Премія «За правильний спосіб життя»

Премія «За правильний спосіб життя» («Альтернативна Нобелівська премія») нагорода, що присуджується Міжнародним журі й Парламентом Швеції за досягнення у сфері мистецтва, юриспруденції, бізнесу та правозахисної діяльності.

Історія виникнення

Премія Right Livelihood була встановлена в 1980 році журналістом і філателістом шведсько-німецького походження, колишнім членом Європарламенту від «зелених» Якобом фон Уекскюлем, котрий продав свою колекцію рідкісних поштових марок і заснував на ці кошти Фонд соціальної допомоги в рішенні невідкладних світових проблем.

Спочатку винагорода сприймалася як забаганка дивака-ідеаліста, але з часом премія здобувала дедалі більше визнання. 1985 року Уекскюля запросили проводити церемонію вручення премії у шведському Парламенті. Лауреатами на той час уже стали захисники довкілля, пацифісти, громадські активісти й винахідники.

Особливості нагородження

  • Призовий фонд — три мільйони шведських крон (374 тисячі доларів).
  • Кількість нагороджених — чотири лауреати, троє з яких ділять між собою призовий фонд, четвертий — отримує Почесну премію без грошової винагороди.
  • Термін нагородження — щорічно в грудні.

Лауреати премії

2020 рік

Насрін Сотуде, Браян Стівенсон, Лоці Канінгем Рэн, Олесь Біляцький та Правозахисний центр «Вясна».[1]

2019 рік

2018 рік

2017 рік

Індійський адвокат Колін Гонсалвес, який 30 років відстоює права людей, що потрапили в рабство, мешканців нетрів, жінок і малозабезпечених. Заснована ним правозахисна громадська організація HRLN посприяла покращенню умов життя 400 мільйонів людей.

Ефіопська адвокатесса Єтнеберш Нігуссі, яка в 5 років утратила зір, активістка у сфері захисту прав людей із особливими потребами.

Азербайджанська журналістка Хадіджа Ісмаїлова, яка розслідувала корупцію в найвищому ешелоні влади своєї країни, у зв'язку з цим була ув'язнена.

Почесний приз отримав американський захисник довкілля Роберт Байлотт, який представляв інтереси близько 70 тисяч мешканців американського штату Західна Вірджинія в судовому процесі, що тривав 19 років. Питання судового розслідування хімічне забруднення питної води в населеній місцевості.

2016 рік

Єгипетська активістка Мозн Хассан, яка бореться за права жінок.

Гуманітарна організація волонтерів із Сирії «Сирійська цивільна оборона» (більш відома як «Білі шоломи»), члени якої дістають з-під завалів і руїн розбомблених будинків уцілілих та загиблих. Окрім волонтерської роботи, вони фактично виконують роль місцевих ЗМІ, щодня повідомляючи дані про жертви й оприлюднюючи фото та відео матеріали з наслідками бомбардувань.

Турецька щоденна газета «Джумхуріет», найстаріша газета країни.

Російська правозахисниця Світлана Ганнушкіна, голова комітету «Громадянське сприяння», яка вже понад 25 років допомагає біженцям.

Див. також

Примітки

  1. 2020 Announcement – Press Release. rightlivelihoodaward.org. The Right Livelihood Foundation. 1 жовтня 2020. Процитовано 1 жовтня 2020.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.