Доброхотов Роман Олександрович
Роман Олександрович Доброхотов (нар.. 6 серпня 1983, Москва, СРСР) — російський громадський діяч, один із засновників і лідерів "Партії 5 грудня", засновник і лідер руху «Ми», член федеральної політради руху «Солідарність»[11], член політради московського відділення «Солідарності», журналіст-розслідувач і викладач. З 2013 року — головний редактор інтернет-видання The Insider.
Доброхотов Роман Олександрович | |
---|---|
рос. Роман Доброхотов[1] | |
Народився |
6 серпня 1983[2][3] (38 років) Москва, СРСР[3] |
Країна | Росія |
Діяльність | журналіст, громадський діяч |
Alma mater | Московський державний інститут міжнародних відносин (2006)[4] і Вища школа економіки (Москва) (2007)[4] |
Науковий ступінь | кандидат політичних наук[5][6] |
Знання мов | російська і англійська[7] |
Заклад | The Insider[8] |
Посада | головний редактор[8] |
Партія | 5th of December Partyd[9] |
Батько | Alexander Dobrokhotovd[10] |
Нагороди | |
Життєпис
Батько Романа Олександр Львович Доброхотов — професор філософії Національного дослідницького університету Вища школа економіки.
Роман Доброхотов закінчив школу № 1525 (ліцей «Воробйови гори»).
З 2000 по 2006 роки навчався в Московському державному інституті міжнародних відносин на факультеті політології. У 2006 році він вступив до аспірантури Вищої школи економіки. У ЗМІ згадувалася тема кандидатської дисертації Доброхотова — «Довіра в світовій політиці». У січні 2010 року він повідомляв, що готує дисертацію до захисту[12].
Дотримується ліберально-демократичних поглядів, у 2005 році брав участь в молодіжному русі «Идущие без Путина», керував його московським відділенням.
У 2005 року Роман Доброхотов організував та очолив демократичний рух «Ми». Він також входить до федеральної політради руху «Солідарність» з моменту заснування руху в 2008 року, а також до політради московського відділення «Солідарності» з 2009 року.
У 2007—2008 роках неодноразово брав участь у «Марші незгодних».
З травня 2006 по березень 2009 років Роман Доброхотов писав статті для газети «Нові Вісті», працював заступником редактора відділу економіки[13]. Писав матеріали на теми економіки, міжнародної політики та культури. Під час російсько-грузинського війни написав звідти репортаж[14].
З 2006 по 2008 роки працював позаштатним співробітником радіостанції «Говорить Москва», де вів щотижневу передачу «Очна ставка». У 2009 році співпрацював із Радіо «Свобода»[15].
У липні 2009 року Роман Доброхотов оголосив про свій намір балотуватися на виборах до Московської міської думи[16] по одномандатному виборчому округу № 5. Висунення Романа було підтримано рухом «Солідарність». Мосміськвиборчком відмовив йому в реєстрації, через претензії до якості зібраних підписів[17].
У березні 2010 року підписав звернення російської опозиції «Путін повинен піти».С апреля 2010 работал редактором интернет-издания Slon.ru[18].
В січні 2013 року Роман стал автором проекту «Неделя каминг-аута»[19], що було присвячене проблемам ЛГБТ-товариства[20]. 25 лютого 2013 року Роман разом з частиною редакції інтернет-порталу Slon.ru був звільнений[21], після цього він став одним з авторів статей на colta.ru.
Далі працювати з ним було неможливо. Він не бачить себе журналістом, скоріше більше політиком. Андрій Горянов, головний редактор Slon.ru[22]
26 травня 2011 року у відповідь на «Звернення до керівництва країни з проханням про зміну культурної політики Росії»[23][24] організував[25] у своєму блозі збір підписів під Відкритим листом діячам культури"[26].
7 червня 2011 року відбулися політичні дебати між рухами «Наші» і «Солідарність» у клубі ArteFAQ в Москві. Від «Наших» виступали Марія Кисліцина і Гліб Крайник, від «Солідарності» — Роман Доброхотов, Костянтин Янкаускас і Анастасія Рибаченко[27]. У червні 2011 року брав участь у форумі «Антиселігер»[28]. У 2012 році охоче прийняв пропозицію взяти участь в роботі форуму «Селігер» і прочитав там лекцію про корупцію в Кремлі[29], в якій розповів про бізнесмена Юрія Ковальчука, його сина Бориса Ковальчука, Геннадія Тимченка і про самого «Михайла Івановича»[30].
