Пірникоза

Пірни́коза[1], або норець (Podiceps) рід водоплавних птахів родини пірникозових. Назва птаха утворена контамінацією слів пірнати і коза: велика пірникоза має на голові два чуби, що нагадують роги[2].

?
Пірникоза

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Пірникозоподібні (Podicipediformes)
Родина: Пірникозові (Podicipedidae)
Рід: Пірникоза (Podiceps)
Latham, 1787
Види
Посилання
Вікісховище: Podiceps
Віківиди: Podiceps
ITIS: 174478
NCBI: 37049
Fossilworks: 39553

Загальна характеристика

Маса від 250 г до 1,5 кг. У шлюбному вбранні на голові, а у деяких і на шиї розвиваються різноманітні прикрашаючи «вушка», комірці з пір'я, що забарвлені в червоні, коричневі, золотисті або білі кольори. Пірникози подібні за зовнішнім виглядом до гагар, але, на відміну від останніх, у пірникоз немає плавальних перетинок, кожен палець у них має шкірясту лопать.

Пірникози добре плавають і пірнають. Літають досить погано, а Podiceps taczanowskii майже розучилась літати.

Свої гнізда влаштовують у заростях надводної рослинності. Гніздо пірникоз може плавати на воді, хоча частіше спирається на підводні рослини або дно на мілководді. Кладка зазвичай складається з 6—8 яєць, забарвлених в один тон. Пташенята виводкові, перший час вони багато часу проводять на спинах своїх батьків. Основна їжа пірникоз риба, жаби та водні комахи.

Найширше поширені пірникози сірощока, чорношия та червоношия. Пірникоза велика гніздиться повсюдно в Старому Світі, Австралії та Новій Зеландії. Тільки в Південній і Центральній Америці мешкають ще 5 видів.

Види

Рід пірникоза нараховує 9 видів, у тому числі 1 вимерлий у історичний час. Перші 4 види зустрічаються на території України:

Нерідко до роду Podiceps відносять також пірникозу малу, інколи виділяючи в інший рід Tachybaptus .

Викопні види роду Podiceps:

Примітки

  1. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Анотований список назв птахів фауни України. — К. —Львів, 2007. — 111 с. — ISBN 966-8734-08-4.
  2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 4 : Н  П / укл.: Р. В. Болдирєв та ін. ; ред. тому: В. Т. Коломієць, В. Г. Скляренко ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 1989. — Т. 4 : Н — П. — 656 с. — ISBN 966-00-0590-3.

Література

  • Норець (Podiceps) // Біологічний словник : 2-е вид. / за редакцією академіка АН УРСР К. М. Ситника, члена-кореспондента АН УРСР В. О. Топачевського. — К. : Головна редакція УРЕ, 1986. — С. 397.
  • Фауна України : В 40 т. Т. 5 : Птахи. Вип. 1 : Гагари, норці, трубконосі, веслоногі, голінасті, фламінго / Л. О. Смогоржевський. – К. : Наук. думка, 1979. – 188 с.
  • Фауна мира: птицы: Справочник / Галушин В. М., Дроздов Н. Н., Ильичев В. Д. и др. — М. : Агропромиздат, 1991. — 311 с.
  • Ogilvie, Malcolm Alexander & Rose, Chris (2003): Grebes of the World. B. Coleman, Uxbridge. ISBN 1-872842-03-8
  • Murray, Bertram G. Jr (1967): Grebes from the Late Pliocene of North America. Condor. 69(3): 277—288.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.