Вільгельм Прусський (1906—1940)

Вільгельм Фрідріх Франц Йозеф Крістіан Олаф Прусський (нім. Wilhelm Friedrich Franz Joseph Christian Olaf von Preußen), (нар. 4 липня 1906 пом. 26 травня 1940) прусський принц з династії Гогенцоллернів, син кронпринца Пруссії та Німеччини Вільгельма та принцеси Мекленбург-Шверіна Цецилії. У 1933 році відмовився від династичних прав, узявши морганатичний шлюб із Доротеєю фон Сальвіаті. Під час Другої світової війни служив лейтенантом запасу у 1-шій піхотній дивізії Вермахту. Був поранений під час боїв за Валансьєн. Помер у польовому шпиталі Нівелю. Після його смерті був виданий «Указ принців», згідно з яким представникам правлячих родів Німеччини була заборонена служба в діючій армії.

Вільгельм Прусський
нім. Wilhelm von Preußen
Принц Вільгельм (зліва) із братом Луї Фердинандом
Ім'я при народженні Вільгельм Фрідріх Франц Йозеф Крістіан Олаф
Народився 4 липня 1906(1906-07-04)
Мармуровий палац, Потсдам, Королівство Пруссія, Німецька імперія
Помер 26 травня 1940(1940-05-26) (33 роки)
Нівель, Бельгія
·поранення
Поховання Античний храм у парку Сан-Сусі, Потсдам
Країна  Німецький рейх
Місце проживання Замок Кляйн-Обіш
Діяльність лейтенант, політик
Alma mater Кенігсберзький університет, Мюнхенський університет, Боннський університет
Учасник Перша світова війна і Друга світова війна
Членство Corps Borussia Bonnd[1]
Титул принц Прусський
Військове звання лейтенант
Конфесія лютеранство
Рід Гогенцоллерни
Батько Вільгельм Прусський
Мати Цецилія Мекленбург-Шверінська
Брати, сестри Princess Cecilie Viktoria of Prussiad, Princess Alexandrine of Prussiad, Луї-Фердинанд Гогенцоллерн, Prince Frederick of Prussiad, Prince Hubertus of Prussiad і Луї Фердинанд
У шлюбі з Доротея фон Сальвіаті
Діти Феліцітас, Кріста
Нагороди
Орден Чорного орла
Великий Хрест ордена Червоного орла
Герб

Герб дому Гогенцоллернів

Біографія

Вільгельм народився 4 липня 1906 року у Мармуровому палаці Потсдаму. Він став первістком в родині кронпринца Пруссії та Німецької імперії Вільгельма та його дружини Цецилії Мекленбург-Шверінської, з'явившись на світ наступного року після їхнього весілля. Одним із хрещених батьків новонародженого став імператор Австро-Угорщини Франц Йосиф I. Згодом родина поповнилася трьома синами та двома доньками. Мешкало сімейство у Мармуровому палаці Потсдама. Зимні місяці проводили у Палаці Кронпринців на Унтер-ден-Лінден в Берліні.

У 1910 році батьки відбули у п'ятимісячне турне морем. Діти в цей час знаходилися під наглядом імператорського подружжя. У 19111913 роках мешкали у Данцігу, де батько очолював піхотний полк. Із початком Першої світової війни теплі місяці проводили на віллі у Сопоті, де матір допомагала пораненим. Зиму від 1917 року жили у новозбудованому палаці Цецилієнгоф.

Світлина Вільгельма із батьком та дідом, 1927

На свій 10-й день народження принц був зарахований лейтенантом до 1-го гвардійського піхотного полку та був нагороджений дідом-кайзером орденом Чорного орла. У тому ж році його вчителем став німецький лінгвіст Карл Каппус.

Восени 1918 року у Німеччині була повалена монархія. Імператорське подружжя та кронпринц виїхали із країни. Вільгельм із матір'ю, братами та сестрами продовжив жити в Цецилієнгофі у Потсдамі. Разом із Луї Фердинандом відвідував міську муніципальну гімназію.[2] У листопаді 1920 року переїхали до Ельського замку в Силезії. У 1923 році там до них приєднався батько.

