Німецька церква (Стокгольм)

Німецька церква (швед. Tyska kyrkan, нім. Deutsche Kirche або Церква Святої Гертруди (швед. Sankta Gertruds kyrka) євангелічно-лютеранська церква в районі «Старе місто» (швед. Gamla stan) в центрі Стокгольма.

Німецька церква

59°19′27″ пн. ш. 18°04′18″ сх. д.
Країна  Швеція[1]
Розташування комуна Стокгольм[1]
Тип церква
мала базиліка і архітектурний ансамбль[1]
Висота 95,7 м
Матеріал цегла, вапняк, пісковик, мідь і мармур
Стиль бароко
Перша згадка 1580
Дата заснування 1571, 1886 і 1642
Сайт http://www.svenskakyrkan.se/default.aspx?id=504517

Німецька церква
Німецька церква (Швеція)
 Медіафайли у Вікісховищі

Церква розташовується між вулицями Тюска Брінкен, Свартмангатан та Престгатан. У середні віаки цей квартал був населений переважно німцями, звідси і назва — «німецька». Церкву освятили на честь святої Гертруди Нівельської (626—659), настоятельки бенедиктинського монастиря Нівель в сучасній Бельгії і покровительки мандрівників.

Зараз парафія церкви організаційно входить до Церква Швеції у складі позатериторіального округу, який включає близько 2000 членів, що живуть у Стокгольмі. Богослужіння німецькою мовою проводяться щонеділі об 11:00. Церква відкрита з 1 травня по 30 вересня: щодня від 11 до 17 год. (крім богослужінь)[2].

Історія

На місці нинішньої церкви в XIV столітті існувала Німецька гільдія Святої Гертруди Нівельської. Вона об'єднувала німецьких торговців, які проживали в Стокгольмі, але на збори гільдії так само часто запрошувалися шведські торгові партнери. З часом головну будівля гільдії було вирішено перебудувати у церкву, що і було зроблено у 80-ті рр. XVI ст. До проекту були залучені архітектори фламандець Віллем Бой, голландець Хуберт де Беше та Ганс Якоб Крістлер, страсбурзький майстер[3].

Незважаючи на те, що в Стокгольмі проживала велика кількість німецьких торговців і майстрів, вони не мали окремого місця для богослужінь аж до 1558 року, коли король Густав Ваза дозволив їм проводити окремі збори німецькою мовою, проте точне місце, де вони відбувалися невідоме[4].

У 1571 році король Юхан III дозволив німецькомовним городянам Стокгольма сформувати окремий прихід, для якого запрошувалися пастори з Німеччини. Спочатку зібрання проходили в Церкві Ріддаргольмена, потім приходу для богослужінь була визначена каплиця, побудована для фінів. В результаті будівля використовувалася по черзі двома громадами.

Ліва частина східних воріт
Північні ворота

В 1607 році король Карл IX передав будівлю виключно німцям. У 16381642 рр. Ганс Якоб Крістлер розширив каплицю до розмірів нинішньої двонефної існуючої церкви. Протягом XVII століття, бо хор школи брав участь у королівських концертах, церква стала важливим центром духовної музики Швеції. Крипта, будівництво якої було розпочато в 1716 році, все ще використовується приходом. До 1800 року німецька громада налічувала всього 113 парафіян. У 1878 році пожежа зруйнувала дзвіницю, через що вона була реконструйована[5].

Архітектура

Старий шпиль. Фото 1865.

Цегляний шпиль, верх якого покритий мідними листами, має висоту 86 метрів. Сучасний шпиль був створений у 1878 році за проектом берлінського архітектора Юліуса Карла Рашдорфа (18231914). Для прикраси він використовував неоготичні гаргуйлі — елемент досить незвичайний для шведської архітектурної історії, але сьогодні визнаний як природні особливості старого міста.

Вівтар
Південний портал
Кафедра і королівська каплиця

Набір дзвонів дозволяє чути дзвін у старому місті чотири рази на день: о 8:00 і 16:00 лютеранський гімн Звеличимо всі Творця (швед. Nu tacka Gud, allt folk) на мелодію Йоганна Крюгера, а в полудень і о 20:00 гімн Praise the Lord.

Північні ворота, що виходять на Тюска Брінкен, прикрашені висловом нім. Fürchtet Gott! Ehret den König! Бійтеся Бога! Шануйте короля!). Східні ворота виходять на Свартмангатан. Південний портал, зроблений з пісковика, прикрашений статуями Ісуса і Мойсея, що символізує Новий Завіт і Старий Завіт, супроводжувані Любов'ю, Надією і Вірою. Статуї були виготовлені в 40-х роках XVII ст. Йостом Генне з Вестафаліі (згодом старшиною гільдії каменярів Стокгольма)[3].

Інтер'єр

Інтер'єр церкви виконаний у стилі бароко, з великими вікнами, які пропускають у будівлю багато світла, високими склепіннями, прикрашеними ангельськими головами. Винні погреби гільдії все ще знаходяться під мармуровою підлогою. В атріумі є вікно із зображенням Святої Гертруди, що тримає в одній руці чашу і модель церкви в іншій. Десятиметровий вівтар був створений Маркусом Гебелем, майстром з Ноймюнстера, Шлезвіг-Гольштейн.

Так звана королівська галерея, увінчана монограмою короля Карла XI, була побудована за проектом Нікодемуса Тессіна Старшого. Вона прикрашена ліпниною зеленого і золотого кольорів, приховує опорні конструкції. На галерею веде сходовий марш з витонченою різьбою. Галерея використовувалася представниками королівських сімей, часто німецького походження, під час відвідинами ними проповідей.

Стеля прикрашає живопис Давида Клекера-Еренштраля з Гамбурга, згодом члена німецького приходу Стокгольма. Нижня частина галереї пізніше була засклена, нині там знаходиться ризниця. Розписані вікна створені в XX столітті. Над входом у церкву є меморіальна дошка на пам'ять про ресторатора Петера Генріха Фурмана (помер 1773), одному з найбільш щедрих ктиторів церкви[3].

Див. також

Примітки

  1. Wiki Loves Monuments monuments database — 2017.
  2. Офіційний сайт
  3. Béatrice Glase, Gösta Glase (1988). Inre Stadsholmen. Gamla stan med Slottet och Riddarholmen (Swedish) (вид. 3rd). Stockholm: Bokförlaget Trevi. с. 61–62. ISBN 91-7160-823-0.
  4. Nordisk familjebok. Project Runeberg. 1920. с. 555–559. Процитовано 26 березня 2007.
  5. Tyska församlingen i Stockholm. German Parish Stockholm. Архів оригіналу за December 3, 2006. Процитовано 26 березня 2007.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.