Карбід кальцію

Карбі́д ка́льцію — хімічна сполука, кальцієва сіль ацетилену (CaC2), яка використовується при проведенні автогенних робіт.

Calcium carbide

Calcium Carbide
Назва за IUPAC Calcium Carbide
Ідентифікатори
Номер CAS 75-20-7
PubChem 6352
Номер EINECS 200-848-3
RTECS EV9400000
SMILES
[Ca+2].[C-]#[C-]
InChI
1/C2.Ca/c1-2;/q-2;+2
Властивості
Молекулярна формула CaC2
Молярна маса 64.099 g/mol
Зовнішній вигляд Білий порошок (часто сірий через домішки)
Густина 2.22 г/cм3
Тпл 2160
Розчинність (вода) decomposes
Структура
Кристалічна структура Tetragonal [1]
D174h, I4/mmm, tI6
Координаційна
геометрія
6
Термохімія
Ст. ентальпія
утворення
ΔfHo298
−63 kJ·mol−1
Ст. ентропія So298 70 J·mol−1·K−1
Небезпеки
NFPA 704
3
3
2
W
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки
Карбід кальцію

Фізичні властивості

Карбід кальцію — тверда кристалічна безбарвна речовина. Технічний продукт має колір від світло-бурого до чорного, дає кристалічний злам сірого кольору з різними відтінками залежно від чистоти.

Отримання

Карбід кальцію отримують відновленням оксиду кальцію вугіллям при температурах 2000—2300 °C:

Технічний продукт («карбід») містить тільки 80-85 % власне карбіду кальцію, решту становить непрореагований оксид кальцію, а також сульфід, нітрид та фосфід кальцію, які утворюються через присутність домішок фосфату та сульфату кальцію у вихідному оксиді.

Застосування

Карбід кальцію застосовують для виробництва ацетилену і у виробництві ціанаміду кальцію, з якого у свою чергу отримують добрива та ціаністі сполуки. Ацетилен, одержаний із карбіду кальцію, використовують при проведенні автогенних робіт і для освітлення, а також у виробництві ацетиленової сажі і продуктів органічного синтезу, з яких головним є синтетичний каучук. Крім того, виходячи з карбіду кальцію, отримують вінілхлорид, акрилонітрил, оцтову кислоту, етилен, штучні смоли, ацетон, стирол тощо.

Упаковка і зберігання карбіду кальцію

Карбід кальцію упаковують в сталеві барабани всіх типів герметичного виконання місткістю 100 дм3, вагою 100 кг, що герметично закриваються.

Карбід кальцію зберігають на відкритих майданчиках під навісом або в складах, що не згорають, добре провітрюваних, виключають попадання вологи, у вертикальному положенні, не більше ніж в три яруси. Гарантійний термін зберігання продукту — 6 місяців з дня виготовлення.

Берегти від вологи і вогню!

Хімічні властивості

З водою карбід кальцію бурхливо реагує з виділенням ацетилену та утворенням гідроксиду кальцію, реакція проходить з сильним виділенням тепла. Уже атмосферної вологи достатньо, аби цей процес повільно відбувався.

Також карбід кальцію при високих температурах здатен реагувати з азотом з утворенням ціанаміду кальцію:

Вище 2200°C відновлюється воднем:

Сильний відновник, відновлює більшість оксидів металів до карбідів чи вільних металів. Окиснюється на повітрі при нагріванні вище 700°C.

Небезпека для людини

Карбід кальцію за впливом на організм відноситься до речовин 4-го класу небезпеки. Головним джерелом небезпеки для людини при роботі з карбідом кальцію є продукти його реакції з водою. Пил карбіду кальцію сильно подразнює шкіру, органи дихання та очі (оскільки активно реагує з вологою).

Технічний карбід кальцію містить домішки фосфіду кальцію, з якого при взаємодії з водою виділяється отруйний із різким запахом фосфін (PH3). Основний продукт, ацетилен, утворює вибухонебезпечні суміші з повітрям.

Індивідуальні засоби захисту

При роботі з промисловими кількостями — протипилові респіратори і протигаз з коробкою марки типу БКФ, що фільтрує.

Необхідні дії в аварійних ситуаціях

При пожежі як засоби пожежогасіння слід використовувати сухі порошкові вогнегасники, вуглекислоту, сухий пісок, азбестове полотно. Гасити водою не дозволяється.

При попаданні карбіду кальцію на шкіру і в очі — негайно промити великою кількістю води, шкіру змастити вазеліновим маслом.

Джерела

  • Карбиды // Химическая энциклопедия : в 5 т. / гл. ред. И. Л. Кнунянц. М. : Сов. энцикл., 1990. — Т. 2 : Даффа реакция — Меди сульфат. — Стб. 623. — Библиогр. в конце ст. — ISBN 5-85270-035-5.(рос.)

Примітки

  1. Massalimov, I. A.; Kireeva, M. S.; Sangalov, Yu. A. (2002). Inorganic Materials 38 (4): 363. doi:10.1023/A:1015105922260.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.