Премія імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики

Пре́мія і́мені В'ячесла́ва Чорново́ла за кра́щу публіцисти́чну робо́ту в га́лузі журналі́стики — щорічна премія, яка присуджується авторам нових оригінальних публіцистичних творів у галузі журналістики, що сприяють утвердженню історичної пам'яті народу, його національної свідомості та самобутності.

Премія імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики
Країна  Україна
Тип щорічна премія в галузі журналістики
Вручається: авторам публіцистичних творів
Підстава за найкращу публіцистичну роботу в галузі журналістики
Статус вручається
Нагородження
Засновано: 2003
Перше: 2004
Нагороджені:
Черговість
Відповідає Держкомтелерадіо України

Історія

Кабінет Міністрів України 27 червня 2003 року постановив прийняти пропозицію Державного комітету телебачення і радіомовлення про встановлення щорічної премії імені В'ячеслава Чорновола за найкращу публіцистичну роботу в галузі журналістики (премія присуджується комітетом у складі представників Держкомтелерадіо, Міністерства культури, Національної спілки журналістів, який діє на громадських засадах). На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 27.06.2003 № 979 спільним наказом Держкомтелерадіо і Міністерства культури і мистецтв України від 12.09.2003 № 225/556 затверджено Положення про премію імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики. Премія присуджується з 2004 року.

З Положення про премію

  1. Твори мають бути опубліковані (оприлюднені) у завершеному вигляді протягом останніх трьох років, але не пізніше як за півроку до їх висунення на здобуття Премії.
  2. Премія присуджується щорічно до дня народження В'ячеслава Чорновола — 24 грудня у розмірі п’яти тисяч гривень за рахунок коштів, передбачених на ці цілі в Державному бюджеті України Державному комітетові телебачення та радіомовлення України.
  3. На здобуття Премії можуть бути висунуті роботи окремих осіб і творчих колективів у складі не більше п’яти осіб.
  4. Одна і та ж кандидатура не може одночасно висуватися на здобуття Премії з двох і більше творів. Повторно Премія може присуджуватися за наявності нових визначних досягнень у галузі журналістики, але не раніше як через п’ять років після попереднього присудження.
  5. Премія може бути присуджена громадянам України, іноземцям та особам без громадянства.
  6. На здобуття Премії щорічно, до 10 серпня подаються:
    • клопотання про присудження Премії з короткою характеристикою твору та його автора;
    • примірник твору на матеріальному носієві з підтвердженням його оприлюднення (примірники друкованих засобів масової інформації, телепередачі та радіопрограми на компакт-дисках у форматі DVD);
    • копія паспорта (у разі висунення на здобуття Премії колективу — копії паспортів кожного члена колективу).
  7. Днем висунення твору на здобуття Премії вважається день подачі документів зазначених в пункті 6 Положення.
  8. Для розгляду, конкурсного відбору творів претендентів на здобуття Премії, визначення та нагородження лауреатів утворюється Комітет з Премії за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики (далі — Комітет) у складі дев’яти осіб, який діє на громадських засадах.
  9. Організаційне забезпечення роботи Комітету, у тому числі приймання та підготовку документів, зазначених у пункті 6 Положення, здійснює Держкомтелерадіо.
  10. Виплата Премії здійснюється відповідно до наказу Держкомтелерадіо на підставі рішення Комітету.
  11. Особі (особам), якій(им) присуджується Премія, присвоюється звання лауреата премії імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики, вручаються диплом та грошова винагорода.
  12. У разі коли Премія присуджена кільком особам, кожен лауреат отримує диплом, а грошова винагорода ділиться між ними порівну.

Лауреати

Диплом лауреата премії (фрагмент оформлення)

2004 Василь Кривий (Чернівецька область) за публікацію «Пуста хата», опубліковану в газеті «Буковина».

2005 Серафима Розумович за публікацію «Сутінки в імперії бідності», опубліковану в газеті «Літературна Україна».

2006 Костянтин Перцовський за публікацію «Я — українець!», опубліковану в газеті «Голос України».

2007 Іван Корсак за художньо-документальну повість «Гетьманич Орлик», опубліковану в газеті «Сім'я і дім» (Луцьк)[1].

2008 Леонід Мужук за документально-публіцистичний фільм-дилогію «33»: фільм 1 «Материнський спогад», фільм 2 «Материнський заповіт» (Київська державна регіональна телерадіокомпанія)[2].

