Ню-Олесунн

Ню-Олесунн (норв. Ny-Ålesund, «Новий Олесунн» населений пункт у норвезькій провінції Свальбард (архіпелаг Шпіцберген). Ню-Олесунн є найпівнічнішим у світі постійним громадським поселенням.

Ню-Олесунн
Основні дані
78°55′00″ пн. ш. 11°56′00″ сх. д.
Країна  Норвегія
Адмінодиниця Шпіцберген
Засновано 1916
Населення 35 осіб
Висота НРМ 18 м
Офіційна мова норвезька (Шпіцберген)
Назва мешканців кат. novalesundenc
Часовий пояс CET
GeoNames 7535963
OSM 1337397 ·R (Шпіцберген)
Міська влада
Мапа


 Ню-Олесунн у Вікісховищі

Історія

Пам'ятник Руалю Амундсену й готель «Північний полюс» у Ню-Олесунні
Ню-Олесунн улітку

Ню-Олесунн був заснований компанією Kings Bay Kull Compani в 1916 році, як і всі інші сучасні поселення архіпелагу, для видобутку вугілля, яке почалося в 1917 році. У 1929 році, однак, вуглевидобуток було зупинено й відновлено тільки у 1945 році, коли норвезький уряд взяв на себе всі витрати. У 1963 році через падіння цін на вугілля й через часті обвали й вибухи метану в шахтах, які спричинили загибель робітників, видобуток вугілля було остаточно зупинено.

У 1925, 1926 і 1928 роках із Ню-Олесунн до Північного полюса стартували експедиції Руаля Амундсена й Умберто Нобіле на літаках і дирижаблях. Після цього Ню-Олесунн був практично покинутий, проте з 1968 року почався його розвиток як науково-дослідного центру. Крім самої Норвегії, у Ню-Олесунні підтримують свої дослідницькі станції Нідерланди, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Японія, Південна Корея й Китай; в останні роки також ведуться переговори про відкриття російської станції.

Економіка

Практично єдиним видом діяльності в Ню-Олесунні є дослідницькі роботи, туризм з цієї ж причини розвинений дуже мало, оскільки активність туристів може заважати науковій діяльності. Поселення і раніше залишається власністю компанії Kings Bay AS. Хоча постійне населення Ню-Олесунн становить близько 30 осіб, у літні місяці воно збільшується до більш ніж 120 за рахунок припливу дослідників.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.