БелаПАН

Білоруська інформаційна компанія БелаПАН, Білоруське приватне агентство новин (біл. Беларускае прыватнае агенцтва навін) інформаційне агентство з розгалуженою мережею кореспондентів в усіх регіонах Білорусі. Новини подає білоруською, російською та англійською мовами в режимі реального часу[1].

БелаПАН
Білоруська інформаційна компанія БЕЛАПАН
Тип бізнес
медіакомпаніяd
інформаційна агенція
Засновник Ліпай Олександр Йосиповичd і Q20325605?
Засновано 19 листопада 1991
Галузь інформаційна агенція
Країна  Білорусь
Штаб-квартира Мінськ
Розташування Білорусь, Мінськ, вул. Академічна, 17, офіс 3
Офіційні мови білоруська, російська і англійська
Директор Ірина Левшина
Вебсайт http://belapan.com, http://belapan.info (дзеркало)

Нагороди

Премія Рунетуd (29 листопада 2006)

Продукти (за платної підписки) і послуги: 20 інформаційних, аналітичних, довідкових і спеціалізованих, надання різноманітних інформаційних, дослідницьких, рекламних і моніторингових послуг.

Це єдиний білоруський учасник міжнародного проекту «CEE-BusinessLine» — «Стрічки економічних новин з країн Центральної і Східної Європи».

Історія агентства

Агентство створив 1991 року Олесь Ліпай. З 2000 року з'явився проект «Вибори в Білорусі»[2] (висвітлення в режимі реального часу усіх виборчих кампаній і референдумів у Білорусі)

З 2002 року — видання інтернет-газети «Білоруські новини» (naviny.by).[3]

14 січня 2021 року в редакції пройшов обшук, було вилучено оргтехніку і частина рукописної та друкованої документації, що паралізувало роботу інформаційного агентства.[4]

18 серпня 2021 року силовики режиму Лукашенка провели обшуки в редакції і у журналістів, конфіскували техніку, кілька співробітників були затримані, зокрема головний редактор Ірина Левшина, а сайти belapan.by и belapan.com перестали працювати.[5][6] Праця БелаПАН у Білорусі була паралізована, але частина редакції пообіцяла продовжити роботу за кордоном[7]. Заарештовані в рамках кримінальної справи за ст. 342 КК РБ («Організація і підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь у них») Левшина, ексдиректор Дмитро Новожилов і бухгалтер Катерина Боєва спільною заявою десяти організацій, зокрема Правозахисного центру «Вясна», Білоруської асоціації журналістів, Білоруського Гельсінського комітету, Білоруського ПЕН-центру, 19 серпня 2021 року були визнані політичними ув'язненими.[6][8]

У листопаді 2021 року КДБ визнав БелаПАН екстремістським формуванням. Створення такого формування або участь у ньому є кримінальним злочином у Білорусі, і дійсно, Левшину та Новожилава звинуватили у створенні екстремістського формування. Сайти БелаПАН, уже заблоковані в Білорусі, припинили оновлення.[9][10]

Принципи діяльності

У Білорусі і за її межами інформаційна компанія БелаПАН відома як достовірне, об'єктивне й оперативне джерело інформації про події в Білорусі. Два основні принципи, яких дотримується БелаПАН у своїй діяльності:

  • повідомляти про усі важливі події, незалежно від того, з чиєї волі вони відбуваються;
  • викладати інформацію про події без їх журналістської оцінки, з коментарями фахівців і усіх зацікавлених сторін, представляючи різні точки зору на те, що відбувається, не віддаючи переваги жодній із них.

БелаПАН отримує інформацію безпосередньо з місця події або з першоджерела, користується коментарями найвідоміших експертів, політиків, економістів, учених та інших фахівців.

Підрозділи агентства

  • інформаційне агентство
  • редакція мультимедійних новин
  • аналітична служба (керівник Олександр Класковський[11])
  • рекламне агентство
  • служба моніторингу
  • редакція інтернет-газети «Білоруські новини»

Нагороди

  • 2004 рік — Премія імені Дмитра Завадського: «За мужність і професіоналізм», як «підтвердження бездоганної репутації БелаАН і визнання високого професіоналізму журналістів»
  • 2005 рік — Премія імені Герда Буцеріуса «Вільна преса Східної Європи»
  • 2006 рік — БелаПАН та видавана агентством інтернет-газета «Білоруські новини» (naviny.by) отримали «Премію Рунета» в номінації «Рунет за межами Ru»

Примітки

  1. Білоруська інформаційна компанія (БЕЛАПАН)
  2. «Вибори у Білорусі»
  3. «Білоруські новини»
  4. «Работа парализована». В офисе агентства БелаПАН прошел обыск. Изъята техника и документы (рос.). TUT.BY. 14 січня 2021. Архів оригіналу за 14 січня 2021. Процитовано 14 січня 2021.
  5. als (18 серпня 2021). Belarus: Lukaschenkos Regime geht gegen unabhängige Nachrichtenagentur Belapan vor. Deutsche Presse-Agentur (нім.). Der Spiegel. Архів оригіналу за 18 серпня 2021. Процитовано 18 серпня 2021.
  6. Заява аб прызнанні трох супрацоўнікаў "БелаПАН" палітычнымі зняволенымі (біл.). Правозахисний центр «Вясна». 19 серпня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
  7. asty\mtom (19 серпня 2021). Praca redakcji BiełaPAN sparaliżowana po rewizji białoruskich służb. Agencja będzie kontynuować pracę z zagranicy. Polska Agencja Prasowa (пол.). TVN24. Архів оригіналу за 7 вересня 2021. Процитовано 19 серпня 2021.
  8. Зняволеныя супрацоўнікі «БелаПАН» прызнаныя палітвязнямі (біл.). Новы Час. 19 серпня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
  9. БАЖ: Патрабуем спыніць практыку выкарыстання антыэкстрэмісцкага заканадаўства для абмежавання свабоды слова. Білоруська асоціація журналістів (біл.). 17 листопада 2021. Процитовано 22 грудня 2021.
  10. «Трапіўшы ў гістарычную мясарубку, мы ня сталі фаршам». Найстарэйшаму незалежнаму агенцтву навінаў БелаПАН — 30 гадоў. Радіо Свобода (be-tarask). 19 листопада 2021. Процитовано 22 грудня 2021.
  11. Що було в Білорусі 19 серпня 1991 року?

Див. також

Провідні інформагенції України
Провідні світові інформагенції

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.