Роман став одним із засновників Партії 5 грудня" влітку 2012 року[31]. Висувався разом з Сергієм Давидісом, Ганною Каретніковою, Петром Царьковим, Марією Бароновоїю і ще вісьмома кандидатами від «Партії 5 грудня»[32] на виборах до Координаційної ради опозиції[33], які пройшли в жовтні 2012 року.
У вересні 2014 року Роман Олександрович збирався балотуватися від своєї партії у депутати Московської міської думи по району Ясенєво.[34]
З січня 2010 року Роман Доброхотов викладає політологію[13] і світову економіку[33] в Державному академічному університеті гуманітарних наук (ДАУГН). Як журналіст розміщує статті в різних інтернет-ЗМІ.
Інцидент з президентом Медведєвим
12 грудня 2008 року Роман Доброхотов привернув до себе увагу засобів масової інформації, перервавши промову президента Росії Дмитра Медведєва під час його виступу в Кремлі з нагоди 15-ї річниці прийняття Конституції РФ.
Роман Доброхотов викрикнув з місця: «Ганьба поправкам!». (Йдеться про поправки до Конституції, запропонованих Дмитром Медведєвим, про продовження терміну повноважень президента до шести років, а депутатів Думи до п'яти років. Поправки вступили в силу в грудні 2008 року)[35]. Після слів Медведєва про те, що права людини «визначають сенс і зміст державної діяльності», Роман Доброхотов викрикнув:
Що ви його слухаєте?! Він порушив усі права і свободи людини і громадянина!… Конституція порушена, в країні цензура, виборів немає, а він про Конституцію говорить…
Під час останньої фрази співробітники Федеральної служби охорони вже виводили Романа Доброхотова із залу, один із співробітників намагався затиснути йому рот[36]. Президент Медведєв сказав: «насправді, не треба нікуди забирати, нехай залишається, слухає. Відверто кажучи, Конституція для того і приймалася, щоб у кожного було право на висловлення власної позиції. Це теж позиція, її можна поважати». Однак слова президента були проігноровані охоронцями і Роман Доброхотов був доставлений у відділення міліції.
Інцидент був вирізаний з трансляції виступу Медведєва на федеральних телеканалах[37], але був показаний в ефірі петербурзького «П'ятого каналу»[38]. Згодом Роман Доброхотов стверджував, що не готував провокацій, а його виступ було «спонтанним емоційним сплеском»[39].
Того ж дня Роман Доброхотов повідомив у своєму блозі, що звільнений з роботи на радіо «Говорить Москва»[40]. Повернувшись додому, Роман Доброхотов отримав повідомлення, що він звільнений у зв'язку із скороченням штатів, нібито радіостанція звільняє всіх позаштатників. Хоча, за твердженням Доброхотова, до цього ніхто про можливе звільнення його ніхто не попереджав[41].
Участь в акціях опозиції
31 січня 2010 року Роман Доброхотов був затриманий (загалом було затримано більше ста чоловік) на мітингу на захист 31-ї статті Конституції, яка гарантує свободу зібрань[42]. 28 вересня 2010 року був затриманий (крім нього було затримано ще троє) на мітингу проти колишнього мера міста Москви Юрія Лужкова[43] біля пам'ятника Юрію Долгорукому навпроти московської мерії на Тверській площі.
20 лютого 2011 року Роман Доброхотов та демократичний рух «Ми» вивісили з Великого Москворецкая мосту навпроти Кремля банер з написом «Пора мінятися!»[44] і зображеннями Путіна за ґратами і Ходорковського[45].
4 грудня 2011року був затриманий[46] серед десятків інших активістів біля пам'ятника Маяковському на Тріумфальній площі в Москві. Виступав зі сцени мітингу «За чесні вибори» на Чистих ставках в Москві 5 грудня 2011 року. Роман надихнувся акцією «Балтійський шлях» 1989 року і організував яскравий флешмоб «Велике біле коло». Акція відбулася 26 лютого 2012 року[47].
У день народження Путіна 7 жовтня 2012 року прийшов з граблями[48] на акцію «Проводимо дідуся на пенсію» біля пам'ятника героям Плєвни в Іллінському сквері в Москві, був затриманий поліцією. Роком раніше він був затриманий на акції провладного руху «Наші», присвяченій чергового дня народження Путіна[49].
