За жменю доларів

«За жменю доларів» (італ. Per un pugno di dollari, англ. A Fistful of Dollars; 1964) — класичний художній фільм Серджо Леоне, перший «спагеті-вестерн» з так званої «доларової трилогії». Головну роль виконує Клінт Іствуд.

За жменю доларів
Per un pugno di dollari
(A Fistful of Dollars)
Жанр Спагеті-вестерн, вестерн і вестерн
Режисер Серджіо Леоне
Продюсер Арріго Коломбо
Джорджіо Папі
Сценарист Серджио Леоне
А. Бонццоні
Віктор Андреас Катена
Джемі Комас Гіл
На основі Тілоохоронець[1]
У головних
ролях
Клінт Іствуд
Оператор Massimo Dallamanod
Композитор Енніо Морріконе
Художник Carlo Simid
Кінокомпанія
Дистриб'ютор MOKÉPd, Netflix і FandangoNow
Тривалість 100 хв.
Мова італійська і англійська
Країна  Німеччина
 Італія
 Іспанія
Рік 1964
Кошторис $200,000[2]-$225,000[3]
Касові збори 3 500 000 $
IMDb ID 0058461
Наступний На декілька доларів більше
 За жменю доларів у Вікісховищі

Сюжет

Фільм є вільним ремейком самурайської драми Акіри Куросави «Охоронець» (1961), дія якого перенесена на кордон США та Мексики.

У невелике прикордонне містечко Сан-Мігель приїздить волоцюга-стрілець (Клінт Іствуд). Мешканців на вулицях немає, першим, кого він зустрічає — вершник-мрець, до спини якого пришпилена знущальна записка «Adios, amigo» («Прощай, друже»). Зі слів господаря салуну стрілець дізнається, що містечко стало ареною протиборства двох банд, які займаються контрабандою — мексиканців Рохо і американців Бакстер. Обидві банди рівносильні, і жодна не може взяти верх над іншою.

Стрілець вирішує «розгойдати» ситуацію. Він провокує на перестрілку бойовиків, що працюють на Бакстерів, і вбиває чотирьох з них. Довівши тим самим свою цінність, він наймається на службу до братів Рохо, найнебезпечнішим з яких є Рамон (Джан Марія Волонте). У Рамона є наложниця Марісоль (Маріанна Кох), яку той відібрав як плату за нібито нечесну гру в карти її чоловіка, та силоміць її утримає у себе.

В місто прибуває загін мексиканської кавалерії, що охороняє карету з якимись цінностями. Стрілець стежить за ним аж до прикордонної річки, на якій кавалеристи зустрічаються з загоном США, щоб купити зброю за золото. Раптово американці відкривають вогонь та знищують мексиканських солдатів — виявляється, що в американську форму були переодягнені люди Рохо, які захопили і золото, і зброю.

Стрілець та господар салуну перевозять двох убитих мексиканських солдатів на кладовище та саджають їх біля могили. Потім стрілець пробирається до Бакстерів та повідомляє їм за винагороду, що двоє поранених солдатів з розграбованого братами Рохо обозу залишилися в живих та можуть дати свідчення проти Рохо. Бакстери спішно відправляються на цвинтар. Тоді стрілець повідомляє те ж саме Рохо, які також відправляються на цвинтар, де зав'язується перестрілка. У полон до братів Рохо потрапляє син Бакстера.

У цей час стрілець, що залишився в будинку Рохо, намагається знайти заховане золото, але замість цього натикається на Марісоль і б'є її по голові. Він відносить знепритомнілу жінку до Бакстера та отримує за це винагороду. Тепер Бакстери можуть обміняти Марісоль на свого сина.

Після здійснення обміну Рамон ховає Марісоль у відокремленому будинку. Стрілець відправляється туди, вбиває всіх охоронців і дає гроші Марісоль, щоб вона могла втекти з чоловіком та сином з міста. Повернувшись до Рохо, він потрапляє в руки до Рамона, який тортурами сподівається вивідати у нього, куди поділася Марісоль. Жорстоко побитому стрільцеві вдається втекти та сховатися у трунаря. Рамон перевертає все місто у пошуках втікача, який не може в такому стані далеко піти, і зрештою нападає на будинок Бакстерів. Люди Рохо підпалюють резиденцію конкурентів та вбивають всіх, хто вибігає з вогню. Однак стрільця серед убитих немає.

Через деякий час стрілець одужує достатньо, щоб знову взяти в руки пістолет. Знаючи, що Рамон більш ніж серйозний супротивник, він вирізає із сталевого бака плиту, яка повинна захистити його від пострілів, спрямованих у груди. Ситуація ускладнюється, коли Рамон починає катувати господаря салуну, щоб довідатися де знаходиться стрілець. Стрілець відправляється на виручку до друга. Він з'являється перед Рамоном на площі; Рамон раз за разом стріляє з карабіна йому в груди, поки не закінчується 7-зарядний магазин. Після цього стрілець кількома пострілами вбиває всіх братів та помічників Рамона та влаштовує з ним чесну дуель, в якій Рамон гине.

Звільнивши господаря салуну, який не лише не видав під тортурами стрільця, але і врятував героя від кулі бандита, що причаївся, стрілець їде з міста.

