Петро Аркудій
Петро Аркудій (лат. Petrus Arcudius, грец. Πέτρος Αρκούδιος, пол. Piotr Arkudiusz) — католицький богослов, місіонер й письменник-полеміст грецького походження, представник унійної інтелектуальної традиції. Cпричинився до заснування й утвердження молодої Київської унійної митрополії.
Петро Аркудій | |
---|---|
Petrus Arcudius | |
П. Аркудій отримує докторський диплом з рук св. Атанасія, малюнок на дипломі, 1591 | |
Народився |
1562/1563 Коркіра, о. Корфу, Венеціанська республіка |
Помер |
1633 Рим, Папська держава |
Підданство | Папська держава |
Національність | грек |
Діяльність | богослов, католицький священник |
Alma mater | Грецька колегія святого Атанасія |
Науковий ступінь | доктор теології |
Знання мов | Новогрецька[1] |
Конфесія | католицька церква[2][3] |
Життєпис
Народився 1562 або 1563 року в місті Коркіра, що на грецькому острові Корфу, хоча сама його родина походила з невеликого острівця Аркудіон, розкинутого в Іонічному морі (звідси, вочевидь, й прізвище). Батька звали Теодором, а старший брат Крізо служив каноніком й скарбником тамтешнього латинського собору.
Коли Петру виповнилося 10, його сім'я перебралася до Італії. В 1578 році юнак поступив на навчання до грецького колегіуму святого Атанасія в Римі, певно, завдяки сприянню архієпископа Корфу Антоніо Кауко. Там опанував грецьке й латинське письмо, вільні мистецтва, філософію і теологію. 10 серпня 1580 виголосив сповідь віри. Був висвячений у диякони (сталось це до травня 1588), успішно здав публічні диспути (один з філософії й два з теології) та став одним із перших випускників колегіуму, що одержав науковий ступінь доктора (24 січня 1591), й безперечно вкрай знаковим[4][5][6].
В грудні 1590 р. до папи Григорія XIV звернувся луцький латинський єпископ Бернард Мацейовський з просьбою надіслати в його дієцезію католицького священника, що знав би православний обряд. Понтифік провів консультації зі знавцем східних справ, кардиналом Юлієм Антоніо Санторі, й зробив вибір на користь Аркудія, що вже якось зустрічався з єпископом Кирилом Терлецьким, — головним ініціатором злуки Київської митрополії зі Святим престолом. По прибутті в Річ Посполиту у 1591 грек заходився пропагувати серед православних унійні ідеї та водночас поборювати протестантські віяння[7][8].
Аркудій переконував, що між західною та східною церквами немає серйозних догматичних розбіжностей, а їх з'єдинення не несе загрози для візантійської обрядності[9], в знак чого показово служив грецьку літургію в католицьких храмах Волині та Львова. Були налагоджені плідні контакти з сенатором Іпатієм Потієм й митрополитом Михайлом Рагозою, останнього богослов представляв у римських колах «наче патріарха» русинів[10]. Богословські бесіди з князем Костянтином Василем Острозьким навпаки мети не досягли, що сам Аркудій пояснював буцімто засиллям кальвіністів при його дворі[7][11].
Труднощі з кліматом, мовний бар'єр (спілкуватися доводилося або через перекладача, або латиною[8]) й смуток за вітчизною зрештою спонукали Петра Аркудія воротитися навесні 1594 року до Риму. Тут він очікував дозволу проповідувати унію на грецьких островах, підвладних Венеції, але зостався працювати в колегіумі св. Атанасія. Після видання папської булли Климента VIII про об'єднання Київської митрополії з римо-католицькою церквою Аркудій разом із Потієм і Терлецьким вернулися в Україну. В помічники богослову відрядили його земляка Юрія Мошетті (італ. Giorgio Moschetti).
Петро Аркудій став секретарем і дорадником Іпатія Потія. Брав участь у підготовці та проведенні церковного собору в Бересті 1596 року[lower-alpha 1], про що досить детально описував у листах генералу єзуїтів Клаудіо Аквавіві. Короткочасно викладав у Берестейській школі. В 1597 виступив перекладачем на судовому процесі у справі екзарха константинопольського патріарха Никифора Парасхес Кантакузина; згодом Аркудій стверджував, що той нібито заслаб у своїй прихильності до православ'я й був готовий зайнятись викладацькою діяльністю у вищеназваній школі під його орудою[13].
На клопотання Потія Сигізмунд III відзначив заслуги богослова, надавши йому у довічне володіння село Торокань, що належало жидичинському архімандритству. Відповідний привілей датується 23 серпням 1599 року[4]. На даному підґрунті виник гострий і довготривалий спір Аркудія з настоятелем обителі Григорієм Балабаном, котрий раніше пожертвував цей фільварок на користь монастиря, а тому волю короля розцінив як порушення намірів фундатора[14].
