Гептархія

Гептархія (дослівно — семицарство, від грец. ἑπτά — сім і ἀρχή — влада, царство, англ. Heptarchy) — період у давній історії Англії, що почався близько 500 року з утворення кількох англосаксонських держав на півдні Британських островів і закінчився у 850 році данським завоюванням.

Гептархія
Попередник Sub-Roman Britaind
Наступник Королівство Англія
Історія Англії
Карта Англії з атласу Ніколаса Вісшера, 1685 рік
Хронологія
Категорія • Портал • Інші країни
Гептархія A literary & historical atlas of Europe (1914)

Термін «гептархія» вперше вжив англійський історик XII століття Генріх Гантінгдонський і остаточно був введений англійськими істориками у XVІ ст., для позначення періоду історії Англії з кінця до IX ст., який характеризувався відсутністю політичної єдності країни.[1]

Під гептархією також мається на увазі, що в Англії в V-IX ст. завжди було сім незалежних держав Вессекс, Сассекс, Ессекс, Мерсія, Нортумбрія, Східна Англія, Кент, тоді як насправді їх було часто більш, а ще частіше — менше семи.[2]

Історія

У результаті нашестя англів, саксів та ютів на територію нинішньої Англії на початку VI століття сформувалося сім порівняно великих держав:

Інші дрібні держави:

Ці королівства запекло воювали між собою. В ході цієї боротьби найсильніші держави встановлювали свою гегемонію. У другій половині VII століття висунулуся Нортумбрія, у VIII Мерсія. У 829 році майже всі англосаксонські області об'єднав король Вессексу Еґберт. Відтоді держава стала зватися Англією. Подальше об'єднання країни перервало нашестя данців які в другій половині ІХ століття підкорили майже всю Англію. Боротьбу з ними очолив Вессекс, і в Х столітті цілісна держава Англія була відновлена.

Деяка частина кельтського населення Британії, що уникла винищування, злилася із завойовниками германцями. Так кельтський елемент увійшов до етнічний складу англіців.

Див. також

Геральдичні символи

Примітки

Джерела

  • Westermann Großer Atlas zur Weltgeschichte
  • Stenton, F. M. (1971) Anglo-Saxon England, 3rd edition. Oxford U. P.
  • Campbell, J. et al. (1991) The Anglo-Saxons. Harmondsworth: Penguin
  • Monarchs of Britain, Encyclopædia Britannica
  • The Burghal Hidage — Wessex's fortified burhs
  • Средневековый мир в терминах, именах и названиях: словарь-справочник / Е. Д. Смирнова; Л. П. Сушкевич; В. А. Федосик. — Минск : Беларусь, 1999. — 383 с. — ISBN 985-01-0151-2. (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.