Мост

Мост (чеськ. Most, застаріле нім. Brüx) — місто в Устецькому краї на північному заході Чехії; адміністративний центр району Мост.

Мост
чеськ. Most
герб прапор
Панорама Мосту
Панорама Мосту
Основні дані
50°30′11″ пн. ш. 13°38′12″ сх. д.
Країна Чехія
Регіон Устецький край
Столиця для Мост (округ Чехії)

Межує з

— сусідні нас. пункти
Літвінов, Horní Jiřetínd, Braňanyd, Біліна (місто), Vrskmaňd, Vysoká Pecd, Mariánské Radčiced, Bečovd, Malé Březnod, Lišniced, Korozlukyd, Орбніцеd ?
Поділ
  • Čepirohyd[1], Komořanyd[1], Rudolice nad Bílinoud[1], Soušd[1], Starý Mostd[1], Velebudiced[1], Vtelnod[1], Mostd
  • Засновано Х століття
    Перша згадка 1247[2] або 1207[3]
    Площа 86,94 км²
    Населення 65 341 осіб (1 січня 2021)[4]
    Висота НРМ 233  м
    Міста-побратими див. тут
    Часовий пояс UTC+1 (Чехія)
    Номери автомобілів U
    Код LAU (NUTS) CZ567027
    GeoNames 3070291
    OSM r436570 ·R
    Поштові індекси 434 01
    Міська влада
    Адреса Magistrát města Mostu
    Radniční 1/2 434 69 Most
    Мер міста Властимил Возка (Vlastimil Vozka)
    Вебсайт www.mesto-most.cz
    Мапа


     Мост у Вікісховищі

    Місто розташоване на річці Біліні біля підніжжя Рудних гір, на відстані 85 км на північний захід від Праги, і 20 км — від кордону з Німеччиною.

    Територія міста (підпорядкованої йому території) становить 86,94 км², населення власне міста (станом на квітень 2008 року) —67 216 осіб.

    Населення

    Динаміку змінюваності населення демонструє нижче наведена Таблиця:

    Чисельність населення Мосту (за роками)[5]
    1869 1880 1980 1900 1910 1921 1930 1950 1961 1970 1980 1991 2001
    11 262 18 649 27 292 40 701 48 621 51 272 56 751 46 328 56 857 61 158 61 543 70 670 68 263

    З історії міста

    Місто було засноване, на думку дослідників, у X столітті, а вперше згадується в літописі під 1040 роком як Гневинський Мост, від назви Гневинського замку.

    Гневинський замок

    Визначальним для зростання містечка стало його розташування — на торговельному шляху з Праги до Фрайбурга. Цей шлях пролягав по дерев'яних мостах через болота (у теперішній час повністю осушені). Деякі дослідники схильні вважати цей факт етимологією топоніму «Мост».

    У XIII столітті містечко деякий час перебувало під владою лицарів-хрестоносців. За правління князів Пржемисловичів, до яких місто відійшло 1238 року, Мост став осередком торгівлі й підприємництва. Місто славилось виноробством, яке, втім, згодом, занепало (вже у наш час робляться спроби відновити ці традиційні галузі міста — виноробство й садівництво).

    Протягом XVXVI століть Мост не раз страждав від пожеж. Відтак, у ході великої реконструкції після пожежі 1517 року в Мості були зведені чудові будівлі міської ратуші (у стилі ренесанс) та кафедрального собору.

    Під час Тридцятирічної війни 161848 років Мост був зайнятий шведськими військами.

    У XIX столітті поблизу міста почалась розробка буровугільних родовищ, власне подальшому розвитку місту зобов'язане саме гірничій промисловості, а саме — видобутку бурого вугілля.

    У 1970-х роках місто пережило неоднозначну подію в своїй історії — майже весь історичний центр (крім однієї вулиці) було знесено, адже під ним виявили великий вугільний пласт. Паралельно спроектували й звели новий центр міста.

    Промисловість та соціальні проблеми

    Мост — один із головних центрів з видобутку бурого вугілля у Чехії.

    У місті також є підприємства хімічної промисловості й електрометалургії, велика ТЕС.

    Мост — важливий залізничний вузол (вивезення бурого вугілля).

    У місті через розвиток тяжкої промисловості неблагополучна екологічна ситуація. Саме прив'язка до кон'юнктурних проблем потреби в промисловості є чинником, що спричинює другу значну соціальну проблему Мосту — велику долю безробітних (близько чверті населення станом на середину 2000-х років, що є одним з найвищих показників у Чехії).

    Освіта

    У місті розташовані 4 дитячих садів, 15 початкових шкіл, одна з яких є спеціальною, 11 загальноосвітніх шкіл, коледжів та вищих професійних школ (більшість з них перебувають у приватній власності), у тому числі 1 гімназія. Для художньо обдарованих дітей є 2 школи мистецтв.

    Вищу освіту в Мості можна здобути у відділенні столичного Коледжу фінансів та управління, а також філіях 4 інших коледжів або університетів.

    Культура і дозвілля

    У Мості є низка закладів культури, однак більш-менш істотних культурних заходів, скажімо національного а чи міжнародного рівня, тут не відбувається.

    Місто має певні театральні традиції, однак нині в Мості лише два театри міський театр на Првній площі та Театр розмаїття, який по суті є ляльковою сценою міського театру, й розташований у культурному центрі «Май» (чеськ. Máj «Травень»).

    Обласний музей Мосту

    Музеї Мосту:

    • Обласний музей є класичним краєзнавчим, у тому числі із залами постійної експозиції з природи, історії та культури міста й околиць, для тимчасових (тематичних) виставок, і однією експозицією поза основним приміщенням — на міському кладовищі в будівлі колишнього крематорію (сучасний «Меморіал» Жертв-містян Другої світової війни;
    • Подкружногорський технічний музей () — розповідає про розвиток гірництва у краї;
    • художня галерея у підвалі Церкви Вознесіння;
    • за виставкові зали правлять фоє міського театру та зала Zlatá trojka в муніципальній бібліотеці.

    Для дітей функціонують 2 заклади культури — Будинок дітей та молоді і міській Центр дозвілля.

    У Мості існує з кінозалів, але працюючим як осередок дозвілля є один міський кінотеатр «Космос» (Kosmos), який і розрахований власне на 3 кінозали. Решта три кінозали — у міській бібліотеці, у Будинку презентацій міста та на території місцевої лікарні.

    Спортивні споруди Мосту — аквадром, аеродром, іподром.

    Пам'ятки

    Єдина вціліла вулиця Старого Мосту

    Оскільки міський центр був знесений у 1970-х роках, сучасним архітектурним обличчям Мосту є переважно новобудови. Однак декілька старовинних будівель, у тому числі з тих, що були не в центрі, збереглися:

    • Гневинський замок (чеськ. Hněvín);
    • була збережена одна вулиця з історичною забудовою Мосту;
    • Костел Благовіщення Діви Марії (1602) — єдина будівля, що пережила знесення історичного центру міста. Восени 1975 року церкву було переміщено спеціально спорудженою рейсовою дорогою на нове місце (на відстані 840 метрів від вугільного розрізу), і таким чином споруда збереглась повністю[6].

    Уродженці

    Міста-побратими

    Примітки

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.