Манфред Ейген

Манфред Ейген (нім. Manfred Eigen; 9 травня 1927 року, Бохум, Німеччина 6 лютого 2019) — німецький фізико-хімік. Нобелівський лауреат з хімії (разом з Джордж Портер і Роналд Норріш) 1967 року за дослідження надшвидких реакцій.

Манфред Ейген
нім. Manfred Eigen
Göttingen 1996
Göttingen 1996
Народився 9 травня 1927(1927-05-09)[1][2][…]
Бохум, Арнсберг, Німеччина[1]
Помер 6 лютого 2019(2019-02-06)[3][4][…] (91 рік)
Геттінген, Нижня Саксонія, Німеччина[5]
Країна  Німеччина
Діяльність хімік, фізик, науково-педагогічний працівник, викладач університету, письменник, біофізик
Alma mater Геттінгенський університет
Галузь фізична хімія
Заклад Інститут фізичної хімії ім. Макса Планка
Науковий керівник Arnold Euckend[6]
Аспіранти, докторанти Katja Nieselt-Struwed[6], Christoph Mayerd[6] і Petra Schwilled[7]
Членство Лондонське королівське товариство, Академія наук НДР, Леопольдина, Французька академія наук, Папська академія наук, Національна академія наук США, Баварська академія наук, Berlin-Brandenburg Academy of Sciences and Humanitiesd, Геттінгенська академія наук, Російська академія наук, Академія наук СРСР, Угорська академія наук, Американська академія мистецтв і наук, Європейська організація молекулярної біології, Австрійська академія наук і Європейська академія[8]
Відомий завдяки: дослідженням надшвидких реакцій
Нагороди Нобелівська премія з хімії (1967)

 Манфред Ейген у Вікісховищі

Біографія

Манфред Ейген народився в м. Бохум (Німеччина) в сім'ї Ернста Ейгена, музиканта, і Едвігі (у дівоцтві Фельд) Ейген. Після закінчення Бохумської гімназії служив в батареї протиповітряної оборони протягом останніх місяців Другої світової війни. По її закінченні він вивчав фізику і хімію в Геттінгенському університеті, де і отримав ступінь доктора природничих наук у 1951 р. Його дисертація була присвячена визначенню питомої теплоємності важкої води та водних розчинів електролітів. Після двох років роботи в Геттінгені помічником лектора курсу фізичної хімії Ейген був прийнятий у штат Інституту фізичної хімії ім. Макса Планка в Геттінгені. У 1964 р. він став директором цього інституту.

Ейген одружився з Ельфріде Меллер в 1952 р., вони мають сина і дочку. Обдарований піаніст, Ейген також захоплюється туристичними походами, гірськими сходженнями, збиранням грибів. Він відомий колегам як людина з хорошими манерами, невгамовної тягою до роботи і готовністю допомагати іншим у розв'язанні наукових проблем. Підписав «Попередження науковців людству» (1992)[9].

Нагороди

«За дослідження екстремально швидких хімічних реакцій, стимульованих порушенням рівноваги за допомогою дуже коротких імпульсів енергії», Ейген, Джордж Портер і Роналд Норріш в 1967 р. спільно отримали Нобелівську премію з хімії. «Хоча хіміки протягом тривалого часу говорили про миттєвий перебіг реакцій, вони не мали можливостей для визначення дійсних швидкостей цих реакцій, — сказав член Шведської королівської академії наук Х. А.  Оландер у промові при презентації лауреатів. — Існує велика кількість реакцій такого типу, які мають важливе значення, наприклад нейтралізація кислот лугами. Завдяки вам в наш час[коли?] хіміки мають цілий ряд методик, які можуть бути використані для спостереження за цими швидкими процесами, завдяки вам ця велика прогалина в наших знаннях з хімії зараз ліквідовано».

Крім Нобелівської премії, він нагороджений премією з хімії та фізики імені Отто Гана Німецького хімічного товариства (1962), медалями Кірквуда (1963), Лайнуса Полінга (1967) Американського хімічного товариства, Каруськой медаллю Німецької академії природодослідників «Леопольдина» (1967), медаллю Фарадея Британського хімічного товариства (1977). Він — член Лондонського королівського товариства, Французької академії наук, американської Національної академії наук, Американської академії наук і мистецтв, Геттінгенської академії наук. Йому присуджені почесні вчені ступені найвідоміших університетів.

Див. також

Примітки

Джерела

  • Лауреаты Нобелевской премии: Энциклопедия. Пер. с англ. Т. 1. — М.: Прогресс, 1992. — 740 с.(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.