Під час мітингу «Свободу в'язням 6 травня» 6 травня 2013 року на Болотній площі побився з православними активістами[50].
Розслідування резонансних порушень закону Росією
Романом Доброхотовим у 2018 році разом з часописами The Insider і Bellingcat розкрили справжні імена трьох працівників ГРУ Росії, які, за їхніми даними, брали участь у операції проти Скрипалiв: «Руслан Боширов» — полковник ГРУ Анатолій Чепіга; «Олександр Петров» — військовий лікар ГРУ Олександр Мишкін; «Сергій Федотов» — високопоставлений офіцер ГРУ Денис Сергєєв[51]. Також він заявив, що російський уряд несе пряму відповідальність за катастрофу малазійського «Боїнга-777», який був збитий над територією України в 2014 році[52].
Роман Доброхотов про свавілля в Росії щодо регіональних журналістів: «Як правило, журналістів убивають не дуже відомих і в регіонах. Часто це ситуації, пов'язані з екологією. Це може бути тема, на якій журналіст «сидить» роками і він не сподобався місцевому «царьку», то той його вирішив «замочити», думаючи, що не буде резонансу. Часто це так і є — резонансу немає. А коли це журналіст у великому виданні, яке розслідує теми, пов'язані з Путіним, не думаю, що Путін даватиме вказівку вбивати. Принаймні поки цього не було, можливо, почнеться»[53]. |
Бере участь у розслідуванні дій Росії проти України у 2010-20 рр.[54]
Див. також
Примітки
- https://www.svoboda.org/a/u-roditeley-osnovatelya-the-insider-romana-dobrohotova-prohodit-obysk/31485327.html
- World Forum for Democracy 2017: Speakers — CoE, 2012.
- Доброхотов, Роман — Лентапедия, 1998.
- Lenta.ru — 1998.
- https://5dec.ru/elections/vybory-rukovodstva-partii-5-dekabrya-2015-god/candidates/roman-dobrohotov
- https://internews.kg/glavnye-novosti/master-klass-po-rassledovatelskoj-zhurnalistike-ot-shef-redaktora-the-insider-romana-dobrohotova/
- Roman Dobrokhotov on Russian Military Intelligence After Skripal Poisoning — 2019.
- https://www.journalismfund.eu/journalists/roman-dobrokhotov
- https://www.bbc.com/russian/news-58747644
- Доброхотов, Роман — Lenta.ru, 1998.
- Юлия Галямина, Анастасия Аксенова (13 грудня 2008). «Солидарность» выбрала федеральный политсовет. Новости. ИА Собкор. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Lenta.ru: Доброхотов
- Роман Доброхотов. Биография. Slon.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов (16 серпня 2008). В Гори и в печали. Газета «Новые Известия». Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов — Информация об авторе — Радио Свобода
- Одномандатная оппозиция. // GZT.Ru, 7 июля 2009
- BBC Russian — Россия — «Яблоко» примет участие в выборах в Мосгордуму
- Роман Доброхотов (13 квітня 2010). Люди и милиционеры. Блог Романа Доброхотова (dobrokhotov.livejournal.com). Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов (31 січня 2013). Неделя каминг-аута. Гомофобия. Slon.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Елизавета Сурганова (22 лютого 2013). Поддержка меньшинства. Lenta.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Интернет-портал Slon лишился части редакции. Lenta.ru. 25 лютого 2013. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Анна Ахмадиева. На Slon.ru меняется редакция . Известия (25 февраля 2013). Дата обращения 18 мая 2013. Архивировано 21 мая 2013 года.
- Ксения Ларина (26 травня 2011). Вот вам всем!!! Письмо вождям от «Золотых витязей» русской культуры. Блог Ксении Лариной (xlarina.livejournal.com). Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- Ксения Ларина (26 травня 2011). Против «мерзостей» в СМИ. В России. Интерфакс. Процитовано 19 травня 2013.
