Scalable Vector Graphics

Scalable Vector Graphics (скорочено SVG) (з англ. масштабована векторна графіка) — специфікація мови розмітки, що базується на XML, та формат файлів для двомірної векторної графіки, як статичної, так і анімованої та інтерактивної. SVG може бути виключно декларативним, або містити описи сценаріїв. Зображення можуть містити зовнішні лінки шляхом застосування простих XLink-ів.[2] Ця специфікація є відкритим стандартом, розробленим робочою групою англ. SVG Working Group організації World Wide Web Consortium.

Scalable Vector Graphics
Розширення файлу: ..svg, .svgz
MIME-тип: image/svg+xml[1]
Розробник: World Wide Web Consortium
Тип формату: формат файлів векторної графіки
Розширений з: XML

Історія розвитку

SVG був розроблений робочою групою W3C SVG Working Group, починаючи від 1998, після того як Macromedia та Microsoft ввели Vector Markup Language (VML), і водночас Adobe Systems та Sun Microsystems представили конкуруючий формат PGML. Робочу групу очолив Chris Lilley з W3C.

  • SVG 1.0 набув статусу рекомендації W3C 4 вересня 2001.[3]
  • SVG 1.1 став рекомендацією W3C 14 січня 2003.[4] Специфікація SVG 1.1 має модульну структуру, щоб дозволити реалізовувати підмножину формату в профілях. Крім цього, між SVG 1.1 та SVG 1.0 дуже мало відмінностей.
    • SVG Tiny та SVG Basic (Мобільний профіль SVG) стали рекомендацією W3C водночас, 14 січня 2003. Вони описані як профілі SVG 1.1.
  • SVG Tiny 1.2 став кандидатом в рекомендації W3C 10 серпня 2006.[5][6], і офіційною рекомендацією W3C — 22 грудня 2008[7]. SVG Full 1.2 є робочим нарисом (W3C Working Draft). SVG Tiny 1.2 спочатку був випущений як профіль, але пізніше перероблений у повноцінну специфікацію, включаючи всі необхідні частини від SVG 1.1 та SVG 1.2. SVG 1.2 Full додає модулі всередину ядра SVGT 1.2.
  • SVG Print додає багатосторінкові документи і обов'язкову підтримку управління кольорами.

Підтримка в браузерах

Браузер у версіі підтримує
Internet Explorer 8.0 ні[8], вбудована підтримка з'явилась лише в IE9 beta[9][10]
Mozilla Firefox з 1.5[11] так
Netscape Navigator 9.0 так
Google Chrome 3.0 так
Safari 4.0 так
Opera з 8.0 так
Chromium 6.0 так

Microsoft приєдналася до W3C SVG Working Group на початку 2010 року[12], після тривалих вагань стосовно власницьких рішень і конкуруючих рішень в царині вебграфіки.