В 1600—1601 роках Аркудій входив до складу посольства Речі Посполитої, очолюваного Львом Сапегою, до Московського царства. На переговорах були підняті питання, зокрема, стосовно більш тісного союзу між обома державами й можливості укладення церковної унії, для чого до польсько-литовської делегації залучили кількох духовних осіб. Поза тим, кардинал Сан-Джорджіо довірив Петру Аркудію відшукати у бібліотеках Кремля грецькі церковні книги й древні рукописи, що їх, як були переконані у Римі, буцімто передав на зберігання останній візантійський імператор. Розпити придворних росіян і греків не дали жаданих результатів, про що той доповідав у листі з-під Можайська від 16 березня 1601[15][16].
У 1601 Петро Аркудій спричинився до заснування у Вільні греко-католицької семінарії при Троїцькому монастирі, де й став викладачем. Через нестачу коштів у закладі попервах навчалось лишень 12 студентів (серед них Йосафат Кунцевич), а він сам розміщувався у дерев'яній будівлі.
Аркудій долучився до релігійної полеміки з православними, пособляв Іпатію Потію у написанні «Антиризису», скерованого проти твору Христофора Філарета «Апокрисис». В 1601 році був назначений архімандритом Лавришівського монастиря й пінським протопопом, а 3 березня 1603 — архімандритом кобринським. За дорученням І. Потія брав участь у роботі краківського сейму в січні 1603[17]. Апостольський нунцій Клаудіо Рангоні пропонував висвятити П. Аркудія турово-пінським єпископом, але Сигізмунд III відмовився, мотивуючи тим, що він — не уродженець Речі Посполитої й не володіє добре руською мовою.
В жовтні 1603 року Аркудій подався в Рим, аби знайти підтримку для Віленської семінарії та прозвітувати про стан унії. Вернувся в Річ Посполиту у 1605, й тоді ж проявив зацікавленість до особи російського царя-самозванця Лжедмитрія I. У ньому він вбачав фігуру, сприятливу для навернення московитян до римського послушенства, сподіваючись, що задум вдасться реалізувати ліпше, ніж у випадку з русинами, надто коли не буде примусу до зміни обрядів. Щодо цієї справи місіонер вступив у консультації з кардиналом Мацейовським, Єжи Мнішком та віленським біскупом Бенедиктом Войною, послання останнього до папи Павла V Аркудій доповнив натхненним коментарем. Одначе, скинення Лжедмитрія у 1606 завадило починанням[16].
У 1613, по смерті Іпатія Потія, Аркудій остаточно перебрався в Італію, тепло зустрітий й прийнятий в оточення папського племінника, кардинала Сципіоне Боргезе. Працював цензором книг, при Ватиканській бібліотеці, викладачем колегіуму св. Атанасія. Брав участь у діяльності новоутвореної конгрегації пропаганди віри. І після переходу на латинський обряд підтримував зв'язки з греко-католиками українсько-білоруських земель. Серед іншого, збереглась його кореспонденція з київським митрополитом Йосифом Велямином-Рутським. Прикметний лист Аркудія до вищезазначеної конгрегації від 7 серпня 1626, де унійна літургія прирівнюється до літургій Іоана Золотоустого та Василія Великого, а, отже, вона відповідає католицьким догматам.
В 1627 році Аркудія, що якось прогулювався вузькою римською вулицею, збив кінний візок, навантажений вином. Впродовж трьох місяців він оговтувався від травм, втративши змогу ходити. Помер в 1633, за дещо непевними звістками його тіло поховали у колегіумі святого Атанасія.
Літературний доробок
Його спадщині належить низка релігійних трактатів:
- Bessarionis cardinalis opusculum de processione Spiritus Sancti. Cracoviae, 1602;
- Johannis Becci inscriptiones in sententias sanctorum Patrum, quas de processione Spiritus Sancti collegit. Cracoviae, 1603;
- Libri VII de concordia Ecclesiae Occidentalis et Orientalis in septem sacramentorum administratione. P., 1619 («Сім книг про згоду церков Західної та Східної у відправленні семи таїнств»);
- Opuscula aurea theologica circa processionem Spiritus Sancti. R., 1630;
- Utrum detur purgatorium et an illud sit per ignem. R., 1630;
- De purgatorio igne adversus Barlaam. R., 1637;
- Menologium Graecorum jussu Basilii conscriptum.
З-під його руки також вийшли праці «Historia de Ruthenorum cum Romana Sede unione» («Історія про унію русинів з римським престолом») й «Summa doctrinae christianae» («Сума християнського віровчення»), наразі втрачені. Вищевказані тексти витримані у схоластичному дусі, відзначається притаманна їхньому автору ерудиція, талант і пристрасність, подеколи фанатична[18].
