Гірничо-хімічна промисловість

Гірничо-хімі́чна промисло́вість (рос.горнохимическая промышленность, англ. mining-chemical industry; нім. bergbauchemische Industrie f) — галузь промисловості, що включає видобування, збагачування та первинну переробку апатитової і фосфоритної руд, природних калійних солей та руд, які містять сірку, бор, арсен тощо.

Загальна характеристика

Основна продукція:

Серед промислово розвинених країн і країн, що розвиваються, найбільші запаси фосфатної сировини зосереджені в США, країнах Північної Африки (Марокко,Туніс, Алжир) і Близького Сходу. Основні добувні країни — США і Марокко, які також є найбільшими експортерами фосфатної сировини. Найбільші імпортери фосфоритів — держави Зх. Європи, Японія і Канада. Світові продуценти калійних солей — Канада (провідний експортер цієї сировини), США, ФРН і Франція.

Основні країни по видобутку природної сірки — США, Мексика, Ірак, де її отримують шляхом підземної виплавки (метод Фраша). Найбільші родов. піритів зосереджені в Саудівській Аравії та Іспанії. Осн. продуценти хім. сортів флюориту — Мексика, Іспанія, Італія, Франція, ПАР, Велика Британія, ФРН.

На видобутку боратів спеціалізується США і Туреччина. Найбільший виробник брому серед промислово розвинених країн — США. Провідні експортери — США і Ізраїль. Японія, Чилі, США і Індонезія спеціалізуються на видобутку йоду: в Японії та Індонезії — з попутних вод нафтових родовищ; в Чилі — з селітряних розчинів; в США — з підземних розсолів і солоних озер.

Найбільші продуценти і експортери йоду — Японія, Чилі.

Основна маса запасів і видобутку природного сульфату натрію припадає на США і Канаду.

За масштабами запасів і видобутку титанової сировини виділяються Австралія, Канада, Норвегія і США. Найбільші продуценти хромових рудПАР, Туреччина, Філіппіни, Фінляндія.

Гірничо-хімічна промисловість України

Надра України

Надра в Україні багаті на різні види гірничо-хімічної сировини: калійні солі, кам'яну сіль, карбонатну та фосфатну сировину, барит, борні руди, йод і бром, сірку самородну, сірчаний колчедан, ропні води, мінеральні фарби.

Вони в основному зосереджені на Донбасі, в Дніпровсько-Донецькій западині, Передкарпатті, в Криму та на Закарпатті.

Підприємства

Найбільші підприємства гірничо-хімічної промисловості України розміщені головним чином на Донбасі — Сіверодонецький, Слов'янський, Дніпродзержинський, Горлівський, Костянтинівський та Донецький хімічні комбінати, Слов'янський та Лисичанський содові заводи.

На Передкарпатті до гірничо-хімічної промисловості належать Роздільське ВО «Сірка», Калуське ВО «Хлорвініл» та Стебниківський калійний завод. Діють також Рівненський, Сумський та Вінницький хімічні комбінати, які виробляють мінеральні добрива.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.