Брага (Кам'янець-Подільський район)

Бра́га село в Україні, у Жванецькій сільській територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Хмельницької області. Населення становить 175 осіб.

село Брага
Країна  Україна
Область Хмельницька область
Район/міськрада Кам'янець-Подільський район
Громада Жванецька сільська громада
Код КАТОТТГ UA68020070030056598
Основні дані
Населення 175
Площа 1,129 км²
Густота населення 155 осіб/км²
Поштовий індекс 32365
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°31′16″ пн. ш. 26°30′59″ сх. д.
Місцева влада
Адреса ради 32383, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Жванець, вул.Центральна,57
Карта
Брага
Брага
Мапа

Географічне розташування

Розкинулося на лівому березі Дністра (між селами Жванець і Бабшин). На протилежному березі — місто Хотин Чернівецької області.

Історія

З «Історії міст і сіл України. Хмельницька область» взнаємо, що у Бразі було знайдено залізоплавильні горна черняхівської культури.

У Бразі, згідно з договором між Росією та Польщею, 17691793 була поштова станція, утримувана російським урядом. Тут перебував російський казачий загін, який забезпечував пересилання кореспонденції між Петербургом і Константинополем, супроводжував послів тощо.

1845 року царський уряд викупив у поміщика Комара Жванець разом з селами Гаврилівці та Брага.

На території села знаходився палац Гіжицьких, будівлі та панський маєток були знищені більшовиками в 1917-18 роках.

Олександрівське укріплення

Колись Олександрівське укріплення було цілком модерновою потужною земляною оборонною спорудою. Складалося воно з чотирьох бастіонів та равеліну. З'явилося укріплення далекого 1621 року з ініціативи тогочасного власника Жванця Валентія-Олександра Калиновського. Саме на його честь бастіони і отримали своє ім'я.

Відразу по завершенню спорудження укріплення почали використовувати за призначенням: йшла польсько-турецька війна. У серпні 1621 р. тут стояло об'єднане польсько-козацьке військо під проводом Яна Кароля Ходкевича й Петра Сагайдачного. Через Дністер зводиться міст для переправи.

У другій половині XVII—XVIII ст. укріплення використовувалось як військовий табір. 1653 р. тут два місяці перебував з військом король Ян ІІ Казимир. І пізніше тут стояли табором турецькі, українські, польські та російські солдати. 1793 року Олександрівське укріплення в переліку «Укріплень, замків і старовинних валів у Подільській губернії» зазначено під назвою «Бастіоний шанець», а на мапі середини XIX ст. — як «Жванецьке укріплення». 1828 і 1853 року вали переробляють на польові батареї. Можливо, інженери хотіли втілити в життя задум 1844 р.: зведення нового прикордонного форту.

На зламі ХІХ-ХХ століть укріплення відвідав подільський краєзнавець В. Ґульдман, який писав про цю «польову батарею»: «Розміщена на скелястому лівому березі Дністра й займає площу близько двох десятин; форму має чотирикутну; оточена з чотирьох боків насипними валами й ровами, які в довжину мають по 70 сажнів; ширина валів — 1 сажень, а ровів — 2 сажні. Вхід на цю батарею зі східного боку».

Зараз важко відтворити навіть в уяві планування укріплення за козачих часів: вали частково розорані.

Природоохоронні території

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри».

Цікавий факт

У світі існує ще одна Брага місто і муніципалітет в Португалії, адміністративний центр округу Брага і центр старійшого архієпископства. Сьоме за населенням місто Португалії, населення становить понад 175 тис. мешканців. У місті проживає чисельна українська діаспора.

Література


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.