Посад
Поса́д — за Київської Русі торгово-реміснича частина північно-руських міст (градів), пізніше у Росії торгово-промислові осередки, які не мали фортеці, але вважалися містами.
Спочатку неукріплену торгово-ремісничу частину давньоруського міста називали поділ, через те, що розташовувалася вона нижче за місто-фортецю. З ХІІ-ХІІІ століття в князівствах Північно-Східної Русі (Новгородське, Псковське), а пізніше і в Московському поширення набуває назва посад. Коли навколо посаду зводились стіни укріплень, посад іменували містом (го́родом). Таким, наприклад, був Китай-город.
Посад у Північній Русі, пізніше Московії та Росії знаходився за межами кремля або дитинця — це було по суті торговельно-ремісниче передмістя, де зазвичай розміщалися торжище та ремісничі квартали.
У період XIII—XVI століття, коли посади у північно-руських (пізніше російських) містах стають повноправними частинами міст, з числа заможних і родовитих містян (найчастіше бояр) обирають посадника.
У XVII—XVIII століттях посадами у Росії називалися торгово-промислові осередки, які, хоча і не мали фортеці, зараховували до міст, а їх населення — до складу посадських людей, тобто ті поселення, які історично не мали статусу міста.
В Україні термін посад з'являється лише після 1654 року внаслідок Переяславської ради, але поширення набуває виключно на Слобожанщині — переважно у Стародубському та Ніжинському полках.
Після поділу в Російській імперії посадських людей на купецтво і міщан наприкінці XVIII століття (Жалувана грамота містам, видана в 1785 році) назва посад вийшла з ужитку, проте вона зберігається у топонімах — назвах міст Центральної Росії (Сергієв Посад, Гаврилов Посад, Маріїнський Посад, Павловський Посад тощо) та деяких районів міст, зокрема, історичний центр Казані називається Казанським посадом.
Див. також
Джерела та література
- М. Ф. Котляр, А. Г. Плахонін. Посад // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2011. — Т. 8 : Па — Прик. — С. 434. — 520 с. : іл. — ISBN 978-966-00-1142-7.
Література
- Українська радянська енциклопедія : у 12 т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1983. — Т. 9 : Поплужне — Салуїн. — 558, [2] с., [24] арк. іл. : іл., табл., портр., карти + 1 арк с. — С. 25—26.
Посилання
- Посад // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 2002. — Т. 4 : Н — П. — 720 с. — ISBN 966-7492-04-4.