У ролях

  • Клінт Іствуд стрілець Джо
  • Джан Марія Волонте Рамон Рохо
  • Маріанна Кох Марісоль
  • Хосе Кальво Сільваніто, власник салуну
  • Йозеф Еггер трунар Піріперо
  • Антоніо Прієто дон Мігель Беніто Рохо
  • Сігхардт Рупп Естебан Рохо
  • Вольфганг Лукші шериф Джон Бакстер
  • Маргарита Лосано донна Консуело Бакстер
  • Даніель Мартін Джуліан

Значення

  • Фільм відкрив епоху популярності «спагетті-вестернів» та визначив багато їх характерних рис. Зокрема, ці фільми є скоріше кінематографічними притчами, ніж реалістичними творами. Підкреслена фантастична влучність персонажів, перенесення акценту з сюжетної логіки на ефектний зоровий ряд, епічна цілісність характерів й інші моменти дозволяють чітко відрізнити їх від вестернів американського виробництва, які сприймалися аудиторією як, ті, що претендують на реалістичність, в той час як у вестернів Серджіо Леоне такої претензії немає.
  • Фільм став етапним не лише для режисера, але і для Клінта Іствуда, який зіграв у ньому одну зі своїх перших великих ролей і став завдяки цій ролі знаменитим. Іствуд згодом повторив малюнок цієї ролі в двох інших фільмах «доларової трилогії» Леоне «На кілька доларів більше» (1965) та «Хороший, поганий, злий» (1966).
  • Стівен Кінг стверджував, що саме герой Іствуда став прообразом Стрільця із циклу його романів «Темна вежа».
  • Фільм Леоне багаторазово цитувався в інших творах. Найбільш примітно його використання в сюжеті трилогії «Назад у майбутнє» — у другому фільмі на телеекрані показується епізод фінальної дуелі, а в третьому персонажі (один з яких називає себе в цей момент «Клінт Іствуд») майже дослівно, хоча і в комічному ключі, відтворюють цю сцену, засунувши за пазуху дверцята від пічки. У фільмі «День бабака» Філ Коннорс, обікравши інкасаторів, веде дівчину в кіно, одягнений у капелюх, пончо та чоботи зі шпорами, як у героя Клінта Іствуда. Відомі також пародійні використання сюжету фільму в серіалі «Зоряний шлях: Нове покоління» (епізод «A Fistful of Datas») та мультсеріалі «Футурама» (епізод «A Fishful of Dollars»).
  • Згодом цей же сюжет, перенесений в часи гангстерських воєн 1930-х років, був використаний у фільмі Волтера Гілла «Герой-одинак» (Last Man Standing, 1996).

Цікаві факти

  • Будучи достатньо точним сюжетним ремейком «Охоронця» Куросави, фільм у той же час ніяк не посилався на першоджерело. Це викликало судовий позов з боку Куросави про захист авторських прав. У листі Леоне японський режисер написав: «Це дуже гарний фільм, але це мій фільм». Судовий розгляд творці фільму програли і були змушені виплатити компенсацію в розмірі 100 тисяч доларів і 15 % від усіх касових зборів фільму, а також поступитися правами на прокат фільму в Японії, Південній Кореї та на Тайвані. Також простежується достатньо велика подібність сюжету ісландського фільму «Політ Ворона» режисера Графна Гунглссона, знятого, однак, через 20 років.
  • Роль стрільця була спочатку запропонована Генрі Фонді та Чарльзу Бронсону.
  • Це перший спільний фільм Серджо Леоне та Енніо Морріконе, які разом навчалися в школі.
  • У американських джерелах герой Іствуда часто називається «Людина без імені», хоча у фільмі трунар двічі називає його «Джо» (і так само персонаж позначений у титрах).
  • У копіях, виготовлених для американського прокату, багато творців фільму були вказані в титрах під англомовними псевдонімами. Наприклад, режисер Серджо Леоне сховався під псевдонімом «Боб Робертсон», композитор Енніо Морріконе — «Ден Севіо», Джан Марія Волонте — «Джонні Веллс» і так далі.
  • Британський режисер Едгар Райт зняв пародію на цей фільм під назвою «A Fistful of Fingers».
  • Американський режисер Монте Хеллман є лише постановником вступного епізоду, спеціально знятого для американського телебачення 1977 року і відсутнього в оригінальній версії фільму.

Технічні дані

Оригінальний кінонегатив фільму знятий сферичною оптикою в широкоекранному кашетованому форматі «Техніскоп» (англ. Techniscope) на стандартній 35-мм кіноплівці[4] з оригінальним співвідношенням сторін кадру 2,33:1. Анаморфовані прокатні фільмокопії друкувалися оптичним способом з вертикальним анаморфуванням кадру негатива та давали на екрані співвідношення сторін 2,35:1[4]. Гідротипний друк прокатних копій здійснено з використанням процесу «Техніколор» (англ. Technicolor). Оригінальна фонограма оптична одноканальна[4].

Примітки

  1. Шведська база даних фільмів
  2. Hughes, p.4
  3. Munn, p. 48
  4. Technical specifications for «Per un pugno di dollari» (англійською). Internet Movie Database. Архів оригіналу за 24 листопада 2010. Процитовано 12 червня 2012.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.