Музей мистецтв Прикарпаття

Музей мистецтв Прикарпаття (з 1980 по 2012 роки Івано-Франківський обласний художній музей) обласний художній музей у місті Івано-Франківську; скарбниця сакрального, образотворчого і декоративного мистецтва краю. Музей володіє однією з найкращих колекцій галицького сакрального мистецтва, зокрема творами видатного скульптора періоду бароко Йогана Георга Пінзеля.

Музей мистецтв Прикарпаття
48°55′25″ пн. ш. 24°42′33″ сх. д.
Тип музей
Країна  Україна
Розташування  Україна, Івано-Франківськ,
Адреса майдан Андрея Шептицького, 8
Засновано 1980 рік
Фонд 12 386 од. зберігання
Директор Василь Романець
Сайт artmuseum.if.ua
Музей мистецтв Прикарпаття (Україна)

Діяльність єдиного в області музею художнього профілю спрямована на професійне вивчення та популяризацію творчості митців Прикарпаття, пошук творів давнього мистецтва та їх наукове опрацювання і збереження.

Загальні дані

Музей мистецтв Прикарпаття міститься у приміщенні колишнього костьолу, що є історико-архітектурною пам'яткою національного значення, в самому центрі Івано-Франківська за адресою:

майдан Шептицького, буд. 8, м. Івано-Франківськ—76000 (Україна).

Заклад відкритий для відвідувачів щоденно, окрім вихідного (понеділок) від 10:00 до 17:00[1].

Історія і структура

Художній музей у Івано-Франківську було відкрито у 1980 році у приміщенні колишньої культової споруди барокового Колегіального костьолу Непорочного Зачаття Діви Марії XVII століття, що був усипальницею Потоцьких.

Перша експозиція музею демонструвала твори світського характеру кінця XIX– XX ст.

На початку 1980-х років почали працювати два філіали музею:

На базі музею відбувались міжнародні виставки «Імпреза» (1989, 1991, 1993 роки).

У 199093 роки львівські реставратори розчистили в інтер'єрі костьолу розписи Е.-Р. Фабіянського (1877), що стало одним із чинників представити у музеї тематичну постійну виставку сакрального мистецтва. Відтак, 18 серпня 1993 року в Івано-Франківському художньому музеї відкрилася експозиція «Сакральне мистецтво Галичини XV — ХХ століть», що фактично відразу стала самобутнім явищем вітчизняної музейної практики, увійшла до числа культурологічних феноменів краю[2].

У 2001 році зібрання галицького сакрального мистецтва у художньому музеї Івано-Франківська було доповнене, і нині є одним із найкращих в Україні.

Колекції

Музей мистецтв Прикарпаття є багатою скарбницею образотворчого і народного мистецтва краю.

У теперішній час (кінець 2000-х років) 15-тисячна музейна збірка охоплює унікальні пам'ятки Галицького іконопису й барокової скульптури, зокрема 6 скульптур Пінзеля; творчість класиків західноукраїнського малярства Корнила Устияновича, Івана Труша, Ярослава Пстрака, Юліана Панькевича, Олекси Новаківського, Осипа Сорохтея, Олени Кульчицької; роботи українських художників 2-ї половини ХХ століття, а також твори польських, австрійських, німецьких та італійських майстрів XVIII—XX століть[3].

Найцінніші експонати музейного фонду представлені на діючій виставці в експозиційному залі музею. Тут представлено іконопис краю XVXIX століття, твори барокової пластики Томаса Гуддера, Конрада Кутченрайтера, Йоана-Георгія Пінзеля, Матвія Полейовського, Діонеза Станетті, картини братів Унтербергерів, старовинні церковні книги, видані у Львові, Почаєві, Уневі.

Значну частину колекції музейного закладу становлять твори народного мистецтва, зокрема художні вироби майстрів Гуцульщини, Покуття, Бойківщини, Опілля.

Крім того, в музеї зберігається велика колекція сучасної зарубіжної графіки, подарованої з виставок Міжнародного бієнале «Імпреза».

За час існування в Музеї мистецтв Прикарпаття та за його межами продемонстровано понад 300 виставок; цінні колекції музею експонувались на багатьох міжнародних виставках.

Виноски

Джерела та посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.