем. У 1997 році було запущено новий «Commodore VT». Перезапущений «Monaro» на базі нового «Commodore» став відомим на весь світ після того, як його концепт був показаний на австралійських автовиставках. Новий «Monaro» з’явився 2001 року і його випускали до 2005 року.

Ребаджені автомобілі від UAAI спочатку продавались погано, але '«'Holden Commodore», «Toyota Camry» і «Corolla» відмінно продавались під своїми оригінальними іменами. UAAI розпався у 1996 році, і «Holden» знову став продавати лише автомобілі GM. Це призвело до закриття заводу у Вікторії. Розроблені компанією «Opel» у Німеччині «Holden Astra» і «Vectra» зайняли нішу, звільнену «Holden Nova» й Apollo. Також змінилась база «Barina» — замість «Suzuki Swift» почали використовувати «Opel Corsa». Збирання «Holden Vectra» почалось у 1998 році, й ці машини були експортовані до Японії та Південно-Східної Азії з шильдиками Опель. Тим не менше «Vectra» не змогла досягнути рівня продаж, необхідного для підтримання місцевого збирання, та з 2000 року всі «Вектри» ввозились до Австралії з-за океану.

2000-ні

Зростання ринку «Holden» 1990-их років змінилось занепадом у 2000-их роках. В Австралії доля ринку впала з 27,5 % у 2000 році до 15,2 у 2006. З березня 2003 року «Holden» не є продавцем номер один в Австралії, тепер це місце зайняла Toyota. Ці події разом із витратами на створення абсолютно нового автомобіля серйозно підірвали бюджет компанії. Щороку компанія зазнавала збитків, ще одна збиральна лінія закрилась у 2005 році, лише за два роки після відкриття. Для закриття вакансій Holden розгорнула рекламну кампанію, у якій пропонувала серйозні знижки на свої автомобілі працівникам.

«Commodore» оновили у 2002 році. У 2004 році почали випуск рестайлінгової моделі з новим двигуном High Feature engine. Було збудовано нову лінію з виробництва подібних двигунів потужністю 900 одиниць на добу, що принесло до казни Австралії 5,2 мільярди австралійських доларів. High Feature engine поставили на абсолютно новий «VE Commodore». На відміну від попередніх поколінь новий Коммодор не використовував платформу «Opel».

Упродовж 1990-х років в основі багатьох автомобілів Holden лежали прототипи Opel. Щоб збільшити прибуток, Holden звернули свою увагу на південнокорейську компанію Daewoo. У першу чергу «Barina» змінила платформу на «Daewoo Kalos» у 2005 році, хоч і виходила під тією самою назвою. Того ж року «Viva» заснована на Chevrolet Lacetti змінила «Holden Astra Classic», але попри це у 2004 році вийшла нова «Astra». Наступним вийшов кросовер «Captiva» у 2006 році. Після припинення випуску «Frontera» і «Jackaroo» у 2003 році, у «Holden» залишався тільки один повноприводний автомобіль — універсал «Adventura», збудований на базі «Commodore». Holden Vectra замінили корейським аналогом Epica у 2007 році. Після роз'єднання Isuzu і GM Holden втратили права виробляти автомобілі під назвою Rodeo. Тому цю модель випустили після рестайлінгу у 2008 році під ім'ям Colorado.

Сучасний модельний ряд

Також у Голдена є спеціальний підрозділ HSV («Holden Special Vehicle»), що виготовляє тюнінговані і спортивні автомобілі на базі існуючого модельного ряда.

Модельний ряд підрозділу HSV:

  • Avalanche XUV
  • Clubsport
  • Grange
  • GTS
  • Maloo
  • Senator
  • SV88
  • VXR
  • W427

Автомобілі General Motors під торговою маркою Holden не продаються[коли?] за межами Австралії і Нової Зеландії.

Виробництво двигунів

Розташований у Порт-Мельбурні підрозділі Голден виготовляє двигуни родини «Високопотужні мотори GM», що на внутрішньому австралійському ринку має ім'я Alloytec. Двигуни типу DOHC конфігурації V6 та V8 й об’ємом відповідно 3.6 л і 5.7 л. У 2007 році почались роботи над двигуном V12 об’ємом 7.2 літри.

Двигунами, виготовленими в Австралії, комплектуються автомобілі американських підрозділів GM «Cadillac» та «Chevrolet». Також двигуном Alloytec V6 комплектується «Suzuki XL-7».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.