Архіпелазькі експедиції російського флоту
Архіпелазькі експедиції російського флоту — походи та стратегічні операції російського флоту в районі Грецького архіпелагу в другій половині XVIII — на початку XIX століття.
Перша Архіпелазька експедиція
Відбулась під час російсько-турецької війна (1768—1774) років, коли Росія не мала флоту на Чорному морі, Балтійському флоту була поставлена задача направити ескадру в Середземне море з метою відтягнути частину турецьких сил з Дунайського театру війни та завдати удару Туреччині з тилу, використавши при цьому підготовані повстання слов'янських народів та греків, блокувати Дарданелли та перерізати турецькі комунікації з Північною Африкою та Близьким Сходом.
Загальне командування було покладене на О. Г. Орлова. В склад експедиції увійшли 5 ескадр Балтійського флоту (20 лінійних кораблів, 6 фрегатів, 1 бомбардирський корабель, 27 допоміжних суден з екіпажем та десантом чисельністю близько 17 000 чоловік).
Успішний похід експедиції з Балтійського в Середземне море був полегшений сприянням Англії, яка здійснила тиск на Францію та Іспанію, які хотіли перешкодити перекиданню російських кораблів. 29 липня 1769 року 1-ша ескадра адмірала Г. А. Спиридова вийшла з Кронштадту та, досягнувши берегів півострова Морея, 28 лютого 1770 року разом із грецькими повстанцями заволоділа Містрою та Аркадією, а 21 квітня — фортецею Наварин, яка стала базою російського флоту.
Внаслідок невдачі наступальних дій на півострові Морея через недостатню кількість десантних військ та придушення турками повстань головні зусилля експедиції були перенесені в Егейське море.
22 травня 1770 року прибула 2-га ескадра контр-адмірала Дж. Ельфінстона та об'єдналась з 1-ою ескадрою Спиридова. 5 липня вода здобула перемогу в Хіоській протоці, а 7 липня знищила майже весь турецький флот в Чесменській битві.
В період з грудня 1770 року по вересень 1774 року в Архіпелаг прибули ескадри контр-адмірала І. Н. Арфа, контр-адмірала В. Я. Чичагова (в 1772 році її очолив М. Т. Коняєв) та контр-адмірала С.Грейга. До укладення миру російський флот здійснював блокаду Дарданелл, висаджував десанти на турецьких островах в Егейському морі та знищував транспорти на морських комунікаціях Туреччини.
Друга Архіпелазька експедиція
Відбулась під час війни другої коаліції (Англія, Росія, Австрія, Швеція) проти Франції в 1805—1807 роках. Метою експедиції було підсилення оборони Іонічних островів, де острів Корфу був головною базою російського флоту, створеною під час Середземноморського походу Ф. Ф. Ушакова в 1798—1800 роках.
В січні 1806 року тут було зосереджено 6 загонів Чорноморського флоту та ескадра Балтійського флоту (всього 10 лінійних кораблів, 5 фрегатів, 6 корветів, 6 бригів, 12 канонерських човнів, 13 000 чоловік десанту) під командуванням віце-адмірала Д. М. Сенявіна. В 1806 році російський флот діяв в основному в Іонічному морі та поблизу берегів Далмації, блокував узбережжя, яке обороняли французькі війська, десантуванням захопив Каттарську область та декілька островів.
Після початку російсько-турецької війни (1806—1812) в лютому 1807 року ескадра Сенявіна (8 лінійних кораблів, 1 фрегат, 1 шлюп, 2 000 чоловік десанту) підійшла до Дарданелл для спільних дій з англійським флотом. В цей час англійська ескадра адмірала Джона Дакворта після прориву в Мармурове море та безрезультатних переговорів з турецьким урядом зі значними втратами вийшла з протоки та пішла на Мальту.
22 березня російський флот захопив острів Тенедос та розпочав блокаду Дарданелл. Спроба турецького флоту прорвати блокаду закінчилась Дарданельською битвою 22-23 травня та розгромом турецького флоту 1 липня в Афонській битві.
Після укладення Тільзитського миру між Росією та Францією в серпні 1807 року ескадра Сенявіна припинила блокаду Дарданелл та повернулась в Балтійське море.
Наслідки
Під час Архіпелазьких експедицій був успішно здійснений стратегічний маневр силами флоту з одного тетру бойових дій на інший. Російський флот використовував рішучі форми стратегічних та тактичних дій: знищення противника в бою, блокадні дії, десантні операції.
Джерела
- Архипелагские экспедиции русского флота // Советская военная энциклопедия / — М.: Воениздат, 1976. — Т. 1. — 686 с. — (в 8-ми т). — 105 000 экз. (с. 296) (рос.)
- Архипелагские экспедиции русского флота // Советская историческая энциклопедия (рос.)