Йосип Племель

Йосип Племель (* 11 грудня 1873, м. Град-на-Блед, Словенія, Австро-Угорська імперія — † 22 травня 1967, Любляна, Словенія, Югославія) — відомий математик, академік Словенської Академії наук, професор Чернівецького університету (1907-1917)

Йосип Племель
словен. Josip Plemelj
Народився 11 грудня 1873(1873-12-11)[1][2][…]
Блед, Словенія
Помер 22 травня 1967(1967-05-22)[1][2][…] (93 роки)
Любляна, Соціалістична Республіка Словенія, СФРЮ
Поховання цвинтар Жале[3]
Місце проживання м. Чернівці, м. Любляна
Країна Австро-Угорська імперія, Югославія
Діяльність математик, викладач університету
Alma mater Віденський університет
Галузь математика, педагогіка
Заклад Чернівецький університет, Люблянський університет
Звання професор
Ступінь доктор наук
Науковий керівник Gustav von Escherichd[4]
Відомі учні Іван Відав
Членство Баварська академія наук, Словенська академія наук та мистецтв і Сербська академія наук і мистецтв
Відомий завдяки: як математик, педагог, почесний доктор Люблянського університету
Нагороди

Richard Lieben prized (1912)

премія Прешерна (1954)

премія Лібенаd


 Йосип Племель у Вікісховищі

Біографія

Народився в незаможній родині столяра.

Початкову освіту здобув в рідному селищі, середню — в Любляні (1886-1894), де за чотири роки навчання опанував всю шкільну програму з математики. Виявив схильність до викладання, готував інших учнів до випускних іспитів, хоча був набагато молодший за тих, кого навчав. З п'ятого року навчання він почав вивчати математику «вищого» рівня. Окрім математики, Йосип цікавився іншими природничими науками, особливо астрономією. Вже у середній школі він вивчав механіку небесних тіл як теоретично, так і практично, проводячи багато вечорів за спостереженням зірок і планет. .

Блед — батьківщина Йосипа Племеля

У 1894 році Племель склав випускні іспити за середню школу й вступив на факультет природничих наук Віденського університету для вивчення трьох улюблених шкільних предметів — математики, фізики й астрономії. Йому поталанило вчитися у відомих лекторів: Густава Ріттера фон Есшеріха, Леопольда Бернарда Гегенбауера, Франца Мертена, Людвіга Больцмана та Едмунда Вейса.

Племель займався науковими дослідженнями під керівництвом Есшеріха й у травні 1898 року захистив докторську дисертацію під назвою «Про лінійні однорідні диференціальні рівняння з постійними періодичними коефіцієнтами».

Після присвоєння докторського ступеня, Племель виїхав до Німеччини, де продовжив навчання в Берліні (1899-1900), а потім у Геттінгені (1900-1901).

У квітні 1902 року його призначено приват-доцентом Віденського університету, а з 1906 року доцентом Віденського технічного університету.

В 1907 році Племель був призначений ад'юнкт-професором Чернівецького університету (на той час — Чернівецького університету імені Франца Йосифа), а в 1908 році професором математики.

З 1912 по 1913 рік він обіймав посаду декана філософського факультету Чернівецького університету.

З приходом Й. Племеля в Чернівецький університет розвиток математичної науки в ньому значно пожвавився. У ці роки Племель був зарубіжним членом Німецького математичного товариства, користувався авторитетом серед математичної спільноти Австрії, зробив вагомий внесок у розвиток математичної освіти й науки на Буковині. За його наукові розробки в галузі інтегральних рівнянь й теорії потенціалу, що були підсумовані та опубліковані в 1911 році, Племеля визнано гідним нагороди Принца Яблоновські (1911), а у 1912 році — нагороди Річарда Ліебена. Остання нагорода присуджена вченому у Відні: «… за видатні праці в галузі математики і прикладної математики, написані австрійськими математиками за останні три роки»[5].

У 1917 році через політичні переконання[6] Племеля уряд Австрії змусив його залишити Чернівці, і він перебрався на північ, у Богемію (Моравська).

Після закінчення Першої світової війни «клаптикова» Австро-Угорська імперія розпалася на декілька національних держав, Герцогство Буковина відійшло від Австрії, Чернівці стали румунським містом.

Корпус Чернівецького університету (~ 1900), в якому працював Йосип Племель

Королівство сербів, хорватів і словен (яке в 1929 році стало Югославією) було утворено 1 грудня 1918 року.

Уряд Словенії утворив комісію для розгляду питання про відкриття університету в Любляні як Словенського і Йосипа Племеля було призначено її членом.

Фактично Люблінський університет було засновано у 1595 році, але створення Словенського університету був важливим кроком на шляху до незалежності Словенії.

Люблянський університет повторно відкрився як Словенський у 1919 році, і Племель став його першим ректором. У цьому ж році Його також призначили на посаду професора математики факультету гуманітарних і математичних наук.

Племель вийшов на пенсію в 1957 році 83-річним і помер у Любляні 22 травня 1967 року (на 94 році життя). Його поховано у рідному місті Блед, де знаходиться будинок, який він заповів Спілці математиків, фізиків і астрономів Словенії. Сьогодні в ньому є меморіальна кімната одного із найвідоміших математиків Словенії.

Науково-педагогічні досягнення

Бібліографія вченого включає 33 роботи, 30 з яких — наукові праці, що публікувалися в тому числі і в журналах, таких як: «Monatshefte fuer Mathematik und Physik», «Sitzungsberichte der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften» у Відні, «Jahresbericht der deutschen Mathematikervereinigung», «Gesellschaft deutscher Naturforscher und Aerzte» у Вергандлунгені, «Bulletin des Sciences Mathematiques», «Obzornik za matematiko in fiziko» і"«Publications mathematiques de l'Unіvеrsіtе de Belgrade».

Племель автор підручників «Теорія аналітичних функцій», «Диференціальні й інтегральні рівняння. Теорія і застосування» та «Алгебра і теорія чисел».

Будинок Люблянського університету, в якому Йосип Племель викладав 40 років

Нагороди

Племель отримав нагороду Наукового товариства принца Яблоновські в Лейпцизі (1911), а в 1912 році — нагороду Річарда Лібена Віденського університету

Йосипа Племеля було обрано членом-кореспондентом JAZU в Загребі(Хорватія) у 1923 році, членом-кореспондентом SANU в Белграді у 1930 році й дійсним членом SAZU з часу її утворення у 1938 році.

У 1954 року він одержав найвищу нагороду за дослідження в Словенії — Presernova nagrada Prize і в цьому ж році був обраний членом-кореспондентом Баварської Академії наук у Мюнхені.

У 1963 році Люблянський університет присвоїв йому звання почесного доктора з нагоди 90-річчя.

Племель був першим викладачем математики у Словенському університеті і в 1949 році став першим почесним членом ZDMFAJ (Югославська спілка математиків, фізиків й астрономів).

11 грудня 2013 року в Чернівцях було достойно відзначено 140-ліття від дня народження Йосипа Племеля — професора Чернівецького та Словенського університетів.

Примітки

  1. Німецька національна бібліотека, Державна бібліотека в Берліні, Баварська державна бібліотека та ін. Record #128929510 // Німецька нормативна база даних — 2012—2016.
  2. Архів історії математики Мактьютор
  3. Find a Grave — 1995.
  4. Математична генеалогія — 1997.
  5. Буковина в ті роки входила до складу Австро-Угорської імперії.
  6. Участь в русі за незалежність Словенії від Австрії.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.