Авагян Олександр Беніамінович

Олександр Беніамінович Авагян
Народився 12 листопада 1944(1944-11-12)
Київ, Українська РСР, СРСР
Помер 26 липня 1988(1988-07-26) (43 роки)
Меджибіж, Летичівський район, Хмельницька область, Українська РСР, СРСР
Громадянство  СРСР
Національність вірменин
Діяльність археолог, спелеолог, музикант, поет
Alma mater Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова

Олекса́ндр Беніамі́нович Авагя́н (12 листопада 1944, Київ 26 липня 1988, смт Меджибіж Летичівського району Хмельницької області) — український археолог, спелеолог, музикант і поет. Співзасновник української спелеоархеології (скелеїстики), автор першої наукової систематизації давньоукраїнських печерних споруд.

Археолог і спелеолог

1981 року закінчив історичний факультет Київського педагогічного інституту.

Працював 1981—1984 в Архітектурно-археологічному загоні Інституту археології АН УРСР, 1985—1988 — археологом в Українському спеціалізованому науково-реставраційному проектному інституті.

Авагян — один із засновників української скелеоархеології (скелеїстики). Автор першої наукової систематизації давньоукраїнських печерних споруд, ініціатор та керівник археологічних досліджень Лаврських і Звіринецьких печер, підземних споруд Кирилівської церкви (всі — Київ), Мовчанського монастиря (Сумська область), Острозького замку (Рівненська область), Лівадійського палацу (Ялта).

Проводив розкопки на Подолі в Києві, у Старокостянтинові Хмельницької області, Тульчині Вінницької області, Святогородському монастирі на Волині, у Бахчисараї в ханському палаці, у Феодосії, Луцьку, Кам'янці-Подільському та ін.

Першим дослідив Меджибізьку фортецю. Саме в Меджибожі Авагян трагічно загинув (Олександра по-звірячому вбив його вихованець).

Організував експедиції для дослідження печер «Озерна» та «Оптимістична» біля села Кривче Борщівського району Тернопільської області, в результаті чого було виявлено, що вони — одні з найбільших у світі. На честь Авагяна названо грот у печері «Голубі озера».

Музикант і поет

1965 року організував рок-ансамбль «Березень». У співавторстві з М. Ніколаєвим і В. Криштофовичем створив рок-оперу «Марія Оранта», до якої увійшли пісні Авагяна «Чумацький шлях», «Ганка», «Мельник», «Чом на склі краплі…».

Пам'яті Авагяна присвячено щорічний всеукраїнський фестиваль авторської пісні «Чумацький шлях».

Твори

  • Чумацький шлях: Пісні. К., 1993.
  • Пыль золотая: Сборник поэзии археологов. М., 1994.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.