У 1925 році Вільгельм почав вивчати юриспруденцію в університетах Кенігсбергу, Мюнхена та Бонна. Користувався загальною популярністю завдяки своєму бездоганному характеру та скромності. Відмічалося, що цим він був схожий на свого прапрадіда Вільгельма I.[2] 1926 принц узяв участь у маневрах 9-й піхотного полку, сформованому на основі 1-го гвардійського піхотного. За дозвіл принцу носити форму та призначення його на пост начальника військової підготовки без попереднього отримання згоди уряду був змушений піти у відставку Ганс фон Зект.[3]

У 1931 році Вільгельм вирішив одружитися із Доротеєю фон Сальвіаті з гамбурзької родини. З дівчиною він познайомився на навчанні у Боннському університеті. Діду-імператору вдалося переконати принца, що ця партія є непідходящою,[4] хоча батьки не мали нічого проти вибору сина. Як династична альтернатива, була влаштована зустріч Вільгельма із потенційною нареченою — шведською принцесою Інгрід. Втім, дівчині принц не сподобався.[5] І за два роки Вільгельм таки побрався із Доротеєю, відмовившись перед цим від своїх прав на німецький престол. Весілля відбулося 3 червня 1933 року у Бонні. Нареченому на той час було 26 років, наречена була на рік молодшою. За наказом імператора, батьки Вільгельма на вінчанні присутніми не були. Шлюб виявився щасливим. У подружжя народилося двоє доньок:

  • Феліцітас (19342009) — була двічі одружена, мала п'ятеро дітей;[6]
  • Кріста (нар. 1936) — удова Петера фон Ассіз Лібес, дітей не має.[7]

Від 1935 року сімейство мешкало у замку Кляйн-Обіш.[8] Там їх часто навідувала матір Вільгельма, Цецилія.[9]

Принц належав до групи монархістів, які дружньо ставилися до нацистського режиму. Із початком Другої світової війни він став до війська у званні лейтенанта запасу. Брав участь у Французькій кампанії 1940 року. Під час боїв за Валансьєнн був поранений. Помер за три дні у польовому шпиталі Нівелю. Поминальна служба відбулася у Потсдамській церкві миру. Поховали Вільгельма в Античному храмі парку Сан-Сусі у Потсдамі.[10] Поховання принца зібрало близько 50 000 осіб, що дуже схвилювало Адольфа Гітлера, який зрештою видав «Указ принців» щодо заборони представникам правлячих родів Німеччини служби в діючій армії.[2]

Нагороди

Генеалогія

Фрідріх III
 
Вікторія Саксен-Кобург-Готська
 
Фредерік VIII
 
Адельгейда Гогенлое-Лангенбурзька
 
Фрідріх Франц II
 
Августа Ройсс цу Кьостриць
 
Михайло Миколайович
 
Цецилія Баденська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Вільгельм II
 
 
 
 
 
Августа Вікторія Аугустенбурзька
 
 
 
 
 
Фрідріх Франц III
 
 
 
 
 
Анастасія Михайлівна
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Вільгельм Прусський
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Цецилія Мекленбург-Шверінська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Вільгельм
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

  1. (unspecified title)Corps Borussia Bonn.
  2. Біографія Вільгельма Прусського Архівовано 10 травня 2018 у Wayback Machine. (нім.)
  3. Словник Вермахта. Йоганнес Фрідріх Леопольд фон Зект (нім.)
  4. Макдоно Джайлз. Последний кайзер. Вильгельм Неистовый. Глава 18 (рос.)
  5. М. В. Скуратовcкая, Н. М. Соротокина, Е. В. Прокофьева. «Принцессы Романовы: царские племянницы» Архівовано 21 січня 2018 у Wayback Machine. (рос.)
  6. Стаття «Death of Princess Felicitas von Preussen» (англ.)
  7. Стаття у «Der Spiegel» від 29 травня 1967 року (нім.)
  8. Кляйн-Обіш (пол.)
  9. Зі спогадів Феліцітас Прусської Архівовано 5 січня 2011 у Wayback Machine. (нім.)
  10. Усипальниця Гогенцоллернів в Античному храмі Архівовано 20 березня 2016 у Wayback Machine. (англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.