Theobroma bicolor

Theobroma bicolor («какао двоколірне») — багаторічна рослина роду Теоброма з підродини Byttnerioideae родини Мальвових. Має інші назви: «дике какао», «баламте» (balam te’ — «ягуарове дерево») — у майя-лакандонів, «паташте» — у майя-кекчі та юкатеків, «пек» — майя-кіче, «куаупатлачтлі» — народів науа, «дерево-мокамбо», «мотело».

?

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Евдикоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvaceae)
Підродина: Byttnerioideae
Рід: Теоброма (Theobroma)
Вид: Theobroma cacao
Theobroma cacao
Bonpl., 1806
Посилання
Вікісховище: Theobroma bicolor
EOL: 584798
IPNI: 825565-1
ITIS: 21557
МСОП: 122101507

Опис

Дерево заввишки 7-12 м, втім, зазвичай 3-5 м. Листки довгасті або яйцеподібні, 20-36 см завдовжки і завширшки 8-17 см, із з округлою або серцеподібною основою та загостреною верхівкою.

Його плоди з насінням доволі великі, втік не такі гіркі як у какао (Theobroma cacao). На відміну від какао-бобів дозріле насіння Theobroma bicolor містить значно менше кофеїну та з невеликим вмістом теоброміну, присутні Омега-9. Плоди м'якші і ніжніші за смаком.

М'якоть плоду рожево-помаранчевого кольору, за смаком нагадує щось середнє між канталупою (мускусною динею) і папаєю. У 100 г міститься 44,0 кал, води — 88,0 г, білків — 2,1 г, ліпідів — 0,8 г, вуглеводів 8,3 г, фосфору — 44,0 мг, заліза — 0,5 мг, вітаміну А (ретінол) — 28,0 мг, тіаміну — 0,08 мг, рибофлавіну — 0,09 мг, ніацину — 3,10 мг, аскорбінової кислоти — 22,80 мг.

Культивація

Росте швидше за дерева какао, але все ж таки доволі повільно у порівняні з іншими тропічними деревами. Воліє до пухких ґрунтів. Здатне витримувати повільні та середні повені. Плодоносить з березня по листопад.

На сьогоднішній день втрачає свої позиції навіть у високогірних майя. Його перестають вирощувати, замінюють на каву і все рідше вважають придатним для вживання продуктом. Більш того, було відзначено, що підсмажені насіння паташте за смаком нагадують арахіс, який легше вирощувати, тому останній також посунув в раціоні майя Theobroma bicolor.

Поширення

Зростає на півдні Мексики, у Центральній Америці. Штучно поширено в амазонській частині Бразилії, Перу, Колумбії та Еквадору.

Використання

Почали збиратися та вирощуватися народами майя майже одночасно з какао. Мешканці Месоамерики стежили за Theobroma bicolor, в якійсь мірі впливали на нього, але воно не є результатом селекційної роботи майя і ацтеків. Назва баламте згадується у Чілам-Балам, паташте Пополь-Вух, пек Рабіналь-ачі. Його плоди часто продавалися на ринках доколумбової Месоамерики, втім цінували їх менше какао. Давні майя полюбляли напій, зроблений з насіння Theobroma bicolor і Theobroma cacao. Також споживали м'ять дикого какао сирим.

Вона була основним інгредієнтом ряду напоїв: тісте — холодного напою, що готується з какао, цукру, кориці, аннато і маїсу; піноле — напою в Центральній та Західній Гватемалі з кукурудзяного борошна (або рисового), різних спецій (зазвичай кориці і ванілі), цукру і Theobroma bicolor.

У долині Оахаки насіння Theobroma bicolor цінують за його вміст — з нього отримують «масло». Воно продається на ринках і його їдять разом з атоле (рідкою кукурудзяною кашкою). Також в Мексиці та країнах Центральної Америки насіння «дикого какао» підсмажують, солять і їдять як горішки або розмелюють і готують з цього напій.

Навіть після Конкісти Theobroma bicolor разом із какао тривалий час використовували як товари. В даний час насіння можна зустріти під назвою «варіба» або «тигрове какао», яке, є спотвореним перекладом баламте — «ягуарового дерева».

Джерела

  • John Edward Staller, Michael D. Carrasco, (2010), Pre-Columbian Foodways: Interdisciplinary Approaches to Food, Culture, and Markets in Ancient Mesoamérica, Springer, págs. 333—334
  • J. Kufer, L. McNeil "The Jaguar Tree (Theobroma bicolor Bonpl.). «Chocolate in Mesoamerica. A Cultural History of Cacao» ed. C. L. McNeil. September 2011. ISBN 9780813039503
  • Theobroma bicolor[недоступне посилання з червня 2019]
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.