Див. також
Коментарі
- Був присутнім на нараді унійних єпископів у Кам'янці 6 вересня, де ієрархи підписали текст сповіді віри, а Потій від імені папи уділив їм «розгрішення» зі схизми. На самому ж соборі в Бересті Аркудій служив літургію, готуючи для причастя агнець і просфору, а приятель-грек йому прислужував, одначе, припустився помилки: замість того, аби додати до вина кілька крапель теплої води, він влив воду до обох срібних посудин, що і з'ясувалось на причасті. Владика, зауваживши хибу, взяв другу «коновочку» з вином, додав вина з неї до води й таким чином звершив обряд. Православні полемісти потрактували випадковість як знак Всевишнього: це сам Бог вино на воду перетворив, осудивши віровідступників[10][12].
Примітки
- Identifiants et Référentiels — ABES, 2011.
- Mykoliw G. Dizionario Biografico degli Italiani — 1962. — Vol. 4.
- Православная энциклопедия — Москва: Православная энциклопедия, 2000.
- Харлампович К. В. Западнорусские православные школы XVI и начала XVII века, отношение их к инославным, религиозное обучение в них и заслуги их в деле защиты православной веры и церкви / К. Харлампович. — Казань : Типо-литогр. Императ. Ун-та, 1898. — С. 492.
- Barycz, Henryk (1938). Polacy na studiach w Rzymie w epoce Odrodzenia, 1440-1600. Kraków: Nakł. Polskiej Akademii Umieje̜tności; skł. gł. w ksie̜g. Gebethnera i Wolffa. с. 190–191.
- Legrand, Émile (1895). Bibliographie hellenique: ou description raisonnee des ouvrages publies par des Grecs au dix-septieme siecle 3. Paris. с. 209—232.
- Halecki, Oscar (1958). From Florence to Brest (1439-1596). Rome: Sacrum Poloniae Millenium. с. 246-247.
- Дмитриев М.В. Между Римом и Царьградом. Генезис Брестской церковной унии 1595–1596 гг. — Москва : Издательство МГУ, 2003. — С. 143.
- Тимошенко Л.В. Берестейські собори у жовтні 1596 р.: історіографічний досвід // Дрогобицький краєзнавчий збірник. — 2004. — Вип. 8. — С. 84.
- Тимошенко Л.В. Берестейська унія 1596 р. Навчальний посібник. — Дрогобич : Коло, 2004. — С. 24-25, 37. — ISBN 966-7996-81-6.
- Ульяновський Василь. Князь Василь-Костянтин Острозький: історичний портрет у галереї предків та нащадків / Василь Ульяновський. — Київ : ВД «Простір», 2012. — С. 1063. — ISBN 978-966-2068-30-6.
- Тимошенко Л. Інтриги і конфлікти в історії укладення Берестейської унії у світлі документальних джерел та полемічної літератури / Л. Тимошенко // Соціум. Альманах соціальної історії. — 2015. — Вип. 11-12. — С. 204-207.
- Маха Йозеф. Объединение церквей. Теоретические основания и разбор частных случаев из истории латино-византийских отношений. — Издательство «Манускрипт», 2014. — С. 227. — ISBN 978-5-93240-249-8.
- Жукович П. Н. Сеймовая борьба православного западнорусского дворянства с церковной унией (до 1609 г.). — С.-Петербург : Тип. Гл. упр. уделов, 1901. — С. 568.
- Белокуров С. О библиотеке московских государей в XVI столетии. — Москва : Типография Г. Лисснера и А. Гешеля, 1898. — С. 305-306.
- Пирлинг П. О. Димитрий Самозванец: конец дома Рюриковичей; легенда об императоре; апогей и катастрофа; поляки в Кремле / о. Пирлинг полный пер. с фр. В. П. Потемкина. — Москва : Сфинкс, 1911. — С. 198-200.
- Пекар А. Іпатій Потій — провісник з'єдинення // Записки ЧСВВ. — Рим, 1996. — Т. 15. — С. 195, 201.
- General biography; or, Lives, critical and historical, of the most eminent persons of all ages, countries, conditions and professions, chiefly composed by J. Aikin and W. Enfield. London. 1799. с. 353-354.
Джерела
- Пазднякоў В. Пётр Аркудзій // Вялікае княства Літоўскае: Энцыклапедыя. — 2010. — Т. 3. — С. 17.
- Аркудий // Православная Энциклопедия. — 2008. — Т. 3. — С. 278-379.
- Mykoliw, Gregorio. Arcudio, Pietro // Dizionario biografico degli italiani. — 1962. — Т. 4. — С. 15-17.
- Korolevskij, Cirillo. Arcudio, Petros // Enciclopedia Italiana. — 1929.
- Kazimierz Chodynicki. Piotr Arkudius // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków, 1935. — Т. 1. — С. 158-159.
- Pierre Arcudius, dans Jean-Pierre Niceron, Mémoires pour servir à l'histoire des hommes illustres, chez Briasson, Paris, 1739, tome 40, p. 56-61