Властивості та переваги формату

Малюнок демонструє відмінність між растровою та векторною графіками. Растрове зображення утворене з окремих крапок-пікселів, в той час як векторне зображення утворене з комбінації форм. При збільшенні або деформації пікселі растрового зображення стають помітні, тоді як векторний малюнок зберігає форму
  • Текстовий формат — файли SVG можна читати і редагувати за допомогою звичайних текстових редакторів. Працювати з SVG без засобів візуального програмування не складніше ніж з HTML. При прогляданні документів SVG, що містять графіку, є доступ до проглядання коду файлу, що проглядається, і можливість збереження всього документу. Крім того, SVG файли зазвичай виходять меншими за розміром, ніж порівнянні за якістю зображення у форматах JPEG або GIF, а також добре піддаються стисненню.
  • Масштабованість — SVG є векторним форматом. Існує можливість збільшити будь-яку частину зображення SVG без втрати якості. Додатково, до елементів SVG документу можливо застосовувати фільтри — спеціальні модифікатори для створення ефектів, подібних вживаним при обробці растрових зображень (розмиття, витискування, складні системи трансформації тощо). В тексті SVG-коду фільтри описуються тегами, візуалізацію яких забезпечує засіб перегляду, що не впливає на розмір початкового файлу, забезпечуючи при цьому необхідну ілюстративну виразність.
  • Широко доступне використання растрової графіки в SVG документах. Є можливість вставляти елементи із зображеннями у форматах PNG, GIF або JPG.
  • Текст в графіці SVG є текстом, а не зображенням, тому його можна виділяти і копіювати, він індексується пошуковими машинами, не потрібно створювати додаткові метафайли для пошукових серверів.
  • Анімація реалізована в SVG за допомогою мови SMIL (Synchronized Multimedia Integration Language), розробленої також консорціумом W3C. Підтримуються скриптові мови на основі специфікації ECMAScript. SVG-елементами можна керувати за допомогою JavaScript. Застосування скриптів і анімації в SVG дозволяє створювати динамічну і інтерактивну графіку. У SVG забезпечується подієва модель, відстежуються події (завантаження сторінки, зміна її параметрів, події миші, клавіатури тощо). Анімація може запускатися по певній події (наприклад «onmouseover» або «onclick»), що додає графіці інтерактивність. У кожного елементу є свої власні події, до яких можна прив'язувати окремі скрипти.
  • SVG — відкритий стандарт. На відміну від деяких інших форматів, SVG не є чиєюсь власністю.
  • SVG документи легко інтегруються з HTML і XHTML документами. Зовнішні SVG підключаються через тег <embed>, значення атрибуту src ім'я файлу з розширенням «.svg», що містить розмітку SVG. Атрибути width і height визначають розміри області SVG по горизонталі і по вертикалі. Елементи SVG сумісні з HTML і DHTML.
  • Сумісність з CSS (англ. Cascading Style Sheets). Відображенням (форматуванням і декоруванням) SVG елементів можна управляти за допомогою таблиці стилів CSS 2.0 і її розширень, або безпосередньо за допомогою атрибутів SVG елементів.

SVG надає всі переваги XML:

  • Можливість роботи в різних середовищах.
  • Інтернаціоналізація (підтримка Юнікоду).
  • Широка доступність для різних застосувань.
  • Легка модифікація через стандартні API — наприклад, DOM. SVG підтримує стандартизовану W3C об'єктну модель документу DOM, забезпечуючи доступ до будь-якого елементу, що дає широкі можливості з динамічної модифікації елементів, їхніх атрибутів і подій.
  • Легке перетворення таблицями стилів XSLT. Як будь-який заснований на XML формат, SVG дає можливість використовувати для його обробки таблиці трансформації (XSLT). Перетворюючи XML-дані в SVG за допомогою простого XSL, можна легко отримати графічне представлення будь-яких даних, наприклад візуалізувати хімічні молекули, описаних на мові CML (Chemical Markup Language).

Структура SVG документа

Перший рядок — стандартний заголовок XML, оголошення (англ. XML declaration), який вказує версію XML (version) (зазвичай "1.0") і кодування символів (encoding) (бажано використовувати Юнікод кодування UTF-8 або UTF-16, але інші так само допустимі, наприклад, Windows-1251 і KOI-8):

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

У другому і третьому рядках повинен розташовуватися заголовок DOCTYPE, що визначає тип документа (Document Type Definitions) DTD:

<!DOCTYPE svg PUBLIC "-//W3C//DTD SVG 1.1//EN"
    "http://www.w3.org/Graphics/SVG/1.1/DTD/svg11.dtd">

На жаль, в деяких випадках при застосуванні Mozilla Firefox з вбудованим переглядачем SVG, зміст оголошення DOCTYPE може бути джерелом помилок. Є рекомендації не використовувати декларацію DOCTYPE в SVG версій 1.0 і 1.1. Натомість рекомендовано включати атрибут baseProfile в кореневий елемент <svg> зі значенням «full»[13]. Якщо з якихось причин декларація DOCTYPE в документі необхідна, рекомендовано використовувати порожню декларацію, як в прикладі.

