Гіпнологія
Гіпнологія ( грец. Hýpnos - sen, lógos - наука) - це наука, що вивчає стан гіпнозу та його практичне використання [1] .
Генеза гіпнології в Європі
Під час поділів Польщі, коли Республіка Польща втратила суверенітет, а польських науковців позбавили громадянських та наукових прав, французький психолог Теодюль-Арман Рібо опублікував у своєму журналі "Revue philosophique" [2] (1881) статті психолога Юліана Охоровича під назвою "Projet pour un Congrès international de psychologie" [3] . Після опублікування статті Й. Охоровича було здійснено спробу привезти в Париж польських вчених з галузі психології під керівництвом секретаря професора Шарля Р. Ріше на Міжнародний конгрес фізіологічної психології, який був успішно завершений, вчені в цій галузі знань збираються на конгресах щороку до сих пір. Під час першого Міжнародного конгресу фізіологічної психології на платформі в Ейфелевій вежі в Парижі, який відбувся 6-10 серпня 1889 р., конгрес вирішили розділити на чотири сесії. На другій сесії конгресу, присвяченій гіпнозу, яку очолив Юзеф Ремі Леопольд Дельбьоф, професор психології університету Льєж, що в Бельгії, були висунуті різні теорії про природу гіпнозу вченими університету Нансі та лікарями з госпіталю Пітьє-Сальпетріє. За даними вчених школи Нансі, яку очолює лікар-медик Іполіт Бернхайм, гіпноз - нормальне явище поведінки, пов’язане з навіюванням і сном. Натомість відомий лікар-невролог з госпіталю Пітьє-Сальпетріє Жан-Мартен Шарко стверджував, що гіпноз - це патологічний стан, пов’язаний з істерією . Студентами Жана-Мартена Шарко були Зигмунд Фройд, Жозеф Бабінскі та інші. Жозеф Бабінскі став помічником Ж. М. Шарко в 1885 році.
Нейрогіпнологія
Через розбіжності щодо самої природи гіпнозу Зигмунд Фройд відвідував як групу вчених з Нансі, так і групу вчених з Пітьє-Сальпетріє, що у Франції, взяв участь у кількох конгресах у сфері гіпнозу та психології, а також був свідком кількох їх презентацій. Згідно з повідомленням Вільяма Джеймса, «учні школи з Нансі були більшістю на засіданнях конгресу, але там розповідали про оригінальне вчення про гіпноз Пітьє-Сальпетріє. Це була річ минулого » [4] . Х. Бернхайм активно брав участь у гіпнологічній дискусії, але, як зазначалося раніше, Ж. М. Шарко, хоч і був почесним президентом конгресу, не відвідував його засідань. Вільям Джеймс заявив, що різноманітність поглядів на гіпноз показала, скільки наукових та дослідницьких робіт ще потрібно зробити в галузі науки під назвою нейрогіпнологія [5] .
Право на звання науки
Генеральний секретар Першого конгресу фізіологічної психології, професор медицини Шарль Р. Ріше (фізіолог), під час свого виступу підняв тему метапсихології та запропонував науковий статус для дослідженьгіпнозу.[6] Також новітні наукові досягнення в галузі метапсихології та гіпнології були представлені на цьому Конгресі [7] . В університеті Єни (Німеччина) гіпнологія була постійно включена до програми медицини до другої половини 20 століття. Там читав лекції з гіпнології проф. Рудольф Хайденгайн, який у 1859 р. очолив кафедру фізіології у Вроцлавському університеті, де пробув до кінця своєї наукової кар’єри. Його студентами були визначні Карл Вейгерт та Іван Павлов [8] .
Напрями досліджень
У 20 столітті ґрунтуючись на всебічних наукових досліджень та великого обсягу наукової літератури в цій галузі була відкрита нова наукова дисципліна - гіпнологія. Теорія гіпнології походить з філософії релігії і має практичне застосування в багатьох галузях науки, наприклад в медицині ( сомнологія ), психології ( психотерапії ) та в педагогіці ( гіпнопедія ). Польська проф. Марія Шульц розділила кілька основних напрямків досліджень залежно від їхнього застосування [9] :
- гіперстезія - використання методу гіпнозу в лікувальних цілях (гіпнотерапія);
- гіперанестезія - використання методу гіпнозу для загальної та місцевої анестезії;
- гіпнопедія - використання методу гіпнозу в навчальних (навчальних) цілях;
- гіпермнезія - поглиблення пам’яті (LTM, STM) під час фази «сну»;
- гіперпраксія - активація прихованих енергетичних запасів організму (може використовуватися для регенерації та омолодження організму).
- гіпноаналіз - використання методу гіпнозу для аналізу снів;
- гіпнорелаксація - полегшення стану стимуляції мозкових хвиль (де-стрес);
- гіпнорегресія - дізнання про попередні духовні втілення людини (гіпнотична регресія);
Підтверджені умовні рефлекси, відкритв Іваном Павловим, були предметом вивчення експериментальної психології, що доопомогли зрозуміти гіпногенну взаємодію (гальмування кори головного мозку) як теорію ідеомоторних факторів [10] .
