Микола Ілін

Микола Ілін (23 квітня 1984, Могильов, Білорусь 13 липня 2020, смт Зайцеве, Україна) — громадянин Естонії. Військовий медик, брав участь в Російсько-українській війні. Позивний «Естонець»[1].

Микола Ілін
Микола Ілін
 Сержант
Загальна інформація
Народження 23 квітня 1984(1984-04-23)
Могильов, Білоруська РСР, СРСР
Смерть 13 липня 2020(2020-07-13) (36 років)
поблизу смт Зайцеве, Бахмутський район, Донецька область  Україна
Національність білорус
Псевдо «Естонець»
Військова служба
Приналежність  Україна
Вид ЗС  Збройні сили
Рід військ  Морська піхота
Формування
 137 ОБМП
 35 ОБрМП
Війни / битви
Нагороди та відзнаки
Орден «За мужність» ІІІ ступеня

Був убитий при спробі винести пораненого бійця Ярослава Журавля.

Життєпис

Народився в Білорусі.

Майже 10 років навчався грі на флейті в музичній школі, мріяв служити у військовому оркестрі.

З 12 років був прислужником у Могилівському кафедральному соборі. У 15-річному віці захопився реконструкцією часів Великого князівства Литовського, був членом могилівського лицарського клубу «Борисфен»[2]. Згодом Ілін захопився ідеєю відродження білоруської культури та національної свідомості, перейшов на білоруську мову. Брав участь в акціях молодіжних організацій «Молодий фронт» та «Зубр». У білоруському опозиційному середовищі мав псевдо «Фронт»[2].

У березні 2006 року брав участь у протестних акціях на площі Калиновського у Мінську (Джинсова революція). 23 березня його жорстоко побили місцеві поліціянти, Микола потрапив до лікарні з важкою черепно-мозковою травмою. Того ж року виїхав з Білорусі через політичні переслідування до Києва, потім отримав політичний притулок в Естонії, де згодом отримав громадянство. Під час проживання в Україні, жив у Білій Церкві на Київщині.

Російсько-українська війна

2018 року Ілін повернувся до України, щоб взяти участь у війні проти російських окупаційних сил на сході України. Вступив на контрактну службу до морської піхоти ЗСУ. Пройшов чотиримісячне навчання в Центрі тактичної медицини. Військовий медик 137 ОБМП 35 ОБрМП, з 31 березня 2020 — сержант.

Навесні 2020 із бригадою вирушив на чергову ротацію на фронт.

Труна з тілом Іліна у костелі Святого Олександра в Києві

13 липня 2020-го в районі смт Зайцеве поруч з тимчасово окупованою Горлівкою проросійські бойовики обстріляли евакуаційну групу, що мала забрати тіло загиблого внаслідок підриву військовослужбовця Дмитра Красногрудя[3]. Група евакуації в білих касках із розпізнавальними знаками не встигла дійти до тіла вбитого бійця кілька метрів. Ворог відкрив вогонь на ураження зі стрілецької зброї. Група відійшла, натомість була сформована друга група евакуації, до складу якої входив Ілін. Він та лейтенант Підлісний А. намагався надати допомогу пораненому. Противник знову почав обстріл із гранатометів та великокаліберних кулеметів[4]. Внаслідок цього Ілін загинув, отримавши поранення несумісні з життям від невідомого вибухового пристрою, Підлісного було поранено. Протягом кількох днів тіла загиблих та поранених воїнів знаходились на місці обстрілу. Тривали переговори з СММ ОБСЄ щодо їхньої евакуації[5].

Врешті 17 липня бойовики з непідконтрольних територій передали понівечене тіло Іліна, яке було ідентифіковано за допомоги експертизи ДНК[6]. Громадська панахида з прощання з Іліним відбулася 21 липня в Кафедральному соборі в Могильові.

22 липня у кафедральному костелі Святого Олександра в Києві відбулося прощання[7]. Домовину з тілом покійного накрили трьома прапорами — Естонії, України та Білорусі. Похований на Байковому кладовищі у Києві[8].

Реакція на загибель

21 липня 2020 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що встановлено картину подій, і є всі підстави говорити саме про воєнний злочин, а саме віроломне свідоме вбивство українського медика.[9]

За повідомленням Укрінформу, над тілом Миколи Іліна бойовики здійснили наругу: із незрозумілих причин воно було розпороте від тазу до шиї, після чого грубо зшито, також не зберігалося у морзі. Існує і відео від окупантів, на якому видно, що у голові трупа медика стирчить ніж.[10]

Нагороди та відзнаки

  • Орден «За мужність» III ступеня (5 серпня 2020, посмертно) за особисту мужність i самовіддані дії, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України.[11]

Цікаві факти

  • Володів білоруською, естонською, англійською, російською та українською мовами.
  • За словами дружини, Ільїн допомагав безпритульним людям та тваринам, а після звільнення з армії хотів продовжити займатися благодійністю.

Див. також

Примітки

  1. «Постійно вчив нас такмеду, бо хотів, щоб всі вижили». Історія загиблого під Зайцевим медика. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 21 липня 2020.
  2. «Ён бачыў сябе ў змагарстве». У Магілёве разьвіталіся з мэдыкам-беларусам, які загінуў на Данбасе. Радыё Свабода (біл.). Процитовано 26 липня 2020.
  3. Операція об'єднаних сил / Joint Forces Operation. www.facebook.com (укр.). Процитовано 21 липня 2020.
  4. Бійця, який загинув на Донбасі, вдалося ідентифікувати за допомогою тесту ДНК. 5 канал (uk-UA). Процитовано 21 липня 2020.
  5. Під Зайцевим загинули розвідник Дмитро Красногрудь і медик Микола Ілін із 35 обрмп. ФОТО. Новинарня (укр.). 16 липня 2020. Процитовано 21 липня 2020.
  6. Військові підтвердили, що передане бойовиками тіло належить медику, який загинув на Донбасі 13 липня. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 21 липня 2020.
  7. Україна ідентифікувала передане бойовиками тіло військового медика. РБК-Украина (рос.). Процитовано 21 липня 2020.
  8. Загиблого на Донбасі військового медика поховали в Києві. ВІДЕО. 22.07.2020
  9. Кулеба: Є всі підстави вважати, що вбивство медика на Донбасі — воєнний злочин. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 1 травня 2021.
  10. Окупанти здійснили наругу над тілом загиблого медика. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 1 травня 2021.
  11. Указ Президента України від 5 серпня 2020 року № 304/2020 «Про відзначення державними нагородами України»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.