2009 Авторський колектив Закарпатської ОДТРК (автор сценарію і керівник телепроєкту Дмитро Кешеля. Співавтори: Мелінда Янкович — режисер, Олександра Талабіра , Наталія Штефуца — журналісти, Володимир Дуда) за фільм «Гіркота солодкої землі», присвячений 70-річчю утворення Карпатської України][3].

2010 Сергій Дзюба (Чернігів) за публіцистичну книжку «Замінований рай».

2011 Мирослав Мамчак за книжку «Тарас Шевченко і флот»[4].

2012 Творчий колектив Полтавської ОДТРК «Лтава» за документальний фільм «Соловецькі в'язні з України. Микола Зеров» (Ольга Ніколенко  — автор сценарію; Наталія Іванченко — режисер-постановник, музичний редактор і виконавчий продюсер; Дмитро Старіков — режисер-оператор і оператор-постановник; Микола Ляпаненко — генеральний продюсер; Олена Шарбенко — інженер відеомонтажу і комп'ютерного дизайну)[5].

2013 Сніжана Потапчук за документальний фільм «Корюківка. Злочин проти людяності» (Національна телекомпанія України)[6].

2014 Сергій Шевченко за історичний нарис «Соловецький вівтар української незалежності», опублікований у тижневику «Українська доля» (Київ)[7].

2015 Аркадій Музичук за публіцистичну збірку «Рік Бика», до якої увійшли публікації останніх 5 років, що друкувалися у провідних вітчизняних загальнодержавних періодичних виданнях.[8].

2016 Володимир Земляний за публіцистичну збірку «Русский разухай или украинские грабли», до якої увійшли публікації про події в Криму та на Сході України. В основі збірки — матеріали телепередачі «Нехай щастить!», у якій автор спростовує міфи російської пропаганди[9].

2017 Зиновій Суходуб за книжку «Ліна Костенко. Любов'ю-Пам'яттю Причастя: діалоги з Поетесою» в комплекті з компакт-диском відео- та аудіоматеріалів автора «Віч-на-віч з Україною», що дають змогу сповна відчути дух епохи боротьби за незалежність України[10].

2018 Євген Букет за статтю «Ханська Україна», опубліковану в газеті «Кримська світлиця» (2017)[11].

2019 Андрій Топачевський за книжку «Одним життям. Публіцистика доби Незалежності» (2018)[12].

2020 Світлана Орел за книжку «Ті, хто не хотів помирати мовчки…» (2018)[13][14].

2021 Людмила Житня за книжку «Чорнобиль — очима жінок. Інтерв'ю з атомною катастрофою» (2020)[15].

Див. також

Примітки

  1. До 70-річчя В'ячеслава Чорновола: визначено лауреата премії за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики. Архів оригіналу за 12 лютого 2015. Процитовано 12 лютого 2015.
  2. До 71-ї річниці В'ячеслава Чорновола: визначено лауреата премії за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики. Держкомтелерадіо України
  3. Визначено лауреата Премії імені В'ячеслава Чорновола. Держкомтелерадіо України
  4. Визначено лауреата премії імені В'ячеслава Чорновола 2011 року. Урядовий портал
  5. Премію імені Чорновола отримав фільм Полтавської ОДТРК
  6. Присуджено премію імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики за 2013 рік
  7. Вручено премію імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики. Урядовий портал
  8. У Держкомтелерадіо визначено переможця премії імені В. Чорновола 2015 року. Урядовий портал
  9. У Держкомтелерадіо визначено лауреата премії імені В'ячеслава Чорновола 2016 року. Урядовий портал
  10. У Держкомтелерадіо визначено лауреата премії імені В'ячеслава Чорновола 2017 року. Урядовий портал
  11. Лауреатом Премії імені В. Чорновола став автор «Кримської світлиці»
  12. Премію імені Чорновола за 2019 рік отримав Андрій Топачевський
  13. http://comin.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=170843&cat_id=88994
  14. Премію імені В'ячеслава Чорновола присуджено автору книги про опір організаторам Голодомору 1932—1933 років
  15. Наказ Держкомтелерадіо від 06.10.2021 № 455 «Про присудження Премії імені В'ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики та виплату грошової винагороди лауреату»

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.