<!DOCTYPE svg [ 
    <!-- ваші дані -->   ]>

У четвертому рядку, розміщується кореневий елемент документа з вказівкою простору імен SVG

<svg version = "1.1"
     baseProfile="full"
     xmlns = "http://www.w3.org/2000/svg" 
     xmlns:xlink = "http://www.w3.org/1999/xlink"
     xmlns:ev = "http://www.w3.org/2001/xml-events"
     height = "100%"  width = "100%">
</svg>

Далі йде решта тексту документа, вкладена в кореневий елемент, де власне розташовуються елементи, що описують зміст кодованої сцени. Завершується документ завжди закриттям кореневого тегу </svg>.

Приклад

Наш приклад

Простий статичний документ SVG (містить: контур квадрата розміром 400 пікселів і три напівпрозорі кола радіусом 100 пікселів, по центру квадрата, кожне коло зміщується від центру квадрата приблизно на пів радіусу).

Для відображення малюнку потрібний браузер з вбудованим переглядом формату чи зі встановленим плагіном.

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" standalone="yes"?>
<svg version = "1.1"
     baseProfile="full"
     xmlns = "http://www.w3.org/2000/svg" 
     xmlns:xlink = "http://www.w3.org/1999/xlink"
     xmlns:ev = "http://www.w3.org/2001/xml-events"
     height = "400px"  width = "400px">
     <rect x="0" y="0" width="400" height="400" fill="none" stroke="black" stroke-width="5px" stroke-opacity="0.5"/>
     <g fill-opacity="0.7" stroke="black" stroke-width="0.5px">
        <circle cx="200px" cy="200px" r="100px" fill="red"   transform="translate(  0,-50)" />
        <circle cx="200px" cy="200px" r="100px" fill="blue"  transform="translate( 70, 50)" />
        <circle cx="200px" cy="200px" r="100px" fill="green" transform="translate(-70, 50)" />
     </g>
</svg>
Кресленик виконано в КОМПАС-Графік та експортовано у SVG формат

Стиснення SVGZ

Оскільки код SVG займає досить багато місця, була створена «обгортка» SVGZ, коли файл SVG упаковують в gzip, а отриманому архіву зазвичай надають розширення «SVGZ».

SVG добре стискається[14], оскільки це текстовий XML-документ, що має регулярну структуру.

Специфікації стандарту


Виноски

  1. M Media Type registration for image/svg+xml
  2. Watt, Andrew; Chris Lilley, Daniel J. Ayers et al (2003). SVG Unleashed. Indianapolis: SAMS. с. P. 77. ISBN 0-672-32429-6.
  3. W3C Recommendation, SVG 1.0 Specification (2001-09-04)
  4. W3C Recommendation, SVG 1.1 Specification (2003-01-14)
  5. W3C Candidate Recommendation, SVG Tiny 1.2 Specification (2006-08-10)
  6. SVG Tiny 1.2 is now a Candidate Recommendation
  7. SVG Tiny 1.2 Advances State of the Art for Web Graphics
  8. Svensson, Peter (10 вересня 2008). Creator of Web spots a flaw in Internet Explorer (англ.). Associated Press, msnbc.com. Процитовано 30 листопада 2009. Проігноровано невідомий параметр |description= (довідка)
  9. HTML5, Hardware Accelerated: First IE9 Platform Preview Available for Developers
  10. Platform Preview gives Web developers first taste of IE9
  11. Brockmeier, Joe (30 листопада 2005). Review: Firefox 1.5 and Thunderbird 1.5. Linux.com (англ.). Процитовано 30 листопада 2009.
  12. Microsoft Joins W3C SVG Working Group
  13. SVG Authoring Guidelines:Don’t include a DOCTYPE declaration(англ.)
  14. Minimizing SVG File Sizes - SVG 1.1 Specification

Посилання

Бібліотеки

Програмне забезпечення

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.