Вороняки

Вороняки́ низькогірне пасмо на північному заході Подільської височини, частина Гологоро-Кременецького кряжу, в межах Львівської і (частково) Тернопільської та Рівненської областей.

Вороняки
Північно-західні відноги Вороняків
Північно-західні відноги Вороняків

49°56′03″ пн. ш. 25°10′10″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування  Україна
Львівська область
Золочівський район
Тернопільська область (частково)
Рівненська область (частково)
Система Подільська височина
Тип кряж
Висота 300—350 м
(максимальна — 440  м)
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 688991
Вороняки
Вороняки (Львівська область)
 Вороняки у Вікісховищі

Основна частина пасма розташована в центральній частині Золочівського району. Простягається від верхів'я річки Золочівки (притока Західного Бугу) до річок Ікви та Слонівки (притоки Стиру) майже на 70 км, ширина 8—30 км. На північному заході обривається високим уступом (перепад висот 50—250 м) до Малого Полісся.

Найвища вершина — гора Високий Камінь (440 м). Поверхня Вороняків горбисто-пасмова, розчленована долинами річок і балок. Складається з мергелів, крейди, вапняків та інших порід. Переважають місцевості крутосхилих пагорбів з ясно-сірими та сірими лісовими ґрунтами під буковими і грабово-буковими лісами, а також пологосхилими темно-сірими та сірими лісовими та чорноземними ґрунтами під дубово-грабовими лісами і сільгоспугіддями. Північна межа Вороняків збігається з північною межею поширення бука, північніше бук трапляється тільки острівцями. У заплавах річок луки та болота.

Південно-західною частиною Вороняків проходить Головний європейський вододіл.

Пам'ятки природи, заповідні урочища

У межах Вороняків розташовано чимало цікавих об'єктів і пам'яток природи:

Гіпотеза про походження назви Вороняки

Колись у Західній Україні проживали давні булгари, предки сучасних чувашів, і залишили в Західній Україні після себе назви багатьох населених пунктів, таких як, наприклад, Гавареччина, Жукотин, Верин, Хирів, Кимир, Кукезів, Куткир, Якторів та багато інших. Назва гірського пасма Вороняки також може мати булгарське походження і перекладатися як «гладке, рівне місце» відповідно до чув. вырӑн — «місце» та чув. яка — «гладкий». Така розшифровка назви добре пасує для цієї місцевості і семантично близька до назви Гологори[1].

Оронім постав способом трансонімізації ойконіма Вороняки в Золочів, похідного від родової назви першопоселенців на прізвище Вороняк[2].

Вершини

Див. також

Джерела

  1. Булгарська топоніміка в Східній Європі
  2. Лучик, Василь (2014). Nota Bene. Етимологічний словник топонімів України (Українською). Київ: ВЦ "Академія". с. 141. ISBN 978-966-580-454-3.

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.