Сьогодні
Багато сучасних вчених та дослідників, які розуміють фізіологічний та психологічний аспекти стану гіпнозу та можливості його використання на благо людства, висловили свою думку в багатьох публікаціях, що психосоматична медицина, яка використовує гіпноз, буде широко застосовуватися в майбутньому за допомогою досягнень у сфері гіпнології [11] . У ХІХ столітті цю думку розділяв також у численних публікаціях працівник гіпнологічної науки, доктор Юліан Охорович з 1889 року як член французького товариства фізіологічної психології [12] . Напрям наукових досліджень та публікацій з гіпнології, ефективно підтримується професоркою Марією Шульц - завідувачкою кафедри біохімії Університету фізичної культури у Варшаві. Напрям підтримували багато відомих дослідників, що вивчають змінені стани свідомості, серед них Божена Фігарськa - фахівець з психіатрії, що практикує гіпнотерапію в Інституті розвитку розуму в Щецині [13] . В даний час гіпологічну практику проводить професор Луїс Карлос Крозера з Бразильського інституту гіпнології, підкреслюючи чотири основні аспекти гіпнотизування: внутрішню акліматизацію (фізіологічну), зовнішні умови (навколишнє середовище) та зменшену розумову регенерацію реєстрів, імплантовану у вигляді "тригерів" та "негативних психічних записів", тобто: психогенної блокади » [14] . У Тайвані, в медичному коледжі гіпнології доктор Вільям Юх-Мінг Хунг (психіатр) успішно проводить практику гіпнології як інструктор і гіпнотерапевт за принципами (NGH) Національної гільдії гіпнотизаторів.
Відомі дослідники в галузі гіпнології
- Джеймс Есдейл
- Жан-Мартен Шарко
- Жозеф Бабінскі
- Джеймс Брейд
- Зигмунд Фройд
- Юліан Охорович
- Йозеф Бройер
- Лехослав Гапік
- Юліан Олександрович
- Єжи Сіута
- Марія Шульц
- Льюїс Р. Волберг
- Збігнев Опачевський
- Стефан Манчарський
- Ярослав Кантовський
- Олександр Сековський
- Анджей Чачінський
- Ян Рублевський
- Луїс Карлос Крозер
- Вільям Ю-Мінг Хунг
- Бенедикт Печек
Див. також
- Гіпноз
- Гіпнопедія
- Гіпнотерапія
- Аутогіпноз
- Сомнологія
- Біостимуляція
- Регресія
- Психопедагогіка
- Психологія
- Психіатрія
Примітки
- Ochorowicz J., (1887), De la suggestion mentale, Paris.
- T. Ribot (1890). Discours du président. In Congrès International de Psychologie Physiologique (pp. 29–32). Paris: Bureau des Revues.
- J. Ochorowicz (1881). Pour un congrès international de psychologie. Revue Philosophique, 12, 1–17.
- James, W. (1889). The Congress of Physiological Psychology at Paris. Mind, 14, 614–615.
- Luis A. Cordón (2012), Freud's World: An Encyclopedia of His Life and Times, Santa Barbara, str. 213, ISBN 978-0-313-33905-9.
- Opaczewski Z., (1974) Hipnopedia. Nauka Nauczanie we śnie naturalnym, Instytut Wydawniczy "Nasza Księgarnia", Warszawa, s.3.
- I. Wieczorkowska-Bednarek, (1969), "...Tego rozkazu nie cofnę!" czyli o hipnozie współcześnie, Magazyn "Żyjmy dłużej" nr 11, luty 1969 r. Warszawa: Wydawnictwo Medyczne
- M. Szulc, "Życie Warszawy" Nr 12 (7228) z 14 stycznia 1967 r.
- M. Szulc (1969), Wykorzystanie hipnozy w lecznictwie, Miesięcznik "URODA" maj–czerwiec 1969, Warszawa
- George Windholz: Hypnosis and inhibition as viewed by Heidenhain and Pavlov. Integrative Physiological and Behavioral Science 31 (1996), S. 155-162
- J. Siuta (2010), Psychologia zjawisk hipnotycznych, Kraków: Wydawnictwo Partner.
- Ochorowicz J., (1937) O sugestii myślowej, Kraków
- B. Figarska-Religa, (2007), "Jak dostać od życia to czego pragniesz" Wydawnictwo Ravi, ISBN 978-83-7229-155-4
- F. Anjos, (2011) "Hipnose aplicada nas salas de aula" Sau Paulo, Jornal da Comunidade
Література
- Гільєрмо Кобос Міранда (1997), Гіпноз, Курсо де Гіпнологія, Видавництво Редакція Діана С.А. ,
- Камінська-Шмай І. (ред. Наук.), (2001), Словник іноземних слів, Видавництво Європа,
- Зімбардо Філіп Г. (2004), Психологія та життя, Наукове видавництво PWN, Варшава
- Волберг Льюїс Р., (1972), доктор медицини, гіпоноз: це для вас?
- Kantorowski J., (1993), Hypnology, PPPress, Пномпень.
- Георгіу Володимир Арісто (1984), Гіпноз: реальність і вимисел, видавництво OMEGA під егідою Державної академії наук, Варшава
- Siuta J., (2010), Психологія гіпнотичних явищ, Партнерське видавництво, Краків
- Гапік Л. (1984), Гіпноз, Видавництво PZWL, Варшава
- Александрович Дж. (1973), Гіпноз, Видавництво «Наука», Краків
- Szulc M., (1981), Зустрічі з підсвідомістю - словесний гіпноз та біостимуляція, За ред. Універсальні знання