- Блогеры начали сбор подписей против контроля СМИ. Медиа. Lenta.ru. 27 травня 2011. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- Роман Доброхотов (26 травня 2011). Открытое письмо деятелям культуры. Блог Романа Доброхотова (dobrokhotov.livejournal.com). Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- Илья Азар (8 червня 2011). «Наши» vs «Солидарность». Россия. Lenta.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- На одном поле. Россия. Lenta.ru. 21 липня 2011. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Судьба оранжевого человечка. Россия. Lenta.ru. 31 липня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Столкновение цивилизаций. Россия. Lenta.ru. 30 травня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Дети Абая. Россия. Lenta.ru. 26 липня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Голосуйте за кандидатов Партии 5 декабря. Сайт «Партии 5 декабря». 20 жовтня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Доброхотов Роман Александрович. Список кандидатов. Сайт Центрального выборного комитета. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- «Партия 5 декабря» выдвинет 8 кандидатов на выборах в Мосгордуму — Росбалт.ру
- Конституционный шах. // Газета «КоммерсантЪ» № 237 (4054) от 26 декабря 2008
- Скандал на выступлении президента Медведева (видео). // «Петербург — Пятый канал»
- Журналист бросил вызов президенту России Архівовано 21 вересня 2011 у Wayback Machine.. // «Israelinfo.ru — Израиль на ладони», 13 декабря 2008
- видео[недоступне посилання з серпня 2019]
- Креатив добрался до Кремля[недоступне посилання з Июнь 2018]. // Интернет-газета «Избранное», 12 декабря 2008
- Роман Доброхотов (12 грудня 2008). День независимости от Конституции. Блог Романа Доброхотова (dobrokhotov.livejournal.com). Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Доброхотова уволили с радио «Говорит Москва». Новости. Полит.ру. 13 грудня 2008. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Зимние забавы. В России. Interfax. 31 січня 2010. Процитовано 20 травня 2013.
- У здания мэрии милиция разогнала митинг противников Лужкова. Россия. Lenta.ru. 28 вересня 2010. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 20 травня 2013.
- Илья Варламов (20 лютого 2011). Пора меняться!. Блог Ильи Варламова (zyalt.livejournal.com). Архів оригіналу за 26 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- «Пора меняться!». Новости. Сайт движения «Мы». 20 лютого 2011. Архів оригіналу за 24 жовтня 2012. Процитовано 19 травня 2013.
- Полиция пресекла акцию на Триумфальной площади. Россия. Lenta.ru. 4 грудня 2011. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Надо развивать именно этот вектор протестной активности. Lenta.ru. 9 квітня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- В Москве задержали участников акции «Проводим дедушку на пенсию». Россия. Lenta.ru. 7 жовтня 2012. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- «Наши» выстроились в горящее число 59 для поздравления Путину. Россия. Lenta.ru. 7 жовтня 2011. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Илья Азар (7 травня 2013). План Летова — победа России. Политика. Lenta.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Журналіст-розслідувач: В отруєнні Скрипалів є четвертий підозрюваний
- Рупор тоталитарной пропаганды
- Резонанс має захистити журналіста «Медузи» від свавілля ФСБшників – головред The Insider
- Bellingcat нашёл "Орион"а — офицера ГРУ, отвечавшего за "Бук", сбивший Boeing в Донбассе
Посилання
- Роман Доброхотов. Все публикации автора. Slon.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- Роман Доброхотов. Блоги. Радио Эхо Москвы. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Романа Доброхотова у соціальній мережі «Facebook»
- Роман Доброхотов на сайті LiveJournal
- Роман Доброхотов у соціальній мережі «Твіттер»
- Доброхотов, Роман — стаття в Лентапедії. 2012 р. (рос.)
- Відеозапис випуску програми новин «Зараз» П'ятого каналу: Ingushetiyaru (12 грудня 2008). Доброхотов Роман сказал правду в лицо Медведеву. Youtube. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов (27 лютого 2012). Уроки психологии: российская политика как коллективное бессознательное. Пропаганда. Slon.ru. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов (26 вересня 2011). Время делать выводы. Блог. Радио Эхо Москвы. Процитовано 18 травня 2013.
- Роман Доброхотов (30 вересня 2011). Паразиты. Невыученные уроки Римской империи. Блог. Радио Эхо Москвы. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 18 травня 2013.
- Інтерв'ю: Светлана Максимченко (12 січня 2010). Молодые люди года 2009: Роман Доброхотов. Газета «Акция». Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 19 травня 2013.
- Викривач отруйників. Роман Доброхотов. Програма «Культ особистості». Радіо «Свобода» (8 грудня 2018).